Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Nisrin
Posts: 5495
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#40326 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Nisrin »

beautyfool wrote: 04/05/2020 11:48
Dali ostavis da ti malo nadodje prije nego ga peces?
Probaj zakuhati jogurtom i vodom.
Ja kad pravim hljeb ili peciva koristim t500 ili t550 a pite i kolace t400

prekuham 2x...i ostavim da stoji jos 15-20min kad oblikujem, jucer su neki stajali pola sata dok sam one prve pekla pa dok su dosli na red...
Ne mogu naci drugi tip osim 405, u bosni koristim 550 iskljucivo...jedva sam i germu nasla :D


Danas su meksi nego sinoc :shock: Prenocili u krpi i kutiji za hljeb...
omar little
Posts: 17378
Joined: 14/03/2008 21:14

#40327 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by omar little »

ja lepine prekuhavam 4 puta. ispadnu odlicne, disne, rupicaste, mekane.
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#40328 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

moonca wrote: 04/05/2020 13:49
samsonsam wrote: 04/05/2020 13:41 uglavnom probala si pa sad usavrsavaj,tako sam i ja :)
..jedan recept kaze- natopi leblebije, ali ne i da ih skuvas.... ja sam skuvala... tako- da je sva smjesa jestiva i bez przenja...
..da, treba probati-- ove su samo sa leblebijama.. ipak je trebalo mozda i boba dodati.. :thumbup:
ja ih nisam kuhao,samo minimalno 16 sati potopljene drzis...a bob kad dodas,tak onda dobijes pravi (libanski) falafel :izet:
User avatar
beautyfool
Posts: 2107
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#40329 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by beautyfool »

Nisrin wrote: 04/05/2020 15:10

prekuham 2x...i ostavim da stoji jos 15-20min kad oblikujem, jucer su neki stajali pola sata dok sam one prve pekla pa dok su dosli na red...
Ne mogu naci drugi tip osim 405, u bosni koristim 550 iskljucivo...jedva sam i germu nasla :D


Danas su meksi nego sinoc :shock: Prenocili u krpi i kutiji za hljeb...
Ja tjesto uvijek oblikujem, namastim preko uljem i ostavim tako oblikovano da nadodje onda ide samo u rernu bez ikakvog diranja da ne spadne zrak u njima.

Imaju jos dvije opcije, jedna je da stavis neku dzezvu s vodom dok se pece kako bi bio vlazan zrak i samim
tim tjesto se nebi presusilo ili da peces u nekoj posudi s poklopcem/folijom
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#40330 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

de de jos ispisite iskustava, pa ja kad probam praviti da budu savrsene.
:D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40331 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

.. somuni iz pekara.. nisu premazani uljem.. :zoka:
User avatar
Nisrin
Posts: 5495
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#40332 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Nisrin »

U pekarama ne premazuju ni jajima...ali u pekarama peku na 550 stepeni :D

Recimo, kifle mi ispadnu ko duse mekane i hljeb...zato me zbunilo :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 70251
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#40333 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by plain vanilla »

Nisrin wrote: 04/05/2020 15:10
beautyfool wrote: 04/05/2020 11:48
Dali ostavis da ti malo nadodje prije nego ga peces?
Probaj zakuhati jogurtom i vodom.
Ja kad pravim hljeb ili peciva koristim t500 ili t550 a pite i kolace t400

prekuham 2x...i ostavim da stoji jos 15-20min kad oblikujem, jucer su neki stajali pola sata dok sam one prve pekla pa dok su dosli na red...
Ne mogu naci drugi tip osim 405, u bosni koristim 550 iskljucivo...jedva sam i germu nasla :D


Danas su meksi nego sinoc :shock: Prenocili u krpi i kutiji za hljeb...
U najblizoj pekari ne kupujem lepine jer donjom korom mozes ekser zakucat. Dobre su kad prenoce, ali svjeze jok.
Jucer smo ipak ti uzeli i krenem ja jesti, jok. I skontam da ih kratko stavim u mikrovalnu. Da znas kako su odmekle, sto puta bolje nego kad tek kupis.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40334 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

Nisrin wrote: 04/05/2020 16:01 U pekarama ne premazuju ni jajima...ali u pekarama peku na 550 stepeni :D

Recimo, kifle mi ispadnu ko duse mekane i hljeb...zato me zbunilo :D
Ali , nije isti recept kao za somun?ili je ..... i sta nam se svidja na somunu je -miris- miris peci, od izgorjelog brasna- to se kuci ne moze postici..
User avatar
Nisrin
Posts: 5495
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#40335 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Nisrin »

plain vanilla wrote: 04/05/2020 16:07
U najblizoj pekari ne kupujem lepine jer donjom korom mozes ekser zakucat. Dobre su kad prenoce, ali svjeze jok.
Jucer smo ipak ti uzeli i krenem ja jesti, jok. I skontam da ih kratko stavim u mikrovalnu. Da znas kako su odmekle, sto puta bolje nego kad tek kupis.
[/quote]


Odlican trik, mada rijetkooo koristimo mikrovalnu :D Kod nas ih nema niti kupiti, imaju neki zaledjeni Klasovi sarajevski, 2 somuna 2 EUR, ali tako izgledaju da ne bih ni probavala :skoljka: Ima i nesto arapsko, tanje je od lepine, zaboravila sam naziv, peku na usijanoj peci sa strane /na zidu peci/, preeeukusno je i 40 je centi, ali nikako mi nisu usput :D

Nije naranvo isti rp, za somun je ko za hljeb- brasno, germa, sol, voda topla...i to sam sa suhom germom, iako sam nasla svjezu, ali je nisam dosad koristila haha
User avatar
beautyfool
Posts: 2107
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#40336 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by beautyfool »



evo ti recept :D

Mirisu.. :dajba:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40337 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

Somun i ne treba kuci praviti.. i ocekivti da bude kao u pekari.... pite, hljebove, neke kolace --da- i ukusniji su. :)
.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#40338 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by vjesticanametli »

Image
Sad ih ima

Image
Sad nema :mrgreen:
User avatar
BarbaDue
Posts: 65066
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#40339 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by BarbaDue »

plain vanilla wrote: 04/05/2020 16:07
Nisrin wrote: 04/05/2020 15:10
beautyfool wrote: 04/05/2020 11:48
Dali ostavis da ti malo nadodje prije nego ga peces?
Probaj zakuhati jogurtom i vodom.
Ja kad pravim hljeb ili peciva koristim t500 ili t550 a pite i kolace t400

prekuham 2x...i ostavim da stoji jos 15-20min kad oblikujem, jucer su neki stajali pola sata dok sam one prve pekla pa dok su dosli na red...
Ne mogu naci drugi tip osim 405, u bosni koristim 550 iskljucivo...jedva sam i germu nasla :D


Danas su meksi nego sinoc :shock: Prenocili u krpi i kutiji za hljeb...
U najblizoj pekari ne kupujem lepine jer donjom korom mozes ekser zakucat. Dobre su kad prenoce, ali svjeze jok.
Jucer smo ipak ti uzeli i krenem ja jesti, jok. I skontam da ih kratko stavim u mikrovalnu. Da znas kako su odmekle, sto puta bolje nego kad tek kupis.
Zato uvijek jedi jučerašnje :mrgreen:
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#40340 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by zlo zlo »

vjesticanametli wrote: 04/05/2020 18:33 Image
Sad ih ima

Image
Sad nema :mrgreen:
Meni šlag pokvari jagode :D evo jedem ih i ja, malo jagode pa trešnje, pa jagode pa trešnje :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#40341 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by vjesticanametli »

Ma moram malo :mrgreen: i ja svega .....tuljan cu biti :lol:
immuno
Posts: 2041
Joined: 07/04/2010 11:05

#40342 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by immuno »

😂 Hexi I kod mene jagode veceras 👍😘😘
User avatar
Sanabija
Posts: 1571
Joined: 13/03/2019 21:53

#40343 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Sanabija »

hadzinicasa wrote: 04/05/2020 14:25
zizi505 wrote: 04/05/2020 11:07 Uljevak, mix ječmenog i pšeničnog brašna, mljevenog mesa, sa satricom
Image
nagradno pitanje:
koja je razlika izmedju satrice i lukmire? :D

meni nekako satrica uvijek bila s krastavcem, a lukmira s mladim lukom, a cujem Turci to s krastavcem, jogurtom, bijelim lukom i nanom (moze i kopar) zovu dzadzik (Grci tzatziki)

uglavnom, volEm i rado pravim uz ove uzljevake a i ostalu zacinjeniju hranu, pogotovo uz iftar, bas godi.

@omar little neki dan skrolam odozdo i vidim sliku onog slatkog krompira, tacno sam znala da si ti :-D
U Krajini se originalno zove "siriluk", ako je sa mladim lukom, tako da mislim da bi satrica bas odgovarala za krastavce
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#40344 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by vjesticanametli »

immuno wrote: 04/05/2020 19:26 😂 Hexi I kod mene jagode veceras 👍😘😘
:kiss: tebe hexi.....ne stavljaj ti slike jos onu supu nisam zaboravila.....pozvacu se kod tebe kad budem u AT da mi supe das :lol:
immuno
Posts: 2041
Joined: 07/04/2010 11:05

#40345 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by immuno »

Bujrum draga moja kad god hoces dobro dosla... Veceras sam pravila arapski hljeb onaj sto bude ko lopta super ispo I vrlo ukusan bio.... Slikala sam al opet sam nesta zeznula neumijem sliku staviti🙈
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#40346 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by exliberal-ex »

immuno wrote: 04/05/2020 21:30 Bujrum draga moja kad god hoces dobro dosla... Veceras sam pravila arapski hljeb onaj sto bude ko lopta super ispo I vrlo ukusan bio.... Slikala sam al opet sam nesta zeznula neumijem sliku staviti🙈
hljeb ko lopta ? :)
immuno
Posts: 2041
Joined: 07/04/2010 11:05

#40347 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by immuno »

Ja balon naozse se dok se pece 😊
immuno
Posts: 2041
Joined: 07/04/2010 11:05

#40348 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by immuno »

immuno wrote: 04/05/2020 22:23 Ja balon napuse se dok se pece 😊
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#40349 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by vjesticanametli »

haj da tibpomognemo stavit bas me zanima ili posalji meni sliku na mob ja cu :lol: :mrgreen:
immuno
Posts: 2041
Joined: 07/04/2010 11:05

#40350 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by immuno »

Kako ti stavlja slike
Post Reply