Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18026 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Iako se bošnjački tabor (SDA - SBB - i ostali priključci) može ušima poklopiti i ne bi smjeli uopšte da spominju u svom portofoliju ikakvu izgradnju autoputeva i brzih cesta, niti da sebi neke zasluge pišu za iste, ali HDZ tabor je ubjedljivo prekucao igricu u bezobrazluku i maćehinskom odnosu prema ovoj državi, opstrukcijom projekta ove brze ceste, Lašva - Nević Polje, koja je otkočena tek nakon što je prošao njihov maloumni zahtjev da brzu cestu kroz poslovnu zonu Vitez pretvore u bulevar.
- drug_profi
- Posts: 65437
- Joined: 16/07/2012 16:00
#18027 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ja se nadam da će prije nego se napravi ta glupost koja ce vjerovatno kostati i nekoliko zivota, ipak prevladati pamet.
- studiorum_tuzlaensis
- Posts: 6230
- Joined: 08/07/2015 11:06
- Location: dogodine u Mariupolju
#18028 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
treba sve dionice izgradit, a ostavit taj tender zadnji i opstruisat ga dok ne pristanu na normalnu cestu. Dotad, nek se uguše "privrednici" u gužvi i smradu iz auspuha sa postojeće ceste, pa ako su pametni, popustit će.
-
statixx
- Posts: 9837
- Joined: 15/12/2011 14:40
- Location: Sarajevo
#18029 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Otkud Autocestama dug od 60 miliona po osnovu poreza i doprinosa, a pojavio se u proteklih 10ak mjeseci, nakon podizanja akciza.
http://pufbih.ba/v1/public/upload/files ... 3_2020.pdf
http://pufbih.ba/v1/public/upload/files ... 3_2020.pdf
- studiorum_tuzlaensis
- Posts: 6230
- Joined: 08/07/2015 11:06
- Location: dogodine u Mariupolju
#18030 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
edit: nije tačno pa se ispravljam 
- animus
- Posts: 5728
- Joined: 21/06/2012 13:13
#18031 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Brza cesta ima 3 poddionice a ovaj tender je za nesto manje izgleda. Nije citava poddionica jer je manje od 5 km a poddionice su oko 8 km otprilike.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18032 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Izgradnja Zeničke obilaznice [Klopče - Donja Gračanica] - 22. / 24. 05. 2020. @ Lamela; slow burn73 (SSC)




- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18033 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Radovi na dionici Koridora 5C u punom jeku: BiH uskoro dobija nove kilometre autoputa
Bosna i Hercegovina nakon 6 godina čekanja dobit će nove kilometre autoputa. Naime, to je ujedno i najzahtjevnija dionica na cijelom dijelu Koridora 5C jer najvećim dijelom ide kroz klizište. Loše tlo razlog je i što je najduže trajala gradnja ali i činjenica da smo platili mnogo više nego što bi to bilo da smo autoput gradili na prvobitnoj trasi. Zeničkom obilaznicom automobili će proći za Dan državnosti.
Ovako izgledaju radovi na najskupljoj i najzahtjevnijoj dionica Koridora 5C. Ovo je gradilište gdje se radi umjetni tunel Klopče, tačnije dionica puta Klopče – donja Gračanica. Na ovom radilištu je 50 radnika Eurosfalta, firme koja je glavni izvođač radova, a ukupno ih je 300. Najveće gradilište ujedno je i najveće klizište na području Bosne i Hercegovine. Klizište je razlog gradnje objekata koji prvobitno nisu bili planirani.
“Samim tim smo bili primorani da izvodimo bušene šipove na dijelu tog klizišta. Izvodimo radove na konstrukciji umjetnog tunela. Trenutno se izvodi betoniranje svoda konstrukcije i izvode se radovi na naglavnim dijelovima na koje oslanjamo umjetni tunel. Nakon toga će se izvršiti povratak iskopanog materijala i omogućit će se saobraćaj na umjetnom tunelu”, kazao je Miroslav Tadić, voditelj sektora za konstrukcjije Euroasfalt.
Dužina dionice je oko 6 kilometara, od čega je 3 kilometra trase i još toliko u objektima kao što su vijadukti i tuneli. Dva tunela Ričice i Pečuj već su završeni. Tunel Pečuj ujedno je i najduži na ovoj dionici i iznosi 1.01 metara. A završen je i najduži vijaduktna koridoru 5C, tzv. Babina rijeka.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18034 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
O Kanal
“Visina samog vijadukta je 120 metara kolovozne konstrukcije lokalnog puta koji se ispod njega. U nastavku je vijadukt pehare koji je veoma zahtjevan i i bio na kritičnom putu za izgradnju ove dionice i on se nalazi dijelom na čvrstom tlu, a dijelom na klizištu gdje je klizište već 30 godina“, rekao nam je Reuf Kadrić, predstavnik investitora za poddionicu Klopče – Donja Gračanica.
Vrijednost ove dionice je 126 miliona eura bez PDV-a. Stavljanjem u funkciju ovih 10 kilometara od ogromne je važnosti.
“Za Autoceste FBiH ova dionica znači otvaranje mogućnosti puštanja 10 kilometara na spoju sa M17. 10 kilometara autoputa i naplatu na tih 10 kilometara. Naravno da znači i preusmjeravanje saobraćaja pogotovo robnog koji nije za Zenicu koji ide prema sjeveru na autoput“, kaže Adnan Terzić, direktor Autocesta FBiH
Na ovom dijelu autoputa još su tri aktivna radilišta, koliko ih je i u Hercegovini. A važno je kazati i to da otvaranjem ove dionice Federacija će imati preko 100 kilometara autoputa.
U nastavku pogledajte kompletnu priču Adise Herco.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18035 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Izgradnja mosta Svilaj - 24. 05. 2020. @ VikiMo (SCC)










- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18036 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Stvarne brojke eksproprijacije na poddionici Mostar jug – tunel Kvanj
JP Autoceste FBiH
Povodom članaka koji su objavljeni na pojedinim portalima, a koji navode kako su stanovnici naselja preko čijih imanja prolazi trasa buduće autoceste na poddionici Mostar jug – tunel Kvanj nezadovoljni, te kako je lokalno stanovništvo, posebno povratnici, ugroženo i kako je njihova budućnost na ovom području vrlo neizvjesna, JP Autoceste FBiH upućuje priopćenje u kojem želimo informirati javnost o stvarnim brojkama s terena za vrijeme provođenja postupka eksproprijacije.
Prostornim planom područja posebnih obilježja od značaja za Federaciju Bosne i Hercegovine, “Autocesta na Koridoru Vc” riješen je položaj trase za nastavak gradnje na jugu, odnosno poddionica Mostar jug – tunel Kvanj, a odlukom Vlade FBiH od 12.12.2018. godine utvrđen je javni interes kao preduvjet za početak postupka eksproprijacije.
Postupak eksproprijacije vodi Općina, a JP Autoceste FBiH su samo jedna stranka u tom postupku. Procjenu vrijednosti vrše vještaci građevinske, prometne i poljoprivredne struke koje imenuje Općina.
Od ukupno 377 parcela predviđenih za eksproprijaciju, do sada je u potpunosti sporazumno izuzeto ukupno njih 217 ( za još 160 parcela se vodi postupak).
Od ukupno 229 predmeta eksproprijacije, sporazumno je završeno 147 ili 64% predmeta.
Od 229 potrebnih rješenja o eksproprijaciji, do petog mjeseca ove godine je donešeno 177 ili 77%, a još se čekaju ukupno 52 rješenja o eksproprijaciji koje je potrebno da donese Grad Mostar (zbog pandemije postupak je usporen).
Na trasi buduće poddionice autoceste Mostar jug – tunel Kvanj, od ukupno 229 predmeta eksproprijacije, šest stranaka se protivi izgradnji autoceste, što statistički čini 2,62%.
U katastarskoj općini Ortiješ (obuhvaća naselja Ortiješ i Lakševine) od 94 predmeta eksproprijacije, 71 predmet je riješen. Ovdje napominjemo kako niti jedan od završenih predmeta nije upućen sudu na odlučivanje zbog spora o naknadi za ekspropirano zemljište (ponuđenoj procjeni).
Do sada je za otkup zemljišta na ovoj dionici utrošeno 7.411.965,70 KM.
Iz svih prezentiranih podataka možemo vidjeti da se najveći broj građana preko čijih posjeda prolazi trasa buduće autoceste ne protivi izgradnji, dok se jedan mali broj nezadovoljnih građana nastoji iskoristi od strane pojedinaca koji prije svega imaju za cilj usporavanje izgradnje autoceste na prostoru Hercegovine.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18037 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Izgradnja dionice Vranduk - Nemila - 25. 05. 2020. @ Mamkić (SSC)










- Haris.ba
- Posts: 35300
- Joined: 08/09/2005 20:08
#18038 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ma to su standardne igre svojstvene ne samo nama. Tako se misli da će se uspjeti u nekim svojim interesima pravljenjem tugaljive priče "uništen život zbog autoputa". Nekada i uspije. Najčešće je stvar da se natjeraju Autoceste da uzmu čitavu parcelu, a ne samo dio. Jer teško da će neko doći i da ne prođe autoput i osim autocesta kupiti plac po cijeni za koje daju autoceste.
Rijetko ko kada ima opravdano pravo da se žali.
-
allem_77
- Posts: 3422
- Joined: 17/09/2015 15:46
#18039 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Idu izbori. Ovih i sličnih plaćenih članaka o jednoj te istoj dionici će u narednim mjesecima propratiti svaki medij.So What! wrote: ↑26/05/2020 13:10O Kanal
“Visina samog vijadukta je 120 metara kolovozne konstrukcije lokalnog puta koji se ispod njega. U nastavku je vijadukt pehare koji je veoma zahtjevan i i bio na kritičnom putu za izgradnju ove dionice i on se nalazi dijelom na čvrstom tlu, a dijelom na klizištu gdje je klizište već 30 godina“, rekao nam je Reuf Kadrić, predstavnik investitora za poddionicu Klopče – Donja Gračanica.
Vrijednost ove dionice je 126 miliona eura bez PDV-a. Stavljanjem u funkciju ovih 10 kilometara od ogromne je važnosti.
“Za Autoceste FBiH ova dionica znači otvaranje mogućnosti puštanja 10 kilometara na spoju sa M17. 10 kilometara autoputa i naplatu na tih 10 kilometara. Naravno da znači i preusmjeravanje saobraćaja pogotovo robnog koji nije za Zenicu koji ide prema sjeveru na autoput“, kaže Adnan Terzić, direktor Autocesta FBiH
Na ovom dijelu autoputa još su tri aktivna radilišta, koliko ih je i u Hercegovini. A važno je kazati i to da otvaranjem ove dionice Federacija će imati preko 100 kilometara autoputa.
U nastavku pogledajte kompletnu priču Adise Herco.
Da hoće više završiti rekonstrukciju tunela vranduk. Sjeba gume po onim šahtovima.
-
Dr Arsla
- Posts: 2076
- Joined: 05/01/2013 16:16
#18040 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ovaj novinar u pokušaju mora da je kupio diplomu u Travniku. A manji entitet opet ne svrstavaju u BIH. Čuj molim te, BIH nakon 6 godina čekanja dobit će nove km autoputa. Kao da je na platnom spisku Mileta Ronhila. Nama tačno neprijatelji ne trebaju, dovoljni smo sami sebiSo What! wrote: ↑26/05/2020 13:08 Radovi na dionici Koridora 5C u punom jeku: BiH uskoro dobija nove kilometre autoputa
Bosna i Hercegovina nakon 6 godina čekanja dobit će nove kilometre autoputa. Naime, to je ujedno i najzahtjevnija dionica na cijelom dijelu Koridora 5C jer najvećim dijelom ide kroz klizište. Loše tlo razlog je i što je najduže trajala gradnja ali i činjenica da smo platili mnogo više nego što bi to bilo da smo autoput gradili na prvobitnoj trasi. Zeničkom obilaznicom automobili će proći za Dan državnosti.
Ovako izgledaju radovi na najskupljoj i najzahtjevnijoj dionica Koridora 5C. Ovo je gradilište gdje se radi umjetni tunel Klopče, tačnije dionica puta Klopče – donja Gračanica. Na ovom radilištu je 50 radnika Eurosfalta, firme koja je glavni izvođač radova, a ukupno ih je 300. Najveće gradilište ujedno je i najveće klizište na području Bosne i Hercegovine. Klizište je razlog gradnje objekata koji prvobitno nisu bili planirani.
“Samim tim smo bili primorani da izvodimo bušene šipove na dijelu tog klizišta. Izvodimo radove na konstrukciji umjetnog tunela. Trenutno se izvodi betoniranje svoda konstrukcije i izvode se radovi na naglavnim dijelovima na koje oslanjamo umjetni tunel. Nakon toga će se izvršiti povratak iskopanog materijala i omogućit će se saobraćaj na umjetnom tunelu”, kazao je Miroslav Tadić, voditelj sektora za konstrukcjije Euroasfalt.
Dužina dionice je oko 6 kilometara, od čega je 3 kilometra trase i još toliko u objektima kao što su vijadukti i tuneli. Dva tunela Ričice i Pečuj već su završeni. Tunel Pečuj ujedno je i najduži na ovoj dionici i iznosi 1.01 metara. A završen je i najduži vijaduktna koridoru 5C, tzv. Babina rijeka.
-
RJ57
- Posts: 5119
- Joined: 10/04/2017 15:12
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18042 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Druže da pratiš temu, znao bi da se ovakvi članci o Zeničkoj obilaznici izbacuju svaki mjesec ili dva, gotovo zadnjih šest godina koliko je u izgradnji ta dionica. Većinu tih članaka zalijepimo i ovdje, uglavnom zbog fotografija, a vrte se pretežno iste informacije.
Odroni od novinara, prečesto bombaju u svojim prilozima i člancima kada je izgradnja cesta u pitanju, a prečesto prenesu neku senzacionalnu izjavu ovih iz JP Autoceste FBiH ili nekoga iz nadležnog ministarstva koja veze s mozgom nema.Dr Arsla wrote: ↑26/05/2020 18:15Ovaj novinar u pokušaju mora da je kupio diplomu u Travniku. A manji entitet opet ne svrstavaju u BIH. Čuj molim te, BIH nakon 6 godina čekanja dobit će nove km autoputa. Kao da je na platnom spisku Mileta Ronhila. Nama tačno neprijatelji ne trebaju, dovoljni smo sami sebi
Tako se izgradnja magistralne ceste prema Neumu naziva brzom cestom, kao i izgradnja nove dionice i tunela kroz Hranjen, sam tunel Hranjen će biti drugi najduži tunel u bivšoj Jugoslaviji, te će put između Sarajeva i Goražda skratiti na 50 minuta dok tunel 1. mart kada je otvoren također je kršten raznim epitetima koji stvarno veze s vezom nemaju, kao i sve ovo navedeno, te se pri tome koriste termini najmoderniji, najsavremeniji, niđe ovako nema itd...
Što je najtužnije do ovih informacija je vrlo lahko doći prosječnom forumašu, novinaru bi trebalo biti još lakše, jer prosječan čovjek najčešće i povjeruje u ove njihove priče.
Čemu ovaj silni CGI kojim nas bombarduju, ako ga nećemo gledati. U Staroj Nemili se spušta na mjesto trenutne magistrale, a trenutna magistrala se premješta na nivo ispod.
Zapamtite, sa pomjeranjem trase magistrale oko Nemile, nastat će pravi haos, u rangu što je bio sa tunelom Vranduk, tako da taj dio tu neće biti miran još 3 ili 4 godine sigurno.
-
NecuVise
- Posts: 2885
- Joined: 10/01/2020 20:02
#18043 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Je li realno da se prvo napravi taj novi dio magistrale pa onda da se pravi autoput kako bi se izbjegao taj haos?
-
allem_77
- Posts: 3422
- Joined: 17/09/2015 15:46
#18044 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Nadam se da je So What malo pretjerao? Možda budemo obilazili kroz Nemilu i uključivali se na M17 između dva tunela u Vranduku.
Osim ako prvo izgrade novi, izmješteni dio M17 pa kada preusmjere saobraćaj započeti radove na postojećem, starom dijelu magistrale.
-
RJ57
- Posts: 5119
- Joined: 10/04/2017 15:12
#18045 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
cool, hvala, sve sam skonto. jedino mi nije jasno zašto nisu spojili tunele zenica sjever i vraca, onaj prcvoljak od par metara koji ih spaja je mogao komotno ostati pod zemljom i trasa bi se tako dodatno skratila.So What! wrote: ↑27/05/2020 02:07Čemu ovaj silni CGI kojim nas bombarduju, ako ga nećemo gledati. U Staroj Nemili se spušta na mjesto trenutne magistrale, a trenutna magistrala se premješta na nivo ispod.
Zapamtite, sa pomjeranjem trase magistrale oko Nemile, nastat će pravi haos, u rangu što je bio sa tunelom Vranduk, tako da taj dio tu neće biti miran još 3 ili 4 godine sigurno.
a ovo što veliš sa izmještsanjem ceste, odma mi oće nešto bit kad pomsilim na to .... a i autoput drito kroz nemilu će sigurno biti highlight
-
tyrdh
- Posts: 145
- Joined: 21/01/2014 15:00
#18046 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa je li moguce da se ovo nije moglo drukcije uraditi, bez ovolikih ureza usred brda i tunela i vijadukta, znam da je teren los, ali opet... Pa ovo je haos koji posao ce biti potreban za ovo. Nesto sam razmisljao, da li je ovaj autoput mogao da prati rijeku bosnu? Malo na stubovima iznad nje, malo pored nje....
Hoce li se pruga micati?
Hoce li se pruga micati?
- Haris033
- Posts: 5102
- Joined: 02/02/2005 07:07
- Location: Sarajevo
- Contact:
#18047 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Najbolje bi bilo da ne otvaraju dionicu dok ne bude gotova do Žepča 
- animus
- Posts: 5728
- Joined: 21/06/2012 13:13
#18048 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ovo kroz Nemilu je slicno rijeseno kao na dijelu pored Termoelektrane Kakanj.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18049 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Nada se i So What! da je pretjerao, ali dječaci, koga da lažemo, u uskom grlu između Vranduka i Nemile, stručnjaci su se u istom periodu dogovorili rekonstruisati magistralu i izgraditi autocestu.
Nikome nije naumpalo da se tu radi o najprometnijoj cesti u cijeloj državi, a da zbog geografskog položaja tog područja, ne postoji nijedna normalna alternativa magistralnoj cesti M17 osim regionalnih i lokalnih puteva koji su jako dugi, uske širine kolovoza, prolaze kroz naselja, i u svakom smislu neadkvatni za domaći, ali i međunarodni saobraćaj.
Sjetimo se ranijih izmještanja magistrale kod Kaknja, Visokog i sve će nam se samo reći. Možemo se nadati da će normalno postupiti, ali niko nikome nije dužan. Izvođača za ovu dionicu bi trebali saznati u skorije vrijeme, pa budemo vidili.
-
allem_77
- Posts: 3422
- Joined: 17/09/2015 15:46
#18050 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Znači, najebali smo.So What! wrote: ↑27/05/2020 16:42Nada se i So What! da je pretjerao, ali dječaci, koga da lažemo, u uskom grlu između Vranduka i Nemile, stručnjaci su se u istom periodu dogovorili rekonstruisati magistralu i izgraditi autocestu.
Nikome nije naumpalo da se tu radi o najprometnijoj cesti u cijeloj državi, a da zbog geografskog položaja tog područja, ne postoji nijedna normalna alternativa magistralnoj cesti M17 osim regionalnih i lokalnih puteva koji su jako dugi, uske širine kolovoza, prolaze kroz naselja, i u svakom smislu neadkvatni za domaći, ali i međunarodni saobraćaj.
Sjetimo se ranijih izmještanja magistrale kod Kaknja, Visokog i sve će nam se samo reći. Možemo se nadati da će normalno postupiti, ali niko nikome nije dužan. Izvođača za ovu dionicu bi trebali saznati u skorije vrijeme, pa budemo vidili.
A kakva sada rekonstrukcija magistrale? Koji dio?








