Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Locked
User avatar
cyprus
Posts: 39291
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#76 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by cyprus »

Od mene samo dva brzinska pitanja:

Da li su ovi što se zalažu za autonomiju Sandžaka spremni aminovat autonomiju, šta ja znam, Herceg Bosne, i zašto nisu? :D
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#77 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by tataćusak »

neko_sa_strane wrote: 05/07/2020 21:41
tataćusak wrote: 05/07/2020 21:19

I dodjose srbi poslije 500 godina vratise rasku oblast, reci da se salis ako ti je to normalno.
Rs nema veze sa Sandjakom i ona ima svoje mjesto u ustavu BiH gdje je kao administrativna jedinica nastala u Dejtonu. Nigdje nisam rekao da srbi tamo-ovamo-gore-dole, nisu jedan narod.
Bošnjaci iz BiH i Bošnjaci iz Sandjaka jedan narod
Prvo da ispravim da Srbija nije bila pod turskom okupacijom 500 godina već oko 350 godina. Područje na kojem je nastala je područje Raške. Normalno je da će vratiti okupiranu teritoriju ili su je možda nakon demografske promjene koju je proveo okupator trebali prepustiti Bosni i Hercegovini čiji sastavni dio nije nikad bila osim u sklopu administrativne jedinice koje je formirala okupatorska vlast a i to se dogodilo s ciljem uspostavljanja tampon zone između Srbije i Crne Gore.
Normalno je vratiti okupiranu teritoriju ali nije normalno protjerati, pobiti , oduzeti sva prava ljudima koji su tu , eto nek ti bude , zivjeli 300 godina. Malo li je.
A od koga su srbi okupirali rasku oblast ako je bitna teritorija a ne ljudi koji tu zive. Ja licno mislim da su bitni ljudi ali tebi ocigledno nisu i i dalje gledas na Bosnjake Sandjaka kao ostatke okupatora.
Dajte ljudima administrativnu jedinicu i mirna srbija, nek imaju neki uticaj na svoj zivot a ne da se ta regija ekonomski zapostavlja kako bi se stanovnostv iselilo.
Bosnjaci BiH i Sandjaka jedan narod.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#78 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by MaksprotivMarksa »

cyprus wrote: 05/07/2020 21:53 Od mene samo dva brzinska pitanja:

Da li su ovi što se zalažu za autonomiju Sandžaka spremni aminovat autonomiju, šta ja znam, Herceg Bosne, i zašto nisu? :D
Drugoeto 😁♿
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#79 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by tataćusak »

cyprus wrote: 05/07/2020 21:53 Od mene samo dva brzinska pitanja:

Da li su ovi što se zalažu za autonomiju Sandžaka spremni aminovat autonomiju, šta ja znam, Herceg Bosne, i zašto nisu? :D

Bosnjaci Sandjaka mogu samo saaaaaanjati o pravima koja hrvati imaju u BiH. Pa oni su konstitutivan narod zagarantovano taman da ih ima hiljada a Bosnjaci u Sandjaku su manjina. Hrvati u FBiH imaju kantone i to ke vid autonomije. Eh sad ti aludiras na entitet jbg to se ne trazi ni u Sandjaku, samo nesto kao kanton
User avatar
Ludzak
Posts: 5631
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#80 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by Ludzak »

Jahh eto mi iz Bosne cemo narodu Sandzaka govoriti kako da zive i da se bore protiv srpske okupacije. Mi koji se ni u Bosni ne pitamo bez srpske strane.
palermo
Posts: 22527
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#81 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by palermo »

tataćusak wrote: 05/07/2020 21:51 https://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajev ... /200705086

Bravo za ove sto pale-gase zastave na Vijecnici , veceras su uboli
Nadam se da ce sutra, prekosutra i Stari most ovako zasjati.

Inace, jasno je da je autonomija nemoguca i da je spominjanje nje samo puka politizacija. Ali u kontekstu ovih dogadanja u Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici i sramotnog odgovora drzave Srbije, i jos sramotnijeg ponasanja srbijanskih medija ( citao sam danas b92, dakle ne Kurir ili Informer, koja je to perfidno nacionalisticko pisanje) podrzajem sve sto ce ih nasekirati. Makar to bilo i glupo....al nekad moras raditi i stvari koje nisu pametne, jednostvano moras i trebas.
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#82 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by tataćusak »

Ludzak wrote: 05/07/2020 22:11 Jahh eto mi iz Bosne cemo narodu Sandzaka govoriti kako da zive i da se bore protiv srpske okupacije. Mi koji se ni u Bosni ne pitamo bez srpske strane.
Ja im necu govoriti sta da rade, normalno njihova drzava njihov zivot ali cu ih podrzavati u odlukama koje donesu.
Jedan narod Bosnjaci
User avatar
cyprus
Posts: 39291
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#83 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by cyprus »

tataćusak wrote: 05/07/2020 22:08
cyprus wrote: 05/07/2020 21:53 Od mene samo dva brzinska pitanja:

Da li su ovi što se zalažu za autonomiju Sandžaka spremni aminovat autonomiju, šta ja znam, Herceg Bosne, i zašto nisu? :D

Bosnjaci Sandjaka mogu samo saaaaaanjati o pravima koja hrvati imaju u BiH. Pa oni su konstitutivan narod zagarantovano taman da ih ima hiljada a Bosnjaci u Sandjaku su manjina. Hrvati u FBiH imaju kantone i to ke vid autonomije. Eh sad ti aludiras na entitet jbg to se ne trazi ni u Sandjaku, samo nesto kao kanton
OK, legitiman odgovor :)

Nova dva pitanja: da li oni koji se zalažu za autonomiju Sandžaka smatraju da bi trebalo odbaciti ideje o građanskoj Bosni i Hercegovini, bez konstitutivnosti, entiteta i kantona, i zašto ne? :-D

Hajd dobro, da ne bude da samo podjebavam, da kažem šta i ja mislim :) Ja se recimo slažem da bi bilo fer od države Srbije da uspostavi jedan okrug koji bi se odnosio na teritoriju Sandžaka... Ali ne mogu ne primijetiti kako na pitanju Sandžaka mnogi lako upadaju u zamku licemjerja...

Evo npr. ovo:

Image

Halalite, ali meni ovo previše liči na:

"Herceg Bosno, srce ponosno..."

Jeste da sam FGR haustorče, koje je sudeći po komentarima na društvenim mrežama sad "na aparatima", ali hajde da se stvarno upitamo kakva je poruka večeras poslana iz glavnog grada Bosne i Hercegovine... Da li ovo 'jedno srce - jedan narod' možda znači da su Bosanci i Hercegovci jedan narod kao i stanovnici Sandžaka/Raške? Sumnjam... Imam ja svoje tumačenje, al eto volio bih da čujem i nečije tuđe...
Last edited by cyprus on 05/07/2020 22:29, edited 1 time in total.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#84 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by SaraFina »

Solidarnost zbog situacije s Koronom. To bi trebala biti poruka.
Sve drugo, ostavlja mjesta špekulacijama. I to negativnim.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#85 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by The 51st State »

cyprus wrote: 05/07/2020 21:53 Od mene samo dva brzinska pitanja:

Da li su ovi što se zalažu za autonomiju Sandžaka spremni aminovat autonomiju, šta ja znam, Herceg Bosne, i zašto nisu? :D
Pa imaju autinomiju, kroz popularno nazvian herceg bosanski kanton.
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#86 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by tataćusak »

cyprus wrote: 05/07/2020 22:23
tataćusak wrote: 05/07/2020 22:08
cyprus wrote: 05/07/2020 21:53 Od mene samo dva brzinska pitanja:

Da li su ovi što se zalažu za autonomiju Sandžaka spremni aminovat autonomiju, šta ja znam, Herceg Bosne, i zašto nisu? :D

Bosnjaci Sandjaka mogu samo saaaaaanjati o pravima koja hrvati imaju u BiH. Pa oni su konstitutivan narod zagarantovano taman da ih ima hiljada a Bosnjaci u Sandjaku su manjina. Hrvati u FBiH imaju kantone i to ke vid autonomije. Eh sad ti aludiras na entitet jbg to se ne trazi ni u Sandjaku, samo nesto kao kanton
OK, legitiman odgovor :)

Nova dva pitanja: da li oni koji se zalažu za autonomiju Sandžaka smatralo da bi trebalo odbaciti ideje o građanskoj Bosni i Hercegovini, bez konstitutivnosti, entiteta i kantona, i zašto ne? :-D

Hajd dobro, da ne bude da samo podjebavam, da kažem šta i ja mislim :) Ja se recimo slažem da bi bilo fer od države Srbije da uspostavi jedan okrug koji bi se odnosio na teritoriju Sandžaka... Ali ne mogu ne primijetiti kako na pitanju Sandžaka mnogi lako upadaju u zamku licemjerja...

Evo npr. ovo:

Image

Halalite, ali meni ovo previše liči na:

"Herceg Bosno, srce ponosno..."

Jeste da sam FGR haustorče, koje je sudeći po komentarima na društvenim mrežama sad "na aparatima", ali hajde da se stvarno upitamo kakva je poruka večeras poslana iz glavnog grada Bosne i Hercegovine... Da li ovo 'jedno srce - jedan narod' možda znači da su Bosanci i Hercegovci jedan narod kao i stanovnici Sandžaka/Raške? Sumnjam... Imam ja svoje tumačenje, al eto volio bih da čujem i nečije tuđe...
Jedan narod nego sta kojeg su ratovi seljakali sad s ove sad s one strane drine. Mozes ti imati svoje misljenje , naravno ali ovo gore su cinjenice.
Pa ovdje na balkanu vlada jaci a ne pravedniji. Mi ganjajuci pravdu ostasmo suha k...a
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#87 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by Kejn »

Nisti ti FGR haustorče, prije krstaričar sa krstarice
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#88 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by tataćusak »

SaraFina wrote: 05/07/2020 22:26 Solidarnost zbog situacije s Koronom. To bi trebala biti poruka.
Sve drugo, ostavlja mjesta špekulacijama. I to negativnim.
Negativnim po tvom misljenju a po mom, srce mi k'o vijecnica :izet: :izet:
Novak20
Posts: 14044
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#89 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by Novak20 »

tataćusak wrote: 05/07/2020 22:32

Jedan narod nego sta kojeg su ratovi seljakali sad s ove sad s one strane drine. Mozes ti imati svoje misljenje , naravno ali ovo gore su cinjenice.
Pa ovdje na balkanu vlada jaci a ne pravedniji. Mi ganjajuci pravdu ostasmo suha k...a
Što se k'o Srbi i Crnogorci ne pobuniste protiv Osmanlija ?

Sad bi imali svoju državu.
User avatar
Ludzak
Posts: 5631
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#90 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by Ludzak »

tataćusak wrote: 05/07/2020 22:17
Ludzak wrote: 05/07/2020 22:11 Jahh eto mi iz Bosne cemo narodu Sandzaka govoriti kako da zive i da se bore protiv srpske okupacije. Mi koji se ni u Bosni ne pitamo bez srpske strane.
Ja im necu govoriti sta da rade, normalno njihova drzava njihov zivot ali cu ih podrzavati u odlukama koje donesu.
Jedan narod Bosnjaci
Oni ako se izbore, izborit ce se sami. Mi se ne mozemo u svojoj drzavi izboriti, a kamoli da kopamo po drugim drzavama.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#91 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by MaksprotivMarksa »

SDA i neobosnjaci, kao po obicaju, kratkovidno, glupo, idiotski, ovo vise ne rade ni Seseljovi ucenici, zapitajte se svi, ovo ne moze nista dobro donijeti.
palermo
Posts: 22527
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#92 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by palermo »

cyprus wrote: 05/07/2020 22:23

Halalite, ali meni ovo previše liči na:

"Herceg Bosno, srce ponosno..."

Jeste da sam FGR haustorče, koje je sudeći po komentarima na društvenim mrežama sad "na aparatima", ali hajde da se stvarno upitamo kakva je poruka večeras poslana iz glavnog grada Bosne i Hercegovine... Da li ovo 'jedno srce - jedan narod' možda znači da su Bosanci i Hercegovci jedan narod kao i stanovnici Sandžaka/Raške? Sumnjam... Imam ja svoje tumačenje, al eto volio bih da čujem i nečije tuđe...
Ne, to znaci Bosnjaci Bosme i Hercegovine i Bosnjaci Sandzaka su jedan narod..
Razumijèm ja tebe, ja bih iskreno vise volio da je moglo pisati Bosna i Hercegovina je uz vas i da to stvarno korelira sa stvarnoscu ( dakle da su svi gradani Bosne i Hercegovinenuz Sandzak, u ovom trenutku, u ovoj nevolji sto ih je zadesila). Ali nisu. Znamo to, i ovaj forum cak to jasno pokazuje.
I zasto onda braniti jwdnom narodu da javno iskaze svoje emocije....mozda to nije dobro politicki, ali uvjeravam tr, mnogo bi bilo gore presutjeti. Presutjeti emociju.
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#93 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by Duka Dizel II »

tataćusak wrote: 05/07/2020 20:56
Ne pricam o toj, vec o regionalnoj podjeli koja je uradjena prije racpada scg. Autonomija upravo podrazumijeva ekonomska pitanja, sa Novim pazarom kao centrom regije a ne Zlatiborom itd
Regionalna podela kojom je ukinut novopazarski sandžak uradjena je još posle Balkanskih ratova. Više nikad nije uspostavljen, a obnoviće se kad i bosanski sandžak i Osmansko carstvo.

Srbija je podeljena na upravne okruge, koji nemaju neku veliku nadležnost i autonomiju, te je prilično nebitno koji grad je formalni centar okruga.
Novi Pazar recimo ima državni univerzitet, što imaju još samo 4 najveća grada u Srbiji.
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#94 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by tataćusak »

palermo wrote: 05/07/2020 22:40
cyprus wrote: 05/07/2020 22:23

Halalite, ali meni ovo previše liči na:

"Herceg Bosno, srce ponosno..."

Jeste da sam FGR haustorče, koje je sudeći po komentarima na društvenim mrežama sad "na aparatima", ali hajde da se stvarno upitamo kakva je poruka večeras poslana iz glavnog grada Bosne i Hercegovine... Da li ovo 'jedno srce - jedan narod' možda znači da su Bosanci i Hercegovci jedan narod kao i stanovnici Sandžaka/Raške? Sumnjam... Imam ja svoje tumačenje, al eto volio bih da čujem i nečije tuđe...
Ne, to znaci Bosnjaci Bosme i Hercegovine i Bosnjaci Sandzaka su jedan narod..
Razumijèm ja tebe, ja bih iskreno vise volio da je moglo pisati Bosna i Hercegovina je uz vas i da to stvarno korelira sa stvarnoscu ( dakle da su svi gradani Bosne i Hercegovinenuz Sandzak, u ovom trenutku, u ovoj nevolji sto ih je zadesila). Ali nisu. Znamo to, i ovaj forum cak to jasno pokazuje.
I zasto onda braniti jwdnom narodu da javno iskaze svoje emocije....mozda to nije dobro politicki, ali uvjeravam tr, mnogo bi bilo gore presutjeti. Presutjeti emociju.
Ma pred kim kriti emocije i biti fin.
Ma politicki je odlicno a nije ni bitno na kraju krajeva.
Pa oni odbise pomoc bolesnim ljudima radi ovakvih stvari, sto mi sutimo. Mislim da se dosta sutilo. Jedan narod Bosnjaci ponosni
skoronikako
Posts: 1040
Joined: 08/10/2018 12:09

#95 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by skoronikako »

MaksprotivMarksa wrote: 05/07/2020 22:37 SDA i neobosnjaci, kao po obicaju, kratkovidno, glupo, idiotski, ovo vise ne rade ni Seseljovi ucenici, zapitajte se svi, ovo ne moze nista dobro donijeti.
Zato nam je sve suprotno tome donijelo dobro.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#96 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by SaraFina »

tataćusak wrote: 05/07/2020 22:34
SaraFina wrote: 05/07/2020 22:26 Solidarnost zbog situacije s Koronom. To bi trebala biti poruka.
Sve drugo, ostavlja mjesta špekulacijama. I to negativnim.
Negativnim po tvom misljenju a po mom, srce mi k'o vijecnica :izet: :izet:
Ja se s Cipijem, nisam slagala u mnogo čemu, ali ovoga puta mu primjedba ima mjesta. Dodatno sam obrazložila svoj stav i na prve dvije stranice ove teme. Tako da... ne bih se ponavljala.
Last edited by SaraFina on 05/07/2020 22:49, edited 1 time in total.
breuer
Posts: 7230
Joined: 06/07/2009 15:44

#97 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by breuer »

a koje bi opštine dobile tu autonomiju? to bi bio neki krnji krnji Sandžak, ili pola pole...
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#98 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by MaksprotivMarksa »

skoronikako wrote: 05/07/2020 22:46
MaksprotivMarksa wrote: 05/07/2020 22:37 SDA i neobosnjaci, kao po obicaju, kratkovidno, glupo, idiotski, ovo vise ne rade ni Seseljovi ucenici, zapitajte se svi, ovo ne moze nista dobro donijeti.
Zato nam je sve suprotno tome donijelo dobro.
Donijelo je drzavu, opismenjavanje, nezavisnost, podrsku citavog svijeta, a sada se srlja na drugu stranju, polako, plakat cemo mi gladni u feudalnoj anarhiji begovata porodice Izetbegovic, ali ne u granicama teritorije RBiH.
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#99 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by tataćusak »

Duka Dizel II wrote: 05/07/2020 22:43
tataćusak wrote: 05/07/2020 20:56
Ne pricam o toj, vec o regionalnoj podjeli koja je uradjena prije racpada scg. Autonomija upravo podrazumijeva ekonomska pitanja, sa Novim pazarom kao centrom regije a ne Zlatiborom itd
Regionalna podela kojom je ukinut novopazarski sandžak uradjena je još posle Balkanskih ratova. Više nikad nije uspostavljen, a obnoviće se kad i bosanski sandžak i Osmansko carstvo.

Srbija je podeljena na upravne okruge, koji nemaju neku veliku nadležnost i autonomiju, te je prilično nebitno koji grad je formalni centar okruga.
Novi Pazar recimo ima državni univerzitet, što imaju još samo 4 najveća grada u Srbiji.
Regionalna podjela ako nije bitna zasto je bila na stetu Bosnjaka ,zasto im se nije udovoljilo, cuj nije bitno :run: .

Za prvi dio posta, pa sve si rekao sam ne moram ti nista dalje reci , mozda poslije velike srbije bude jope Sandjak.
Jedan narod Bosnjaci.
skoronikako
Posts: 1040
Joined: 08/10/2018 12:09

#100 Re: Da li je doslo vrijeme da se uspostavi konacno autonomija Sandzaka?

Post by skoronikako »

MaksprotivMarksa wrote: 05/07/2020 22:50
skoronikako wrote: 05/07/2020 22:46
MaksprotivMarksa wrote: 05/07/2020 22:37 SDA i neobosnjaci, kao po obicaju, kratkovidno, glupo, idiotski, ovo vise ne rade ni Seseljovi ucenici, zapitajte se svi, ovo ne moze nista dobro donijeti.
Zato nam je sve suprotno tome donijelo dobro.
Donijelo je drzavu, opismenjavanje, nezavisnost, podrsku citavog svijeta, a sada se srlja na drugu stranju, polako, plakat cemo mi gladni u feudalnoj anarhiji begovata porodice Izetbegovic, ali ne u granicama teritorije RBiH.
Pricas gluposti.

Citavo vrijeme mi nesto sutimo jer zelimo biti fini, a svi nas gaze. Sta nam je to donijelo? Nezavisnost, ali u Sarajevu, Zenici, Tuzli i pola Mostara. Podrsku cijelog svijeta? Ako zaboravimo ko je sve podrzavao cetnike i ustase godinama (nije nasa historija 20-30 godina). Drzavu? Citaj kao i u prvom redu.

Mi sutimo, mi fini, a kvazi ustase i cetnici laju. Jesi li isao kroz Grude? Ili mozda Trebinje? A mi sutimo.
Locked