Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19426 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja dionice Donja Gračanica - Vraca - 04. 09. 2020.

Image

Izgradnja dionice Vraca - Ponirak - 05. 09. 2020.

Image

Izgradnja dionice Ponirak - Vranduk [Most Vranduk 1] - 04. 09. 2020.

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19427 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja Zeničke obilaznice - 05. 09. 2020.

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19428 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja dionice Tarčin - Ivan [LOT 1]

26. 08. 2020.

Image

07. 09. 2020.

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19429 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja dionice Tarčin - Ivan [Vijadukt Raštelica 2] - 07. 09. 2020. @ slow burn73 (Skyscrapercity forum)

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19430 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Počinje gradnja poddionice tunel Kvanj - Buna koja će Mostar spojiti s RH
“U ovoj godini dodijelit će se ugovori u vrijednosti od oko 700 milijuna KM. To su ugovori za dionice Poprikuše – Nemila, Tarčin – ulaz u tunel Ivan, tunel Kvanj – Buna i Nemila – Vranduk”, najavio je ministar prometa i veza FBiH Denis Lasić.

Image

Uz radove na osam gradilišta, čiji su ugovori vrijedni 780 milijuna KM, puštanje u rad 11 novih kilometara ceste, odnosno obilaznice oko Zenice, JP Autoceste u ovoj godini planira dodijeliti nove ugovore u vrijednosti od oko 700 milijuna KM.

“U ovoj godini dodijelit će se ugovori u vrijednosti od oko 700 milijuna KM. To su ugovori za dionice Poprikuše – Nemila, Tarčin – ulaz u tunel Ivan, tunel Kvanj – Buna i Nemila – Vranduk”, najavio je ministar prometa i veza FBiH Denis Lasić.

Ističe kako Autoceste Federacije pokreću novi investicijski ciklus, kojim je planirano pokretanje gradnje ostalih neizgrađenih dionica na koridoru Vc, piše Večernji list.

Ulaganje između petlje Ovčari i petlje Mostar jug procijenjeno je na oko 850 milijuna eura, i kada se ono realizira, bit će izgrađen dodatni 51 km autoceste.

“Na cijelom koridoru imamo jedan prijelomni objekt, a to je tunel Prenj od 10,5 kilometara, najveći tunel u regiji, i za njegovu izgradnju treba pet i pol do šest godina. Sve druge dionice mogu biti završene do tada. Sada je prvi put zatvorena financijska konstrukcija za sve dionice na koridoru Vc, osim u fazi od Ovčara do Bradine.

Usvajanjem zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trošarinama BiH početkom 2018., kojim je prihod od trošarina na gorivo povećan na 0,20 KM po litri goriva, stvoreni su uvjeti za nastavak aktivnosti na osiguranju kreditnih sredstava kod međunarodnih financijskih institucije, u prvom redu EBRD-a i EIB-a, za izgradnju autoceste, odnosno omogućena je realizacija novog investicijskog ciklusa koji je vrijedan 1,68 milijardi eura za 124 kilometra autoceste”, navodi Lasić.

Trenutačno su u tijeku radovi na sjevernom dijelu koji sad ide do Nemile, zatim je u središnjem dijelu to tunel Ivan. Također, tu su dionice na jugu Buna – Počitelj i Počitelj – Zvirovići s jednim impozantnim objektom, a to je most Počitelj koji je dug gotovo kilometar. Kada je riječ o poddionici tunel Kvanj – Buna, Vlada Federacije BiH nedavno je dala suglasnost za korištenje zemljišnih čestica javnog dobra za potrebe izgradnje autoceste na trasi koridora Vc.

“Elaboratom izvlaštenja za potrebe izgradnje autoceste na trasi koridora Vc, dionica Mostar jug - Buna, poddionica Mostar jug — tunel Kvanj, obuhvaćene su i nekretnine koje su označene kao javno dobro. Status zemljišnih čestica koje su predmet ove odluke ostaje nepromijenjen, odnosno iste ostaju upisane u zemljišno-knjižnu evidenciju kao javno dobro.

Međutim, daje se suglasnost JP Autoceste FBiH d.o.o. Mostar za ulazak u posjed i izvođenje zahvata na nekretninama radi izgradnje autoceste na trasi koridora Vc, dionica Mostar jug - Buna, poddionica Mostar jug — tunel Kvanj“, zaključeno je u odluci koju potpisuje federalni premijer Fadil Novalić. Inače, poddionica tunel Kvanj – Buna duga je 5,2 km.

Značajni objekti koji će se graditi su dvocijevni tunel Kvanj, desna cijev dužine 2645 metara i lijeva cijev dužine 2720 metara, vijadukt Rotimski potok dužine 320 m i nadvožnjak, a ostatak trase nadovezuje se na poddionicu Buna – Počitelj koja je u završnoj fazi izgradnje.

Također će u okviru ovog projekta biti rekonstruirana regionalna cesta Buna – Domanovići ukupne dužine 14,5 km.

Predviđeni rok izgradnje je 36 mjeseci. Izgradnjom dionice Mostar jug – Buna, koja je podijeljena na dvije poddionice Mostar jug – tunel Kvanj i tunel Kvanj – Buna, povezat će se Mostar s europskom mrežom autocesta i činiti funkcionalnu neprekinutu autocestu od granice Bijača pa sve do ulaska u Mostar, što je od neprocjenjivoga značaja za bh. građane, kompanije i poduzetnike.
Bljesak.info
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19431 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja Zeničke obilaznice [Klopče - Donja Gračanica] [Most Babina Rijeka] - 08. 09. 2020. @ senadh (Skyscrapercity forum)

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19432 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja dionice Rudanka - Johovac - 12. 09. 2020. @ yimi (Skyscrapercity forum)

Image

Image

Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83507
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19433 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by _BataZiv_0809 »

Kakva su dosadasnja iskustva sa obnovom i izgradnjom lokalnih puteva koji su unisteni ili ukinuti izgradnjom?

Vele da ce do 25.11.obnoviti sve lokalne puteve, ali s obzirom sta su uradili sa lokalnim putevima u Klopcu i Talamima, bogdo sceri.
User avatar
Haris033
Posts: 5102
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#19434 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by Haris033 »

Otisao na temu Autoput BiH - Pregled izgradnje i tamo, po običaju samo So What! i njegove slike izgradnje.
Na tu temu je dozvoljeno postavljati slike i govoriti o izgradnji u superlativu, u suprotnom, odmah vam brišu komentar.
Zaključak je da temi imaju pristup samo plaćeni botovi VFBiH, Euroasfata i JP AC FBiH.

Dok gledate slike na gore pomenutoj temi, rekli bi da je u izgradnji min. 500-1000, a ne 10-tak km.

Hrvatska izgradila hiljade km autoputa, plus rade most do Pelješca sa pristupnim saobraćajnicama i tunelima, a sve to bude medijski slabo propraćeno.

Ovdje opet moram napisati što sam pisao u pomenutoj (cenzurisanij) temi, a to je da za svaki izgubljeni život u saobraćajnim nesrećama, kao i za svaku štetu koja je nastala magistralnim putevima, a gdje je danas i prije 10 godina trebao proći autoput, glavni krivac VFBiH, JP AC FBiH, kao i stranačke firme EA i Hering!
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19435 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

_BataZiv_0809 wrote: 23/09/2020 14:44 Kakva su dosadasnja iskustva sa obnovom i izgradnjom lokalnih puteva koji su unisteni ili ukinuti izgradnjom?

Vele da ce do 25.11.obnoviti sve lokalne puteve, ali s obzirom sta su uradili sa lokalnim putevima u Klopcu i Talamima, bogdo sceri.
Ja mislim da su i vangradsku dionicu GGM-a trebali udati zajedno s ovim projektom. Ne prolazi obilaznica kroz grad svaku deceniju.

A i mostove su vala mogli i pustiti do sada u promet koliko ih otežu. Za cestu prema Smetovima i Babinom ćemo tek da vidimo.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19436 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja dionice Ponirak - Vranduk - 12. 09. 2020. @ Mamkić (Skyscrapercity forum)

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19437 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja Zeničke obilaznice [Klopče - Donja Gračanica] - 11. 09. 2020. @ dinno_ze (Skyscrapercity forum)

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19438 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Počelo spajanje dva stuba novog mosta preko Save kod Bosanske Gradiške


Izgled budućeg mosta preko Save kod Bosanske Gradiške iz dana u dan poprima nove konture. Na samom gradilištu je kao u mravinjaku, stotinja radnika je na terenu, ali svako zna svoj dio posla. Dva stuba jasno se vide na desnoj obali Save.

Od našeg posljednjeg dolaska na gradilište novog mosta preko rijeke Save kod Gradiške, radovi su uveliko napredovali. U prilog tome ide i činjenica da je jedan od stubova uveliko iznad površine rijeke Save, ali i terena, prenosi ATV.

Radnici Đuro Đaković Montaže i Zagreb Montaže montiraju čeličnu konstrukciju budućeg mosta.

Firme koje čine konzorcijum su nabavile kompletnu količinu od pet hiljada tona čelika potrebnog za konstrukciju mosta. Lijepo vrijeme i nizak vodostaj Save omogućili su brzo napredovanje građevinskih i betonskih radova, tako da su dva stuba na desnoj strani Save završeni i počela je montaža čelične konstrukcije.

"Ovo je stub S3 na strani BiH, kao što vidite na samom vrhu stuba je počela montaža te čelične konstrukcije, varioci rade svoj posao, tako da očekujemo do kraja ove i početka iduće sedmice nastavak montaže konstrukcije i narednih godinu dana, najbitnija stvar je montaža te čelične konstrukcije. Mi sad bukvalno stojimo ispod budućeg mosta? Jeste, upravo tako, stojimo ispod mosta. Sa moje desne strane je prvi oblani stub sa naše lijeve strane je drugi stub, tako da kompletna konstrukcija će u budućnosti biti iznad nas ovdje", izjavio je Davor Vučković.

Na hrvatskoj strani u toku su pripreme podložnog betona za stub u koritu rijeke Save, a za nekoliko sedmica krenuće montiranje armature, izlijevanje temelja i za dva mjeseca završetak stuba i sa hrvatske strane. U Upravi JP Autopuvi RS, kažu da je rok za završetak izgradnje početak 2022.godine. Kažu da imaju uvjeravanje izvođača da most biti završen i prije roka. Bilo je blagih kašnjenja zbog korone, kaže dušan Topić, direktor Autoputeva, ali ima dovoljno vremena da se dinamika ubrza i uskladi.

"Korona nije direktno utjecala, ugrožavala gradilište, ali je indirektno bio otežan prevoz robe. Ovdje imamo robu, pa i ljude koji svakodnevno prelaze granicu sa Hrvatskom, tako da je to sigurno bilo otežavajuće. Ali, da pričamo o ljepšim stvarima. Utisak je prelijep jer je izašlo sve iz zemlje, sad se vidi šta se radi", rekao je Dušan Topić, direktor JP "Autoputevi RS".

Konzorcijumu firmi "Integral inženjering" Laktaši, "Đuro Đaković montaža" i "Zagreb montaža" povjerena je izgradnja mosta na Savi kod Gradiške.

Hrvatske ceste produžile su do kraja septembra rok za izbora izvođača radova na dionici brze ceste Okučani-granica s BiH. Ukupna dužina brze ceste Okučani-granica s BiH je devet kilometara. Buduća brza cesta imaće četiri trake, a nastavlja se na izlaz s autoceste Zagreb-Lipovac kod Okučana. Investicija uključuje gradnju mosta preko kanala Strug, gradnju novog graničnog prelaza s BiH te petlje Nova Varoš.
Klix
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19439 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Krajem godine početak radova na dionici Mostar jug – Buna
Image

Javno preduzeće Autoceste Federacije Bosne i Hercegovine pribavilo je neophodne saglasnosti za početak radova na trasi koridora Pet C Mostar jug-Buna. Međutim, pojedini mještani južnih naselja od Mostara i dalje, protive se izgradnji autoputa preko njihovih posjeda i imanja.

Izgradnja buduće trase koridora Pet C južno od Mostara, proteklih godina protekla je u znaku sporenja lokalnog stanovništva i nadležnih institucija. Međutim, čini se, kako je tome došao kraj jer je Federalna vlada to područje proglasila javnim interesom.

Dionica Mostar jug – Buna je podijeljena na dvije poddionice i to Mostar jug – Tunel Kvanj i Tunel Kvanj – Buna. Za poddionicu Mostar jug – Tunel Kvanj u završnoj je fazi izrada tenderske dokumentacije, a raspisivanje tendera se očekuje do konca godine. Početak radova na ovoj dionici planiran je početkom iduće godine.

Jadranko Puljić, pomoćnik ministra saobraćaja FBiH - “U sklopu ove dionice uključena je petlja Mostar jug s naplatnim mjestom. To će biti jedno čvorište gdje se ova novoprojektirana južna obilaznica planira priključiti tako da će to biti u sklopu mostarskih obilaznica i sjever i jug sve kompletirano u jedno dogledno vrijeme.”

Riječ je o poddionici dugoj 9,2 kilometara i upravo ta buduća trasa autoceste, u proteklom periodu, izazvala je najviše sporenja s mještanima mostarskih južnih naselja. Trenutno je završeno 77 posto eksproprijacije.
Vujadin Berberović, mještanin mostarskog naselja Ortiješ, kaže da na to nikad neće pristati, jer autocesta treba proći kroz vinograd od kojega njegova obitelj živi.

Vujadin Berberović, Ortiješ, Mostar - “Borimo se svakako i borit ćemo se i dalje. Na drugoj strani imamo sudski postupak, 4 godine već traje ova borba i ona će trajati još dugo.”

Slavko Berberović, Ortiješ, Mostar - “Ja se ne protivim autoputu, neka ide autoput ali tamo kud treba gore, više brdima, a ne da ide ovuda našom dolinom, gde su naša zemljišta, gdje sve tu radimo.”

Narcisa Livnjak-Borić, portparol JP “Autoceste Federacije BiH” - “Organ koji provodi postupak eksproprijacije donosi rješenje o eksproprijaciji koje se, ako ranije vlasnik odbija prihvatiti naknadu ili slično, proslijeđuje Vladi FBiH radi donošenja rješenja o prijevremenom ulasku u posjed. Dakle, radovi za koje je utvrđen javni interes ne mogu biti dovedeni u pitanje nezadovoljstvom pojedinaca jer je javni interes uvijek iznad privatnog interesa.”

U “Autocestama Federacije” kažu da su do sada utrošili oko 13 milijuna maraka za otkup zemljišta na dionici Mostar jug-Buna. Za poddionicu Tunel Kvanj-Buna u dužini od 5,2 kilometra završeno je 88 posto eksproprijacije, a potpisivanje ugovora za izgradnju i početak radova očekuje se do konca godine. Ukoliko sve bude teklo po planu Mostar će za tri godine biti povezan s europskom mrežom autocesta.

Akta
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19440 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Zastoj na izgradnji autoputa Sarajevo - Beograd
Image

Ministar komunikacija i transporta u Savjetu ministara BiH Vojin Mitrović rekao je da će uložiti sve napore da se ubrza izgradnja autoputa Sarajevo-Beograd.

"Neosporan je interes da Sarajevo povežemo sa Beogradom. Razumijem da traje epidemija virusa korona, ali možemo barem završiti dio posla koji se odnosi na definisanje trase tog autoputa", rekao je Mitrović.

On je istakao da je na realizaciji projekta izgradnje ovog autoputa trenutno evidentan određeni zastoj, prije svega na dijelu od Brčkog prema Sarajevu, dodavši da je malo toga urađeno i kad je riječ o trasi od Sarajeva prema Višegradu i Vardištu.

Mitrović za "Nezavisne novine" rekao da je most "Bratoljub" koji spaja Bratunac i Ljuboviju već nekoliko godina završen i da stoji bez izgrađenog graničnog prelaza zbog čega, istakao je, nažalost, i nije mogao biti u funkciji, a sigurno je u interesu obje zeljme da ovaj granični prelaz zaživi.

"Kada govorimo o izgradnji graničnog prelaza na mostu 'Bratoljub' u Bratuncu, želim napomenuti da radovi idu dobrim tempom i da očekujem da će početkom naredne godine ovaj granični prelaz biti izgrađen i pušten u funkciju", rekao je Mitrović.

Kada je riječ o mostu na rijeci Savi u naselju Čatrnja, kod Gradiške, Mitrović je naveo da gradnja uglavnom ide zadovoljavajućom dinamikom, te dodao da se na gradilištima BiH i Hrvatske radi intenzivno i rezultati su vidljivi.

Govoreći o aktivnostima koje BiH sada sprovodi u vezi sa pitanjem predstojeće izgradnje jadransko-jonske magistrale, Mitrović je naveo da bi do kraja godine trebalo da bude poznato koja će trasa od pet ponuđenih biti izabrana za izgradnju buduće magistrale, koja svojim dijelom prolazi i kroz Srpsku, odnosno preko teritorije grada Trebinja, a za šta je neophodna i saglasnost FBiH, Hrvatske i Crne Gore.

Osvrćući se na transportni sektor, Mitrović je naveo da su definitivno svi pogođeni negativnim posljedicama pandemije virusa korona, istakavši da su ubjedljivo najteže posljedice trenutno u prevozu putnika, te da će se razgovarati o načinima pomoći ovom sektoru.

Kada je riječ o izmjenama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, Mitrović je istakao da se prijedlozima djeluje proaktivno kako bi u zakonu imali najbolja rješenja, te nastavili sa sprovođenjem međunarodnih konvencija, posebno Razvojnih ciljeva UN, dobre prakse i iskustava EU i zemalja u region.

On je naglasio da je krajnji cilj da se dobije sistem u kojem neće biti poginulih u saobraćajnim nezgodama na putevima u BiH.
Akta
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19441 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Autoput Banja Luka - Prijedor problematičan za Kozarčane, ugroženo 100 objekata
Image

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović sa delegacijom Kozarca razgovarao je o problemu s trasom autoputa Prijedor

Senad Bratić, poslanik u Narodnoj skupštini RS i delegacija mještana Kozarca u kojoj su bili Derviša Avdagić, Mesud Trnjanin i Nedžad Bešić, informirali su predsjedavajućeg Džaferovića o problemu koji predviđena trasa autoputa Prijedor – Banja Luka predstavlja za povratnike na ovom području.

Naglašeno je da mještani Kozarca podržavaju izgradnju autoputa, ali da se protive da on prolazi kroz samo naselje. Time se ugrožavaju skoro 100 objekata koji bi se morali rušiti, uništavaju se privatna poljoprivredna gazdinstva i dovodi u pitanje egzistencija stanovništva, kao i sama funkcionalnost samog naselja.

Upozoreno je da bi to moglo dovesti do ponovnog raseljavanja bošnjačkih povratnika.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Džaferović podržao je opravdane zahtjeve mještana Kozarca. Istaknuo je da infrastrukturni projekti ne treba da učine nesretnim oko 5.000 ljudi, nego upravo suprotno - da njihov život učine kvalitetnijim.

Naglasio je kako očekuje da će vlasti RS, u skladu sa datim obećanjem, uvažiti zahtjeve da se trasa autoputa izmjesti izvan naselja, te da će on lično, u skladu sa svojim nadležnostima, učiniti sve da se to i desi.

Zamjenica predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Bisera Turković također je razgovarala danas sa delegacijom iz Bosanske Krajine o problemima na izgradnji autoputa.

Delegacija je predvodio zastupnik u Narodnoj skupštini RS Senad Bratić, a ministricu Turković informirali su o problemima vezanim za trasu autoputa Banja Luka – Prijedor, na području naselja Kozarac.

Istakli su da mještani Kozarca i Prijedora podržavaju izgradnju tog autoputa, ali da traže da se trasa projektuje na način da se izbjegnu naseljena mjesta i privatna imanja.

Kako su naglasili, mještani nekoliko mjesnih zajednica, na javnim raspravama, usprotivili su se rušenju oko 100 objekata, uništavanju najplodnijeg zemljišta na tom području i ponovnom raseljavanju povratnika u Kozarac te su ponudili i konkretno rješenje druge trase.

Ministrica Turković dala je podršku delegaciji iz Bosanske Krajine i zahtjevima mještana Kozarca te istakla da će u skladu sa svojim nadležnostima uložiti napore da bi se pokušalo naći rješenje, kojim će svi biti zadovoljni.

Naglasila je da je važno da se, tokom izgradnje autoputeva, vodi računa o privatnoj imovini te potrebama stanovnika koji žive u blizini izgradnje trase, saopćio je Ured za odnose s javnošću MVP BiH.
Klix
User avatar
escobar__
Posts: 9986
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#19442 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by escobar__ »

RJ57 wrote: 22/09/2020 21:10 ne treba biti toliki pesimista. imaćemo do 2030 veći dio gotov
:lol: :lol:

Ne treba biti toliki pesimista. 30 godina od početka gradnje autoceste ćemo imat veći dio gotov. Ne sve ali veći dio, 30 godina kasnije. :D :lol: A radi se o 350 kilometara ceste. :D
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19443 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja dionice Počitelj - Buna - 15. 09. 2020.

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19444 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Autoput Vc: Gradi se, ali suviše sporo, dionice su rascjepkane
Zbog nepostojanja autoputa koji prolazi kroz cijelu zemlju, zaobilaze nas investitori jer je dobra putna infrastruktura preduvjet za ulaganje. Trenutno imamo nešto više od 100 kilometara izgrađenog autoputa, a planirana trasa Koridora 5c iznosi 337 kilometara.

Image

Prema procjenama ekonomista na osnovu cestarina i trošarina na gorivo u prethodnih 10 godina prikupljeno je više od osam milijardi KM. Nije da se ne gradi. Gradi se, ali suviše sporo, dionice su rascjepkane. Posjetili smo gradilište autoceste na dionici Zenica Sjever – Zenica Jug na Koridoru 5c.

Radovi su u punom jeku, stotine radnika na terenu, deseci vozila teške mehanizacije užurbano rade na tome da država BiH za svoj rođendan dobije novih 11 kilometara autoputa. Pogledajte u nastavku šta je zabilježio naš novinar Emerin Ahmetašević.

Hayat
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19445 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja mosta Gradiška [E661] - 16. 09. 2020. @ BNX (Skyscrapercity forum)

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19446 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Јoš jedan korak u izgradnji mosta na Savi kod Gradiške
U centru ovosedmičnih političkih dešava je posjeta srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika zvaničnom Zagrebu, što je izazvalo opštu pometnju u Sarajavu.

Image

Otkud Dodik u Zagrebu? Ko ga je pozvao? Nizale su se kritike, a Komšić je hrvatskog predsjednika Milanovića uporedio s Lukašenkom.

Ne osvrćući se na sarajevsku histeriju, Dodik je sa hrvatskim državnim vrhom razgovarao ne samo o političkim temama-već i privrednoj saradnji i mostovima za koje naš nobelovac Andrić kaže: "Da od svega što čovjek u životnom nagonu podiže i gradi ništa nije bolje i vrijednije od mostova".

Danas smo sve bliže spajanju dvije obale na rijeci Savi kod Gradiške. Nakon što su iz rijeke iznikli stubovi uveliko se postavlja čelična konstrukcija mosta.

RTRS
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#19447 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by alibaba_i_30_godina »

So What! wrote: 23/09/2020 19:13 Izgradnja dionice Počitelj - Buna - 15. 09. 2020.

2 bagera. great. :lol:
BadBoy
Posts: 9610
Joined: 01/11/2005 21:55

#19448 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by BadBoy »

So What! wrote: 23/09/2020 18:48 Izgradnja dionice Ponirak - Vranduk - 12. 09. 2020. @ Mamkić (Skyscrapercity forum)

Image

Image

Image
Izvini druže So What, kuda prolazi autoput na ovom dijelu blizu starog grada Vranduka?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83507
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19449 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by _BataZiv_0809 »

So What! wrote: 23/09/2020 18:42
_BataZiv_0809 wrote: 23/09/2020 14:44 Kakva su dosadasnja iskustva sa obnovom i izgradnjom lokalnih puteva koji su unisteni ili ukinuti izgradnjom?

Vele da ce do 25.11.obnoviti sve lokalne puteve, ali s obzirom sta su uradili sa lokalnim putevima u Klopcu i Talamima, bogdo sceri.
Ja mislim da su i vangradsku dionicu GGM-a trebali udati zajedno s ovim projektom. Ne prolazi obilaznica kroz grad svaku deceniju.

A i mostove su vala mogli i pustiti do sada u promet koliko ih otežu. Za cestu prema Smetovima i Babinom ćemo tek da vidimo.
Mislio sam na lokalne puteve koje koristi ruralno stanovnistvo koje su sjebali i ukinuli izgradnjom autoputa.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#19450 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nivelacija »

Pustit zaobilaznicu a prikljucne ceste i spojevi nisu zavrseni :run:

Oba mosta i spojevi na autoput pa pustaj a ne ovako..
Post Reply