Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#9751 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

SaraFina wrote: 05/06/2020 15:03
ExNihilo wrote: 05/06/2020 14:58
SaraFina wrote: 05/06/2020 14:56

Hajde da definiramo prvo kritiku. Kao pojam. U svrhu daljnje diskusije. Šta je kritika? Dokle ide? Kad prelazi u šovinističke pamflete?
Ne govorim o kritici, nego kritičkim kapacitetima. Predavanja razuma kao kurbana ideološkoj pripadnosti.
To je obična floskula. Kukavčije jaje u diskusiji. Podvala U startu..Da mene, ili neku desetu zensku osobu navedeš u startu da zauzmem odbrambeni gard i dokazujem ti suprotno.
Daj nešto drugo.
Da su se dame pokakile na ulici, mnoge feministkinje bi našle način da vide u tome oslobođenje žene. Nešto slično kao što je naš Smrčak u svakom ajetu vidio mudžizu.

Izvoli pojasniti razliku i zašto je riječ o floskuli.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#9752 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

wewa wrote: 05/06/2020 15:12 docim je femicid sasvim ok.
Gde se tačno dešava taj femicid kod nas?
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#9753 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

saint_mirad wrote: 05/06/2020 15:14 Nije žensko telo isključivo oskudno obučeno za muške magazine, slično se može naći i na naslovnoj stranici nekog ženskog magazina, naročito kad se prodaje garderoba za proleće-leto sezonu. Gola koža je instrument kapitalizma, a ne polne supremacije.
Ima i ta mjesta.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9754 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

piupiu wrote: 05/06/2020 15:14 Ljudi se maskiraju (ili ogole :D) u razne stvari tokom protesta. Ne vidim u tome ništa sporno. Svrha je šokirati, iskomunicirati, privući pažnju... a to što je ovo kontraproduktivno, jer na kraju svi pričaju o golotinji, a ne o suštini je loša procjena u političkom radu.

S druge strane postavlja se pitanje zašto oni koji posmatraju protest u njemu ne vide i odbijaju da razgovaraju o onome o čemu se ovdje stvarno radi.
Prolaznike sigurno nisu sokirale femicidom, a paznju su privukle zbog ostalog sto nema veze sa protestom. Kako ocekivati da ih ljudi shvate ozbiljno?
Last edited by MarlboroGold on 05/06/2020 15:20, edited 1 time in total.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#9755 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

"Otkud ženama pravo da se na instagramu skidaju gole i prikupljaju pažnju, saću gola na ulicu izać' i vrištat' iz sveee snage!!!" :komi:
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#9756 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

saint_mirad wrote: 05/06/2020 15:16
wewa wrote: 05/06/2020 15:12 docim je femicid sasvim ok.
Gde se tačno dešava taj femicid kod nas?
https://www.novosti.rs/vesti/srbija.73. ... la-nasilje
https://radiosarajevo.ba/metromahala/te ... ena/358120
https://net.hr/danas/hrvatska/prosle-go ... i-supruga/
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#9757 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

wewa wrote: 05/06/2020 15:21
saint_mirad wrote: 05/06/2020 15:16
wewa wrote: 05/06/2020 15:12 docim je femicid sasvim ok.
Gde se tačno dešava taj femicid kod nas?
https://www.novosti.rs/vesti/srbija.73. ... la-nasilje
https://radiosarajevo.ba/metromahala/te ... ena/358120
https://net.hr/danas/hrvatska/prosle-go ... i-supruga/
Pojedinačni slučajevi zaista nisu dovoljni za institucionalni femicid. Ja mogu sad izguglati slučaj gde je žena ubila muža iz kojeg god razloga, ali to ne znači da je na snazi sistemsko uništavanje muškaraca.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#9758 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

Data is not plural of anecdote.
User avatar
SaraFina
Posts: 24393
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#9759 Re: Danasnji "feminizam"

Post by SaraFina »

ExNihilo wrote: 05/06/2020 15:14
Da su se dame pokakile na ulici, mnoge feministkinje bi našle način da vide u tome oslobođenje žene. Nešto slično kao što je naš Smrčak u svakom ajetu vidio mudžizu.

Izvoli pojasniti razliku i zašto je riječ o floskuli.
Kao što već reče piu, čini mi se, cilj je šokirati i izazvati paznju. Golotinjom, a ti si opet otišao u drugu krajnost u svom pojašnjenju, negativnu i odbojnu i za čitanje...( da su se pokakile) Namjerno. Da izazoveš zgrazavanje. Danas su se skinule gole, sutra će kakiti po ulici, pa će... pa će ... i tome nema kraja.

A diskutiraš na ovoj temi tako, da u startu sugovornicu natjeraš na odbrambeni gard. Zašto? Jer tako sebi obezbijediš preimućstvo. Ne moze se smisliti dovoljno dobar argument sa suprotne strane (recimo moje) jer me bukvalno tjeraš da gradim odbrambenu taktiku. Tu taktiku napada, mozeš koristiti u svakoj vrsti diskusije. I to se uvjezba. Jednostavno.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#9760 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

SaraFina wrote: 05/06/2020 15:27
ExNihilo wrote: 05/06/2020 15:14
Da su se dame pokakile na ulici, mnoge feministkinje bi našle način da vide u tome oslobođenje žene. Nešto slično kao što je naš Smrčak u svakom ajetu vidio mudžizu.

Izvoli pojasniti razliku i zašto je riječ o floskuli.
Kao što već reče piu, čini mi se, cilj je šokirati i izazvati paznju. Golotinjom, a ti si opet otišao u drugu krajnost u svom pojašnjenju, negativnu i odbojnu i za čitanje...( da su se pokakile) Namjerno. Da izazoveš zgrazavanje. Danas su se skinule gole, sutra će kakiti po ulici, pa će... pa će ... i tome nema kraja.

A diskutiraš na ovoj temi tako, da u startu sugovornicu natjeraš na odbrambeni gard. Zašto? Jer tako sebi obezbijediš preimućstvo. Ne moze se smisliti dovoljno dobar argument sa suprotne strane (recimo moje) jer me bukvalno tjeraš da gradim odbrambenu taktiku. Tu taktiku napada, mozeš koristiti u svakoj vrsti diskusije. I to se uvjezba. Jednostavno.
Može malo manje o imputiranim motivacijama sagovornika, a malo više o temi?

Hvala.
User avatar
SaraFina
Posts: 24393
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#9761 Re: Danasnji "feminizam"

Post by SaraFina »

ExNihilo wrote: 05/06/2020 15:28
SaraFina wrote: 05/06/2020 15:27
ExNihilo wrote: 05/06/2020 15:14
Da su se dame pokakile na ulici, mnoge feministkinje bi našle način da vide u tome oslobođenje žene. Nešto slično kao što je naš Smrčak u svakom ajetu vidio mudžizu.

Izvoli pojasniti razliku i zašto je riječ o floskuli.
Kao što već reče piu, čini mi se, cilj je šokirati i izazvati paznju. Golotinjom, a ti si opet otišao u drugu krajnost u svom pojašnjenju, negativnu i odbojnu i za čitanje...( da su se pokakile) Namjerno. Da izazoveš zgrazavanje. Danas su se skinule gole, sutra će kakiti po ulici, pa će... pa će ... i tome nema kraja.

A diskutiraš na ovoj temi tako, da u startu sugovornicu natjeraš na odbrambeni gard. Zašto? Jer tako sebi obezbijediš preimućstvo. Ne moze se smisliti dovoljno dobar argument sa suprotne strane (recimo moje) jer me bukvalno tjeraš da gradim odbrambenu taktiku. Tu taktiku napada, mozeš koristiti u svakoj vrsti diskusije. I to se uvjezba. Jednostavno.
Može malo manje o imputiranim motivacijama sagovornika, a malo više o temi?

Hvala.
Moze. Moze malo više argumenata s tvoje strane? A malo manje proizvoljnih zaključaka?
User avatar
SaraFina
Posts: 24393
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#9762 Re: Danasnji "feminizam"

Post by SaraFina »

Ovo recimo nije argument.
Predavanja razuma kao kurbana ideološkoj pripadnosti.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#9763 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

saint_mirad wrote: 05/06/2020 15:26

Pojedinačni slučajevi zaista nisu dovoljni za institucionalni femicid. Ja mogu sad izguglati slučaj gde je žena ubila muža iz kojeg god razloga, ali to ne znači da je na snazi sistemsko uništavanje muškaraca.
kako mislis, institucionalni femicid?

mozda ne bi bilo lose prije diskusije ponesto i procitati:

Femicide is generally understood to involve intentional murder of women because they
are women, but broader definitions include any killings of women or klix.

Femicide is usually perpetrated by men, but sometimes female family members may
be involved. Femicide differs from male homicide in specific ways. For example, most
cases of femicide are committed by partners or ex-partners, and involve ongoing abuse
in the home, threats or intimidation, sexual violence or situations where women have
less power or fewer resources than their partner.

https://apps.who.int/iris/bitstream/han ... sequence=1

dakle, femicid nije SISTEMSKO unistavanje zena. nisu svi muskarci ubice niti postoje drustveni sistemi posveceni ubijanju zena.
ono sto postoji jeste presucivanje, tolerisanje rodnog nasilja i predrasuda zasnovanih na rodu, koje eskaliraju u nasilje raznih oblika od kojih je femicid onaj najgori.

ako si das truda i procitas linkovane clanke, vidjeces da je svim slucajevima zenoubistva odnosno femicida zajednicko to sto su stradale od bliske osobe, clana porodice ili (bivseg) partnera, kao i da takvi slucajevi ne dobijaju adekvatan sudski epilog.

kad su prava zena u pitanju, puno je voljnih diskutanata, a malo (dobro) informisanih.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#9764 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

SaraFina wrote: 05/06/2020 15:30
ExNihilo wrote: 05/06/2020 15:28
SaraFina wrote: 05/06/2020 15:27

Kao što već reče piu, čini mi se, cilj je šokirati i izazvati paznju. Golotinjom, a ti si opet otišao u drugu krajnost u svom pojašnjenju, negativnu i odbojnu i za čitanje...( da su se pokakile) Namjerno. Da izazoveš zgrazavanje. Danas su se skinule gole, sutra će kakiti po ulici, pa će... pa će ... i tome nema kraja.

A diskutiraš na ovoj temi tako, da u startu sugovornicu natjeraš na odbrambeni gard. Zašto? Jer tako sebi obezbijediš preimućstvo. Ne moze se smisliti dovoljno dobar argument sa suprotne strane (recimo moje) jer me bukvalno tjeraš da gradim odbrambenu taktiku. Tu taktiku napada, mozeš koristiti u svakoj vrsti diskusije. I to se uvjezba. Jednostavno.
Može malo manje o imputiranim motivacijama sagovornika, a malo više o temi?

Hvala.
Moze. Moze malo više argumenata s tvoje strane? A malo manje proizvoljnih zaključaka?
Rekao sam sve što sam imao za reći, ali nisam dobio odgovor od tebe na postavljeno pitanje, ako izuzmem ovu psihoanalizu.

Dakle, uopće je nevažna ova golotinja, ona je samo anegdota u široj slici koju sam nastojao predočiti.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#9765 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

"Otkud njoj 70 miliona pratilaca, a ja ne mogu da skupim ni 500, odoh sad gola po ulici trčat' i vrištat'!!!" :komi:
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#9766 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

SaraFina wrote: 05/06/2020 15:27
ExNihilo wrote: 05/06/2020 15:14
Da su se dame pokakile na ulici, mnoge feministkinje bi našle način da vide u tome oslobođenje žene. Nešto slično kao što je naš Smrčak u svakom ajetu vidio mudžizu.

Izvoli pojasniti razliku i zašto je riječ o floskuli.
Kao što već reče piu, čini mi se, cilj je šokirati i izazvati paznju. Golotinjom, a ti si opet otišao u drugu krajnost u svom pojašnjenju, negativnu i odbojnu i za čitanje...( da su se pokakile) Namjerno. Da izazoveš zgrazavanje. Danas su se skinule gole, sutra će kakiti po ulici, pa će... pa će ... i tome nema kraja.

A diskutiraš na ovoj temi tako, da u startu sugovornicu natjeraš na odbrambeni gard. Zašto? Jer tako sebi obezbijediš preimućstvo. Ne moze se smisliti dovoljno dobar argument sa suprotne strane (recimo moje) jer me bukvalno tjeraš da gradim odbrambenu taktiku. Tu taktiku napada, mozeš koristiti u svakoj vrsti diskusije. I to se uvjezba. Jednostavno.
zato sto namjera doticnog nije diskusija, jer bi ponekad napisao nesto o TEMI, nego dominacija. barem u virtualnom svijetu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#9767 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

wewa wrote: 05/06/2020 15:37
SaraFina wrote: 05/06/2020 15:27
ExNihilo wrote: 05/06/2020 15:14
Da su se dame pokakile na ulici, mnoge feministkinje bi našle način da vide u tome oslobođenje žene. Nešto slično kao što je naš Smrčak u svakom ajetu vidio mudžizu.

Izvoli pojasniti razliku i zašto je riječ o floskuli.
Kao što već reče piu, čini mi se, cilj je šokirati i izazvati paznju. Golotinjom, a ti si opet otišao u drugu krajnost u svom pojašnjenju, negativnu i odbojnu i za čitanje...( da su se pokakile) Namjerno. Da izazoveš zgrazavanje. Danas su se skinule gole, sutra će kakiti po ulici, pa će... pa će ... i tome nema kraja.

A diskutiraš na ovoj temi tako, da u startu sugovornicu natjeraš na odbrambeni gard. Zašto? Jer tako sebi obezbijediš preimućstvo. Ne moze se smisliti dovoljno dobar argument sa suprotne strane (recimo moje) jer me bukvalno tjeraš da gradim odbrambenu taktiku. Tu taktiku napada, mozeš koristiti u svakoj vrsti diskusije. I to se uvjezba. Jednostavno.
zato sto namjera doticnog nije diskusija, jer bi ponekad napisao nesto o TEMI, nego dominacija. barem u virtualnom svijetu.
Stvarno želiš da opet svodimo raspravu na lični nivo? :)
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#9768 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

ExNihilo wrote: 05/06/2020 15:37
Stvarno želiš da opet svodimo raspravu na lični nivo? :)
obicno prvi pocnes. a mene nisu naucili da budem tiha i pokorna :D
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#9769 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

wewa wrote: 05/06/2020 15:34
saint_mirad wrote: 05/06/2020 15:26

Pojedinačni slučajevi zaista nisu dovoljni za institucionalni femicid. Ja mogu sad izguglati slučaj gde je žena ubila muža iz kojeg god razloga, ali to ne znači da je na snazi sistemsko uništavanje muškaraca.
kako mislis, institucionalni femicid?

mozda ne bi bilo lose prije diskusije ponesto i procitati:

Femicide is generally understood to involve intentional murder of women because they
are women, but broader definitions include any killings of women or klix.

Femicide is usually perpetrated by men, but sometimes female family members may
be involved. Femicide differs from male homicide in specific ways. For example, most
cases of femicide are committed by partners or ex-partners, and involve ongoing abuse
in the home, threats or intimidation, sexual violence or situations where women have
less power or fewer resources than their partner.

https://apps.who.int/iris/bitstream/han ... sequence=1

dakle, femicid nije SISTEMSKO unistavanje zena. nisu svi muskarci ubice niti postoje drustveni sistemi posveceni ubijanju zena.
ono sto postoji jeste presucivanje, tolerisanje rodnog nasilja i predrasuda zasnovanih na rodu, koje eskaliraju u nasilje raznih oblika od kojih je femicid onaj najgori.

ako si das truda i procitas linkovane clanke, vidjeces da je svim slucajevima zenoubistva odnosno femicida zajednicko to sto su stradale od bliske osobe, clana porodice ili (bivseg) partnera, kao i da takvi slucajevi ne dobijaju adekvatan sudski epilog.

kad su prava zena u pitanju, puno je voljnih diskutanata, a malo (dobro) informisanih.
LOL pa bas na linkovima koje si ti postavila se da zaključiti da je motiv ljubomora, a ne sam fakt da je žrtva posednica vagine. Da je ovo drugo, ubica bi presudio i majci, sestri i drugim ženama kojim može.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9770 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

wewa wrote: 05/06/2020 15:37 zato sto namjera doticnog nije diskusija, jer bi ponekad napisao nesto o TEMI, nego dominacija. barem u virtualnom svijetu.
:facepalm:

nemoj se sramotiti matere ti...
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#9771 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

saint_mirad wrote: 05/06/2020 15:40
LOL pa bas na linkova koje si ti postavila se da zaključiti da je motiv ljubomora, a ne sam fakt da je žrtva posednica vagine. Da je ovo drugo, ubica bi presudio i majci, sestri i drugim ženama kojim može.
koliko ima slucajeva ubistva muskarca, gdje je pocinitelj zenskog roda, a motiv ljubomora?

ima ih, naravno, ali brojem ni blizu. jer nije uvrijezeno da zena smatra muskarca svojim vlasnistvom, pa odlazak kaznjava smrcu.
User avatar
SaraFina
Posts: 24393
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#9772 Re: Danasnji "feminizam"

Post by SaraFina »

ExNihilo wrote: 05/06/2020 15:35
SaraFina wrote: 05/06/2020 15:30
ExNihilo wrote: 05/06/2020 15:28

Može malo manje o imputiranim motivacijama sagovornika, a malo više o temi?

Hvala.
Moze. Moze malo više argumenata s tvoje strane? A malo manje proizvoljnih zaključaka?
Rekao sam sve što sam imao za reći, ali nisam dobio odgovor od tebe na postavljeno pitanje, ako izuzmem ovu psihoanalizu.

Dakle, uopće je nevažna ova golotinja, ona je samo anegdota u široj slici koju sam nastojao predočiti.
A nisi ti zelio širu sliku ni predstaviti. Jer si koristio se proizvoljnim zaključcima. A ne argumentima.
Predavanja razuma kao kurbana ideološkoj pripadnosti.
Što je ovo?Tvoj cilj je bio dati temelj da, pa da svaki čitalac sam od sebe razvije scenariji, usmjeren tvojim razmišljanjem. I to negativan. Potakneš. I onda guštaš.
User avatar
SaraFina
Posts: 24393
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#9773 Re: Danasnji "feminizam"

Post by SaraFina »

wewa wrote: 05/06/2020 15:37
SaraFina wrote: 05/06/2020 15:27
ExNihilo wrote: 05/06/2020 15:14
Da su se dame pokakile na ulici, mnoge feministkinje bi našle način da vide u tome oslobođenje žene. Nešto slično kao što je naš Smrčak u svakom ajetu vidio mudžizu.

Izvoli pojasniti razliku i zašto je riječ o floskuli.
Kao što već reče piu, čini mi se, cilj je šokirati i izazvati paznju. Golotinjom, a ti si opet otišao u drugu krajnost u svom pojašnjenju, negativnu i odbojnu i za čitanje...( da su se pokakile) Namjerno. Da izazoveš zgrazavanje. Danas su se skinule gole, sutra će kakiti po ulici, pa će... pa će ... i tome nema kraja.

A diskutiraš na ovoj temi tako, da u startu sugovornicu natjeraš na odbrambeni gard. Zašto? Jer tako sebi obezbijediš preimućstvo. Ne moze se smisliti dovoljno dobar argument sa suprotne strane (recimo moje) jer me bukvalno tjeraš da gradim odbrambenu taktiku. Tu taktiku napada, mozeš koristiti u svakoj vrsti diskusije. I to se uvjezba. Jednostavno.
zato sto namjera doticnog nije diskusija, jer bi ponekad napisao nesto o TEMI, nego dominacija. barem u virtualnom svijetu.

Je. Ali neće da moze. Zna on to.
User avatar
SaraFina
Posts: 24393
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#9774 Re: Danasnji "feminizam"

Post by SaraFina »

Idem ja u jagode. A ti smisli taktiku E.N :kiss:
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#9775 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

wewa wrote: 05/06/2020 15:42
saint_mirad wrote: 05/06/2020 15:40
LOL pa bas na linkova koje si ti postavila se da zaključiti da je motiv ljubomora, a ne sam fakt da je žrtva posednica vagine. Da je ovo drugo, ubica bi presudio i majci, sestri i drugim ženama kojim može.
koliko ima slucajeva ubistva muskarca, gdje je pocinitelj zenskog roda, a motiv ljubomora?

ima ih, naravno, ali brojem ni blizu. jer nije uvrijezeno da zena smatra muskarca svojim vlasnistvom, pa odlazak kaznjava smrcu.
Više je slučajeva da muškarci pribegnu fizičkom nasilju jer je to muški modus operandi (na sličan način se rešavaju često i muško-muski sukobi), dok su žene češće pasivno-agresivne, aka zvocaju.

No, bilo kako bilo, češća muška aktivna agresija nije nikako dokaz femicida, niti se žene ubijaju samo zbog tog što su žene.

Prijateljski savet je da pokušas zaista razumeti, umesto da se razbacujes sa ovim feministickim buzzwords.
Post Reply