Ali je rekao da tih 7 godina u kojim ce biti zavrseno jos nije pocelo i ne zna se kad ce pocetiCossack wrote: ↑08/09/2020 13:03Terzić je rekao da bi kompletan autoput trebali imati za 7-8 godinaSeyfo wrote: ↑08/09/2020 12:17 A Ivan-Ovčari će valjda zadnji da se radi? Pa imaju li mozga imalo? Prekidati autoput samo zato što je skupa dionica i ostavljati obavezu nekim budućim je extremno neodgovorno...da su makar prioritetno povezali kičmu Mostar-Sarajevo-Zenica pa da ima bar malo smisla voziti se njom..![]()
Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
-
gold'n'brown
- Posts: 1960
- Joined: 20/02/2007 16:20
#19301 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#19302 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ali ako niko se ne pomakne onda šta se dobije da je dogovoreno. Ništa ne stoji između objave tendera za većinu dionica osim političke volje što lokalne što entitetske i državne politike.Alfons Kauders wrote: ↑08/09/2020 11:01Ako je skoro sve dogovoreno, onda ostaje pitanje šta dalje? Da li možemo ganjati za lovu za Lašvu, ili put do Tuzle, ili ono preko Goražda itd. Previše smo se fokusirali na Vc, a ima još dosta korisnih stvari koje bi se mogle raditi da se bolje povežu krajevi koji nisu tik uz Vc. Ali onda dođemo do ovog zadnjeg što si rekao i eto, valja čekati da se kilavi skontaju i krenu raditi svoj posao.tec wrote: ↑08/09/2020 10:30Jesu iskoristili jer postoje dogovori (nisu svi potpisani) za cijelu trasu 5c u fbih osim Ivan-Ovčari (postoji zahtjev za grant), ali zahvaljujući političkoj nesposobnosti, što lokalni careva koji koriguju trasu po vlastitim željama, što vlade koje sve rade kilavo, do onih koji jednostavno nemaju pojma šta rade...Alfons Kauders wrote: ↑08/09/2020 10:00
Najgore u cijeloj priči mi je što ovi iz FBiH nisu pokušali iskoristiti priliku da ubodu više kredita s EIB i EBRD. Možda i jesu ali to nije moguće jer su unaprijed rasporedili projekte i ne mogu prebacivati sredstva na druge?
Prioritet i sad bi trebao da bude da sa dionicom Poprikuše-Ozimica počne i izgradnja autoceste Žepče - Tuzla
-
the_stick
- Posts: 1170
- Joined: 16/02/2002 00:00
#19303 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Gledajuci ovu mapu, BC Praca - Gorazde je ucrtana crvenom bojom, kao da je kompletna u izgradnji. Medjutim, kada se klikne na "opsirnije" navodi se da je ugovor potpisan samo za tunel Hranjen. Nekoliko pitanja, ako znas:
- ako ja dobro shvatam, za ostatak trase ceste (cca 10 km) tender nije ni raspisan?
- ugovor za tunel Hranjen je potpisan u septembru 2018. g sa rokom izgradnje 36 mjeseci. Nedavno je objavljeno da su probili prvi kilometar tunela. Da li to znaci da ce to biti bas, bas znacajnih kasnjenja?
- kada bi se mogla ocekivati kompletna cesta do Gorazda?
Ovo mozda nije u domeni autoputeva, ali posto projekat rade autoceste na neki nacin mozda i jeste.
-
last mohicans
- Posts: 18267
- Joined: 09/08/2012 23:19
#19304 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ma okey je, tvoj doprinos temi je nemjerljiv. Samo nastavi.So What! wrote: ↑08/09/2020 13:24Inace cesto tako napravim lapsus, sa datumima, da upravu si, mjesec ranije ide ovo otvaranje, a ja ga utrpao za Bozic.last mohicans wrote: ↑08/09/2020 12:20Naš cirkus, još je to svaki put medijski popraćeno, pa narod koji ne prati detaljnije, a većina je takva, misli da je svaki put riječ o nekoj novoj dionici i pita se gdje su ti silni radovi i dionice.
Zar otvaranje zeničke zaobilaznice nije 25.11-Dan državnosti? Napisao si 25.12![]()
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#19305 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ova cesta Praca - Hrenovica - Gorazde (15,8 km) je planirana nekada u buducnosti da bude u punom profilu brze ceste, no medjutim, za sada je to samo nastavak, nikada zavrsene magistralne ceste M5, samo sto umjesto trase prema Mesicima, izabrana je trasa tunelom ispod Hranjena do Gorazda.the_stick wrote: ↑08/09/2020 14:34Gledajuci ovu mapu, BC Praca - Gorazde je ucrtana crvenom bojom, kao da je kompletna u izgradnji. Medjutim, kada se klikne na "opsirnije" navodi se da je ugovor potpisan samo za tunel Hranjen. Nekoliko pitanja, ako znas:
- ako ja dobro shvatam, za ostatak trase ceste (cca 10 km) tender nije ni raspisan?
- ugovor za tunel Hranjen je potpisan u septembru 2018. g sa rokom izgradnje 36 mjeseci. Nedavno je objavljeno da su probili prvi kilometar tunela. Da li to znaci da ce to biti bas, bas znacajnih kasnjenja?
- kada bi se mogla ocekivati kompletna cesta do Gorazda?
Ovo mozda nije u domeni autoputeva, ali posto projekat rade autoceste na neki nacin mozda i jeste.
U izgradnji je samo tunel, i to I faza, koja ukljucuje samo probijanju glavne i servisne cijevi i izrade primarne podgrade cestovnog tunela Hranjen. Tendera jos uvijek nema za II fazu, a koaj ukljucuje sekundarnu oblogu i opremanje tunela i izradu brze ceste u poluprofilu.
Vrijednost I faze iznosi skoro 82 miliona KM, a finansira iz dobiti, BH Telekoma, u iznosu od 70 miliona KM, sto je neobican model u BiH, s obzirom da gotovo sve projekte koje imaju veze sa saobracajem finansiramo iz kreditnih sredstava neke medjunarodne banke ili fonda.
OFID fond je bio zainteresovan da finansira II fazu, njihova delegacije je posjetila lokalitet, dva kredita od 30 miliona $ i 47.34 miliona $ su bili odobreni i iz nekog nepoznatog razloga su iste otkazali, kako stoji na njihovoj web stranici.
https://opecfund.org/operations/list/co ... el-project
Izmjenana i dopunama Budžeta FBiH za 2019. godinu usvojenim u junu iste godine, planirana su i dodatna sredstva za izgradnju putne infrastrukture u iznosu od 45 miliona KM, a odnose se na dividendu JP Elektroprivreda BiH i preusmjerena su na izgradnju tunela Hranjen.
Postoji mogucnost da se sve na kraju i izfinansira od zarade javnih preduzeca, probijanje tunela ce sigurno potrajati jos godinu ili dvije, pa cemo vidjeti ima li kakvih pomaka u medjuvremenu.
Jer 70 miliona KM od BH Telecoma i 45 miliona KM od Elektroprivrede daju 115 miliona KM, a cijeli projekat je procijenjen na 190 miliona KM, sto bi znacio da im fali 75 miliona KM, gdje se uklapa oni otkazani kredit OFID-a. Uglavnom, ovo izgleda da ce se jos dugo vuci.
-
Dr Arsla
- Posts: 2076
- Joined: 05/01/2013 16:16
#19306 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Rekao je on i da ćemo 2009 ući u EU.Cossack wrote: ↑08/09/2020 13:03Terzić je rekao da bi kompletan autoput trebali imati za 7-8 godinaSeyfo wrote: ↑08/09/2020 12:17 A Ivan-Ovčari će valjda zadnji da se radi? Pa imaju li mozga imalo? Prekidati autoput samo zato što je skupa dionica i ostavljati obavezu nekim budućim je extremno neodgovorno...da su makar prioritetno povezali kičmu Mostar-Sarajevo-Zenica pa da ima bar malo smisla voziti se njom..![]()
- jednonogi_Jack
- Posts: 2966
- Joined: 14/12/2005 21:21
#19307 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Zavisi. Probijanje tunela je počelo u septembru prošle godine. Znači otprilike kilometar za godinu. U Euroasfaltu kažu da rade na tunelu 24 sata dnevno. Ako uspiju da povećaju na recimo 48 sati dnevno, onda bi možda mogli uspjeti završiti na vrijeme, jer je tunel dug 5,5 km.the_stick wrote: ↑08/09/2020 14:34Gledajuci ovu mapu, BC Praca - Gorazde je ucrtana crvenom bojom, kao da je kompletna u izgradnji. Medjutim, kada se klikne na "opsirnije" navodi se da je ugovor potpisan samo za tunel Hranjen. Nekoliko pitanja, ako znas:
- ako ja dobro shvatam, za ostatak trase ceste (cca 10 km) tender nije ni raspisan?
- ugovor za tunel Hranjen je potpisan u septembru 2018. g sa rokom izgradnje 36 mjeseci. Nedavno je objavljeno da su probili prvi kilometar tunela. Da li to znaci da ce to biti bas, bas znacajnih kasnjenja?
- kada bi se mogla ocekivati kompletna cesta do Gorazda?
Ovo mozda nije u domeni autoputeva, ali posto projekat rade autoceste na neki nacin mozda i jeste.
- drug_profi
- Posts: 65437
- Joined: 16/07/2012 16:00
#19308 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa ima tu mjesta da se jos ubrza. Moze se ici i na 72 sata dnevno i tada bi vjerovatni stigli da dogodine probiju cijev.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#19309 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ide jedna ispravka, Vlada FBiH je ipak smanjila iznos iz dividende Elektroprivrede FBiH sa 45 na 32 miliona KM za ovaj tunel, što u zbiru na kraju dođe 102 miliona KM, dakle fali 88 miliona za kompletiranje finansijske konstrukcije.
I da, predviđena je i treća faza ove brze ceste, kao neka forma obilaznice, jer će ova cesta završavati direktno u gradu u industrijskoj zoni Pobjeda, pa bi se još jednim tunelom, Površnica, koji bi bio duži od 1 kilometra, grad obilazio i ova cesta bi se direktno spojila na magistralnu cestu M20.
Ja imam osjećaj da će se skrpiti novca, da se ovo završi, tunel osposobi, i udare neki prilazi, dok se ne nađe novca za više, nešto poput Karaule.
I puste ga recimo samo za putnički saobraćaj, ne bi bilo sigurno, skraćivanje koliko najavljuju, ali bi i dalje bio teleport u odnosu na trenutnu situaciju.
I da, predviđena je i treća faza ove brze ceste, kao neka forma obilaznice, jer će ova cesta završavati direktno u gradu u industrijskoj zoni Pobjeda, pa bi se još jednim tunelom, Površnica, koji bi bio duži od 1 kilometra, grad obilazio i ova cesta bi se direktno spojila na magistralnu cestu M20.
Ja imam osjećaj da će se skrpiti novca, da se ovo završi, tunel osposobi, i udare neki prilazi, dok se ne nađe novca za više, nešto poput Karaule.
I puste ga recimo samo za putnički saobraćaj, ne bi bilo sigurno, skraćivanje koliko najavljuju, ali bi i dalje bio teleport u odnosu na trenutnu situaciju.
- jednonogi_Jack
- Posts: 2966
- Joined: 14/12/2005 21:21
#19310 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Vidiš, ni ta ti nije loša.drug_profi wrote: ↑08/09/2020 17:05 Pa ima tu mjesta da se jos ubrza. Moze se ici i na 72 sata dnevno i tada bi vjerovatni stigli da dogodine probiju cijev.
- jednonogi_Jack
- Posts: 2966
- Joined: 14/12/2005 21:21
#19311 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Nego zna li neko je li ovo što je do sada probijeno samo glavna cijev ili se paralelno radi i servisna ?
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#19312 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ugovorom su i glavna i servisna, ali prema slikama izgleda da servisnu još nisu započeli.jednonogi_Jack wrote: ↑08/09/2020 17:34 Nego zna li neko je li ovo što je do sada probijeno samo glavna cijev ili se paralelno radi i servisna ?
- Novi_Nick
- Posts: 3600
- Joined: 24/08/2003 00:00
#19313 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Nije to u interesu politicarima i njihovim politickim strankama. Zasto bi brzo, recimo za nekih 10-15 godina izgradili sve autoputeve, brze ceste i drugu infrastrukturu? Njihov cilj je da razvucu svu tu izgradnju do otprilike 100 godina unaprijed, na taj nacin imaju pomalo posla da pokazuju pred izbore, koliko su nesto ko fol radili i rade, odrzavaju malo radnih mjesta duzi vremenski period. Sta kada bi sve to brzo uradili i ne budu imali sta poturiti naivnim biracima na izborima, a i vise bi ljudi otisli na biro rada.drug_profi wrote: ↑08/09/2020 17:05 Pa ima tu mjesta da se jos ubrza. Moze se ici i na 72 sata dnevno i tada bi vjerovatni stigli da dogodine probiju cijev.
- jednonogi_Jack
- Posts: 2966
- Joined: 14/12/2005 21:21
#19314 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pretpostavljam da se glavni tunel ne smije pustiti u promet bez servisnog?So What! wrote: ↑08/09/2020 18:06Ugovorom su i glavna i servisna, ali prema slikama izgleda da servisnu još nisu započeli.jednonogi_Jack wrote: ↑08/09/2020 17:34 Nego zna li neko je li ovo što je do sada probijeno samo glavna cijev ili se paralelno radi i servisna ?
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#19315 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Tunel ove dužine, ni u ludilu.jednonogi_Jack wrote: ↑08/09/2020 18:19Pretpostavljam da se glavni tunel ne smije pustiti u promet bez servisnog?
Update: Buši se, ali samo s jedne strane:

- mk ultra
- Posts: 24036
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
- zomri
- Posts: 13863
- Joined: 03/05/2006 07:31
#19317 Re: Autoputevi u BiH - kontraverze, malverzacije i kriminal
šta pučanstvo misli koliko će biti km ovog puta od bl prema mrkonjiću u rs? kad su onoliko koštali putevi po ravnici, ili ove cifre za onu crkavicu oko doboja, ovo će oboriti svjetske rekorde 
-
Q_Line
- Posts: 452
- Joined: 29/04/2004 09:48
- Location: Zenica
#19318 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Samo u BiH se dva kilometra autoputa "grade" već 12 godina
https://www.vijesti.plus/biznis/4840/sa ... -12-godina
https://www.vijesti.plus/biznis/4840/sa ... -12-godina
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#19319 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Hahahhah citaju nas. Iako mi nije jasno zasto novinari cesce ne provjeravaju po forumima informacije, konkretnije informacije su ovdje, nego recimo u onim proglasima koje pustaju iz javnih preduzeca.Q_Line wrote: ↑09/09/2020 14:16 Samo u BiH se dva kilometra autoputa "grade" već 12 godina
https://www.vijesti.plus/biznis/4840/sa ... -12-godina
-
edin_the
- Posts: 301
- Joined: 26/08/2014 16:14
#19320 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Drugar Q_Line je iza tog portala. Ne vjerujem baš da je novinar po profesiji, ni da mu je stalo do konkretnih informacijama. Više je nanjušio priliku za zaradu kroz trećerazrednu online žutu štampu ispunjenu poluinformacijama, senzacionalizmom i populizmom.So What! wrote: ↑09/09/2020 14:28Hahahhah citaju nas. Iako mi nije jasno zasto novinari cesce ne provjeravaju po forumima informacije, konkretnije informacije su ovdje, nego recimo u onim proglasima koje pustaju iz javnih preduzeca.Q_Line wrote: ↑09/09/2020 14:16 Samo u BiH se dva kilometra autoputa "grade" već 12 godina
https://www.vijesti.plus/biznis/4840/sa ... -12-godina
-
Q_Line
- Posts: 452
- Joined: 29/04/2004 09:48
- Location: Zenica
#19321 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Evo da je to i sve tačno, samo mi nije jasno kako do zarade, jer nema nijedne reklame!?edin_the wrote: ↑09/09/2020 15:08Drugar Q_Line je iza tog portala. Ne vjerujem baš da je novinar po profesiji, ni da mu je stalo do konkretnih informacijama. Više je nanjušio priliku za zaradu kroz trećerazrednu online žutu štampu ispunjenu poluinformacijama, senzacionalizmom i populizmom.So What! wrote: ↑09/09/2020 14:28Hahahhah citaju nas. Iako mi nije jasno zasto novinari cesce ne provjeravaju po forumima informacije, konkretnije informacije su ovdje, nego recimo u onim proglasima koje pustaju iz javnih preduzeca.Q_Line wrote: ↑09/09/2020 14:16 Samo u BiH se dva kilometra autoputa "grade" već 12 godina
https://www.vijesti.plus/biznis/4840/sa ... -12-godina
- MMM1977
- Posts: 6744
- Joined: 15/07/2009 12:56
#19322 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Mogu li sad pred izbore svečano otvoriti ovaj iskopani dio tunela Hranjen? 
-
neki
- Posts: 7953
- Joined: 17/02/2005 07:57
#19323 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa servisni (ustvari bi pravi naziv bio evakuacioni) i treba da se buši samo s jedne strane jer se pruža samo do sredine glavnog tunela.... Barem je tako uobičajeno kod jednocjevnih tunela, pa pretpostavljam da je i ovaj tako projektovan..So What! wrote: ↑08/09/2020 18:22Tunel ove dužine, ni u ludilu.jednonogi_Jack wrote: ↑08/09/2020 18:19Pretpostavljam da se glavni tunel ne smije pustiti u promet bez servisnog?
Update: Buši se, ali samo s jedne strane:
![]()
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#19324 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Vjerovatno i bude tako, no međutim ovom je nijet da u budućnosti bude dvocijevni, barem tako viču.
- jednonogi_Jack
- Posts: 2966
- Joined: 14/12/2005 21:21
#19325 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Evo nađoh članak iz jula:neki wrote: ↑09/09/2020 21:27Pa servisni (ustvari bi pravi naziv bio evakuacioni) i treba da se buši samo s jedne strane jer se pruža samo do sredine glavnog tunela.... Barem je tako uobičajeno kod jednocjevnih tunela, pa pretpostavljam da je i ovaj tako projektovan..So What! wrote: ↑08/09/2020 18:22Tunel ove dužine, ni u ludilu.jednonogi_Jack wrote: ↑08/09/2020 18:19Pretpostavljam da se glavni tunel ne smije pustiti u promet bez servisnog?
Update: Buši se, ali samo s jedne strane:
https://startbih.ba/clanak/izgradeno-bl ... jen/133116Izgrađeno blizu kilometar tunela Hranjen
Nastavlja se gradnja tunela Hranjen, kao najzahtjevnijeg dijela buduće brze ceste Goražde – Sarajevo.
Po riječima šefa gradilišta Enesa Ajanovića, pandemija koronavirusa nije uticala na dinamiku radova koji se odvijaju u kontinuitetu, a radnici kompanije "Euroasfalt“ na gradilištu rade 24 sata i do sada su izgradili blizu jedan kilometar tunela
- Sa južne strane je urađeno oko 570 metara glavne cijevi, a sa sjeverne strane oko 410 metara, znači nekih 15 do 20 km nas dijeli od prvog kilometra. Istovremeno i servisna cijev koja se isto tako radi i sa jedne i sa druge strane, urađena je preko 600 metara - ističe Ajanović.
