Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#18451 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by avenija »

Mustuluk

Odobren kredit za spajanje Zenice i Doboja u potpunosti..preostalih 38 km..

Zenica i Sarajevo na evropskoj mrezi autoputeva prvi put u histoiji za 5 godina :mrgreen:
edin_the
Posts: 301
Joined: 26/08/2014 16:14

#18452 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by edin_the »

avenija wrote: 08/07/2020 13:35 Mustuluk

Odobren kredit za spajanje Zenice i Doboja u potpunosti..preostalih 38 km..

Zenica i Sarajevo na evropskoj mrezi autoputeva prvi put u histoiji za 5 godina :mrgreen:
Neki izvor?

ispravka: našao :)

Saznajemo: EIB odobrio "Autocestama FBiH" kredit za Koridor 5C od 680 miliona maraka

https://avaz.ba/vijesti/bih/580366/sazn ... ona-maraka

Ovo je ogromna stvar
kakaljin
Posts: 13498
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#18453 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakaljin »

Pare za koridor nikada nisu bile sporne, vec nacin i brzina gradnje i ko ce graditi brzo dionice.
User avatar
drug_profi
Posts: 65416
Joined: 16/07/2012 16:00

#18454 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Daj ba ne budalite. Isto zlatne ribice.
User avatar
Cossack
Posts: 7315
Joined: 22/12/2002 00:00

#18455 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Cossack »

drug_profi wrote: 08/07/2020 14:30 Daj ba ne budalite. Isto zlatne ribice.
Ne vrijeđaj i ne zagađuj temu svoji pesimizmom. Ovo su svakako odlične vijesti.
User avatar
drug_profi
Posts: 65416
Joined: 16/07/2012 16:00

#18456 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Cossack wrote: 08/07/2020 15:22
drug_profi wrote: 08/07/2020 14:30 Daj ba ne budalite. Isto zlatne ribice.
Ne vrijeđaj i ne zagađuj temu svoji pesimizmom. Ovo su svakako odlične vijesti.
Ako se nađeš uvrijeđen do tebe je, nije do mene.
Pesimista je, po definiciji, optimista sa iskustvom.
22.12.2014.
Poddionica Počitelj - Međugorje je ukupne dužine deset kilometara. Sredstva za izgradnju ove dionice obezbjeđena su iz sredstava Europske investicijske banke (EIB)
JP Autoceste FBiH d.o.o. Mostar u petak je objavilo međunarodni poziv za dostavljanje aplikacija u postupku predkvalifikacije za izgradnju i nadzor nad izgradnjom dionice Počitelj - Bijača, poddionica Počitelj - Međugorje.
Poziv će biti otvoren do kraja januara 2015. godine.
01.11.2016.
Do sada je izgrađeno i nalazi se u upotebi 92 km autoceste. A do kraja 2018. godine u funkciji bi trebalo biti novih 40 kilometara
Mi ćemo imati izgrađen autoput do 2026. godine. Ja sada ne govorim o obećanjima ja sada govorim o realnim činjenicama. Koridor 5c je finansijski pokriven.“

Šefik Džaferović, 28.05.2018.
Ovih 35 kilometara ako se počne raditi prije izbora 2022. ja ću se izvinuti i tebi i svima na forumu koji su se našli uvrijeđeni.
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18457 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

avenija wrote: 08/07/2020 13:35 Mustuluk

Odobren kredit za spajanje Zenice i Doboja u potpunosti..preostalih 38 km..

Zenica i Sarajevo na evropskoj mrezi autoputeva prvi put u histoiji za 5 godina :mrgreen:
od vranduka (ovo dokle se gradi) pa do entitetske granice ima dobro više od tih 38km .... al nek su oni to fino odobrili, sad novinari imaju par dana o čemu da pišu
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#18458 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by avenija »

RJ57 wrote: 08/07/2020 16:18
avenija wrote: 08/07/2020 13:35 Mustuluk

Odobren kredit za spajanje Zenice i Doboja u potpunosti..preostalih 38 km..

Zenica i Sarajevo na evropskoj mrezi autoputeva prvi put u histoiji za 5 godina :mrgreen:
od vranduka (ovo dokle se gradi) pa do entitetske granice ima dobro više od tih 38km .... al nek su oni to fino odobrili, sad novinari imaju par dana o čemu da pišu
Do Nemile se gradi a ostalih 11 km do Zepca ce poceti do kraja godine jer su tenderi zavrseni. Ostane jos ovo za sto je odobren kredit danas.
detroit-mercy
Posts: 16988
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#18459 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by detroit-mercy »

kakaljin wrote: 08/07/2020 14:08 Pare za koridor nikada nisu bile sporne, vec nacin i brzina gradnje i ko ce graditi brzo dionice.
Cuj, ko ce graditi, pa to se vec zna :mrgreen:.
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18460 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

avenija wrote: 08/07/2020 16:24
RJ57 wrote: 08/07/2020 16:18
avenija wrote: 08/07/2020 13:35 Mustuluk

Odobren kredit za spajanje Zenice i Doboja u potpunosti..preostalih 38 km..

Zenica i Sarajevo na evropskoj mrezi autoputeva prvi put u histoiji za 5 godina :mrgreen:
od vranduka (ovo dokle se gradi) pa do entitetske granice ima dobro više od tih 38km .... al nek su oni to fino odobrili, sad novinari imaju par dana o čemu da pišu
Do Nemile se gradi a ostalih 11 km do Zepca ce poceti do kraja godine jer su tenderi zavrseni. Ostane jos ovo za sto je odobren kredit danas.
ne gradi se do nemile, vjeruj mi
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#18461 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Tempo »

Cossack wrote: 08/07/2020 15:22
drug_profi wrote: 08/07/2020 14:30 Daj ba ne budalite. Isto zlatne ribice.
Ne vrijeđaj i ne zagađuj temu svoji pesimizmom. Ovo su svakako odlične vijesti.
dobro ti je covjek reko. naivan si ko francuska sobarica.
User avatar
zomri
Posts: 13863
Joined: 03/05/2006 07:31

#18462 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by zomri »

prošao sam neki dan, gradi se samo tunel do vranduka. valjda taj tunel zenica od vraca do vranduka što će bit, neka 3 km ukupno. prema nemili, kamoli žepču ništa zasad.
edin_the
Posts: 301
Joined: 26/08/2014 16:14

#18463 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by edin_the »

Gradilište autoputa završava tik pred ulazom u Nemilu sa južne strane.
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18464 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

par km prije, ali i od južnog ulaza u nemilu do entitetske granice kod doboja ima čak i vazdušnom linijom a kamoli cestom puno više od tih 30 ikusur km

ali eto, finansiranje je odobreno, sve cvjeta narod se ljubi i raduje!

mada se od finansiranja do početka radova kod kod nas djeca rađaju i škole završavaju a neke od ostalih davno izfinansiranih dionica nisu još ni blizu početka radova, mi već pričamo o spajanju koridora ...daj ba mojne nime!

a gdje su projekti, eksproprijacije, tenderi, obaranje tendera, protesti lokalnog stanovništva štrajkovi glađu i vezanje za stubove, odugovlačenje do izbora, političke prepiske i igre iza zatvorenih vrata, “ja tebi ti meni a gdje sam ja u svemu tome” ......

navozaćemo se mi još puno našom “dragom” M17 dok se sarajevo ne spoji na autoput beograd-zagreb
edin_the
Posts: 301
Joined: 26/08/2014 16:14

#18465 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by edin_the »

RJ57 wrote: 08/07/2020 19:21 par km prije, ali i od južnog ulaza u nemilu do entitetske granice kod doboja ima čak i vazdušnom linijom a kamoli cestom puno više od tih 30 ikusur km
Ima, to si potpuno u pravu. Samo je stvar u tome što kredit iz članka nije za tu dionicu nego, kako je lijepo navedeno, za dio od Poprikuša do Medakova. Za ostalo su pare već obezbijeđene.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#18466 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nadzorna_ploca »

Ne znam kakva je poenta cekati autoput i govoriti super je, treba biti optimista , ma samo neka se radi.
Boli me qrac ba za tu pricu, ja hocu da se vozim autoputom i osjetim blagodat i srecu tog stanja.
Dobri auto(putevi) su kljuc ekonomije i lijepog i ugodnog zivota, kad svugdje mozes brzo i sigurno stici. A i roba cirkulise gore dole i sve je dostupno. Godinu dana zivota van drzave BiH ti otvori oci i vidis koliko te naoko jednostavne stvari cine zivot ljepsim, ugodnijim, laksim. Prije 10 godina su obecavali da ce se zavrsiti koridor. Pa otvori google i ukucaj autoput BiH i vidjeti ces obecanja da ce 2020 biti zavrsen. Zivot nije 500 godina da ima vremena na pretek, ova generacija sto tipka po forumu nece sigurno docekati da se u komadu provoza autoputom. O cemu mi tu onda dalje imamo pricati..

Naravno, ko ima volju da sve to prati i nada se necemu respekt ali mizerija je to cista..
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18467 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

kakaljin wrote: 08/07/2020 14:08 Pare za koridor nikada nisu bile sporne, vec nacin i brzina gradnje i ko ce graditi brzo dionice.
Novac je bio sporan dugo vremena, sad ga ima zbog akciza, pa krediti pljušte, kao što se vidi, EIB, EBRD i WB bi sve finansirali, a nema više Kuvajtskih fondova, OPEC fonda i slično.

Ali sve i da dobijemo te kredite, prođe poprilično vremena dok se oni ratifikuju na svim nivoima vlasti, zatim postanu operativni, a pri tome eksproprijacija i projektovanje da su u potpunosti završeni.

Zatim ide mučna tenderska procedura, koja se tajanstveno zna otegnuti po godinu dana, da niko od novinara ne zna upitati, šta se dešava sa tenderom, zatim se proglasi dobitnik i počnu dove da kreditor ne obori tender tj. da potvrdi izvođača i dođe se uslikati na početak radova.

Golemi su ovo tenderi i tu EA, Hering i Integral ne mogu prismrditi, osim kao pod-izvođači ili eventualno dio konzorcija nekog. Dok su bili u svom usponu, čuveni tender Vlakovo - Suhodol - Tarčin od 20 kilometara je napravio turski Cengiz Insaat, a tipujem da će neko sličan njima, ako ne i oni sami dobiti ovaj posao.

Kredit je odobren i za dionicu Rudanka - Karuše - Medakovo, a i tamo se još uvijek radi na projektu, eksproprijacija je tek počela, tako da super je ovo, lijepa vijest da postoji neka početna tačka i na toj dionici, ali dug je put do početka njene izgradnje, a da ne govorimo do otvaranja.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18468 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

A evo ga Dilfaš mi je bio u Tešnju, pa je svašta tu i spomenuo ...

Tešanj izlazi na autoput
Premijer FBiH Fadil Novalić potvrdio je informaciju koja je objavljena ranije danas da je odobren kredit za dionicu autoputa od Medakova, do iznad Žepča. Zanimljivo je da se Medakovo, kako se vidi na Google Mapsu, nalazi u neposrednoj blizini grada Tešnja i poslovne zone Bukva. To znači da će ovaj industrijski kraj biti autocestom povezan sa Sarajevom, ali i sa zemljama EU koje su njegovo veliko tržište, piše BiznisInfo. Autoput će prolaziti, dakle, neposrednom blizinom Tešnja, mnogo bliže od postojeće magistrale.

Image

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Amir Zukić posjetili su danas općinu Tešanj, jedan od najvećih industrijskih i privrednih centara u Federaciji BiH, ali i Bosni i Hercegovini, koji je, kao i ostali dijelovi naše države, pogođen pandemijom COVID-19.

Kada je riječ o strateškim projektima ove općine, federalni premijer je potvrdio da su jučer banke odobrile sredstva za izgradnju dionice autoceste na Koridoru Vc od Medakova u Tešnju do iznad Žepča, dužine 41 kilometar, za šta je odobreno 340 miliona eura, uz ranije osiguranih dodatnih 60 miliona eura.

Ukupno 400 miliona eura će u naredne tri godine biti uloženo u ovom dijelu Federacije BiH. Slijedi tehničko rješavanje izvlaštenja i projektiranja te dionice, što je pri kraju, kako bi do Nove godine bio otvoren tender za izgradnju – pojasnio je premijer.

Image

Inače, današnja posjeta predstavnika Federalne vlade je jedna u nizu planiranih kako bi bile sumirane posljedice pandemije, prvenstveno na industrijske centre, da bi drugi set ekonomskih mjera za pomoć privredi, koji je u pripremi, dao što efikasnije rezultate.

Premijer Novalić je naglasio da je namjera posjete bila vidjeti kako pandemija utiče na industrijsku sredinu i njenu zajednicu, za razliku od drugih u kojima dominira uslužno-turistička djelatnost.

– Tešanj ima veliki obim industrijske proizvodnje, te je presjek stanja u ovoj općini indikativan za cijelu Federaciju BiH, uz zone koja su turističko-uslužno orijentirane – kazao je Novalić.

Predstavnicima Vlade FBiH su, tokom sastanka s načelnikom općine Tešanj Suadom Huskićem i predsjedavajućim Općinskog vijeća Senadom Subašićem, prezentirani aktuelna situacija u ovoj općini, problemi s kojima se susreću, kao i ključni projekti koje provode i planiraju.

Raspodjela sredstava MMF-a

Kako bi osigurala finansijsku pomoć budžetima kantona u sanaciji posljedica nastalih usljed pandemije COVID-19, Vlada FBiH je na prošloj sjednici raspodijelila sredstva iz RFI aranžmana s MMF-om, u iznosu od 200 miliona KM.

Premijer je domaćine podsjetio i o tekućim transferima kantonima i općinama, u iznosu od 30 miliona KM, od kojih jedna trećina po načelu solidarnosti pripada svim gradovima i općinama u jednakom iznosu, dok im se preostalih 20 miliona KM dodjeljuje za sufinansiranje projekata, zahtjeva i inicijativa, a na osnovu javnog poziva objavljenog krajem protekle sedmice.

Image

Održan je i sastanak s privrednicima ove regije kojima je iskazana podrška Vlade FBiH tokom saniranja posljedica pandemije, te predstavljene srednjoročne i dugoročne mjere koje Federalna vlada poduzima kako bi pomogla oporavak privrednog sektora.

Prema pokazateljima, predviđene mjere i subvencije, tretirane u Zakonu o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica, koriste se u privrednom sektoru ove regije, ali za njegovo očuvanje su potrebne i dodatne investicije, kao i veća podrška. Iz federalnog budžeta kao pomoć privredi u Tešnju kroz ovaj zakon je osigurano 3,6 miliona KM.

Prioritet podrška privredi

Privrednici su upoznali predstavnike Federalne vlade i općinskog rukovodstva s trenutnom situacijom u ovom sektoru u Tešnju, te iznijeli sugestije i inicijative koje mogu doprinijeti poboljšanju stanja. Sagovornici su saglasni da je prioritet podržati privredu kako bi bili zaštićeni radnici i osigurana njihova radna mjesta.

Prijedlozi, sugestije i inicijative s današnjih sastanaka koje će doprinijeti očuvanju i unapređenju ekonomske situacije u Federaciji BiH, Vlada FBiH će razmotriti u sklopu donošenja drugog seta mjera.
Biznis Info
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18469 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

strašna slika, rukuju se, nos viri, sve onako kako epidemiolozi ne savjetuju, elem za primjer :mrgreen: :D

Image
User avatar
atmel
Posts: 1983
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#18470 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by atmel »

RJ57 wrote: 08/07/2020 19:21 par km prije, ali i od južnog ulaza u nemilu do entitetske granice kod doboja ima čak i vazdušnom linijom a kamoli cestom puno više od tih 30 ikusur km

ali eto, finansiranje je odobreno, sve cvjeta narod se ljubi i raduje!

mada se od finansiranja do početka radova kod kod nas djeca rađaju i škole završavaju a neke od ostalih davno izfinansiranih dionica nisu još ni blizu početka radova, mi već pričamo o spajanju koridora ...daj ba mojne nime!

a gdje su projekti, eksproprijacije, tenderi, obaranje tendera, protesti lokalnog stanovništva štrajkovi glađu i vezanje za stubove, odugovlačenje do izbora, političke prepiske i igre iza zatvorenih vrata, “ja tebi ti meni a gdje sam ja u svemu tome” ......

navozaćemo se mi još puno našom “dragom” M17 dok se sarajevo ne spoji na autoput beograd-zagreb
:roll:
kakaljin
Posts: 13498
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#18471 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakaljin »

atmel wrote: 09/07/2020 09:56
RJ57 wrote: 08/07/2020 19:21 par km prije, ali i od južnog ulaza u nemilu do entitetske granice kod doboja ima čak i vazdušnom linijom a kamoli cestom puno više od tih 30 ikusur km

ali eto, finansiranje je odobreno, sve cvjeta narod se ljubi i raduje!

mada se od finansiranja do početka radova kod kod nas djeca rađaju i škole završavaju a neke od ostalih davno izfinansiranih dionica nisu još ni blizu početka radova, mi već pričamo o spajanju koridora ...daj ba mojne nime!

a gdje su projekti, eksproprijacije, tenderi, obaranje tendera, protesti lokalnog stanovništva štrajkovi glađu i vezanje za stubove, odugovlačenje do izbora, političke prepiske i igre iza zatvorenih vrata, “ja tebi ti meni a gdje sam ja u svemu tome” ......

navozaćemo se mi još puno našom “dragom” M17 dok se sarajevo ne spoji na autoput beograd-zagreb
:roll:
Ne postoji granica izmedju entiteta vec samo administrativna linija razgranicenja
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18472 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Nadzorna_ploca wrote: 08/07/2020 21:50 Ne znam kakva je poenta cekati autoput i govoriti super je, treba biti optimista , ma samo neka se radi.
Boli me qrac ba za tu pricu, ja hocu da se vozim autoputom i osjetim blagodat i srecu tog stanja.
Dobri auto(putevi) su kljuc ekonomije i lijepog i ugodnog zivota, kad svugdje mozes brzo i sigurno stici. A i roba cirkulise gore dole i sve je dostupno. Godinu dana zivota van drzave BiH ti otvori oci i vidis koliko te naoko jednostavne stvari cine zivot ljepsim, ugodnijim, laksim. Prije 10 godina su obecavali da ce se zavrsiti koridor. Pa otvori google i ukucaj autoput BiH i vidjeti ces obecanja da ce 2020 biti zavrsen. Zivot nije 500 godina da ima vremena na pretek, ova generacija sto tipka po forumu nece sigurno docekati da se u komadu provoza autoputom. O cemu mi tu onda dalje imamo pricati..

Naravno, ko ima volju da sve to prati i nada se necemu respekt ali mizerija je to cista..
Uz svo dužno poštovanje, ali ja zaista ne znam šta ti više radiš na ovim temama, jer sam zapamtio da je ovo sigurno tvoj treći ili četvrti post ovakve vrste na temama o cestogradnji.

Evo zapamtili smo, živio si u Živinicama, preselio se u Luksemburg, tamo je sve sjajno kod nas nije.

Prethodne generacije stanovnika ove zemlje nam nisu ostavili autoputeve, hvala im, ostavili su nam nešto drugo, na našu generaciju je spalo da ih gradi. Kako ih gradimo, pa sporo evo, ali očigledno je i to odraz nas samih kakvi smo.

Napustit našu zemlju jer nismo došli na određeni tehnološki nivo je sasvim uredu, jednostavno razumljivo neki ljudi nemaju vremena čekati, ali visiti na temi o cestogradnji i pričati "ma džabe pratite", "što ste optimistični" itd... je dokaz da ti baš imaš neku potrebu da hejtaš svu ovu priču, pa bih te ja zamolio da to ne radiš. Ako ti je dosadno, postoji more drugih tema na ovom forumu, na kojima možeš hejtati nešto drugo.

:sax:
User avatar
drug_profi
Posts: 65416
Joined: 16/07/2012 16:00

#18473 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Aha, sad kontam, ova je tema u stvari mjesto gdje ljudi jedni druge ubjeđuju u nevjerovatne stvari. Svi koji ne zele da vjeruju u to, nek ne smetaju.

Ja sam mislio da se ovdje prica o izgradnji, u stvarnom svijetu, ne nekom izmastanom...
User avatar
Cossack
Posts: 7315
Joined: 22/12/2002 00:00

#18474 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Cossack »

drug_profi wrote: 09/07/2020 12:51 Aha, sad kontam, ova je tema u stvari mjesto gdje ljudi jedni druge ubjeđuju u nevjerovatne stvari. Svi koji ne zele da vjeruju u to, nek ne smetaju.

Ja sam mislio da se ovdje prica o izgradnji, u stvarnom svijetu, ne nekom izmastanom...
Kako ti ne dosadi trollati?
User avatar
drug_profi
Posts: 65416
Joined: 16/07/2012 16:00

#18475 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Cossack wrote: 09/07/2020 12:56
drug_profi wrote: 09/07/2020 12:51 Aha, sad kontam, ova je tema u stvari mjesto gdje ljudi jedni druge ubjeđuju u nevjerovatne stvari. Svi koji ne zele da vjeruju u to, nek ne smetaju.

Ja sam mislio da se ovdje prica o izgradnji, u stvarnom svijetu, ne nekom izmastanom...
Kako ti ne dosadi trollati?
Ignorisi samo. Tebi se ne obracam svakako. Nisi kapacitet da razumijes.
Post Reply