Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#27201 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Image
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#27202 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by UmaX »

Hemel wrote: 11/05/2020 19:46
UmaX wrote: 11/05/2020 18:06
bitanga_sa_otesa wrote: 11/05/2020 18:00

nije nista izgorilo,zaĆepiJo se egeer ventil :)
nijega voyaĆ voyiJo kakotreba Ćuvo gorivo poyyyyy
Meni se upalila lampica nakon 1000km autoputa pa ako se tada nije procepilo ne znam kada ce.
Ima tu i drugih faktora.
Ovisi kako si vozio. Ako je bilo agresivne voznje sa dosta jakih ubrzanja na vecim obrtajima, onda da. Ako si vozio lagano 120 ili 130 konstantnom brzinom na 2200 obrtaja, nista od oDĆepljavanja.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#27203 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Hemel »

UmaX wrote: 12/05/2020 11:15
Hemel wrote: 11/05/2020 19:46
UmaX wrote: 11/05/2020 18:06
nijega voyaĆ voyiJo kakotreba Ćuvo gorivo poyyyyy
Meni se upalila lampica nakon 1000km autoputa pa ako se tada nije procepilo ne znam kada ce.
Ima tu i drugih faktora.
Ovisi kako si vozio. Ako je bilo agresivne voznje sa dosta jakih ubrzanja na vecim obrtajima, onda da. Ako si vozio lagano 120 ili 130 konstantnom brzinom na 2200 obrtaja, nista od oDĆepljavanja.
Njemacka, Austrija ako znas kakvi su tereni a drugo, VW ne moze imati 2200 obrtaja na 120 ili 130km/h. Jedino nizbrdo.
Meni se lampica upalila u Austriji a u voznji i dalje nista nisam osjecao osim nelagode da se upalila.
User avatar
Optimist
Posts: 15518
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#27204 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

VW itekako moze imati 2100 obrtaja na 140 km/h ako se radi o 2.0 TDI motoru i mjenjacem od 6 stepeni prenosa.

Obrtaji pri nekom tempu nemaju ama bas nikakve veze da li ides uzbrdo ili nizbrdo. ;-)
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#27205 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by UmaX »

Ne mora ni bit 2.0 TDI, i 1.6TDI sa 6 brzina ce bit na 2200 obrtaja na 130km/h.
User avatar
Optimist
Posts: 15518
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#27206 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Upravo. 2.0 TDI sam naveo kao primjer sa kojim sam imao dodira. :thumbup:
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#27207 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

moze i 1.9 tdi pd sa mjenjacem 5 brzina od 1.6 tdi, isto je zvono, razliciti rasponi brzina
User avatar
basicm
Posts: 11633
Joined: 16/01/2012 21:38

#27208 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

A o cemu vi?
Ako je malo obrtaja, vozi u manjoj brzini.
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#27209 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by UmaX »

Ne moze ni to. Nisu samo obrtaji u pitanju. Moras ga bas pocerat, uzbrdo pun gas na visokim obrtajima, onda sve proĆepi poyyyyyy
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#27210 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

poredjenja su vrhunska,jaci i veci motor sa manjim :lol: ,naravno da ce bit duze brzine :-)

ja sam na dvijeiĆetristo kad ide 130 u sestoj,ne cuje se motor i vise vibracija ima na 2100/110km/h :D ,duze brzine su odvratne u normalnoj voznji,ako prebacis prerano cekas jedno 10sec da se zavrti turbo :zjev:

da propuses,ubacis u 5. i vozis 130 15-20min konstantno,ubijanje auta nicemu ne sluzi..
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#27211 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

UmaX wrote: 12/05/2020 11:56 Ne moze ni to. Nisu samo obrtaji u pitanju. Moras ga bas pocerat, uzbrdo pun gas na visokim obrtajima, onda sve proĆepi poyyyyyy
1.6tdi ne moze procepit,on je spor uvijek poyy :evil:
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#27212 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Hemel »

nivla wrote: 12/05/2020 11:49 moze i 1.9 tdi pd sa mjenjacem 5 brzina od 1.6 tdi, isto je zvono, razliciti rasponi brzina
bas sam ovoga vozio i na 130-140 ide i do 2800 pa i vise obrtaja u 5.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#27213 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Sva novija vozila imam osjećaj da razvlače brzine u nekim standard edicijama vozila bez opcije izbora režima vožnje...govorim o manuelcima ! Manja potrošnja i smanjenje buke je valjda razlog za to. Meni je to ok. kad voziš lagano i opušteno, ploviš fino. Kad i nema izbor režima vožnje ili neki sport mod, u suštini ne gubi se puno na osjećaju. Da fali onaj pravi kick down osjećaj sa kraćim prenosom ali nije sad nešto aman zaman drukčije kada govorimo o više manje običnim putničkim vozilima.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#27214 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

joj kakav bi response imao da se ubaci mjenjac od caddy-a sdi :D
User avatar
kabal1337
Posts: 13441
Joined: 11/02/2012 21:08

#27215 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

meni se ne dopadaju prenosi iz vw 5 brzinskog mjenjaca
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#27216 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

Hemel wrote: 12/05/2020 13:18
nivla wrote: 12/05/2020 11:49 moze i 1.9 tdi pd sa mjenjacem 5 brzina od 1.6 tdi, isto je zvono, razliciti rasponi brzina
bas sam ovoga vozio i na 130-140 ide i do 2800 pa i vise obrtaja u 5.
ide nize al sa mjenjacem od 1.6tdi, na 2800 je preko 160kmh, govorim o drugom mjenjacu ne fabrickom vec onom koji ide na 1.6 tdi
Last edited by nivla on 12/05/2020 13:28, edited 1 time in total.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#27217 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

porsche je to najbolje rjesio,za ubrzanje 6b a 7 za stednju goriva :)

ovo pravi razliku


focus 1.6tdci obicni

Final drive ratio : 3.611


focus 1.6tdci eco

Final drive ratio : 3.1


isti je mjenjac,iste brzine ali omjer u diferencijalu nije i ovaj eco ce bit ljenstina zesca :thumbup:
Last edited by amar1994 on 12/05/2020 13:39, edited 2 times in total.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#27218 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Hemel »

kabal1337 wrote: 12/05/2020 13:22 meni se ne dopadaju prenosi iz vw 5 brzinskog mjenjaca
donekle si u pravu ali kada pogledas i ove sa 6 brzina, kad ces presaltati u 6.?
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#27219 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

kabal1337 wrote: 12/05/2020 13:22 meni se ne dopadaju prenosi iz vw 5 brzinskog mjenjaca
:thumbup: :thumbup:
Govoriš o starijem VW 5-to brzinskom prenosu ?! Da jako je dobar ali mislim da je otišao u prošlost.

edit. Meni se na prvu učinilo da si napisao samo " dopadaju " a vidim sad i ono ispred " ne " :D
Last edited by artur morgan on 12/05/2020 13:36, edited 1 time in total.
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#27220 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by UmaX »

artur morgan wrote: 12/05/2020 13:27
kabal1337 wrote: 12/05/2020 13:22 meni se ne dopadaju prenosi iz vw 5 brzinskog mjenjaca
:thumbup: :thumbup:
Govoriš o starijem VW 5-to brzinskom prenosu ?! Da jako je dobar ali mislim da je otišao u prošlost.
Kakvi otisao, eno Golf 7 ga ima, uparen sa 1.6TDI.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#27221 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Hemel wrote: 12/05/2020 13:25
kabal1337 wrote: 12/05/2020 13:22 meni se ne dopadaju prenosi iz vw 5 brzinskog mjenjaca
donekle si u pravu ali kada pogledas i ove sa 6 brzina, kad ces presaltati u 6.?
Te novije VW manuelce u 6 brzini možeš voziti pri brzini od 70-80 km/h, bez bilo kakvih problema jer je tako prenos naštiman a vozila imaju dovoljno Nm... ( osim naravno zamajca jel što kažu da će vrisnut takvom vožnjom do 150 kkm pa će vrisnut i novčanik :-D ). To čak putnički kompjuter ili kako se već zove, traži od tebe da ga tako šaltaš. Tako da ćeš često biti u šestoj ako te to muči :-D
User avatar
kabal1337
Posts: 13441
Joined: 11/02/2012 21:08

#27222 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

odlicno ko voli da vozi mrtvo auto
uostalom proizvodjace to ne interesuje jer je garancija do 100 000 km skoro svima
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#27223 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Ja mislim da su to primjenili da bude slično kao kod automatika, VW od DSG-a...automatici drže jako nisko obrtaje u normalnom režimu ili eco režimu kada lagano držiš papučicu gasa, pogotovo oni sa više KS i većom kubikažom od 1.6....na youtube se može vidjeti kako recimo 2.0 tdi od 110kw ubrzava u 6-toj sa 80 km/h i nije baš da je mrtav tako da ne pretjerivajte... :wink:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#27224 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

amar1994 wrote: 12/05/2020 12:03 da propuses,ubacis u 5. i vozis 130 15-20min konstantno,ubijanje auta nicemu ne sluzi..
Za takvu vožnju ti treba 30-40 kilometara :D
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#27225 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by UmaX »

Obzirom na prosjecnu starost auta u BiH i kilometre koje uvezeni primjerci imaju, Ćip Ćunere tek ceka navala gasenja DPF...

I ovdje ce to biti sve cesca pitanja oko DPF.
Post Reply