Kako sam shvatio ranije pisanje na temi mozda bude privremeni prikljucak u Nemili.the_stick wrote: ↑05/09/2020 11:39 https://www.jpautoceste.ba/vranduk-ponirak/
Da li za ovu dionicu postoji plan da ima neki privremeni prikljucak na m17? Prema rokovima ove i dionice koja prethodi, rok za izgradnju je sredina 2022. Da li tada mozemo racunati na ac do iza vranduka? Ili cekamo naredne dionice?
Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
- zomri
- Posts: 13863
- Joined: 03/05/2006 07:31
#19251 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#19252 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ta dionica će doći do Nemile, ali će se završiti u brdu iznad Nemile, sljedeća dionica, Vranduk - Nemila će se spustiti skroz do Nemile, pored magistrale i ponovo će ići u brod kod Topčić Polja, a nakon nje ide dionica Nemila - Poprikuše, za koju će sigurno trebati jedno 3,5-4 godine da se završi jer uključuje tunel Golubinja od 3,5 kilometra.zomri wrote: ↑05/09/2020 12:55Kako sam shvatio ranije pisanje na temi mozda bude privremeni prikljucak u Nemili.the_stick wrote: ↑05/09/2020 11:39 https://www.jpautoceste.ba/vranduk-ponirak/
Da li za ovu dionicu postoji plan da ima neki privremeni prikljucak na m17? Prema rokovima ove i dionice koja prethodi, rok za izgradnju je sredina 2022. Da li tada mozemo racunati na ac do iza vranduka? Ili cekamo naredne dionice?
Tako da postoji neka mogućnost da se na tom spuštanju kod Nemile, desi neki privremeni priključak, dok se ne završi autoput do Golubinje.
-
the_stick
- Posts: 1170
- Joined: 16/02/2002 00:00
#19253 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
To onda znaci nista od ovih dionica koje su trenutno u izgradnji, tj. nakon zenicke zaobilaznice se ne mozemo nadati novim km u naredne 2 god? Naredni km, u najboljem slucaju, nakon dionice Vranduk - Nemila? Posto je za tu dionicu, kako ja kontam, raspisan tender, mozda se mozemo nadati necemu za 3-4 god?So What! wrote: ↑05/09/2020 13:41Ta dionica će doći do Nemile, ali će se završiti u brdu iznad Nemile, sljedeća dionica, Vranduk - Nemila će se spustiti skroz do Nemile, pored magistrale i ponovo će ići u brod kod Topčić Polja, a nakon nje ide dionica Nemila - Poprikuše, za koju će sigurno trebati jedno 3,5-4 godine da se završi jer uključuje tunel Golubinja od 3,5 kilometra.zomri wrote: ↑05/09/2020 12:55Kako sam shvatio ranije pisanje na temi mozda bude privremeni prikljucak u Nemili.the_stick wrote: ↑05/09/2020 11:39 https://www.jpautoceste.ba/vranduk-ponirak/
Da li za ovu dionicu postoji plan da ima neki privremeni prikljucak na m17? Prema rokovima ove i dionice koja prethodi, rok za izgradnju je sredina 2022. Da li tada mozemo racunati na ac do iza vranduka? Ili cekamo naredne dionice?
Tako da postoji neka mogućnost da se na tom spuštanju kod Nemile, desi neki privremeni priključak, dok se ne završi autoput do Golubinje.
- zomri
- Posts: 13863
- Joined: 03/05/2006 07:31
#19254 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Odlično bi bilo i u Nemili da ima izlaz, skratilo bi dosta. To će za 2-4 godine biti gotovo, a sada završili rekonstrukciju tunela Vranduk koji će nakon toga biti skoro beskoristan. Bosanska logika 
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#19255 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
BIlo je ranije govora, između petlje Donja Gračanica i petlje Poprikuše postoji pet dionica: petlja Donja Gračanica - Vraca, Vraca - Ponirak, Ponirak - Vranduk, Vranduk - Nemila i Nemila - Poprikuše.the_stick wrote: ↑05/09/2020 14:21To onda znaci nista od ovih dionica koje su trenutno u izgradnji, tj. nakon zenicke zaobilaznice se ne mozemo nadati novim km u naredne 2 god? Naredni km, u najboljem slucaju, nakon dionice Vranduk - Nemila? Posto je za tu dionicu, kako ja kontam, raspisan tender, mozda se mozemo nadati necemu za 3-4 god?
Prve dvije su u izgradnji za druge dvije je raspisan tender, završen je projekat, dobar dio ekspropriajcije je završen i izabran je nadzor, ostao je još samo izvođač.
Obećanja su išli u smjeru, da će izvođači za ove dvije dionice biti izabran do kraja godine, da li će to biti istina, ostaje da se vidi.
U svakom slučaju, ako ne bude privremenog uključenja u Nemili, dakle sve trentutno što se gradi sjeverno od petlje Donja Gračanica biće neupotrebljivo dok se ne izgradi sve do petlje Poprikuše.

-
the_stick
- Posts: 1170
- Joined: 16/02/2002 00:00
#19256 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Cek malo... ako racunamo da je 5 dionica, onda bi trebalo da su 3 u izgradnji (d. gracanica - vraca - ponirak - vranduk), a za 2 raspisan tender (vranduk - nemila - poprikuse)?So What! wrote: ↑05/09/2020 15:18BIlo je ranije govora, između petlje Donja Gračanica i petlje Poprikuše postoji pet dionica: petlja Donja Gračanica - Vraca, Vraca - Ponirak, Ponirak - Vranduk, Vranduk - Nemila i Nemila - Poprikuše.the_stick wrote: ↑05/09/2020 14:21To onda znaci nista od ovih dionica koje su trenutno u izgradnji, tj. nakon zenicke zaobilaznice se ne mozemo nadati novim km u naredne 2 god? Naredni km, u najboljem slucaju, nakon dionice Vranduk - Nemila? Posto je za tu dionicu, kako ja kontam, raspisan tender, mozda se mozemo nadati necemu za 3-4 god?
Prve dvije su u izgradnji za druge dvije je raspisan tender, završen je projekat, dobar dio ekspropriajcije je završen i izabran je nadzor, ostao je još samo izvođač.
Obećanja su išli u smjeru, da će izvođači za ove dvije dionice biti izabran do kraja godine, da li će to biti istina, ostaje da se vidi.
U svakom slučaju, ako ne bude privremenog uključenja u Nemili, dakle sve trentutno što se gradi sjeverno od petlje Donja Gračanica biće neupotrebljivo dok se ne izgradi sve do petlje Poprikuše.
![]()
-
the_stick
- Posts: 1170
- Joined: 16/02/2002 00:00
#19257 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Sve u svemu... nakon ovih novembarskih 10, za nekih 4-5 god sljedece otvorenje prema sjeveru od nekih 20ak km... to je neki optimisticni scenarij... ako bude privremeni prikljucak u nemili, onda mozda nesto malo ranije da puste jos 10-15 km... tako ja to nekako kontam?
-
RJ57
- Posts: 5117
- Joined: 10/04/2017 15:12
#19258 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
tako otprilike, samo ja bi to nazvao realnim scenarijem! optimistički bi bio privremeni izlaz nemila za neke 3 godine.the_stick wrote: ↑05/09/2020 15:58 Sve u svemu... nakon ovih novembarskih 10, za nekih 4-5 god sljedece otvorenje prema sjeveru od nekih 20ak km... to je neki optimisticni scenarij... ako bude privremeni prikljucak u nemili, onda mozda nesto malo ranije da puste jos 10-15 km... tako ja to nekako kontam?
- Cossack
- Posts: 7315
- Joined: 22/12/2002 00:00
#19259 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Hoce li ove godine biti jos tendera/potpisivanja ugovora?
-
zippoo87
- Posts: 19660
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#19260 Re: Autoputevi u BiH - kontraverze, malverzacije i kriminal
ne trebaju protesti...olovkom se moze puno toga uraditi ali mi ovdje nismo pametni da to vidimo i radije cemo sve drugo raditi,uciti strane jezike 1-2 godine,ici tamo i raditi bog zna kakve poslove,putovati tamo-vamo svaka 3 mjeseca i sta sve ne ali necemo da na izborima skinemo ovu mafiju...kada treba mijenjati nesto ovdje,naci cemo milion i jedan razlog zasto je nama ustvari ovdje "dobro" ,pa makar se po makadamu vozali ia na krompiru zivjeli do smrti
pa pola gradjana BiH nije izaslo iz BiH od rata na ovamo...nemaju oni pojma kako je svijet napredovao i sta znaci uredjeno stanje
pa pola gradjana BiH nije izaslo iz BiH od rata na ovamo...nemaju oni pojma kako je svijet napredovao i sta znaci uredjeno stanje
-
Nivelacija
- Posts: 5366
- Joined: 24/08/2018 23:15
- Location: Travnik
-
Q_Line
- Posts: 452
- Joined: 29/04/2004 09:48
- Location: Zenica
#19262 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Trebalo bi i Buna - tunel Kvanj za koju sedmicu...Nivelacija wrote: ↑05/09/2020 23:56Nemila- Žepče bi po najavama trebalo i sa radovima poceti do kraja godine ali hajde vjeruj Terzicu..
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#19263 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Da, da, ne znam šta mi bi da napišem dvije.
Dvije i po bi bio najprecizniji termin, jer dionica Donja Gračanica - Vraca, projektovana je tako da se petlja nalazi na pola dionice, tako da dio ove dionice od izlaza iz tunela Pečuj do petlje Donja Gračanica ulazi u sastav Zeničke obilaznice, dok dio od petlje Donja Gračanica do ulaza u tunel Zenica, ulazi u dionicu Zenica Sjever - Žepče Jug.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#19264 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Dobro si to zaključio, jer trenutna Zenička obilaznica, neće praviti značajnu razliku u vožnji, s obzirom da je vožna kroz Zenicu poprilično ugodna.the_stick wrote: ↑05/09/2020 15:58 Sve u svemu... nakon ovih novembarskih 10, za nekih 4-5 god sljedece otvorenje prema sjeveru od nekih 20ak km... to je neki optimisticni scenarij... ako bude privremeni prikljucak u nemili, onda mozda nesto malo ranije da puste jos 10-15 km... tako ja to nekako kontam?
Ipak skraćivanje do nekog privremenog priključka u Nemili bi već bio ogroman napredak, a skraćivanje do Poprikuša (Golubinje), bi generalno napravilo historijski iskorak u saobraćaju, pogotovo sada kada znamo da se koridor Vc oko Doboja već radi, a u pripremi je dio i prema entitetskoj liniji i petlji Karuše, tako da bi rupa na dijelu između Sarajeva i granice sa Hrvatskom, ostao taj dio između Žepče i Doboja.
Ponude za dionicu Buna - Kvanj su već otvorene, a sve su prilike da Hering dobiva taj posao.
Do kraja godine su u najavljeni ugovori za Vranduk - Nemila i Nemila - Poprikuše, pa sada ostaje da se vidi hoće li se to desiti.
Raspisan je i tender za Dobojsku obilaznicu, Rudanka - Putnikovo Brdo, ali je pitanje hoće li to biti ove godine.
Nedavno je u Avazovim člancima, najavljivano da bi uskoro mogao biti raspian tender za Kvanj - Mostar Jug, ali čim je na dionici Buna - Kvanj, predviđena privremena petlja, bojim se da od ove dionice, nećemo imati još uvijek ništa.
-
tyrdh
- Posts: 145
- Joined: 21/01/2014 15:00
#19265 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Zasto ostaje rupa izmedju Doboja i Zepca? Zar to nije ravnica koju bi lako trebalo napraviti?
-
Nadzorna_ploca
- Posts: 11043
- Joined: 05/12/2013 16:06
#19266 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
A sunce ti ljubim, vise tendera nego kilometara u izgradnji
U cemu je poenta to cjepkanje, ima li neko logicno objasnjenje?
U cemu je poenta to cjepkanje, ima li neko logicno objasnjenje?
-
neki
- Posts: 7952
- Joined: 17/02/2005 07:57
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#19268 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Između Žepča i Doboja, autoput ne ide paralelno s magistralnom cestom M17. Pored Žepča bit će više tunela u vijadukta, a između Žepča i Tešnja će biti tunel Crni Vrh, otprilike 1,7 km dug, a tek oko Tešnja će biti neke ravnice, s tim da i tu će biti nekih kraćih tunela isto, mostova i izmještanja magistrale M4 kod Tešnja i Doboja.
Pa više ih je, gradiš onoliko koliko para dobiješ. Recimo oko Zenička obilaznica je trebala ići u dvije dionice maksimalno, no međutim, BiH je već 2009. godine dobila 36 miliona eura kredita od KFAED-a, bilo je, koliko možemo izgraditi oko Zenice, za te pare? Možemo, 2,73 kilometra, raspisuj tender, pravi.Nadzorna_ploca wrote: ↑07/09/2020 07:54 A sunce ti ljubim, vise tendera nego kilometara u izgradnji![]()
U cemu je poenta to cjepkanje, ima li neko logicno objasnjenje?
Tako je bilo evo i u slučaja Tarčin - Ivan, novca je bilo već za tunel, pa je tunel odvojen u pod-dionicu i raspisan je tender, dok se nisu ratifikovali krediti za ostatak dionice.
Evo lista ispod, koliko koštaju ove kratke dionice, i baš mnogo novca za tako malu kilometražu.
A s druge strane to pogoduje domaćim kompanijama, koje teško da mogu pronaći bankovne garancije za kraće dionice,jer ove iole duže uzimaju stranci, koji opet angažuju domaće kompanije kao podizvođače, a uzimaju glavni profit.
To je generalno debata ovdje bila, da li je bolje pustiti strancima da poberu sav taj novac, ali brže da naprave ili pustiti domaće da rade, ali sporo.
Završeno, nije u upotrebi:
- Most Svilaj [(0,66 km) - 22,3 miliona € - EIB (kredit), EU (grant)]
- Odžak - Svilaj (10,7 km) - 69,2 miliona € - [EIB (kredit), EBRD (kredit), EU (grant - 17,4 miliona €), JP Autoceste FBiH (vlastita sredstva)]
- Zenička obilaznica - LOT 1: Drivuša - Klopče (2,23 km) - 31 miliona € - [(KFAED (kredit)]
Total: 122,5 miliona €
U izgradnji:
- Granični prijelaz Svilaj - 9,5 miliona € - [Vijeće ministara BiH (vlastita sredstva)]
- Rudanka - Johovac (6,1 km) - 85 miliona € - [EBRD (kredit - 70 miliona €), EU (grant - 15 miliona €)]
- Vranduk - Ponirak (5,3 km) - 49 miliona € - [OFID (kredit)]
- Ponirak - Vraca (tunel Zenica) (2,65 km) - 69 miliona € - [EIB (kredit - 50 miliona €), EU (grant - 19 miliona €)]
- Zenička obilaznica - LOT 3: Donja Gračanica - Vraca (3,9 km) - 68,7 miliona € - [EBRD (kredit - 56,7 miliona €), EU (grant - 12 miliona €)]
- Zenička obilaznica - LOT 2: Klopče - Donja Gračanica (5,78 km) - 96 miliona € - [EBRD (kredit - 36 miliona €), OFID (kredit - 60 miliona €)]
- Ivan - Tarčin - LOT 1: Tarčin - tunel Ivan (4,9 km) - 58,7 miliona € - [EIB (kredit - 40,4 miliona €), EU (grant - 11,8 miliona €), JP Autoceste FBiH (vlastita sredstva - 6,5 miliona €)]
- Ivan - Tarčin - LOT 2: Tunel Ivan (2 km) - 61,5 miliona € - [EBRD (kredit - 50 miliona €), EU (grant - 11,5 miliona €)]
- Počitelj - Buna (7,2 km) - 32,1 miliona € - [EBRD (kredit - 23,3 miliona €), EU (grant - 8,8 miliona €)]
- Zvirovići - Počitelj (11,1 km) - 105 miliona € - [EIB (kredit - 100 miliona €), EU (grant - 5 miliona €)]
Total: 634,5 miliona €
Total: 757 miliona €
Last edited by So What! on 07/09/2020 11:54, edited 2 times in total.
- VladaFBiH
- Posts: 6609
- Joined: 01/02/2012 12:32
- Location: rajvoSa
#19269 Re: Autoputevi u BiH - kontraverze, malverzacije i kriminal
So What! wrote: ↑04/09/2020 14:46Tekst je tu, da zazeli dobrodoslicu, nisam rekao da je u potpunosti tacan.VladaFBiH wrote: ↑04/09/2020 14:04 tekst ima i gluposti npr.: "Naselja koja ostaju izolirana od glavne komunikacije (npr. Jablanica, Konjic) za sigurno će pretrpjeti ozbiljnu štetu, a to će se desiti bez realne potrebe, odnosno samo da bi se ispunile želje izvođača i interesnih grupa/skupina da prigrabe nezakoniti extra profit."
Zbog Janjećeg lobija treba da plaćamo trasu skuplje cca 300 miliona eura a petlja im je u Konjicu što opet govori da tekst nije baš tačan i da Konjic neće biti odsjećen kako su naveli
-
RJ57
- Posts: 5117
- Joined: 10/04/2017 15:12
#19270 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
upada mi jedna stvar u oči , kako može par kilometara po livadi u RSu koštati 50% više od dionice oko vranduka koja je sva u tunelima i mostovima i samo malo manje od skoro duplo duže dionice kod počitelja sa najvećim mostom u bih? mislim, čovjek mora biti slijep da mu tako nešto ne upadne u oči!
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#19271 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
A ne upada ti u oči, da pare koje nudi za garanciju otplate već koristi otplaćivati sadašnje izgrađene dijelove i da su iste pare već dati kao garancija kinezima za BanjaLuka-Prijedor-N.Grad (Koja također košta 50% iznad istih dionica u fBiH). Zbog čega su Edrb i Eib drastično usporili opravdanje kredita u rs i to rade samo za dionice koje se vežu na fBiH. Kao Rudanka prema jugu.RJ57 wrote: ↑07/09/2020 09:16 upada mi jedna stvar u oči , kako može par kilometara po livadi u RSu koštati 50% više od dionice oko vranduka koja je sva u tunelima i mostovima i samo malo manje od skoro duplo duže dionice kod počitelja sa najvećim mostom u bih? mislim, čovjek mora biti slijep da mu tako nešto ne upadne u oči!
-
RJ57
- Posts: 5117
- Joined: 10/04/2017 15:12
#19272 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
izvini ali ne kontam ništa što si napisao. možda malo i zbog indijanskog jezika.
- nineinchnails
- Posts: 1734
- Joined: 24/02/2009 12:09
#19273 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
To je diplomatski odgovor. Kao, nešto je rečeno, a to nije nužno odgovor na pitanje, već se stvara privid da se odgovorilo.
Po drugoj verziji, govornik ima šizofreniju i odgovara neusaglašeno s pitanjem.
-
BadBoy
- Posts: 9609
- Joined: 01/11/2005 21:55
#19274 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ovo je naš specijalitet, uz obaveznu doskočicu "pametnom dosta".nineinchnails wrote: ↑07/09/2020 10:45 Kao, nešto je rečeno, a to nije nužno odgovor na pitanje, već se stvara privid da se odgovorilo.
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
