Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 65431
Joined: 16/07/2012 16:00

#19326 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Bogami ovo će biti tamo neke 2026. probijeno.
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#19327 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

So What! wrote: 09/09/2020 22:17
neki wrote: 09/09/2020 21:27Pa servisni (ustvari bi pravi naziv bio evakuacioni) i treba da se buši samo s jedne strane jer se pruža samo do sredine glavnog tunela.... Barem je tako uobičajeno kod jednocjevnih tunela, pa pretpostavljam da je i ovaj tako projektovan..
Vjerovatno i bude tako, no međutim ovom je nijet da u budućnosti bude dvocijevni, barem tako viču.
Ne vjerujem, izmedju ostalog i zbog ugla pod kojim su cijevi medjusobno, sto se vidi i na tvojoj slici
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19328 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

neki wrote: 09/09/2020 21:27Pa servisni (ustvari bi pravi naziv bio evakuacioni) i treba da se buši samo s jedne strane jer se pruža samo do sredine glavnog tunela.... Barem je tako uobičajeno kod jednocjevnih tunela, pa pretpostavljam da je i ovaj tako projektovan..
Na renderu stoji, da servisna cijev ide s obje strane.

Iako ni ja ne vjerujem u to da ce ovo nekada biti brza cesta u punom profilu, ipak moguce je izvesti duplu cijev i sa ovim zakrivljenim ulazom, nije to neka smetnja.

Ova cesta je generalno, samo zavrsetak magistralne ceste M5, koja iz nekog razloga nije nikad zavrsena.

Ista je pratila trasu austrougarske Ostbahn trase, i posljednja dionica Hrenovica - Mesici, nije izgradjena. U ratu su se odnosi promjenili, pa je tako i ova cesta je dobila novo rjesenje.

Tako da sada ova cesta ide kroz prijevoj Hranjen u tri faze, prva faza je probijanje tunela Hranjen od 5,5 kilometara, druga faza je izgradnja ceste od Prace do Gorazda i treca faza je izgradnja obilaznice oko Gorazda, od industrijske zone Pobjeda, i onda kroz brdo Povrsnica, tunelom Obarak (1,7 km) ce izlaziti ispod istoimenog naselja i negdje kod ulaza u grad se spojiti na magistralni pravac M20.

Image

Image
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#19329 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

Kreće rekonstrukcija tunela CRNAJA. Pominje se neki alternativni pravac.
Na sta misle ?!
baglama
Posts: 1014
Joined: 13/11/2010 16:09

#19330 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by baglama »

Eh da je malo srece, a puno vise pameti mogla se je izbusiti nova Crnaja za ovu godinu dana, sto buse rupu koja se nikada nece sastaviti.(Hranjen) :D

Samo #nepametni# da ne kazem pravu rijec ne shvataju da je dionica Konjic-Jablanica kicma za opstanak Hercegovine.(u Bosni)
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#19331 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

Ja fakat ne vidim kakav bi ondje bio alternativni pravac. Besmisleno je potpuno, jer predviđam kolonu do Jablanice na jednu stranu, i Čelebića na drugu, najmanje, ako bude samo jedan pravac, uz semafor.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19332 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Vi pišete o magistralnim cestama, a ovo je tema o izgradnji autoputeva, tako da molim vas raspravu o rekonstrukciji Crnaje, preselite ovdje:

bosanski-putevi-magistralni-lokalni-reg ... s3225.html
Bobi
Forum administrator
Posts: 38007
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#19334 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Bobi »

Ma mi zenicani nemamo ni potrebe se vozat ovom dionicom :D .
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#19335 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by allem_77 »

Kod mene na selu. :D

Image
Bobi
Forum administrator
Posts: 38007
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#19336 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Bobi »

Haj ne trolaj, kod tebe je sve asfalt, bolji nego u gradu :mrgreen: .
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#19337 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by spreca »

allem_77 wrote: 12/09/2020 17:55 Kod mene na selu. :D

Image
Nema naplatnih kucica? :? :mrgreen:
toooka
Posts: 110
Joined: 15/02/2016 08:12

#19338 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by toooka »

So What! wrote: 07/09/2020 17:05


- Poprikuše - Nemila (5,5 km) - 215,2 miliona € - [EBRD (kredit - 70 miliona €), EIB (kredit - 90 miliona €), EU (grant - 41,2 miliona €), JP Autoceste FBiH (vlastita sredstva - 14 miliona €]
- Vranduk - Nemila (5,7 km) - 48 miliona € - [KFAED (kredit - 36 miliona €), JP Autoceste FBiH (vlastita sredstva - 12 miliona €)]
Zbog čega je ovolika razlika u cijeni na ove dvije dionice koje su u suštini iste dužine? Znam da ide izmještanje i magistralne ceste, ali razlika od 167 miliona eura?
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19339 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

toooka wrote: 13/09/2020 08:57
So What! wrote: 07/09/2020 17:05


- Poprikuše - Nemila (5,5 km) - 215,2 miliona € - [EBRD (kredit - 70 miliona €), EIB (kredit - 90 miliona €), EU (grant - 41,2 miliona €), JP Autoceste FBiH (vlastita sredstva - 14 miliona €]
- Vranduk - Nemila (5,7 km) - 48 miliona € - [KFAED (kredit - 36 miliona €), JP Autoceste FBiH (vlastita sredstva - 12 miliona €)]
Zbog čega je ovolika razlika u cijeni na ove dvije dionice koje su u suštini iste dužine? Znam da ide izmještanje i magistralne ceste, ali razlika od 167 miliona eura?
Prvi ima tunel od 3,6 km a druga ide ravno kroz naselje pored magistrale sa jednim usjekom, dodatno suma kredita za prvu dionicu se ne odnosi samo na tu nego su uključene pare za druge dionice.
Forumerrer
Posts: 988
Joined: 14/06/2014 17:27

#19340 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Forumerrer »

Sve na jednu stranu, ali sramota da vec 6 godina nemamo nijedan otvoren kilometar autoceste. Koliko god bio tezak teren, nema opravdanja za ovo.

Tacno mi je zao sto Bosmal nije dobio koncesiju prije 20 godina.

I onda sad prica o famoznom tunelu Prenj. Ma nema sanse da izgradnja (ako dodje do nje) traje manje od 10 godina.

Makar Dodik vadi stvar, pa i na stetu budzeta, ali nek se gradi preko kineskih lihvara.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19341 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

Forumerrer wrote: 13/09/2020 10:40 Sve na jednu stranu, ali sramota da vec 6 godina nemamo nijedan otvoren kilometar autoceste. Koliko god bio tezak teren, nema opravdanja za ovo.

Tacno mi je zao sto Bosmal nije dobio koncesiju prije 20 godina.

I onda sad prica o famoznom tunelu Prenj. Ma nema sanse da izgradnja (ako dodje do nje) traje manje od 10 godina.

Makar Dodik vadi stvar, pa i na stetu budzeta, ali nek se gradi preko kineskih lihvara.
6 godina nijedan otvoreni kilometar gdje u BiH?

Bosmal :lol: :lol: :lol: :lol: Jeli to ona firma koju su spasile banke i razvojne banke federacije da bi završili zgrade od kojih jedna je dan danas prazna? Jeli ti razumiješ da to je imalo isti kredibilitet kao kamen temeljac Bičakčića: nepostojeća priča

A sta to dodik radi sa kinezima na autocesti ? Gdje tačno? 4 godine (ustvari 6 jer je počelo sa BL split) priče koja je samo uspjela smanjiti financiranje Ebrd i Eib u rs-u.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#19342 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

tec wrote: 13/09/2020 11:21
Forumerrer wrote: 13/09/2020 10:40 Sve na jednu stranu, ali sramota da vec 6 godina nemamo nijedan otvoren kilometar autoceste. Koliko god bio tezak teren, nema opravdanja za ovo.

Tacno mi je zao sto Bosmal nije dobio koncesiju prije 20 godina.

I onda sad prica o famoznom tunelu Prenj. Ma nema sanse da izgradnja (ako dodje do nje) traje manje od 10 godina.

Makar Dodik vadi stvar, pa i na stetu budzeta, ali nek se gradi preko kineskih lihvara.
6 godina nijedan otvoreni kilometar gdje u BiH?

Bosmal :lol: :lol: :lol: :lol: Jeli to ona firma koju su spasile banke i razvojne banke federacije da bi završili zgrade od kojih jedna je dan danas prazna? Jeli ti razumiješ da to je imalo isti kredibilitet kao kamen temeljac Bičakčića: nepostojeća priča

A sta to dodik radi sa kinezima na autocesti ? Gdje tačno? 4 godine (ustvari 6 jer je počelo sa BL split) priče koja je samo uspjela smanjiti financiranje Ebrd i Eib u rs-u.
@tec, kad je posljednji metar autoputa pušten u promet?
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19343 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

high_volume wrote: 13/09/2020 11:29
tec wrote: 13/09/2020 11:21
Forumerrer wrote: 13/09/2020 10:40 Sve na jednu stranu, ali sramota da vec 6 godina nemamo nijedan otvoren kilometar autoceste. Koliko god bio tezak teren, nema opravdanja za ovo.

Tacno mi je zao sto Bosmal nije dobio koncesiju prije 20 godina.

I onda sad prica o famoznom tunelu Prenj. Ma nema sanse da izgradnja (ako dodje do nje) traje manje od 10 godina.

Makar Dodik vadi stvar, pa i na stetu budzeta, ali nek se gradi preko kineskih lihvara.
6 godina nijedan otvoreni kilometar gdje u BiH?

Bosmal :lol: :lol: :lol: :lol: Jeli to ona firma koju su spasile banke i razvojne banke federacije da bi završili zgrade od kojih jedna je dan danas prazna? Jeli ti razumiješ da to je imalo isti kredibilitet kao kamen temeljac Bičakčića: nepostojeća priča

A sta to dodik radi sa kinezima na autocesti ? Gdje tačno? 4 godine (ustvari 6 jer je počelo sa BL split) priče koja je samo uspjela smanjiti financiranje Ebrd i Eib u rs-u.
@tec, kad je posljednji metar autoputa pušten u promet?
U BiH je li?
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19344 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

tec wrote: 13/09/2020 12:01 U BiH je li?
2 Oktobar 2018 zadnja dionica koja je puštena u promet.

31 Juli 2019 zadnja dionica na kojoj su završeni radovi.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19345 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

tec wrote: 13/09/2020 12:11
tec wrote: 13/09/2020 12:01 U BiH je li?
2 Oktobar 2018 zadnja dionica koja je puštena u promet.

31 Juli 2019 zadnja dionica na kojoj su završeni radovi.
I to je bila dionica Drugovići - Prnjavor.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19346 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

So What! wrote: 13/09/2020 12:27
tec wrote: 13/09/2020 12:11
2 Oktobar 2018 zadnja dionica koja je puštena u promet.
I to je bila dionica Drugovići - Prnjavor.
So What! wrote: 13/09/2020 12:27
31 Juli 2019 zadnja dionica na kojoj su završeni radovi.
Drivuša - Klopča
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19347 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

toooka wrote: 13/09/2020 08:57Zbog čega je ovolika razlika u cijeni na ove dvije dionice koje su u suštini iste dužine? Znam da ide izmještanje i magistralne ceste, ali razlika od 167 miliona eura?
[Poprikuše - Nemila] - 1,85 km autoceste i 3,65 km dvocjevnog tunela, 2 mosta, 1 petlja, 1 naplatno mjesto i 1 vijadukt
tec wrote: 13/09/2020 10:30Prvi ima tunel od 3,6 km a druga ide ravno kroz naselje pored magistrale sa jednim usjekom, dodatno suma kredita za prvu dionicu se ne odnosi samo na tu nego su uključene pare za druge dionice.
Na koje još @tec , ja sam ovu brošuru koristio kao izvor za finansiranje dionica i tamo stoji ova cifra, razložena na izvore svih finansija.

Moguće je naravno preusmjeravanje sredstava u druge dionice, samo nisam upratio koje.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19348 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

@Naslovnica i @kurty, šta se dešava sa roštiljskim konstrukcijama na dionici Klopče - Donja Gračanica?

Forumerrer
Posts: 988
Joined: 14/06/2014 17:27

#19349 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Forumerrer »

tec wrote: 13/09/2020 11:21
Forumerrer wrote: 13/09/2020 10:40 Sve na jednu stranu, ali sramota da vec 6 godina nemamo nijedan otvoren kilometar autoceste. Koliko god bio tezak teren, nema opravdanja za ovo.

Tacno mi je zao sto Bosmal nije dobio koncesiju prije 20 godina.

I onda sad prica o famoznom tunelu Prenj. Ma nema sanse da izgradnja (ako dodje do nje) traje manje od 10 godina.

Makar Dodik vadi stvar, pa i na stetu budzeta, ali nek se gradi preko kineskih lihvara.
6 godina nijedan otvoreni kilometar gdje u BiH?

Bosmal :lol: :lol: :lol: :lol: Jeli to ona firma koju su spasile banke i razvojne banke federacije da bi završili zgrade od kojih jedna je dan danas prazna? Jeli ti razumiješ da to je imalo isti kredibilitet kao kamen temeljac Bičakčića: nepostojeća priča

A sta to dodik radi sa kinezima na autocesti ? Gdje tačno? 4 godine (ustvari 6 jer je počelo sa BL split) priče koja je samo uspjela smanjiti financiranje Ebrd i Eib u rs-u.
Zaboravio sam BL-Doboj. Gdje i kada je u FBiH pusten zadnji metar autoputa?

Sto se Dodika tice, mislim na dionicu Banja Luka - Prijedor, a ne BL-Split.

Znam da je Bosmal suplja prica, isto kao i Buyges, ali nije ni ovo puno bolje. 20 godina spajamo Sarajevo sa Zenicom, gradimo dionice koje godinama ne koristimo (Svilaj), razmisljamo o tunelu od 10 i vise km...

Samo treba uporediti sa susjednom zemljom koja je za 4 godine napravila Dalmatinu.
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#19350 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

So What! wrote: 13/09/2020 14:46 @Naslovnica i @kurty, šta se dešava sa roštiljskim konstrukcijama na dionici Klopče - Donja Gračanica?

Zurba... Rok... Nisu sidra" odlezala"...
Post Reply