Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#18701 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by NecuVise »

Može li se negdje naći malo kvalitetnija slika planirane trase za autoput Žepče Tuzla? Neko iz porodice je dobio iznenadnu ponudu za zemlju u okolini Zavidovića koja teško da bi nekome bile interesantna osim ako bi tim dijelom trebao proći autoput, pa da uporedimo to malo, da se ljudi ne zeznu.
saimidin
Posts: 3254
Joined: 20/05/2011 17:53

#18702 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by saimidin »

NecuVise wrote: 01/08/2020 18:26 Može li se negdje naći malo kvalitetnija slika planirane trase za autoput Žepče Tuzla? Neko iz porodice je dobio iznenadnu ponudu za zemlju u okolini Zavidovića koja teško da bi nekome bile interesantna osim ako bi tim dijelom trebao proći autoput, pa da uporedimo to malo, da se ljudi ne zeznu.
Nema bas detaljno, jer jos nije uradjen nikakav projekat, samo ima studija uticaja na okolis.

Malo proguglaj.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#18703 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by NecuVise »

saimidin wrote: 02/08/2020 17:01
NecuVise wrote: 01/08/2020 18:26 Može li se negdje naći malo kvalitetnija slika planirane trase za autoput Žepče Tuzla? Neko iz porodice je dobio iznenadnu ponudu za zemlju u okolini Zavidovića koja teško da bi nekome bile interesantna osim ako bi tim dijelom trebao proći autoput, pa da uporedimo to malo, da se ljudi ne zeznu.
Nema bas detaljno, jer jos nije uradjen nikakav projekat, samo ima studija uticaja na okolis.

Malo proguglaj.
Googlao sam, uglavnom su linkovi sa pompeznim najavama i bajkama o tome, i o žepčacima koji se bune gdje god da se planira autoput. Postoje neke slike trase ocrtane žutom bojom, pa sam mislio da je to ta određena trasa i da bi se mogla naći neka slika veće rezolucije da se uporedi stanje na terenu.
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18704 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

ulogujte se za jedno 15-tak godina, tu negdje bi mogli odrediti trasu
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18705 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

tek danas pročitah da su hrvati ozbiljno počeli graditi Vc do madžarske granice. i onda vidim da su naučili nešto i od nas, napraviće autoput na pljuvomet do granice (do petlje beli manastir, već se fino vidi na sentinelu) i onda zadnjih par metara i prijelaz ostaju u limbu :D

zaokruženo je petlja, ćiza iznad je granica

Image
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6606
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#18706 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by VladaFBiH »

Ostao sam zatečen s ovom vijesti:

https://www.akta.ba/investicije/trazi-s ... ici/121481

Da li je moguće?
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2901
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#18707 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by moon_walker_90 »

VladaFBiH wrote: 03/08/2020 13:44 Ostao sam zatečen s ovom vijesti:

https://www.akta.ba/investicije/trazi-s ... ici/121481

Da li je moguće?
Izborna godina.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18708 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

VladaFBiH wrote: 03/08/2020 13:44 Ostao sam zatečen s ovom vijesti:

https://www.akta.ba/investicije/trazi-s ... ici/121481

Da li je moguće?
Posttoji dosta ljudi koji ovaj projekat nazivaju rahmetlijom, iako nema još uvije konkretnog uporišta za tako nešto.

I samo postojanje glavnog projekta, neće biti garant nikakav, ali koliko toliko je dokaz da su napravljeni neki koraci ka spajanju Briješća, Ciglana i Bentbaše.
User avatar
drug_profi
Posts: 65411
Joined: 16/07/2012 16:00

#18709 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Nije rahmetlija i nikad nece biti jer nema boljeg rješenja.
Jednog dana ces sa Pala imat izbor hos u tunel lijevo il u tunel desno.
Al ne dok su gofna na vlasti.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18710 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

drug_profi wrote: 03/08/2020 17:56 Nije rahmetlija i nikad nece biti jer nema boljeg rješenja.
Jednog dana ces sa Pala imat izbor hos u tunel lijevo il u tunel desno.
Al ne dok su gofna na vlasti.
Pa postojali su tokmaci poput Semira Efendića koji su sami po sebi bili neprijatelji projekta gradskog autoputa, kao i već izgrađene željezničke pruge kroz grad, na svu sreću zamjerio se još gorima od sebe, pa ga haman i neće biti. Semir Efendić je već direktno na trasu gradskog autoputa premjestio igralište koje je ranije smetalo na trasi IX transverzale.

Dalje imali smo ovaj Belamionix projekat koji bi išao tu negdje u blizini trase, a nakon toga i položaj samog mosta IX transverzale djeluje kao nešto što bi moglo biti smetnja. Ali ništa to nije fiksno, što se ne da riješiti.

U novembru prošle godine, iznenadno je održan i ovaj sastanak, koji opet koliko toliko ulijeva nadu, da postoji volja da se ovo i realizuje. Uzimati s oprezom da, ali nisu valjda ludi toliko da u javnost puštaju informacije o nečemu što je već prekriženo.

Nastavak izgradnje sarajevske brze ceste: Projekt od interesa za Vladu KS i FBiH
Image

Nastavak izgradnje sarajevske brze ceste – auto puta je projekt od zajedničkog interesa za Vladu Kantona Sarajevo, Vladu Federacije BiH te sve stanovnike Kantona Sarajevo.

Današnjem operativnom sastanku o ovoj temi domaćini su bili premijer KS Edin Forto i ministar saobraćaja KS Adnan Šteta, a prisustvovale su delegacije Federalne Vlade, nadležnih zavoda i direkcija, Grada Sarajeva i općina, te JP Željeznice FBiH. Sastanak je nastavak nedavno započetih dogovora kod premijera FBiH Fadila Novalića oko realizacije izgradnje sarajevske brze ceste – auto puta čiji je primarni cilj povezivanje istoka i zapada grada.

U tu svrhu, dogovoreno je potpisivanje sporazuma između Federalne i Kantonalne Vlade te formiranje operativnog tima i tima za praćenje realizacije projekta kako bi se već u narednoj godini krenulo u njegovu faznu realizaciju.

Prema načelnom planu, projekt će se realizirati u tri faze i to na dionici Briješće – Buća Potok, zatim dionica do Pofalića, te dionica koja se povezuje sa Prvom trensverzalom.

O nastavku realizacije projekta ove saobraćajnice u narednom periodu biće više dogovora i informacija. Naglašena je važnost zajedničkog djelovanja, sinergije u izvedbi, a operativni tim će raditi na konceptu idejnog rješenja i dinamici realizacije.
Akta
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18711 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

Da li neko zna...

Prilikom bušenja tunela, dobija se "zemlja" ili rasuti kameni materijal, često građevinski materijal.

Ko je vlasnik tog iskopa, tog građevinskog materijala, i gdje se odlaže takav iskop?

Koje su to količine u m3, za, npr. tunel za autoput ili brzu cestu, dužine 100 m?

Kako se projektuje takav iskop, predmjerom i predračunom u smislu vrijednosti odvoza materijala, odnosno njegove iskoristivosti?
User avatar
drug_profi
Posts: 65411
Joined: 16/07/2012 16:00

#18712 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Mislim da se uračunava iskopani materijal kao materijal za nasipe prilikom izračuna cijene radova.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18713 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja dionice Zvirovići - Počitelj [Most Počitelj] - 17. 07. 2020. @ volimtebola (SSC)

ImageImage
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18714 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja Zeničke obilaznice [Donja Gračanica - Vraca], dionice Ponirak - Vranduk - 18. 07. 2020. @ Mamkić (SSC)

Image

Image

Image

Image

Image

Image
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18715 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

high_volume wrote: 04/08/2020 03:16 Da li neko zna...

Prilikom bušenja tunela, dobija se "zemlja" ili rasuti kameni materijal, često građevinski materijal.

Ko je vlasnik tog iskopa, tog građevinskog materijala, i gdje se odlaže takav iskop?

Koje su to količine u m3, za, npr. tunel za autoput ili brzu cestu, dužine 100 m?

Kako se projektuje takav iskop, predmjerom i predračunom u smislu vrijednosti odvoza materijala, odnosno njegove iskoristivosti?

Imam i još jedno pitanje:

Prije započinjanja proboja Prenja komanjem tunela, da le će se vršiti vertikalno sondiranje zemljišta Prenja, da se provjeri sastav tla, odnosno moguće postojanje podzemnih jezera?

Koliko bi to bilo sondi i koliko dubokih?
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18716 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Pogledajte kako teku radovi na tunelu Ivan
Ugovor o izgradnji autoceste na Koridoru 5c, dionica Tarèin – Konjic, poddionica Tarčin – Ivan, LOT 2, tunel “Ivan”, potpisan je 28. oktobra 2019. godine.

Image

Vrijednost Ugovora za izgradnju tunela “Ivan” je blizu 58 miliona eura bez PDV-a, a sredstva su osigurana putem Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u iznosu 50 miliona eura i bespovratnim sredstvima Evropske unije u iznosu 11,4 miliona koja su osigurana u okviru Agende za povezivanje preko Investicijskog okvira za Zapadni Balkan.

Image

Tunel “Ivan” je dvocijevni tunel s po dvije trake i proći će kroz planinski prijelaz Ivan Sedlo. Ukupna dužina desne tunelske cijevi je 1.721 m, dok je lijeva tunelska cijev duga 1.761 m i bit će pozicionirane ispod postojećeg tunela “Ivan” na magistralnoj cesti M-17. Nadmorska visina na ovoj lokaciji je u rasponu od 500 do 1.020 m, a maksimalna visina nadsloja iznad tunelske konstrukcije iznosi oko 200 m.

Image

Image

Image

Tunel je projektovan da se izvodi po Novoj austrijskoj tunelskoj metodi (NATM). Po izlasku iz tunela, trasa autoceste se privremenom saobraćajnicom spaja s magistralnom cestom M-17, koja označava kraj ove dionice. Privremena spojna cesta je dvosmjerna cesta s po jednom trakom, duga je oko 700 m. Spojna cesta poèinje od buduće kružne raskrsnice na magistralnoj cesti M-17 i dalje se penje preko postojećeg potoka, mostom dužine 15 m, do platoa bočnog naplatnog mjesta Bradina. Predviđeni rok izgradnje je 30 mjeseci od dana potpisivanja ugovora.

Hayat
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18717 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

NecuVise wrote: 01/08/2020 18:26 Može li se negdje naći malo kvalitetnija slika planirane trase za autoput Žepče Tuzla? Neko iz porodice je dobio iznenadnu ponudu za zemlju u okolini Zavidovića koja teško da bi nekome bile interesantna osim ako bi tim dijelom trebao proći autoput, pa da uporedimo to malo, da se ljudi ne zeznu.
Postoje skice, ali ovako ofrlje i uglavnom, čak ni zamišljena linija nije nikad u potpunosti objavljena.

Oko Žepča, su za sada najkonkretniji crteži.

Image
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#18718 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

So What! wrote: 04/08/2020 19:23 Pogledajte kako teku radovi na tunelu Ivan
Je li ikad objavljeno zašto je rok za Ivan iz 18 mjeseci produžen na 30?
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18719 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Alfons Kauders wrote: 05/08/2020 13:21 Je li ikad objavljeno zašto je rok za Ivan iz 18 mjeseci produžen na 30?
Oficijalno, pojma nemam, a po nekom mom misljenju, vjerovatno da se uskladi sa izgradnjom ove dionice izmedju tunela i petlje Tarcin, cija bi izgradnja, ukoliko ne obore postojeci tender, trebala oceti do kraja godine, dok se na tunelu Ivan uveliko radi jos od kraja 2019. godine.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#18720 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

So What! wrote: 05/08/2020 13:24
Alfons Kauders wrote: 05/08/2020 13:21 Je li ikad objavljeno zašto je rok za Ivan iz 18 mjeseci produžen na 30?
Oficijalno, pojma nemam, a po nekom mom misljenju, vjerovatno da se uskladi sa izgradnjom ove dionice izmedju tunela i petlje Tarcin, cija bi izgradnja, ukoliko ne obore postojeci tender, trebala oceti do kraja godine, dok se na tunelu Ivan uveliko radi jos od kraja 2019. godine.
Hm, ok a znaš li koji je rok za tu dionicu koja bi se trebala početi raditi krajem godine? Da ne kopam...
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18721 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Alfons Kauders wrote: 05/08/2020 13:29Hm, ok a znaš li koji je rok za tu dionicu koja bi se trebala početi raditi krajem godine? Da ne kopam...
Nema zvanicno nigdje, ali evo po nekoj analogiji, za Vraca - Ponirak (2,65 km) (tunel Zenica), rok izgradnje je 30 mjeseci, a za Ponirak - Vranduk (5,3 km), rok izgradnje je 24 mjeseca.

Tako da ako rok izgradnje za dionicu tunel Ivan (2,0 km) iznosi 30 mjeseci, onda bi za dionicu Tarcin - tunel Ivan (4,9 km) treba da iznosi 24 mjeseca.

Ocigledno je to neki standard sada, kada je izgradnja ovih dugih tunela u pitanju. Za tunel 1. mart (Vijenac), koji je bio prvi svoje vrste, isla su dva tendera, jedan za probijanje i jedan za opremanje, tako da ako nista sada su barem objedinjeni.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#18722 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

So What! wrote: 05/08/2020 14:11
Alfons Kauders wrote: 05/08/2020 13:29Hm, ok a znaš li koji je rok za tu dionicu koja bi se trebala početi raditi krajem godine? Da ne kopam...
Nema zvanicno nigdje, ali evo po nekoj analogiji, za Vraca - Ponirak (2,65 km) (tunel Zenica), rok izgradnje je 30 mjeseci, a za Ponirak - Vranduk (5,3 km), rok izgradnje je 24 mjeseca.

Tako da ako rok izgradnje za dionicu tunel Ivan (2,0 km) iznosi 30 mjeseci, onda bi za dionicu Tarcin - tunel Ivan (4,9 km) treba da iznosi 24 mjeseca.

Ocigledno je to neki standard sada, kada je izgradnja ovih dugih tunela u pitanju. Za tunel 1. mart (Vijenac), koji je bio prvi svoje vrste, isla su dva tendera, jedan za probijanje i jedan za opremanje, tako da ako nista sada su barem objedinjeni.
Onda se ipak ne poklapa završetak. Ako je 24 mjeseca, a krene se krajem godine, tad će za tunel već otići 12 od 30 mjeseci, tj. opet imamo rupu od 6 mjeseci od gotovog tunela do završetka Tarčin - Ivan. E sad, ako im rok bude 18 mjeseci za tih 4.9km onda taman. Iskreno mislim da to nije nerealan rok jer je to vjerovatno najmanje zahtjevna preostala dionica prema jugu. Sve druge će imati više objekata i ići kroz dosta teži teren.
User avatar
drug_profi
Posts: 65411
Joined: 16/07/2012 16:00

#18723 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

A kome spada privremeni prikljucak Bradina?
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18724 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Alfons Kauders wrote: 05/08/2020 15:27Onda se ipak ne poklapa završetak. Ako je 24 mjeseca, a krene se krajem godine, tad će za tunel već otići 12 od 30 mjeseci, tj. opet imamo rupu od 6 mjeseci od gotovog tunela do završetka Tarčin - Ivan. E sad, ako im rok bude 18 mjeseci za tih 4.9km onda taman. Iskreno mislim da to nije nerealan rok jer je to vjerovatno najmanje zahtjevna preostala dionica prema jugu. Sve druge će imati više objekata i ići kroz dosta teži teren.
Sada jedno pitanje, koliko je radova na autoputu završeno u predviđenom roku? :D
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18725 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Alfons Kauders wrote: 05/08/2020 15:27Onda se ipak ne poklapa završetak. Ako je 24 mjeseca, a krene se krajem godine, tad će za tunel već otići 12 od 30 mjeseci, tj. opet imamo rupu od 6 mjeseci od gotovog tunela do završetka Tarčin - Ivan. E sad, ako im rok bude 18 mjeseci za tih 4.9km onda taman. Iskreno mislim da to nije nerealan rok jer je to vjerovatno najmanje zahtjevna preostala dionica prema jugu. Sve druge će imati više objekata i ići kroz dosta teži teren.
Sada jedno pitanje, koliko je radova na autoputu završeno u predviđenom roku? :D
drug_profi wrote: 05/08/2020 22:34 A kome spada privremeni prikljucak Bradina?
Ovom LOT-u 2, tunel Ivan, pa tu ide priključak na M-17 i naplatne kućice sa južne strane na Bradini.
Last edited by So What! on 06/08/2020 14:36, edited 3 times in total.
Post Reply