Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19276 Re: Autoputevi u BiH - kontraverze, malverzacije i kriminal

Post by So What! »

VladaFBiH wrote: 07/09/2020 09:09:) nisam navikao od tebe da stavljaš netačne tekstove bez komentara :)
Haha, hvala, ali dio tekstove koje ovdje podijelim su precesto neke novinarske gluposti, u kojima se pronadje i poneka korisna informacija.

8)
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19277 Re: Autoputevi u BiH - kontraverze, malverzacije i kriminal

Post by So What! »

Gradnja autoputeva u BiH ili kako puno baba pravi kilavo dijete
Image

Zrno po zrno pogača, kamen po kamen palača, stara je poslovica o tome da marljiv i ustrajan rad donose rezultat. Nju na previše doslovan način u praksi implementiraju neimari kapitalne izgradnje u BiH kroz usitnjene i rasute dionice i poddionice autoputa.
Minimalistički koncept koji primjenjuju JP Autoceste FBiH tako danas donosi potpis za gradnju novih samo 4,9 kilometara autoputa na koridoru 5C na dionici Tarčin – ulaz u tunel Ivan. Bit će to još jedno od ukupno osam aktivnih gradilišta JP Autoceste FBiH...

Pravi apsurd imali smo kod izgradnje autoputa na dionici Odžak - Svilaj koji godinama "visi u havi", a samo malo bolje izgleda dionica u Hercegovini, otvorena 2014. godine koju će se s ostatkom države spajati narednih desetljeća. Kad u jednačinu ubacimo da drugi entitet svoje autoputeve gradi po nekim svojim mjerilima i ciljevima kompletan kapitalni "raspašoj" dobija na težini.

Željko Šain, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, za Klix.ba kaže kako je izgradnja infrastrukturnih objekata u BiH imperativ naše budućnosti, međutim očito je da ukupna politička zbivanja utječu na obim, oblik, a i dinamiku tih infrastrukturnih objekata, prije svega autoputeva ili drugih komunikacijskih projekata.

Image

"Gledajući nas u odnosu na svjetski prosjek mi jako sporo gradimo, ne gradimo racionalno, a sve to povećava troškove, direktne, indirektne, a posebno opurtunitetne. Sinergetski efekt svih tih troškova govori da imamo skupu i neracionalnu izgradnju, onda i takvo korištenje te ne ostvarujemo željene efekte koje bi trebala napraviti ta infrastrukturna izgradnja", smatra Šain.

Parcijalizacija, nedovoljna pripremljenost za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, nekad i višestruka izmjena trase za sobom, dodaje on, povlači za sobom da na kraju imamo skupu gradnju, sporije dolazimo do prihoda, a i kroz lošu reputaciju u međunarodnim okvirima udaljavamo se od boljih izvora finansiranja što ima posljedice i mimo gradnje autoputeva.

"Trebao bi se napraviti srednjoročan, ali racionalan plan s ciljem ubrzavanja dinamike gradnje autoputeva jer postojeća dinamika, obim i oblik gradnje još ns više udaljava u ekonomskom, ali i društvenom razvoju jer je infrastruktura svojevrstan krvotok savremenog života", izjavio je.

Image

Mnogi ljudi u našoj zemlji gradnju cesta porede s susjednom Hrvatskom koja je posljednjih dvadesetak godina daleko bolje iskoristila, a profesor Šain glavni razlog za to vidi u tome da je "Hrvatska jedinstvena država, koja ima jedinstvenu ekonomsku politiku i na jednom mjestu se odnose sve ključne odluke".

"Mi čak nemamo ni jedinstvenu ni zajedničku ekonomsku politiku na nivou države. To što je ekonomska politka po Dejtonu na nivou entiteta, ne znači da Vijeće ministara BiH ne može entitetska ovlaštenja harmonizirati i na taj način gradnju infrastrukture racionalizirati. Kad još uzmemo u FBiH kantonalni nivo sa svojim ovlaštenjima dođemo do one narodne da kad je puno baba bude i kilavo dijete", zaključio je Šain.
Klix
RJ57
Posts: 5117
Joined: 10/04/2017 15:12

#19278 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

ok momci, sorry, nisam odma skonto da se radi ili o trolu ili o bolesniku, ili oboje. ignore i problem je riješen :thumbup:
User avatar
parappa
Posts: 3713
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#19279 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by parappa »

RJ57 wrote: 07/09/2020 12:14 ok momci, sorry, nisam odma skonto da se radi ili o trolu ili o bolesniku, ili oboje. ignore i problem je riješen :thumbup:
ma kakav trol... @tec je iznosio pravo dobre podatke i imao odlicne postove (doduse nije odavno).
valjda je malo isfrustriran zbog necega.

tvoje pitanje gore je bilo sasvim legitimno i mogao je odgovoriti sa manje sarkazma.

ocigledno je da u RS-u nesto ne stima... krade se a niko ne smije da provjeri jer zna se ko krade!
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19280 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Evo nekih finansijskih podataka, za trenutnu situaciju, fale podaci i za Mostar Jug - Kvanj (9,2 km), tamo je poznat iznos kredita EBRD-a (60 miliona €) i iznost granta EU (18,4 miliona €), no međutim nije poznato koliko iznos će dati EIB, kao i koliko je učešće vlastitih sredstava JP Autocesta FBiH.

Brojevi su jasni, za 92 kilometra, BiH će platiti 1,418 milijardi €, a ukoliko se tome doda dionica Mostar Jug - Kvanj, to bi značilo da za 101 kilometar, taj iznos će biti preko 1,5 milijardu €.

Završeno, nije u upotrebi:

- Most Svilaj [(0,66 km) - 22,3 miliona € - EIB (kredit), EU (grant)]
- Odžak - Svilaj (10 km) - 69,2 miliona € - [EIB (kredit), EBRD (kredit), EU (grant - 17,4 miliona €), JP Autoceste FBiH (vlastita sredstva)]
- Zenička obilaznica - LOT 1: Drivuša - Klopče (2,23 km) - 31 miliona € - [(KFAED (kredit)]

Total: 122,5 miliona € (12,89 km)

U izgradnji:

- Granični prijelaz Svilaj - 9,5 miliona € - [Vijeće ministara BiH (vlastita sredstva)]
- Rudanka - Johovac (6,1 km) - 85 miliona € - [EBRD (kredit - 70 miliona €), EU (grant - 15 miliona €)]
- Vranduk - Ponirak (5,3 km) - 49 miliona € - [OFID (kredit)]
- Ponirak - Vraca (tunel Zenica) (2,65 km) - 69 miliona € - [EIB (kredit - 50 miliona €), EU (grant - 19 miliona €)]
- Zenička obilaznica - LOT 3: Donja Gračanica - Vraca (3,9 km) - 68,7 miliona € - [EBRD (kredit - 56,7 miliona €), EU (grant - 12 miliona €)]
- Zenička obilaznica - LOT 2: Klopče - Donja Gračanica (5,78 km) - 96 miliona € - [EBRD (kredit - 36 miliona €), OFID (kredit - 60 miliona €)]
- Ivan - Tarčin - LOT 1: Tarčin - tunel Ivan (4,9 km) - 58,7 miliona € - [EIB (kredit - 40,4 miliona €), EU (grant - 11,8 miliona €), JP Autoceste FBiH (vlastita sredstva - 6,5 miliona €)]
- Ivan - Tarčin - LOT 2: Tunel Ivan (2 km) - 61,5 miliona € - [EBRD (kredit - 50 miliona €), EU (grant - 11,5 miliona €)]
- Počitelj - Buna (7,2 km) - 32,1 miliona € - [EBRD (kredit - 23,3 miliona €), EU (grant - 8,8 miliona €)]
- Zvirovići - Počitelj (11,1 km) - 105 miliona € - [EIB (kredit - 100 miliona €), EU (grant - 5 miliona €)]

Total: 634,5 miliona € (48,93 km)

Tender:

- Putnikovo Brdo - Rudanka (5,2 km) - 190,9 miliona € - [EBRD (kredit - 150 miliona €), EU (grant - 37,9 miliona €), JP Autoputevi RS (vlastita sredstva - 3 miliona €)]
- Medakovo - Putnikovo Brdo (8,5 km) - 86,3 miliona € - [EBRD (kredit - 60 miliona €), EU (grant - 15,6 miliona €), JP Autoceste FBiH (vlastita sredstva - 10,7 miliona €)]
- Poprikuše - Nemila (5,5 km) - 215,2 miliona € - [EBRD (kredit - 70 miliona €), EIB (kredit - 90 miliona €), EU (grant - 41,2 miliona €), JP Autoceste FBiH (vlastita sredstva - 14 miliona €]
- Vranduk - Nemila (5,7 km) - 48 miliona € - [KFAED (kredit - 36 miliona €), JP Autoceste FBiH (vlastita sredstva - 12 miliona €)]
- Buna - Kvanj (5,2 km) - 120,7 miliona €- [EIB (kredit - 100 miliona €), EU (grant - 20,7 miliona €)]

Total: 661,1 miliona € (30,1 km)
Total: 1 milijarda, 418 miliona € (91,9 km)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19281 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

tec wrote: 07/09/2020 09:49
RJ57 wrote: 07/09/2020 09:16 upada mi jedna stvar u oči , kako može par kilometara po livadi u RSu koštati 50% više od dionice oko vranduka koja je sva u tunelima i mostovima i samo malo manje od skoro duplo duže dionice kod počitelja sa najvećim mostom u bih? mislim, čovjek mora biti slijep da mu tako nešto ne upadne u oči!
A ne upada ti u oči, da pare koje nudi za garanciju otplate već koristi otplaćivati sadašnje izgrađene dijelove i da su iste pare već dati kao garancija kinezima za BanjaLuka-Prijedor-N.Grad (Koja također košta 50% iznad istih dionica u fBiH). Zbog čega su Edrb i Eib drastično usporili opravdanje kredita u rs i to rade samo za dionice koje se vežu na fBiH. Kao Rudanka prema jugu.
Taj cirkus zvani Banjaluka-Prijedor nisam baš upratio, ali više ljudi mi je reklo da je ugovor nevjerovatno nepovoljan (garancija npr.) i izrazili su sumnje da će se ići u realizaciju. Možda je bolje reći da su izrazili nade, jer su svjesni da će se spektakularno zajebati ako se sve uradi kako je zamišljeno i da će dugoročni troškovi aranžmana biti katastrofalni, bez ikakvog pretjerivanja. Ako sam ih dobro shvatio, ne samo da je problem što bi se prihodima garantovao aranžman s Kinezima nauštrb daleko povoljnijih EIB-a i EDRB-a, već bi se u slučaju da to ne bude dovoljno moralo zagrabiti iz budžeta (a već je očito da ti prihodi nisu dovoljni).

U biti, dosta ljudi u RS koji se razumiju u privredu i ekonomiju se potajno mole bogu da se nađe način da se elegantno izvuče iz cijele priče. Prošle godine su se hvatali za tehnikalije i tvrdili da Kinezi krše odredbe ugovora, da kasne i slično, a ove godine se nadaju da će pandemija poslužiti kao izgovor da se sve raskine bez prevelikih troškova. Ne ide mi u glavu kako je takav ugovor uopšte potpisan.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19282 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

Alfons Kauders wrote: 07/09/2020 17:10
Taj cirkus zvani Banjaluka-Prijedor nisam baš upratio, ali više ljudi mi je reklo da je ugovor nevjerovatno nepovoljan (garancija npr.) i izrazili su sumnje da će se ići u realizaciju. Možda je bolje reći da su izrazili nade, jer su svjesni da će se spektakularno zajebati ako se sve uradi kako je zamišljeno i da će dugoročni troškovi aranžmana biti katastrofalni, bez ikakvog pretjerivanja. Ako sam ih dobro shvatio, ne samo da je problem što bi se prihodima garantovao aranžman s Kinezima nauštrb daleko povoljnijih EIB-a i EDRB-a, već bi se u slučaju da to ne bude dovoljno moralo zagrabiti iz budžeta (a već je očito da ti prihodi nisu dovoljni).

U biti, dosta ljudi u RS koji se razumiju u privredu i ekonomiju se potajno mole bogu da se nađe način da se elegantno izvuče iz cijele priče. Prošle godine su se hvatali za tehnikalije i tvrdili da Kinezi krše odredbe ugovora, da kasne i slično, a ove godine se nadaju da će pandemija poslužiti kao izgovor da se sve raskine bez prevelikih troškova. Ne ide mi u glavu kako je takav ugovor uopšte potpisan.
Baš tako, prva posljedica tog ugovora je da od najave ugovora i garancija EIB-a i EDRB-a su samo odobrili dvije (kratke) dionice u rs (a da ne govorimo o grantovima koji su skoro svi u korist fbih) i to one koje idu prema Sarajevu, jer garancija nema nikakvo financijsko pokriće. I sad je tu istu garanciju ponudio za Modriča – Brčko - Bijeljina.
Naravno to dodiku ne smeta, kada se zna da oko 65% akciza na gorivo se prikuplja u fbih ali prima fbih samo prima 55% tako isto na podjeli PDV-a itd. On može računati da će da sda i hdz nastavit pokrivati svaki put kad zaurla odcjepljenje.
mijonja
Posts: 126
Joined: 28/10/2015 14:11

#19283 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mijonja »

Samo da naglasim da cijena izgradnje dionice Vranduk - Ponirak nije jednaka iznosu ovog kredita "Vranduk - Ponirak (5,3 km) - 49 miliona € - [OFID (kredit)]", nego iznosi nešto više od 76,5 mil. €. https://www.jpautoceste.ba/en/vranduk-ponirak-2/
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19284 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

mijonja wrote: 08/09/2020 09:31 Samo da naglasim da cijena izgradnje dionice Vranduk - Ponirak nije jednaka iznosu ovog kredita "Vranduk - Ponirak (5,3 km) - 49 miliona € - [OFID (kredit)]", nego iznosi nešto više od 76,5 mil. €. https://www.jpautoceste.ba/en/vranduk-ponirak-2/
Hvala ti sto pratis, oscilacije se mogu pronaci svagdje, mjestimicno sam ispustio vlastita sredstva ulozena, pa cu ih dodati ...

Ovo je iz oficijelne prezentacije JP Autocesta FBiH, eh sada, mozemo ispraviti naravno, samo da skontam, ko im je dao ostalih 27,5 miliona eura.

Image

Image
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#19285 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by the_stick »

So What! wrote: 07/09/2020 17:05
- Medakovo - Putnikovo Brdo (8,5 km) - 86,3 miliona € - [EBRD (kredit - 60 miliona €), EU (grant - 15,6 miliona €), JP Autoceste FBiH (vlastita sredstva - 10,7 miliona €)]
zar je za ovo raspisan tender? na stranici autocesta fbih stoji da je "projekat u pripremi".
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19286 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

tec wrote: 08/09/2020 08:36
Alfons Kauders wrote: 07/09/2020 17:10
Taj cirkus zvani Banjaluka-Prijedor nisam baš upratio, ali više ljudi mi je reklo da je ugovor nevjerovatno nepovoljan (garancija npr.) i izrazili su sumnje da će se ići u realizaciju. Možda je bolje reći da su izrazili nade, jer su svjesni da će se spektakularno zajebati ako se sve uradi kako je zamišljeno i da će dugoročni troškovi aranžmana biti katastrofalni, bez ikakvog pretjerivanja. Ako sam ih dobro shvatio, ne samo da je problem što bi se prihodima garantovao aranžman s Kinezima nauštrb daleko povoljnijih EIB-a i EDRB-a, već bi se u slučaju da to ne bude dovoljno moralo zagrabiti iz budžeta (a već je očito da ti prihodi nisu dovoljni).

U biti, dosta ljudi u RS koji se razumiju u privredu i ekonomiju se potajno mole bogu da se nađe način da se elegantno izvuče iz cijele priče. Prošle godine su se hvatali za tehnikalije i tvrdili da Kinezi krše odredbe ugovora, da kasne i slično, a ove godine se nadaju da će pandemija poslužiti kao izgovor da se sve raskine bez prevelikih troškova. Ne ide mi u glavu kako je takav ugovor uopšte potpisan.
Baš tako, prva posljedica tog ugovora je da od najave ugovora i garancija EIB-a i EDRB-a su samo odobrili dvije (kratke) dionice u rs (a da ne govorimo o grantovima koji su skoro svi u korist fbih) i to one koje idu prema Sarajevu, jer garancija nema nikakvo financijsko pokriće. I sad je tu istu garanciju ponudio za Modriča – Brčko - Bijeljina.
Naravno to dodiku ne smeta, kada se zna da oko 65% akciza na gorivo se prikuplja u fbih ali prima fbih samo prima 55% tako isto na podjeli PDV-a itd. On može računati da će da sda i hdz nastavit pokrivati svaki put kad zaurla odcjepljenje.
Ne znam detalje, šokiran sam tim što sam čuo o ugovoru, čak nisam siguran ni da Dodiku odgovara (valjda bi se i on izvukao ako može). Stvarno mi nije jasno kako su to progurali i potpisali, a već sutradan shvatili da je katastrofa i počeli tražiti načine da se izvuku bez previše troškova. Dodik je svakakav ali nije glupan, pa ne znam kako je ušao u to.

Najgore u cijeloj priči mi je što ovi iz FBiH nisu pokušali iskoristiti priliku da ubodu više kredita s EIB i EBRD. Možda i jesu ali to nije moguće jer su unaprijed rasporedili projekte i ne mogu prebacivati sredstva na druge?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19287 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

So What! wrote: 08/09/2020 09:52
mijonja wrote: 08/09/2020 09:31 Samo da naglasim da cijena izgradnje dionice Vranduk - Ponirak nije jednaka iznosu ovog kredita "Vranduk - Ponirak (5,3 km) - 49 miliona € - [OFID (kredit)]", nego iznosi nešto više od 76,5 mil. €. https://www.jpautoceste.ba/en/vranduk-ponirak-2/
Hvala ti sto pratis, oscilacije se mogu pronaci svagdje, mjestimicno sam ispustio vlastita sredstva ulozena, pa cu ih dodati ...

Ovo je iz oficijelne prezentacije JP Autocesta FBiH, eh sada, mozemo ispraviti naravno, samo da skontam, ko im je dao ostalih 27,5 miliona eura.

Image

Image
Čudno. Sudeći prema ovoj stranici JPAC, ispada da su sve sredstva OPECa, a ranije se govorilo da će dati dosta manji kredit.
The value of the Contract for the construction of the Vranduk – Ponirak subsection is EUR 76,592,799.03 including VAT, and the funds are provided through the OPEC Fund for International Development (OFID).
Ne pominju nijedan drugi izvor finansiranja poput EU grantova i sl.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19288 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

Alfons Kauders wrote: 08/09/2020 10:00
Najgore u cijeloj priči mi je što ovi iz FBiH nisu pokušali iskoristiti priliku da ubodu više kredita s EIB i EBRD. Možda i jesu ali to nije moguće jer su unaprijed rasporedili projekte i ne mogu prebacivati sredstva na druge?
Jesu iskoristili jer postoje dogovori (nisu svi potpisani) za cijelu trasu 5c u fbih osim Ivan-Ovčari (postoji zahtjev za grant), ali zahvaljujući političkoj nesposobnosti, što lokalni careva koji koriguju trasu po vlastitim željama, što vlade koje sve rade kilavo, do onih koji jednostavno nemaju pojma šta rade...
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19289 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

I ovo je jedan od vodecih izvora, za finansije, poprilicno je precizan:

https://www.skyscrapercity.com/attachme ... df.435986/
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19290 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

tec wrote: 08/09/2020 10:30
Alfons Kauders wrote: 08/09/2020 10:00
Najgore u cijeloj priči mi je što ovi iz FBiH nisu pokušali iskoristiti priliku da ubodu više kredita s EIB i EBRD. Možda i jesu ali to nije moguće jer su unaprijed rasporedili projekte i ne mogu prebacivati sredstva na druge?
Jesu iskoristili jer postoje dogovori (nisu svi potpisani) za cijelu trasu 5c u fbih osim Ivan-Ovčari (postoji zahtjev za grant), ali zahvaljujući političkoj nesposobnosti, što lokalni careva koji koriguju trasu po vlastitim željama, što vlade koje sve rade kilavo, do onih koji jednostavno nemaju pojma šta rade...
Ako je skoro sve dogovoreno, onda ostaje pitanje šta dalje? Da li možemo ganjati za lovu za Lašvu, ili put do Tuzle, ili ono preko Goražda itd. Previše smo se fokusirali na Vc, a ima još dosta korisnih stvari koje bi se mogle raditi da se bolje povežu krajevi koji nisu tik uz Vc. Ali onda dođemo do ovog zadnjeg što si rekao i eto, valja čekati da se kilavi skontaju i krenu raditi svoj posao.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19291 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Alfons Kauders wrote: 08/09/2020 11:01Ako je skoro sve dogovoreno, onda ostaje pitanje šta dalje? Da li možemo ganjati za lovu za Lašvu, ili put do Tuzle, ili ono preko Goražda itd. Previše smo se fokusirali na Vc, a ima još dosta korisnih stvari koje bi se mogle raditi da se bolje povežu krajevi koji nisu tik uz Vc. Ali onda dođemo do ovog zadnjeg što si rekao i eto, valja čekati da se kilavi skontaju i krenu raditi svoj posao.
Gore na listi, najstariji kredit je KFAED-ov za dionicu Drivuša - Klopče (2,23 km). Evo malo hronologije, da raja vidi kolika saga je napisana oko ove kratke dionice:

- 24. 12. 2008. - Potpisan sporazum o kreditiranju dionice Drivuša - Klopče

- 24. 11. 2009. - Potpisan ugovor za kredit za izgradnju dionice Drivuša - Klopče

- 06. 09. 2013. - Raspisan tender za nadzor dionice Drivuša - Klopče

- 27. 09. 2013. - Raspisan tender za pretkvalifikaciju za izgradnju dionice Drivuša - Klopče

- 06. 05. 2014. - Raspisan tender za izgradnju dionice Drivuša - Klopče

- 30. 09. 2014. - Ceremonija primopredaje ugovora za izgradnju kompaniji Hering d.d.
i ugovora za nadzor kompaniji Divel d.o.o. te otvaranje gradilišta na dionici Drivuša - Klopče


- 09. 06. 2019. - Završeni radovi na dionici Drivuša - Klopče

- 25. 12. 2020. - Očekivano puštanje u promet dionice Drivuša - Klopče, zajedno sa još dvije dionice.
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#19292 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Seyfo »

A Ivan-Ovčari će valjda zadnji da se radi? Pa imaju li mozga imalo? Prekidati autoput samo zato što je skupa dionica i ostavljati obavezu nekim budućim je extremno neodgovorno...da su makar prioritetno povezali kičmu Mostar-Sarajevo-Zenica pa da ima bar malo smisla voziti se njom..
last mohicans
Posts: 18260
Joined: 09/08/2012 23:19

#19293 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by last mohicans »

So What! wrote: 08/09/2020 12:09
Alfons Kauders wrote: 08/09/2020 11:01Ako je skoro sve dogovoreno, onda ostaje pitanje šta dalje? Da li možemo ganjati za lovu za Lašvu, ili put do Tuzle, ili ono preko Goražda itd. Previše smo se fokusirali na Vc, a ima još dosta korisnih stvari koje bi se mogle raditi da se bolje povežu krajevi koji nisu tik uz Vc. Ali onda dođemo do ovog zadnjeg što si rekao i eto, valja čekati da se kilavi skontaju i krenu raditi svoj posao.
Gore na listi, najstariji kredit je KFAED-ov za dionicu Drivuša - Klopče (2,23 km). Evo malo hronologije, da raja vidi kolika saga je napisana oko ove kratke dionice:

- 24. 12. 2008. - Potpisan sporazum o kreditiranju dionice Drivuša - Klopče

- 24. 11. 2009. - Potpisan ugovor za kredit za izgradnju dionice Drivuša - Klopče

- 06. 09. 2013. - Raspisan tender za nadzor dionice Drivuša - Klopče

- 27. 09. 2013. - Raspisan tender za pretkvalifikaciju za izgradnju dionice Drivuša - Klopče

- 06. 05. 2014. - Raspisan tender za izgradnju dionice Drivuša - Klopče

- 30. 09. 2014. - Ceremonija primopredaje ugovora za izgradnju kompaniji Hering d.d.
i ugovora za nadzor kompaniji Divel d.o.o. te otvaranje gradilišta na dionici Drivuša - Klopče


- 09. 06. 2019. - Završeni radovi na dionici Drivuša - Klopče

- 25. 12. 2020. - Očekivano puštanje u promet dionice Drivuša - Klopče, zajedno sa još dvije dionice.
Naš cirkus, još je to svaki put medijski popraćeno, pa narod koji ne prati detaljnije, a većina je takva, misli da je svaki put riječ o nekoj novoj dionici i pita se gdje su ti silni radovi i dionice.
Zar otvaranje zeničke zaobilaznice nije 25.11-Dan državnosti? Napisao si 25.12
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19294 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

So What! wrote: 08/09/2020 12:09
Alfons Kauders wrote: 08/09/2020 11:01Ako je skoro sve dogovoreno, onda ostaje pitanje šta dalje? Da li možemo ganjati za lovu za Lašvu, ili put do Tuzle, ili ono preko Goražda itd. Previše smo se fokusirali na Vc, a ima još dosta korisnih stvari koje bi se mogle raditi da se bolje povežu krajevi koji nisu tik uz Vc. Ali onda dođemo do ovog zadnjeg što si rekao i eto, valja čekati da se kilavi skontaju i krenu raditi svoj posao.
Gore na listi, najstariji kredit je KFAED-ov za dionicu Drivuša - Klopče (2,23 km). Evo malo hronologije, da raja vidi kolika saga je napisana oko ove kratke dionice:

- 24. 12. 2008. - Potpisan sporazum o kreditiranju dionice Drivuša - Klopče

- 24. 11. 2009. - Potpisan ugovor za kredit za izgradnju dionice Drivuša - Klopče

- 06. 09. 2013. - Raspisan tender za nadzor dionice Drivuša - Klopče

- 27. 09. 2013. - Raspisan tender za pretkvalifikaciju za izgradnju dionice Drivuša - Klopče

- 06. 05. 2014. - Raspisan tender za izgradnju dionice Drivuša - Klopče

- 30. 09. 2014. - Ceremonija primopredaje ugovora za izgradnju kompaniji Hering d.d.
i ugovora za nadzor kompaniji Divel d.o.o. te otvaranje gradilišta na dionici Drivuša - Klopče


- 09. 06. 2019. - Završeni radovi na dionici Drivuša - Klopče

- 25. 12. 2020. - Očekivano puštanje u promet dionice Drivuša - Klopče, zajedno sa još dvije dionice.
12 godina peglanja i papirologije za 2230 metara... Pola metra dnevno :-)
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#19295 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by BadBoy »

Pri tome je 6 godina (2008 - 2014) potrošeno na "papirologiju" - od prvog potpisivanja sporazuma o kreditiranju do SVEČANE ceremonije primopredaje ugovora o izgradnji.

Stvarna izgradnja je trajala pet godina...
User avatar
Cossack
Posts: 7315
Joined: 22/12/2002 00:00

#19296 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Cossack »

Seyfo wrote: 08/09/2020 12:17 A Ivan-Ovčari će valjda zadnji da se radi? Pa imaju li mozga imalo? Prekidati autoput samo zato što je skupa dionica i ostavljati obavezu nekim budućim je extremno neodgovorno...da su makar prioritetno povezali kičmu Mostar-Sarajevo-Zenica pa da ima bar malo smisla voziti se njom..
Terzić je rekao da bi kompletan autoput trebali imati za 7-8 godina :mrgreen:
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19297 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

last mohicans wrote: 08/09/2020 12:20Naš cirkus, još je to svaki put medijski popraćeno, pa narod koji ne prati detaljnije, a većina je takva, misli da je svaki put riječ o nekoj novoj dionici i pita se gdje su ti silni radovi i dionice.
Zar otvaranje zeničke zaobilaznice nije 25.11-Dan državnosti? Napisao si 25.12
Inace cesto tako napravim lapsus, sa datumima, da upravu si, mjesec ranije ide ovo otvaranje, a ja ga utrpao za Bozic. :D
nj0be
Posts: 108
Joined: 18/04/2009 22:20

#19298 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by nj0be »

Može li mi neko poslati ili postaviti ovdje mapu izgradnje autoputeva u BiH? Vrti se stalno, ali sad ne mogu da nađem
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#19299 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Seyfo »

Cossack wrote: 08/09/2020 13:03
Seyfo wrote: 08/09/2020 12:17 A Ivan-Ovčari će valjda zadnji da se radi? Pa imaju li mozga imalo? Prekidati autoput samo zato što je skupa dionica i ostavljati obavezu nekim budućim je extremno neodgovorno...da su makar prioritetno povezali kičmu Mostar-Sarajevo-Zenica pa da ima bar malo smisla voziti se njom..
Terzić je rekao da bi kompletan autoput trebali imati za 7-8 godina :mrgreen:
To bi trebalo strpati u kategoriju "VIC DANA".
Pa do sad je brza cesta od Lašve do Travnika, tačnije do Nević Polja, trebala biti odavno gotova, čak i da je prvi sloj pohaban pa da treba presvući neke dijelove :D :D :D :D :D :D :D
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19300 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

nj0be wrote: 08/09/2020 13:56 Može li mi neko poslati ili postaviti ovdje mapu izgradnje autoputeva u BiH? Vrti se stalno, ali sad ne mogu da nađem
Najbolja ova:

https://mapa.jpautoceste.ba/#7.3/43.779/17.748/0/23
Post Reply