Danasnji "feminizam"
- konoplja
- Posts: 2697
- Joined: 12/09/2018 19:31
#11001 Re: Danasnji "feminizam"
Da skrenem paznju na netacan upis koji je provlaci po posljednim stranicama.
Nije istina da je bioloski spol binaran. Ne postoje samo 2 spola u ljudi i nije istina da 23. kromosomski par - Allosome tj. seksualni kromosom par, moze biti samo XX ili XY. Takoder, netacno je da prisustvo Y kromosoma automatski znaci da je osoba muskarac u bioloskom pa cak i genetskom obliku.
Naime, sta odreduje spol covjeka je aktivacija SRY gena. Pomenuti gen se u velikoj vecini slucajeva nalazi na Y kromosomu i aktivira se. Ipak, to nije uvijek slucaj i iz toga razloga postoje zene sa XY parom - nije se aktivirao SRY gen, ili muskarci sa XX kromosomskim parom ali se SRY odljepio od Y kromosoma, zakacio za X i aktivirao.
Dalje, postoje i druge varijane Kariotipa kao XXYY, XXY, XO itd..
Poznavajuci gore navedeno, ne mozemo govoriti o spolu kao binarnom sustavu. Mnogo je kompleksnije od toga. U binarnom sustavu samo 0 i 1 funkcioniraju. Svi ostali upisi su odbaceni i ne prepoznati od strane sistema. U slucaju spola i biologije to nije tacno i ne mora biti tako.
Legistratura spola i definicija istoga kaska za genetikom i znanosti i to je grm u kojem lezi zec.
Pokazatelji su da 1 osoba od 200,000 nema ucestali XX ili XY par. U demografskoj slici BiH, ako uzmemo da je populacija oko 3 mil., to znaci da ima oko 15 osoba koje imaju drugaciju kombinaciju 23. para kromosoma. Drugim rijecima, seksualni organi su se razvili na drugaciji nacin.
Nepravedno i netolerantno bi bilo marginalizirati tu grupu ljudi i reci da postoje samo 2 spola i da moraju odabrati 1.
Nije istina da je bioloski spol binaran. Ne postoje samo 2 spola u ljudi i nije istina da 23. kromosomski par - Allosome tj. seksualni kromosom par, moze biti samo XX ili XY. Takoder, netacno je da prisustvo Y kromosoma automatski znaci da je osoba muskarac u bioloskom pa cak i genetskom obliku.
Naime, sta odreduje spol covjeka je aktivacija SRY gena. Pomenuti gen se u velikoj vecini slucajeva nalazi na Y kromosomu i aktivira se. Ipak, to nije uvijek slucaj i iz toga razloga postoje zene sa XY parom - nije se aktivirao SRY gen, ili muskarci sa XX kromosomskim parom ali se SRY odljepio od Y kromosoma, zakacio za X i aktivirao.
Dalje, postoje i druge varijane Kariotipa kao XXYY, XXY, XO itd..
Poznavajuci gore navedeno, ne mozemo govoriti o spolu kao binarnom sustavu. Mnogo je kompleksnije od toga. U binarnom sustavu samo 0 i 1 funkcioniraju. Svi ostali upisi su odbaceni i ne prepoznati od strane sistema. U slucaju spola i biologije to nije tacno i ne mora biti tako.
Legistratura spola i definicija istoga kaska za genetikom i znanosti i to je grm u kojem lezi zec.
Pokazatelji su da 1 osoba od 200,000 nema ucestali XX ili XY par. U demografskoj slici BiH, ako uzmemo da je populacija oko 3 mil., to znaci da ima oko 15 osoba koje imaju drugaciju kombinaciju 23. para kromosoma. Drugim rijecima, seksualni organi su se razvili na drugaciji nacin.
Nepravedno i netolerantno bi bilo marginalizirati tu grupu ljudi i reci da postoje samo 2 spola i da moraju odabrati 1.
- MarlboroGold
- Posts: 22912
- Joined: 24/06/2013 17:14
- Location: Chaos Sanctuary
#11002 Re: Danasnji "feminizam"
@ saint Odakle izvuce te procente? Neko naucno istrazivanje? 
- cLo
- Posts: 4550
- Joined: 23/08/2011 09:19
#11003 Re: Danasnji "feminizam"
Ako baš zavre da hoće i da je to - to, neka se onda bori za to što želi, kako zna i umije, ha ya. Svakako će kroz život imati milion sličnih situacija kada će se morati izboriti za ono što želi, tu se zapravo i očituje istinska volja i želja.pustopoljina wrote: ↑12/06/2020 15:05
Vidis nisam ni ja, ali bih mrzila sebe da kazem djetetu da ce mu se druga djeca rugati, da mu govorim da mora kud i svi drugi..pogotovo ako nije kao vecina djece sto hoce sve sto drugi imaju.
Sve kontam da djeca u tom uzrastu pojma nemaju i da se nece toga ni sjecati, prije ce se sjecati ako bih zabranila...
Al' fakat ne znam...
S druge strane, zapamtio bi i ako bi mu se djeca bas rugala..
- ExNihilo
- Posts: 17072
- Joined: 23/01/2008 07:05
- Location: In the sheltering shade of the forest
- dale cooper
- Posts: 31381
- Joined: 03/04/2007 09:55
- Location: Twin Peaks/Red Room
#11005 Re: Danasnji "feminizam"
Pa većina normalnih i odgovornih roditelja će valjda obaviti savjetovanja i konsulatacije sa stručnjacima prije nego li bilo šta učine.Niemand wrote: ↑12/06/2020 14:53Problem je kad se na te prve signale reaguje sa-pa dobro sine, od danas si scer.dale cooper wrote: ↑12/06/2020 14:47
Pa ako pokazuje i druge znake u toj dobi to je prvi signal roditeljima da su neke stvari drugačije kod njihovog djeteta. Ali da su premladi za tranziciju u toj dobi to svakako.
odrasle osobe ako ce se operisati, oke, njihova stvar, ne tice me se, al ovo sa djecom i ovo ocekivanje da citam misli nekome il eto, zamislim da je neko nesto na osnovu osjecaja, van pameti.
Niko ne očekuje da ti nekome čitaš misli medjutim ako si već upoznata da je neko transrodan i taj neko insistira da ga se oslovljava pravilno, a ti to nećeš jer se to ne slaže sa tvojim ličnim stavom koji imaš po tom pitanju, to je već problematično.
- MarlboroGold
- Posts: 22912
- Joined: 24/06/2013 17:14
- Location: Chaos Sanctuary
#11006 Re: Danasnji "feminizam"
Mrzio sam statistiku

-
Niemand
- Posts: 7944
- Joined: 31/03/2014 01:55
#11007 Re: Danasnji "feminizam"
To za konsultacije sa strucnjacima:dale cooper wrote: ↑12/06/2020 15:13Niemand wrote: ↑12/06/2020 14:53Problem je kad se na te prve signale reaguje sa-pa dobro sine, od danas si scer.dale cooper wrote: ↑12/06/2020 14:47
Pa ako pokazuje i druge znake u toj dobi to je prvi signal roditeljima da su neke stvari drugačije kod njihovog djeteta. Ali da su premladi za tranziciju u toj dobi to svakako.
odrasle osobe ako ce se operisati, oke, njihova stvar, ne tice me se, al ovo sa djecom i ovo ocekivanje da citam misli nekome il eto, zamislim da je neko nesto na osnovu osjecaja, van pameti.
Pa većina normalnih i odgovornih roditelja će valjda obaviti savjetovanja i konsulatacije sa stručnjacima prije nego li bilo šta učine.
Niko ne očekuje da ti nekome čitaš misli medjutim ako si već upoznata da je neko transrodan i taj neko insistira da ga se oslovljava pravilno, a ti to nećeš jer se to ne slaže sa tvojim ličnim stavom koji imaš po tom pitanju, to je već problematično.
https://www.telegraph.co.uk/news/2019/1 ... ree-years/
A to drugo, ako je zensko, oslovljavacu tu osobu ko zensko, ako je musko, oslovljavacu tu osobu ko musko, za sve ostale "osjecaje" zamolicu da se ne oslovljavamo nikako, sto se mene tice. Ako ces se operisati i postati zena il muskarac, tako cu te i oslovljavati jer nije da ja mogu znati jesi se ti operisao uostalom nit me briga, al ako izgledas kao muskarac i zahtjevas da te smatram zenom jer se danas nesto tako osjecas al nisi siguran jel to to pa jos ne razmisljas o operaciji, nope. I mozete me slobodno nazvati transfobicnom.
- saint_mirad
- Posts: 4409
- Joined: 25/02/2020 23:09
#11008 Re: Danasnji "feminizam"
Dovesces u bitanje binarnost pola zbog 0.000005% populacije? Really? Brojke koje si dao su na nivou statisticke greske jer je u 99,999995% pol binaran. Ne znam da li znas, ali nauka u nekim slucajevima koristi aproksimacije umesto realnih vrednosti (pi, brzina svetlosti..) pa je naucno opravdano da se odbaci ovaj tvoj neznatni procenat.konoplja wrote: ↑12/06/2020 15:07 Da skrenem paznju na netacan upis koji je provlaci po posljednim stranicama.
Nije istina da je bioloski spol binaran. Ne postoje samo 2 spola u ljudi i nije istina da 23. kromosomski par - Allosome tj. seksualni kromosom par, moze biti samo XX ili XY. Takoder, netacno je da prisustvo Y kromosoma automatski znaci da je osoba muskarac u bioloskom pa cak i genetskom obliku.
Naime, sta odreduje spol covjeka je aktivacija SRY gena. Pomenuti gen se u velikoj vecini slucajeva nalazi na Y kromosomu i aktivira se. Ipak, to nije uvijek slucaj i iz toga razloga postoje zene sa XY parom - nije se aktivirao SRY gen, ili muskarci sa XX kromosomskim parom ali se SRY odljepio od Y kromosoma, zakacio za X i aktivirao.
Dalje, postoje i druge varijane Kariotipa kao XXYY, XXY, XO itd..
Poznavajuci gore navedeno, ne mozemo govoriti o spolu kao binarnom sustavu. Mnogo je kompleksnije od toga. U binarnom sustavu samo 0 i 1 funkcioniraju. Svi ostali upisi su odbaceni i ne prepoznati od strane sistema. U slucaju spola i biologije to nije tacno i ne mora biti tako.
Legistratura spola i definicija istoga kaska za genetikom i znanosti i to je grm u kojem lezi zec.
Pokazatelji su da 1 osoba od 200,000 nema ucestali XX ili XY par. U demografskoj slici BiH, ako uzmemo da je populacija oko 3 mil., to znaci da ima oko 15 osoba koje imaju drugaciju kombinaciju 23. para kromosoma. Drugim rijecima, seksualni organi su se razvili na drugaciji nacin.
Nepravedno i netolerantno bi bilo marginalizirati tu grupu ljudi i reci da postoje samo 2 spola i da moraju odabrati 1.
-
Niemand
- Posts: 7944
- Joined: 31/03/2014 01:55
#11009 Re: Danasnji "feminizam"
Ako je rod socijalni konstrukt, kako neko uopste moze biti rodjen u pogresnom tijelu?
- saint_mirad
- Posts: 4409
- Joined: 25/02/2020 23:09
#11010 Re: Danasnji "feminizam"
Bilo je zapravo, samo sam poodavno video [pa nisam siguran da cu sad pronaci da postavim. Uglavnom pitanje je bilo koliko pripadnika oba pola tezi ka tradicionalno muskim osobinama a koliko zenskim, i u oba slucaja je poklapanje roda i osobina 4/5. Ona jedna preostala petina odlazi na atipicne primerke, zene koje pokazuju neke muske osobine i obratno.
Npr, ako bi pitao 5 zena da li preferiraju da im partner bude dominantan ili submisivan, 4 bi reklo dominantan, ona preostala je outlier.
- saint_mirad
- Posts: 4409
- Joined: 25/02/2020 23:09
-
Niemand
- Posts: 7944
- Joined: 31/03/2014 01:55
#11012 Re: Danasnji "feminizam"
Pa ovima sto su npr transdzender lezbejke sa fimejl penisom tj muskarci koji se samo osjecaju kao zena to ima smisla jer razdvajaju rod i spol, al za ove transdzendere koji tvrde da su se rodili u pogresnom tijelu, kao i za djecu koja eto znaju da su u pogresnom tijelu, nema smisla. Jer to onda ili znaci da postoji nesto kao zenska i muska dusa il duh il sta vec, samim tim nije socijalni konstrukt, ili ne postoji nista slicno tj. to je samo socijalna konstrukcija al ta djeca se onda ni ne mogu roditi u pogresnom tijelu vec je do okoline.saint_mirad wrote: ↑12/06/2020 15:44Good one.Moze se biti u pogresnom telu samo ako postoji jasna veza izmedju tela i roda.
- saint_mirad
- Posts: 4409
- Joined: 25/02/2020 23:09
#11013 Re: Danasnji "feminizam"
Da bi "pogresno telo" imalo smisla mora se odvojiti pol i rod. Jer kad bi to dvoje bilo isto, ne bi postojalo za bilo koga pogresno telo posto ti samo telo po automatizmu definise rod. Jasno je da osoba koja se oseca kao zensko oseca zarobljeno u muskom telu i vice versa te je stoga to telo pogresno i treba im ono suprotno. Ali sta je onih 70+ ostalih gendera? Koje je pravo a koje pogresno telo za gender queer pansexual demigod nesto nesto? I kako se uiopste kod tih made up rodova razlikuje pravo telo od pogresnog?Niemand wrote: ↑12/06/2020 15:52Pa ovima sto su npr transdzender lezbejke sa fimejl penisom tj muskarci koji se samo osjecaju kao zena to ima smisla jer razdvajaju rod i spol, al za ove transdzendere koji tvrde da su se rodili u pogresnom tijelu, kao i za djecu koja eto znaju da su u pogresnom tijelu, nema smisla. Jer to onda ili znaci da postoji nesto kao zenska i muska dusa il duh il sta vec, samim tim nije socijalni konstrukt, ili ne postoji nista slicno tj. to je samo socijalna konstrukcija al ta djeca se onda ni ne mogu roditi u pogresnom tijelu vec je do okoline.saint_mirad wrote: ↑12/06/2020 15:44Good one.Moze se biti u pogresnom telu samo ako postoji jasna veza izmedju tela i roda.
- pustopoljina
- Posts: 14049
- Joined: 19/05/2008 16:33
#11014 Re: Danasnji "feminizam"
Znaci ja se stvarno ali stvarno ne mogu identificirati sa ovim muske i zenske osobine.saint_mirad wrote: ↑12/06/2020 15:43Bilo je zapravo, samo sam poodavno video [pa nisam siguran da cu sad pronaci da postavim. Uglavnom pitanje je bilo koliko pripadnika oba pola tezi ka tradicionalno muskim osobinama a koliko zenskim, i u oba slucaja je poklapanje roda i osobina 4/5. Ona jedna preostala petina odlazi na atipicne primerke, zene koje pokazuju neke muske osobine i obratno.
Npr, ako bi pitao 5 zena da li preferiraju da im partner bude dominantan ili submisivan, 4 bi reklo dominantan, ona preostala je outlier.
Jedini moguci koncept koji mogu prihvatiti jeste da smo spoj svih tih osobina i da su i zenske i muske.
I muski su kukavice i izdajice prevrtaci i zene su lavice i heroji i ginu za pravednu stvar.
Jednostavno ne mogu prihvatiti da kad nesto racionalno odradim, da sam muskasta, a kad se na nesto raspeknezim da sam zenskasta. To je suludo.
Covjek kojeg na neki grozan prizor srce ne zaboli nije covjek i covjek koji ne zna ukljuciti glavu isto tako nije bas sav svoj.
- dale cooper
- Posts: 31381
- Joined: 03/04/2007 09:55
- Location: Twin Peaks/Red Room
#11015 Re: Danasnji "feminizam"
Pa sve se na ovaj način da banalizirati ako se hoće i ako je to cilj. Ti ćeš u svakom slučaju postupati onako kako ti je ćejf i kako si naučila.Niemand wrote: ↑12/06/2020 15:24To za konsultacije sa strucnjacima:dale cooper wrote: ↑12/06/2020 15:13Niemand wrote: ↑12/06/2020 14:53
Problem je kad se na te prve signale reaguje sa-pa dobro sine, od danas si scer.
odrasle osobe ako ce se operisati, oke, njihova stvar, ne tice me se, al ovo sa djecom i ovo ocekivanje da citam misli nekome il eto, zamislim da je neko nesto na osnovu osjecaja, van pameti.
Pa većina normalnih i odgovornih roditelja će valjda obaviti savjetovanja i konsulatacije sa stručnjacima prije nego li bilo šta učine.
Niko ne očekuje da ti nekome čitaš misli medjutim ako si već upoznata da je neko transrodan i taj neko insistira da ga se oslovljava pravilno, a ti to nećeš jer se to ne slaže sa tvojim ličnim stavom koji imaš po tom pitanju, to je već problematično.
https://www.telegraph.co.uk/news/2019/1 ... ree-years/
A to drugo, ako je zensko, oslovljavacu tu osobu ko zensko, ako je musko, oslovljavacu tu osobu ko musko, za sve ostale "osjecaje" zamolicu da se ne oslovljavamo nikako, sto se mene tice. Ako ces se operisati i postati zena il muskarac, tako cu te i oslovljavati jer nije da ja mogu znati jesi se ti operisao uostalom nit me briga, al ako izgledas kao muskarac i zahtjevas da te smatram zenom jer se danas nesto tako osjecas al nisi siguran jel to to pa jos ne razmisljas o operaciji, nope. I mozete me slobodno nazvati transfobicnom.
- saint_mirad
- Posts: 4409
- Joined: 25/02/2020 23:09
#11016 Re: Danasnji "feminizam"
Ni ne trebas se identifikovati, svaka osoba je mozaik raznih osobina i energija. Znas ono, imaju jin i jang, ali u jinu ima janga, a u jangu ima jina. Ne moramo uopste koristiti muska/zenska nomenklaturu, ja je preferiram jer je prezivela nekoliko milenijuma a i dalje je validna. Ti mozes koristiti aktivno i pasivno, red i haos, ili sta god ti je po volji.pustopoljina wrote: ↑12/06/2020 16:09Znaci ja se stvarno ali stvarno ne mogu identificirati sa ovim muske i zenske osobine.saint_mirad wrote: ↑12/06/2020 15:43Bilo je zapravo, samo sam poodavno video [pa nisam siguran da cu sad pronaci da postavim. Uglavnom pitanje je bilo koliko pripadnika oba pola tezi ka tradicionalno muskim osobinama a koliko zenskim, i u oba slucaja je poklapanje roda i osobina 4/5. Ona jedna preostala petina odlazi na atipicne primerke, zene koje pokazuju neke muske osobine i obratno.
Npr, ako bi pitao 5 zena da li preferiraju da im partner bude dominantan ili submisivan, 4 bi reklo dominantan, ona preostala je outlier.
Jedini moguci koncept koji mogu prihvatiti jeste da smo spoj svih tih osobina i da su i zenske i muske.
I muski su kukavice i izdajice prevrtaci i zene su lavice i heroji i ginu za pravednu stvar.
Jednostavno ne mogu prihvatiti da kad nesto racionalno odradim, da sam muskasta, a kad se na nesto raspeknezim da sam zenskasta. To je suludo.
Covjek kojeg na neki grozan prizor srce ne zaboli nije covjek i covjek koji ne zna ukljuciti glavu isto tako nije bas sav svoj.
-
Niemand
- Posts: 7944
- Joined: 31/03/2014 01:55
#11018 Re: Danasnji "feminizam"
Upravu si, napravila sam gresku, htjela sam reci da ima smisla tim transdzender lezbejkama sa fimejl penisom tj, muskarcima koji kazu da su zene ali se ne zele operisati jer nema potrebe posto je to socijalni konstrukt i mogu biti sta god zele i mozda se predomisle sutra i budu muskarac a prekosutra opet zena. Ali za biti rodjen u pogresnom tijelu nema smisla da je rod socijalni konstrukt. Jer oni nisu ni socijalno konstruisani da budu jedno vec drugo al se svejedno osjecaju kao prvo. Onda se moze i reci da nisu uopste rodjeni u pogresnom tijelu vec ih je okolina ubijedila u nesto sto se da ispraviti posto je socijalno konsturisano, tj, stvar drustva.saint_mirad wrote: ↑12/06/2020 15:56Da bi "pogresno telo" imalo smisla mora se odvojiti pol i rod. Jer kad bi to dvoje bilo isto, ne bi postojalo za bilo koga pogresno telo posto ti samo telo po automatizmu definise rod. Jasno je da osoba koja se oseca kao zensko oseca zarobljeno u muskom telu i vice versa te je stoga to telo pogresno i treba im ono suprotno. Ali sta je onih 70+ ostalih gendera? Koje je pravo a koje pogresno telo za gender queer pansexual demigod nesto nesto? I kako se uiopste kod tih made up rodova razlikuje pravo telo od pogresnog?Niemand wrote: ↑12/06/2020 15:52Pa ovima sto su npr transdzender lezbejke sa fimejl penisom tj muskarci koji se samo osjecaju kao zena to ima smisla jer razdvajaju rod i spol, al za ove transdzendere koji tvrde da su se rodili u pogresnom tijelu, kao i za djecu koja eto znaju da su u pogresnom tijelu, nema smisla. Jer to onda ili znaci da postoji nesto kao zenska i muska dusa il duh il sta vec, samim tim nije socijalni konstrukt, ili ne postoji nista slicno tj. to je samo socijalna konstrukcija al ta djeca se onda ni ne mogu roditi u pogresnom tijelu vec je do okoline.saint_mirad wrote: ↑12/06/2020 15:44
Good one.Moze se biti u pogresnom telu samo ako postoji jasna veza izmedju tela i roda.
-
Niemand
- Posts: 7944
- Joined: 31/03/2014 01:55
#11019 Re: Danasnji "feminizam"
Pa dobro, ako je tebi banaliziranje sta kaze struka, fajn vit mi.dale cooper wrote: ↑12/06/2020 16:10
Pa sve se na ovaj način da banalizirati ako se hoće i ako je to cilj. Ti ćeš u svakom slučaju postupati onako kako ti je ćejf i kako si naučila.![]()
- saint_mirad
- Posts: 4409
- Joined: 25/02/2020 23:09
#11020 Re: Danasnji "feminizam"
@Niemand a i za ostale, kad vidis ovu osobu, da li pretpostavis da je muško ili žensko?

-
Niemand
- Posts: 7944
- Joined: 31/03/2014 01:55
#11021 Re: Danasnji "feminizam"
Zensko. Al rekla bih da ne pitas dzaba. 
- saint_mirad
- Posts: 4409
- Joined: 25/02/2020 23:09
#11022 Re: Danasnji "feminizam"
Ovo je poznata transgender youtuberka Blaire White. Znaci po svemu deluje ko žensko, a dole ćuna.
Poenta je da ljudi koriste sekundarne sexualne karakteristike (u njenom slučaju grudi, duga kosa, telo kao peščani sat..) pri određivanju nečijeg roda. Ako neko ne zna ko je ona, po automatizmu će kazati da je žensko. Nije uvek ni sve do genitalija.
- pustopoljina
- Posts: 14049
- Joined: 19/05/2008 16:33
#11023 Re: Danasnji "feminizam"
ZeMsko, de sad reci da nije, da kazem puj na krajisko-licke gene 
- pustopoljina
- Posts: 14049
- Joined: 19/05/2008 16:33
#11024 Re: Danasnji "feminizam"
Covjece...saint_mirad wrote: ↑12/06/2020 16:22Ovo je poznata transgender youtuberka Blaire White. Znaci po svemu deluje ko žensko, a dole ćuna.
Poenta je da ljudi koriste sekundarne sexualne karakteristike (u njenom slučaju grudi, duga kosa, telo kao peščani sat..) pri određivanju nečijeg roda. Ako neko ne zna ko je ona, po automatizmu će kazati da je žensko. Nije uvek ni sve do genitalija.
-
Niemand
- Posts: 7944
- Joined: 31/03/2014 01:55
#11025 Re: Danasnji "feminizam"
Zar se ne vidi na hlacama, if ju nou vat aj min?saint_mirad wrote: ↑12/06/2020 16:22Ovo je poznata transgender youtuberka Blaire White. Znaci po svemu deluje ko žensko, a dole ćuna.
Poenta je da ljudi koriste sekundarne sexualne karakteristike (u njenom slučaju grudi, duga kosa, telo kao peščani sat..) pri određivanju nečijeg roda. Ako neko ne zna ko je ona, po automatizmu će kazati da je žensko. Nije uvek ni sve do genitalija.
Ma bjez, glava me zaboli. Jednostavno, ludilo. Stane eto u jednu rijec. Brate, operisi se i budi il musko il zensko, ove mutante ne mogu uopste popamtiti kamoli razumijeti u cemu je poenta. A pogotovo besmislene teorije i kojekakve osjecaje.

