Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17976 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Otklonjene sve prepreka za izgradnju poddionice Mostar Jug - Kvanj
Image

Vlada FBiH prihvatila je informaciju u vezi s Koridorom Vc - Tunel poddionica Mostar Jug -Tunel Kvanj.

Premijer Vlade Federacije BiH je zadužen da uputi dopis ambasadoru EU u BiH Johannu Sattleru, kojim će biti potvrđeno da nema sporova na ovoj trasi ni zakonskih prepreka za njenu izgradnju, da je eksproprijacija zemljišta u završnoj fazi, te da će sva potrebna odobrenja i suglasnosti biti pravovremeno izdani.

Federalno ministarstvo prometa i komunikacija i JP Autoceste Federacije BiH d.o.o. Mostar su obavezani da nastave aktivno praćenje i obavljanje poslova na realiziranju projekta Mostar Jug -Tunel Kvanj.

U informaciji je navedeno da radovi na svim dionicama na koridoru Vc idu bez zastoja i da pandemija izazvana virusom COVID-19 ne utiče na dinamiku izvođenja.

Trenutačno su, osim radova koji se izvode na svih osam dionica cijelom duljinom, u tijeku i pripreme za raspisivanje tendera za izvođenje radova na poddionici Mostar Jug - Kvanj, Ovčari - Mostar Jug, kao i ostale.

Navedeno je i da je bilo određenih opstruiranja svih prethodnih godina oko izgradnje poddionice Mostar Jug - Kvanj, te da je Parlament Federacije BiH 2017. godine usvojio ovu trasu, a i Vlada Federacije BiH je proglasila javni interes za ovu dionicu 2018. godine. U završnoj fazi je izvlaštenje zemljišta i ažuriranje studije procjene uticaja na okoliš, te nema nikakvih prepreka za realizaciju ovog projekta.

Kako je također navedeno u ovoj informaciji, obraćanje premijera Federacije BiH ambasadoru EU dalo bi čvrstinu i sigurnost da je Vlada Federacije BiH u potpunosti stala i iza ove i svih ostalih dionica autoceste. Posebno je bitno što su i od Investicionog okvira za zapadni Balkan (WBIF) osigurana grant sredstva u iznosu od 18 milijuna eura.
Akta
RJ57
Posts: 5118
Joined: 10/04/2017 15:12

#17977 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

So What! wrote: 12/05/2020 14:11 Izgradnja dionice Johovac - Rudanka [A1] [5,6 km] - 06. 05. 2020.

Image
ovo ili nije autoput ili prave prvo jednu ćizu pa onda drugu što još nikad nisam vidio, ali kod nas me ništa ne bi začudilo. ova okuka iza mosta je definitivno preoštra za autoput
User avatar
Libyano
Posts: 480
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Tripoli nekad, BiH sad

#17978 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Libyano »

Kako znam ovdje je predviđena petlja.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17979 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

RJ57 wrote: 12/05/2020 23:15ovo ili nije autoput ili prave prvo jednu ćizu pa onda drugu što još nikad nisam vidio, ali kod nas me ništa ne bi začudilo. ova okuka iza mosta je definitivno preoštra za autoput
Na slikama je most koji će vezati magistralnu cestu M17 u Rudanci sa naplatnim kućicama i petljom Rudanka.

Image
User avatar
drug_profi
Posts: 65436
Joined: 16/07/2012 16:00

#17980 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Ljudi moji, zasto mislite da znate sve kad pogledate random sliku.
Imaju inzenjeri koji znaju i zahtjeve i standarde AC modernog doba.
Nece napraviti nista sto se ne uklapa.

Hoce li opet biti rasprava kao u vezi sa slikama dionice Prnjavor-Laktasi?
RJ57
Posts: 5118
Joined: 10/04/2017 15:12

#17981 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

So What! wrote: 13/05/2020 02:12
RJ57 wrote: 12/05/2020 23:15ovo ili nije autoput ili prave prvo jednu ćizu pa onda drugu što još nikad nisam vidio, ali kod nas me ništa ne bi začudilo. ova okuka iza mosta je definitivno preoštra za autoput
Na slikama je most koji će vezati magistralnu cestu M17 u Rudanci sa naplatnim kućicama i petljom Rudanka.

Image
sve jasno ko dan!
da li je most na autoputu dio johovac-rudanka ili je dio slijedeće dionice
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#17982 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

RJ57 wrote: 13/05/2020 08:59
So What! wrote: 13/05/2020 02:12
RJ57 wrote: 12/05/2020 23:15ovo ili nije autoput ili prave prvo jednu ćizu pa onda drugu što još nikad nisam vidio, ali kod nas me ništa ne bi začudilo. ova okuka iza mosta je definitivno preoštra za autoput
Na slikama je most koji će vezati magistralnu cestu M17 u Rudanci sa naplatnim kućicama i petljom Rudanka.

Image
sve jasno ko dan!
da li je most na autoputu dio johovac-rudanka ili je dio slijedeće dionice
Sljedeće dionice za koju je raspisan tender za izgradnju.
RJ57
Posts: 5118
Joined: 10/04/2017 15:12

#17983 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

ok, i to je jasno ko dan :D
gledao sam na mobitelu bez cvika tako da nisam vidio ovo plavo “end of project“
User avatar
Jedinstvo_Manchester
Posts: 587
Joined: 06/01/2011 19:14

#17984 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Jedinstvo_Manchester »

ImageImageImage
Izgradnja Rampe 1 Petlja Johovac iz prve ruke
edin_the
Posts: 301
Joined: 26/08/2014 16:14

#17985 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by edin_the »

Odlične slike :thumbup: Ovo je krak Sarajevo -> Banja Luka?
User avatar
Jedinstvo_Manchester
Posts: 587
Joined: 06/01/2011 19:14

#17986 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Jedinstvo_Manchester »

edin_the wrote: 14/05/2020 00:01 Odlične slike :thumbup: Ovo je krak Sarajevo -> Banja Luka?
Banja Luka - Svilaj, Sarajevo - Banja Luka su se tek počeli temelji raditi.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17987 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Autoceste FBiH ostvarile dobit od 133,75 miliona KM
Image

Javno preduzeće Autoceste Federacije BiH d.o.o. Mostar ostvarilo je u 2019. godini s neto dobiti od 133,75 miliona KM, što je za 16,25 miliona maraka više nego u 2018. kada je dobit iznosila oko 117,50 miliona KM.

Prema izvještaju objavljenom na SASE poslovni prihodi Autocesta FBiH u 2019. godini porasli na 209,47 miliona KM sa 201,35 miliona KM iz 2018. godine.

Ovakav rezultat blizu je onome navedenom u trogodišnje planu poslovanja kompanije po kojem je planirano da ti prihodi dostignu iznos od 235.777.535 KM u 2019. godini.

Porasli su i rashodi kompanije na 64,47 miliona sa 61,37 miliona KM.

Na godišnjem nivou porastao je i kapital ove kompanije za 16,2 posto, na gotovo 1,09 milijardi KM sa 936,39 miliona KM.

Autoceste FBiH imale su na kraju 2019. godine 426 zaposlenih radnika.

Ova kompanija započela je dosta velikih projekata, međutim zbog trenutnog stanja izazvanog koronavirusom nastavak mnogih mogao bi biti upitan, tako da bi i dostizanje trogodišnjeg plana u 2020. godini u iznosu od 214.272.414 KM i u 2021. godini 253.532.749 KM bilo nemoguće.
Akta
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17988 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17989 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Kineske kompanije gradeći autoput u Hercegovini uništile bh. kulturno naslijeđe
Image

Gradnja autoputa Koridora 5C kod Čapljine ugrozila je važan kulturno-historijski spomenik - prahistorijsku gradinu Prćavci koja se nalazi između Zvirovića i Prćevaca. Ovu poddionicu grade kineske kompanije "China State Construction Engineering Corporation Limited" i "Power Construction Corporation of China".

Facebook grupa Arheologija Bosne i Hercegovine objavila je post s naslovom "Uništava se još jedan značajan kulturno-historijski spomenik Bosne i Hercegovine", a navode kako je u proteklih desetak dana prilikom izgradnje elektrifikacijskog voda za potrebe autoputa devastirana prahistorijska gradina Prćavci koja se nalazi između Zvirovića i Prćevaca, općina Čapljina.



"U nedostatku dogovora i saradnje izvođača i Zavoda za zaštitu kulturno-historijske baštine HNK desio se ovaj nemili kulturocid. Dok je naše društvo zaokupljeno borbom protiv koronavirusa, mnogi misle da ovakvi incidenti mogu proći bez primjećivanja. Inače, riječ je o registriranom arheološkom lokalitetu okvirno datiranom u rano bronzano doba ili oko 2000. godine prije nove ere", navode oni.

Lokalitet je devastiran sa sjeverne strane, nastavljaju, presječeni su naseobinski horiznonti i zaštitni bedem na dva mjesta, a kulturno-historijsko blago uništavaju bageri.

"Fragmenti keramike, žrvnjeva, dijelova kostiju leže svuda naokolo. Zahvaljujemo prijateljima naše stranice koji su nam ukazali na kulturocid u toku. Nadležne pozivamo da reagiraju i spase naše kulturno-historijsko naslijeđe", kazali su.
Klix
Last edited by So What! on 15/05/2020 17:54, edited 1 time in total.
User avatar
thekupus
Posts: 7388
Joined: 25/06/2011 22:38

#17990 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by thekupus »

Sektor zaštite naslijeđa na federalnom nivou je preuzeo HDZ, tako da ovo nije čudno nimalo.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17991 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Autoceste FBiH: Navodni incident s arheološkim ostacima dogodio se 750 metara od našeg gradilišta
Image

JP Autoceste FBiH uputilo je saopćenje za javnost povodom natpisa koji su se pojavili na određenim profilima na društvenim mrežama u vezi sa navodnim uništavanjem arheološkog lokaliteta i kulturno-historijskog naslijeđa BiH.

"JP Autoceste FBiH prije svake izgradnje dionica na Koridoru Vc angažiraju stručno osoblje iz nadežnih institucija koje uradi elaborat arheoloških istraživanja na trasi autoputa, upravo sa svrhom očuvanja eventualnog arheološkog blaga Bosne i Hercegovine, odnosno da bi se eliminirala svaka mogućnost uništavanja kulturno-historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine. Konkretno, prije početka radova na poddionici Počitelj-Zvirovići gdje se nalazi i lokacija navodnog inicidenta, urađen je elaborat „Preventivna arheološka istraživanja na trasi autoputa Koridor Vc, dionica Nemila – Donja Gračanica, poddionica Vranduk-Ponirak i dionica Mostar jug – Počitelj, poddionica Počitelj – Zvirovići“, naveli su.

Dalje ističu da je elaborat je za Ministarstvo kulture i sporta Federacije BiH uradio GeoAVAS d.o.o., Institut za arheologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Image

"Eksperti su u ovom istraživanju potvrdili da je arheološko nalazište na lokalitetu Prćavci udaljeno 750 metara i da buduća trasa autoputa ni na koji način ne ugrožava ovu lokaciju. Drugim riječima, lokalitet nije ugrožen izgradnjom autoputa.
Također, u istom istraživanju koje je urađeno u julu 2019 - prije početka radova - navedeno je da su na jednoj kamenoj gomili od dviju evidentiranih gomila, uočeni tragovi nedavne devastacije, što pokazuje da devastacija datira iz perioda prije bilo kakvih radova na autoputu", navodi se u saopćenju.

JP Autoceste FBiH su danas još jednom provjerili činjenično stanje.

Image

"Prema našim saznanjima, možemo potvrditi da se navodni inicident dogodio 750 metara od našeg gradilišta i da inicident nije povezan sa radovima na njemu. Iako prema Elaboratu lokalitet Prćavci u općini Čapljina ne uživa status nacionalnog spomenika niti je naveden u Arheološkom leksikonu BiH već evidentiran u Zavodu za zaštitu spomenika, JP Autoceste FBiH su posvetile značajnu pažnju očuvanju ovog kulturnog artefakta, kao, uostalom, i u svim drugim sličnim pa i kompleksnijim slučajevima. Sve ove činjenice mogu se provjeriti i u drugim relevantnim institucijama kao što je Zavod za zaštitu spomenika Federacije BiH koje se nalazi u sastavu Federalnog ministarstva kulture i sporta". zaključeno je.
Klix
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17992 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Počeli geodetski radovi za izgradnju dionice auto-puta Rača-Bijeljina
Image

Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIPP) je spremno dočekala stupanje na snagu Zakona o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje Auto-puta i gasovoda dionice Vukosavlje-Brčko i Brčko-Rača. Ovim zakonom predviđno je da geodetsko-tehničke radove vrši RUGIPP.

Izvođenje geodetsko-tehničkih radova za dionicu auto-puta Rača-Bijeljina počelo je u srijedu, 11. marta 2020. godine. Za ovu dionicu u dužini od 20 kilometara RUGIPP je formirao pet timova, ukupno 10 geodetskih stručnjaka za obilježavanje trase auto-puta.

Za dionicu auto-puta Rača-Bijeljina potrebno je obilježiti i eksprprisati oko 640 parcela, odnosno oko 175 hektara većinom poljoprivrednog zemljišta. RUGIPP je za potrebe izvođenja geodetsko-tehničkih radova obezbjedio sva potrebna materijalno-tehnička sredstva.

Nakon što se završe geodetsko-tehnički radovi na terenu ide se u postupak ekspropijacije i rješavanja imovinsko-pravnih odnosa za utvrđenu trasu. Za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa u postupku eksproprijacije formirani su timovi koje čine geodete i diplomirani pravnici, za koje je održana edukacija u petak, 13. marta 2020. godine u Bijeljini.
Akta
Bobi
Forum administrator
Posts: 38010
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#17993 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Bobi »

So What! wrote: 13/05/2020 02:12
RJ57 wrote: 12/05/2020 23:15ovo ili nije autoput ili prave prvo jednu ćizu pa onda drugu što još nikad nisam vidio, ali kod nas me ništa ne bi začudilo. ova okuka iza mosta je definitivno preoštra za autoput
Na slikama je most koji će vezati magistralnu cestu M17 u Rudanci sa naplatnim kućicama i petljom Rudanka.

Image
Kuda i kad planiraju obilaznicu oko Doboja do nas ?
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17994 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Bobi wrote: 15/05/2020 19:04Kuda i kad planiraju obilaznicu oko Doboja do nas ?
Dobojska obilaznica (RS) - Rudanka - Putnikovo Brdo (5,6 km)
Image

Dobojska obilaznica (FBiH) - Putnikovo Brdo - Karuše (2 km)

Image

Stanje je sljedeće:
RS: Raspisan tender za obilaznicu oko Doboja (u RS tender i za projekat i za izgradnju)
FBiH: U pripremi gradnja novih 8,5 kilometara autoputa kod Doboja (u FBiH eksproprijacija i projektovanje)

Obilaznica ide od mjesta Rudanka gdje je predviđena petlja Rudanka - Doboj Sjever u brda zapadno od grada Doboja, a južno prema mjestu Karuše gdje predviđena Petlja Karuše - Doboj Jug, ali koja će teritorijalno biti smještena u Općini Usora.

Autoput dalje ide prema Tešnju, gdje će u mjestu Medakovo biti izgrađena petlja Medakovo - Tešanj. Ne znam zašto, ali dionicu Karuše - Medakovo, su nekako uspjeli upakovati pod finansiranje Dobojske obilaznice, pa tako u FBiH taj dio od Putnikovog brda (entitetska granica) do Medakova iznosi 8,5 kilometara.

Inače dionica Karuše - Medakovo će postati u potpunsoti upotrebljiva, tek sa izgradnjom dionice Medakovo - Ozimice (oko 20 km), gdje će se autoput južno kod Žepča ponovo približiti magistralnoj cesti M17.

Obe dionice su finansirane, dijelom iz kredita, dijelom iz granta, potrebno je samo provesti tendere i započeti izgradnju.
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#17995 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

Zahuktava se pravo..
Hvala Bogu, pa su se rokovi približili... :izet:
User avatar
drug_profi
Posts: 65436
Joined: 16/07/2012 16:00

#17996 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

kurty wrote: 15/05/2020 23:08 Zahuktava se pravo..
Hvala Bogu, pa su se rokovi približili... :izet:

Sad ce to pametni Fadil sve obustavit. Kaze covjek da se mora stedit pa ce ukinut javne radove a lovu prepumpat u guzice budzetara.
User avatar
sagosen
Posts: 929
Joined: 24/08/2015 02:44
Location: Banja Luka

#17997 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by sagosen »

Vidim da ovdje baš ima ljudi koji prate ovu temu, razumiju se u ovo, pa ako ima neko da mi samo kaže u par rečenica - kakva je situacija što se tiče izgradnje autoputeva u BiH? Napredujemo li šta, jel bolje nego prethodnih godina? Jesu li aktivna gradilišta, kada su rokovi?

Ukratko o cjelokupnom stanju. Unaprijed hvala :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 65436
Joined: 16/07/2012 16:00

#17998 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

IkaIJ wrote: 16/05/2020 01:24 Vidim da ovdje baš ima ljudi koji prate ovu temu, razumiju se u ovo, pa ako ima neko da mi samo kaže u par rečenica - kakva je situacija što se tiče izgradnje autoputeva u BiH? Napredujemo li šta, jel bolje nego prethodnih godina? Jesu li aktivna gradilišta, kada su rokovi?

Ukratko o cjelokupnom stanju. Unaprijed hvala :thumbup:
Pa procitaj makar zadnjih 5-6 strana teme pobogu, nece se tebi sad referat posebno praviti.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17999 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

IkaIJ wrote: 16/05/2020 01:24 Vidim da ovdje baš ima ljudi koji prate ovu temu, razumiju se u ovo, pa ako ima neko da mi samo kaže u par rečenica - kakva je situacija što se tiče izgradnje autoputeva u BiH? Napredujemo li šta, jel bolje nego prethodnih godina? Jesu li aktivna gradilišta, kada su rokovi?

Ukratko o cjelokupnom stanju. Unaprijed hvala :thumbup:
Kako je bilo posljednjih nekoliko godina, sada je dobro, radi se nešto, biće i nekih otvaranja ove godine kao i sljedećih par godina.

Nažalost nemoguće je ne reći da je to i dalje sve sporo i tromo, a izgradnja dionica nije sinhronizovana pa imamo i imaćemo dionice koje se nekoliko godina ne koriste, jer kasni tender ili izgradnja drugih dionica itd...

Uglavnom 40 kilometara se trenutno gradi sa tendencijom da bi ove ili sljedeće godine mogli imati u izgradnji još 20 kilometara, uz neku nadu da bi koridor Vc, tamo negdje 2024. ili 2025. godine stigao napola.
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#18000 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

IkaIJ wrote: 16/05/2020 01:24 Vidim da ovdje baš ima ljudi koji prate ovu temu, razumiju se u ovo, pa ako ima neko da mi samo kaže u par rečenica - kakva je situacija što se tiče izgradnje autoputeva u BiH? Napredujemo li šta, jel bolje nego prethodnih godina? Jesu li aktivna gradilišta, kada su rokovi?

Ukratko o cjelokupnom stanju. Unaprijed hvala :thumbup:
evo vec napisa... krenulo je... i oko Zenice, i oko Ivana i Hercegovina... Napalo, Bogu Hvala
Post Reply