Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#18576 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by P308 »

drug_profi wrote: 16/07/2020 00:34
Bobi wrote: 16/07/2020 00:11 2022...haaaaaaaaa haaaaaaaaaaaa haaaaaaaaaaaaaaaa :mrgreen:
A 2026. skroz od Konjica do Save, ahaaa.... :lol:
A moglo bi, nije nemoguce ... druga je stvar sto nece :D
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18577 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

P308 wrote: 16/07/2020 22:38
drug_profi wrote: 16/07/2020 00:34
Bobi wrote: 16/07/2020 00:11 2022...haaaaaaaaa haaaaaaaaaaaa haaaaaaaaaaaaaaaa :mrgreen:
A 2026. skroz od Konjica do Save, ahaaa.... :lol:
A moglo bi, nije nemoguce ... druga je stvar sto nece :D
A da smo na vrijeme VC dali Kinezima u koncesiju, danas bismo se vozili njime :D
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#18578 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

A šta je SoWhat! tvoja prognoza što se ostalog tiče?
Je li realno očekivati da recimo put na jugu stigne do Gnojnica do 2024? Obzirom da je rok za tunel Kvanj tri godine, to je taman tad, a sumnjam da Buna-Mostar Jug treba više od 18 ili 24 mjeseca. Dakle, tu ima još fore da se završi sve, pa krene u gradnju :D

Sjeverno, eto izvjesno je da ćemo imati put do Nemile do 2024., a Žepče Jug za nadati se 2026. Kada je realno očekivati spuštanje od Doboja ka jugu? Kakav je plan i dinamika u RS?
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#18579 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Tempo »

mistek wrote: 17/07/2020 00:03 eto izvjesno je da ćemo imati put do Nemile do 2024
jastacemo
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18580 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

neznam za vas, ali meni je iskreno nekako drago vidjeti koliko ima optimista (bez obzira što je optimizam u slučalu autoputa iluzoran). to ipak daje neku nadu ...
Dr Arsla
Posts: 2076
Joined: 05/01/2013 16:16

#18581 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dr Arsla »

Dok je ovaca neće falit vune :mrgreen:
User avatar
Porodice Foht
Posts: 3714
Joined: 14/01/2019 04:56

#18582 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Porodice Foht »

Meni optimizam daju samo Kinezi i to bas na onom ruznom potezu prema Medjugorju, s velikim mostom kod Pocitelja. Ima li sanse da se to spoji do kraja 2022 i vozimo na Bijacu preko mosta?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18583 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

mistek wrote: 17/07/2020 00:03 A šta je SoWhat! tvoja prognoza što se ostalog tiče?
Ne shvatam kako @SoWhat može biti relevantna osoba koja će stručno procijeniti gradnju autoputa kroz BiH, kada je sam nekoliko puta pisao da živi u Rusiji i da nije najbolje informiran o svim dešavanjima u BiH :-)
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#18584 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by avenija »

high_volume wrote: 17/07/2020 11:08
mistek wrote: 17/07/2020 00:03 A šta je SoWhat! tvoja prognoza što se ostalog tiče?
Ne shvatam kako @SoWhat može biti relevantna osoba koja će stručno procijeniti gradnju autoputa kroz BiH, kada je sam nekoliko puta pisao da živi u Rusiji i da nije najbolje informiran o svim dešavanjima u BiH :-)
Covjek je iz Tesnja i detaljno prati gradnju, projekte, tendere vec godinama i ako iko moze dati prognozu onda je to on.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18585 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

avenija wrote: 17/07/2020 11:22
high_volume wrote: 17/07/2020 11:08
mistek wrote: 17/07/2020 00:03 A šta je SoWhat! tvoja prognoza što se ostalog tiče?
Ne shvatam kako @SoWhat može biti relevantna osoba koja će stručno procijeniti gradnju autoputa kroz BiH, kada je sam nekoliko puta pisao da živi u Rusiji i da nije najbolje informiran o svim dešavanjima u BiH :-)
Covjek je iz Tesnja i detaljno prati gradnju, projekte, tendere vec godinama i ako iko moze dati prognozu onda je to on.
Nisam pisao gdje je rođen, nego gdje sada i već dugo živi...
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#18586 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by avenija »

Pratio sam njegovu temu Avanture na Baltiku na skyscraper i mislim da je gore bio poslovno 6 mjeseci i da je vec odavno u Bosni.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18587 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

high_volume wrote: 17/07/2020 11:08Ne shvatam kako @SoWhat može biti relevantna osoba koja će stručno procijeniti gradnju autoputa kroz BiH, kada je sam nekoliko puta pisao da živi u Rusiji i da nije najbolje informiran o svim dešavanjima u BiH :-)
Živio na Baltiku, to je tačno, ali manje od godinu, ali tu sam već godinama, Tešanj - Sarajevo i obratno.

Analiziram detaljno dokumentaciju, pratim dinamiku, obiđem i poneko gradilište, koje se može obići naravno, pratim više izvora, paralelno pratim i izgradnju u regiji i Evropi, ne vjerujem političarima itd...

Nije moja zadnja, ali eto vodim se trenutnim parametrima, koje sve sagledam.
mistek wrote: 17/07/2020 00:03 A šta je SoWhat! tvoja prognoza što se ostalog tiče?
Je li realno očekivati da recimo put na jugu stigne do Gnojnica do 2024? Obzirom da je rok za tunel Kvanj tri godine, to je taman tad, a sumnjam da Buna-Mostar Jug treba više od 18 ili 24 mjeseca. Dakle, tu ima još fore da se završi sve, pa krene u gradnju :D

Sjeverno, eto izvjesno je da ćemo imati put do Nemile do 2024., a Žepče Jug za nadati se 2026. Kada je realno očekivati spuštanje od Doboja ka jugu? Kakav je plan i dinamika u RS?
Pa evo kada sve sastavimo, tendere za Vranduk - Nemila i Nemila - Poprikuše najavljuju do kraja godine, ja bih volio da budu stvarno, ali recimo Nemila - Poprikuše je stvarno velik tender, tunel od 3,5 kilometra, nekako imam osjećaj da će se još natezati tu, ali eto spominju ga više nego ovaj Vranduk - Nemila, koji nije toliko složen, jer se na toj dionici, autoput konačno vraća u ravan sa M-17.

Ali evo, ako bude do kraja godine, tu rokovi idu hladno na 2,5 - 3 godine, kašnjenje do godinu i eto cijeli proces oko 4 godine, dakle 2024. ili 2025. godina, a u slučaju obaranja tendera, onda 2026. godina jer smo nešto naučili i iz Počitelja.

Eh sada, sjevernije od Poprikuša (Golubinje) do Medakova (Tešanj), za to sada postoji novac, ima nekog projektovanja, radi se negdje i eksproprijacija, ali imam osjećaj da to ne ide ispod 7-8 godina do završetka realizacije.

Medakovo - Karuše - Rudanka su u pripremi, u RS-u je raspisan i tender, u FBiH se radi revizija glavnog projekta, radi se i na eksproprijaciji, zna se otprilike da će regulacija rijeke Tešanjke ići u sklopu, rekonstrukcija lokalne ceste Tešanjka - Tešanj itd... Ali eto i tome bih dao nekih 6 godina, i to optimistično.

Za sjeverno RS, to se ne zna, sigurno imaju u planu spojiti sada ovaj dio od Johovca do Modriče jer će im to biti jedna od veza na autoputu Banja Luka - Bijeljina - Beograd, a od petlje Modriča do spoja s Odžakom ima jedna mala dionica, pa me ne bi iznenadilo, da će se ta dionica razvlačiti par godina čisto onako rekreativno, osim ako neka od banaka ne bude tražila i to da se uključi.

Ono što znam jeste da u RS-u sigurno rade brže nego u FBiH, jer su centralizovani, i imaju lakši teren jedno 10 puta, pa za manje novca mogu izgraditi dužu trasu, tako da će poprilično lagan teren između Doboja i Odžaka ići kroz dva do tri tendere maksimalno, ali tek nakon što se sve pripremi na autoput Bijeljina - Brčko i Brčko - Modriča, a to je opet 5-6 godina.

I na sjeveru naravno Odžak - Svilaj idu napokon sljedeće godine, radovi na dionici Svilaj - Odžak su započeli u septembru 2013. godine, a eto punu funkcionalnost bi trebala dobiti 8 godina kasnije sa završetkom graničnog prijelaza Svilaj, jer je i most završen.

Južno, posljednja dionica na koridoru Vc koja će se graditi je Ivan - Ovčari, to je izgleda zasigurno sada, a što se tiče dionica Ovčari - tunel Prenj, tunel Prenj i tunel Prenj - Mostar Sjever, tu se zaista radi nešto, ali meni je nerelano pričati o punoj funkcionalnosti tu ispod 10 godina, dok Mostarskoj obilaznici dajem 8 do 10 godina.

Južno od Mostara, dakle Mostar Jug - tunel Kvanj će očigledno čekati početak radova još jedno dvije godine izgleda, a tunel Kvanj je pred izborom izvođača i potpisivanjem ugovora, ako ne bude obaran, što je nerijetko običaj u Hercegovini. Ide tu i privremena petlja, baš zato što je očigledno da autoput neće ispod sljedeće 4 godine, a možda i više, stići do petlje Mostar Jug.

Ovo ispod, Počitelj - Buna će vjerovatno biti završeno ove godine, a Zvirovići - Počitelj u izbornoj 2022. godini, tako da te dionice idu u promet za dvije godine. Ako je neko čitao Avaz 2007. ili 2008. godine sjetit će se koliko je belaja bilo dole oko Počitelja i izbora trase, gdje će biti smješten most, a da bi taj isti most mogao postojati tek 2022. godine. Welcome to B&H. :bih:
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18588 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja spojnog mosta M-17 i A1 u Rudanci - 13. 07. 2020. @ Génie civile (Skyscrapercity forum)

Image

Image
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18589 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

So What! wrote: 17/07/2020 12:05
high_volume wrote: 17/07/2020 11:08Ne shvatam kako @SoWhat može biti relevantna osoba koja će stručno procijeniti gradnju autoputa kroz BiH, kada je sam nekoliko puta pisao da živi u Rusiji i da nije najbolje informiran o svim dešavanjima u BiH :-)
Živio na Baltiku, to je tačno, ali manje od godinu, ali tu sam već godinama, Tešanj - Sarajevo i obratno.

Analiziram detaljno dokumentaciju, pratim dinamiku, obiđem i poneko gradilište, koje se može obići naravno, pratim više izvora, paralelno pratim i izgradnju u regiji i Evropi, ne vjerujem političarima itd...

OK :thumbup:
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18590 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

U pripremi nova brza cesta od Mostara preko Širokog Brijega do granice s Hrvatskom
Image

Institut IGH, d.d., Zagreb, kao vodeći član zajednice ponuđača, s IGH d.o.o. Mostar, Integra d.o.o. Mostar i GEOCON d.o.o. Čitluk, potpisao je ugovor sa JP Autoceste Federacije BiH d.o.o. za izradu idejnog i glavnog projekta brze ceste Mostar-Široki Brijeg-granica Republike Hrvatske, dionica Polog-granica Republike Hrvatske (40,5 km), ukupne vrijednosti 7.765.911 KM.

Kako je saopćeno, Institut IGH i njegovi partneri imaju rok od 18 mjeseci da pripreme idejni i glavni projekt brze ceste Polog - Široki Brijeg - hrvatska granica, provedu istraživanja za potrebni idejni projekt, pripreme studije izvodljivosti, studije utjecaja na okoliš i druge studije definirane ugovorom.

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je 2016. godine usvojila Okvirnu strategiju transporta Bosne i Hercegovine, koja brzu cestu Mostar sjever - Široki Brijeg - hrvatska granica definira kao jedan od prioritetnih dijelova.

"Planiranom brzom cestom Mostar sjever – Široki Brijeg – granica RH rasteretit će se cestovna mreža grada Mostara, te će ona ujedno biti i sjeverna obilaznica grada. Direktnom vezom s autocestom na koridoru 5C, omogućit će se usmjeravanje s petlje Mostar sjever na koridor 5C prema gradu Široki Brijeg i općini Grude, te u konačnici do granice s Hrvatskom gdje će se brza cesta priključiti na cestovnu mrežu Hrvatske. Brza cesta od mjesta Polog direktno se nastavlja na južnu obilaznicu grada Mostara i omogućiti će dobru cestovnu povezanost zapadnohercegovačke županije s postojećom cestovnom mrežom, a prije svega s koridorom 5C". saopćili su iz IGH.
Klix
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18591 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Muke s Kinezima: Probili dva roka na izgradnji autoputa Banja Luka - Prijedor, dobili i treći
Image

Vlada bh. entiteta Republika Srpska još jednom je izašla ususret Kinezima kada je u pitanju izgrdanja autoputa u ovom dijelu Bosne i Hercegovine.

Prema pisanju portala capital.ba, Kinezi nisu ispunili četiri uvjeta u dosadašnjem trajanju ugovora o koncesiji za autoput Banja Luka – Prijedor. Uprkos tome, Vlada RS-a opet im je progledala kroz prste i produžila rok za izradu neophodne dokumentacije za početak gradnje tog puta.

Naime, rok da Kinezi završe idejni projekat, da pribave lokacijske uvjete, završe procjenu utjecaja na životnu sredinu i izrade studiju izvodljivosti, kao i da definišu određene priloge Ugovora o koncesiji, istekao je 13. decembra prošle godine.

Pošto rok nije ispoštovan, Vlada im je, dan prije isteka roka, izašla ususret i dala novi rok. Ni taj rok, koji je bio do 13. juna ove godine, nije ispoštovan, potvrdilo je Ministarstvo saobraćaja i veza RS-a. Navodno im je dat novi rok, do 30. septembra ove godine.
Faktor
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18592 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Hercegovina: Pogledajte kako teku radovi na autoputu ka moru
Image

Na području Hercegovine u tijeku su radovi na izgradnji dvije poddionice na Koridoru Vc, Buna – Počitelj i Počitelj – Zvirovići.

Izgradnjom navedenih poddionica Bosna i Hercegovina dobit će novih 18 km autoceste. Osim aktivnosti na izgradnji autoceste na Koridoru Vc, JP Autoceste FBiH provodi i aktivmosti na rehabiliticaji regionalne ceste Tromeđa – Zvirovići, ukupne dužine 5,8 km, saopćeno je iz JP Autoceste FBiH.

Poddionica Počitelj – Zvirovići, koja je dio dione Počitelj – Bijača, podijeljena je na dva lota.

LOT 1 obuhvaća trasu autoceste od petlje Počitelj do početka mosta Počitelj i od kraja mosta Počitelj do petlje Zvirovići. Na trasi se trenutno izvode zemljani radovi, odnosno iskopi i nasipi. Na tunelu Počitelj približne dužine 1200 m, podzemni iskop se vrši samo sa južne strane, trenutno desna cijev probijena na dužini od 630 m, a lijeva na 587 m, što je cca 55% ukupne dužine. Na potputnjacima Bivolje Brdo, Počitelj i Orlovača izvedena je kompletna betonska konstrukcija, dok se na petlji i naplatnom mjestu Počitelj izvode zemljani radovi. U narednom periodu je planiran početak radova na unutarnjoj odvodnji, a planira se započeti i sa radovima na mostovima M2 i M3. Na izgradnji navedene poddionice angažirano je 250 radnika i inženjera i više od 100 strojeva.

LOT 2 obuhvaća izgradnju mosta Počitelj, jednog od najkompleksnijih objekata na cijelom Koridoru Vc, dužine 945 metara i maksimalne visine stubova od 100 metara, čijom će izgradnjom biti spojene dvije obale rijeke Neretve. Na mostu Počitelj trenutno se izvode radovi na temeljima stupova S3 i S4. Na stupnom mjestu S4 završeno je statičko ispitivanje pilota te je izrađeno 15 pilota u dužini od 28 m, a u sljedećih 10 dana planiran je završetak i preostalih 10 pilota. Na stupnom mjestu S3 izrađeno je 6 pilota u duljini od 20 m, te će uskoro započeti statičko ispitivanje, nakon čega će krenuti izrada i preostalih pilota na ovom stupnom mjestu.

Izgradnja poddionice Počitelj – Zvirovići financira se iz sredstava osiguranih u okviru Ugovora o zajmu sklopljenog sa Europskom investicijskom bankom (EIB) u visini od 100 milijuna eura i bespovratnim sredstvima Europske unije u visini od 5 milijuna eura koja su osigurana u okviru Agende za povezivanje preko Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF).

Na poddionici Buna – Počitelj, dužine 7,2 km, završeni su svi zemljani radovi kao i radovi na objektima, prilaz natputnjaku Grabovina je asfaltiran, dok je na natputnjaku Kevčić asfaltiran prvi sloj. Trenutno se radi na sustavu vodozaštite, a radovi na sustavu unutarnje i vanjske odvodnje kao i radovi na zaštiti kosina i zaštitne ograde su u završnoj fazi. Na poddionici su instalirani postrojenje za cementnu stabilizaciju i asfaltna baza čije puštanje u rad se uskoro očekuje.

Vrijednost Ugovora za izgradnju je 25.692.383,53 eura sa PDV-om, a sredstva su osigurana putem Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) te bespovratnim sredstvima Europske unije u visini od 8,7 milijuna eura koja su osigurana u okviru Agende za povezivanje preko Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF). Izvođač radova je domaća firma Hering d.d. Široki Brijeg, a nadzor nad gradnjom vrši Aecom S.L.U. iz Španjolske.
Na rehabilitaciji regionalne ceste Tromeđa – Zvirovići, koja je izvođački podijeljena na tri dionice, na dijelu od Zvirovića do Miletine završeno je asfaltiranje pješačkih staza na cijeloj dionici kao i sanacija asfalta na mjestu prolaza kablova kroz trup ceste. Na dionici od Miletine do Atlasa postavljen prvi sloj asfalta na dijelu dionice od mosta Miletina do bungalova u duljini od cca 1500 m. Počela je ugradnja sekundarnih rubnjaka nogostupa, a nastavljen je iskop rova za novi vodovod kroz dionicu. Na dionici od Atlasa do Tromeđe započeti su radovi na izgradnji oborinskog i fekalnog kolektora kao i izmještanje drugih postojećih instalacija u trupu ceste.
Ugovor za izvođenje radova je sklopljen s poduzećem KTM Brina d.o.o. Posušje u vrijednosti od 5.448.481,38 KM s PDV-om, a nadzor vrši Konzorcij IPSA Institut d.o.o. Sarajevo i IGH Mostar.

Uz aktivnosti na izgradnji autoceste na poddionicama Buna – Počitelj i Počitelj – Zvirovići, JP Autoceste FBiH provodi i postupak izbora najpovoljnijeg izviđača za poddionicu Tunel Kvanj – Buna, ukupne dužine 5,25 kilometara. Za izgradnju navedene poddionice pristiglo je devet ponuda. Na dionici Tunel Kvanj – Buna gradit će se dvocijevni tunel Kvanj, desna tunela cijevi dužine 2.645 m i lijeva cijev dužine 2.720 m, vijadukt i nadvožnjak, a ostatak trase se nadovezuje na dionicu Buna – Počitelj. Također, u okviru ovog projekta biti će rekonstruirana i regionalna cesta Buna – Domanovići, ukupne dužine 14,5 km.

Poddionica Tunel Kvanj – Buna financirat će se iz sredstava osiguranih kod Europske investicijske banke (EIB) i mogućim bespovratnim grant sredstvima odobrenim od strane WBIF-a.
Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18593 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18594 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18595 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja spojnog mosta M-17 i A1 u Rudanci - 16. 07. 2020. @ Génie civile (Skyscrapercity forum)

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18596 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Koridor 5C svoje obrise počeo dobivati i na dionici kod Vranduka
Image

Radovi na izgradnji Koridora 5C na dionici koja se nastavlja nakon Zeničke obilaznice napreduju planiranom dinamikom, a uskoro će početi i gradnja glavne rasponske konstrukcije na mostovima kod Vranduka.

Radovi na Zeničkoj obilaznici trebali bi biti završeni do 25. novembra kada je planirano i svečano otvorenje novih kilometara dionice Koridora 5C kod Zenice kao nastavak na trasu koja se pruža od Sarajeva do izlaza Zenica-jug.

Nakon Zeničke obilaznice radovi se izvode i na dionicama koje vode ka Nemili, a veliki zahvati bh. kompanija već sada su vidljivi nakon izgradnje stubova za mostove koji će ići preko rijeke Bosne.

"Na poddionici Vranduk – Ponirak, koja se na sjeveru nastavlja na poddionicu Nemila – Vranduk i na jugu na poddionicu Ponirak – Vraca u toku su radovi na montaži krletke na srednji stub na mostu Vranduk 1. Nakon montaže bit će započeti radovi na izradi glavne rasponske konstrukcije. Na ovoj poddionici, dužine 5,3 km, predviđena je i izgradnja potpornih zidova, dva mosta, tri vijadukta i tunela", kazali su iz JP Autoceste FBiH.

Dodali su da će izgradnjom novih 20 kilometara autoceste biti osiguran bolji pristup manjim gradovima, a uz to, poboljšat će se i bh. turistička ruta i unaprijediti trgovinski tokovi između zemalja regije, što će pozitivno utjecati i na bh. ekonomiju.

"U ovoj godini se dodjeljuju još dva ugovora za nastavak gradnje prema sjeveru. Radi se o dionicama Nemila - Vranduk i Poprikuše - Nemila ukupne dužine 11,2 kilometara", zaključili su iz Autocesta FBiH.

Važno je spomenuti da se na ovom lokalitetu radi o dosta pristupačnijem terenu nego je to bio lokalitet Zeničke obilaznice gdje se zbog konfiguracije terena, problema s podzemnim vodama i klizištima dosta sporije radilo na izgradnji stubova za vijadukte i mostove.
Image

Image

Image

Image

Image
Klix
User avatar
tm-maglaj
Posts: 158
Joined: 09/06/2011 11:46
Location: Nag's Head, Peckham

#18597 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tm-maglaj »

možda je glupo pitanje ali eto,

gdje će biti prvo uključenje na autoput iz pravca Maglaja, sada kad otvore ovu dionicu planiranu za 25. novembar?

hvala
edin_the
Posts: 301
Joined: 26/08/2014 16:14

#18598 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by edin_the »

Na sjevernom ulazu u Zenicu, otprilike gdje počinje Željezara
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18599 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

tm-maglaj wrote: 17/07/2020 13:09 možda je glupo pitanje ali eto,

gdje će biti prvo uključenje na autoput iz pravca Maglaja, sada kad otvore ovu dionicu planiranu za 25. novembar?

hvala
Što bi bilo glupo pitanje, ove vijesti koje puštaju zvaničnici znaju biti toliko konfuzne, da treba odvojiti vremena kako bi se to prostudiralo i shvatilo o čemu se radi, a dobar dio ljudi nema vremena niti volje da to radi.

Dakle iz pravca Maglaja, sljedeća petlja će biti Donja Gračanica (Zenica Sjever), i ako si primjetio kada ideš prema Zenici, ima neki most koji se pravi prema Željezari, jedno 400 metara prije Almya, eh tu će biti uključenje za tu petlju, tako da eto tu će biti ulaz na Zeničju obilaznicu iz pravca Maglaja. Biće najverovatnije i kružni tok na magistrali pa će se moći lakše i skretati.
User avatar
tm-maglaj
Posts: 158
Joined: 09/06/2011 11:46
Location: Nag's Head, Peckham

#18600 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tm-maglaj »

So What! wrote: 17/07/2020 14:06
tm-maglaj wrote: 17/07/2020 13:09 možda je glupo pitanje ali eto,

gdje će biti prvo uključenje na autoput iz pravca Maglaja, sada kad otvore ovu dionicu planiranu za 25. novembar?

hvala
Što bi bilo glupo pitanje, ove vijesti koje puštaju zvaničnici znaju biti toliko konfuzne, da treba odvojiti vremena kako bi se to prostudiralo i shvatilo o čemu se radi, a dobar dio ljudi nema vremena niti volje da to radi.

Dakle iz pravca Maglaja, sljedeća petlja će biti Donja Gračanica (Zenica Sjever), i ako si primjetio kada ideš prema Zenici, ima neki most koji se pravi prema Željezari, jedno 400 metara prije Almya, eh tu će biti uključenje za tu petlju, tako da eto tu će biti ulaz na Zeničju obilaznicu iz pravca Maglaja. Biće najverovatnije i kružni tok na magistrali pa će se moći lakše i skretati.
Ok, dakle par metara prije već postojeće raskrsnice u blizini Almya ako sam dobro shvatio?

i ide kružni tok, a ne kao sada na Zenica jug srednja traka za izlaz sa magistrale na AP?

Hvala ti na odgovoru.
Post Reply