Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
kabal1337
Posts: 13444
Joined: 11/02/2012 21:08

#27001 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Romeo 80 wrote: 02/05/2020 22:02 Da li se tu radi o istom 1.6 tdi motoru koji se ugradjuje i u Passat b8 sa 120 ks?! Imao sam priliku voziti ga i za standarde novog auta srednje klase je strasno bucan motor.
Ne nose istu oznaku, slabiji su CAYA.- CAYB-CAYC (105 ps)
Pa baza je ista, cetverocilindricni 1.6 tdi motor, samo ovo oko moze biti drugacije tipa dizne, turbo i sl.

Razliku igra izolacija tu mozes vidjeti razliku izmedju npr. pola, golfa, passata pogotovo u (masi). To ti je i razlika izmedju premium brendova tipa vw vs audi vs bmw vs mercedes vs slicno.
npr. tu su dodatni detalji, mercedes gdje god ima metalne zabice iza ima spuzvasta izolacija koju vw nema itd. sitni detalji na kojima se nabere masa

Ja iskreno ne bi 1.6 motor u limuzinu tesku 1500 kg, moras ti dosta vise da radis da izvuces snagu na brdovitom terenu. Sad da li su to prilagodili mjenjacem ne mogu ti reci. Al jebes auto bez tri litra 8)
Last edited by kabal1337 on 02/05/2020 22:21, edited 1 time in total.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#27002 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by channel10 »

Slo Burner wrote: 02/05/2020 22:05
channel10 wrote: 02/05/2020 14:20 Imate li preporuku za odabir marke za zadnji lezaj Lagune 1(doboši su nazad)? Nisam jos utvrdio je li zadnji lijevi ili desni, ali sam nekad mijenjao zadnji desni i tad sam uzeo SKF, ali sam ga narucivao iz BL. Sad ne bih da cekam nego bih cim utvrdim koji je, da to odmah kupim i zamijenim, pa eto ako ima neka preporuka za odredjenog proizvodjaca.
Pa imas skf u Sarajevu
Zenica je u pitanju. Bilo je tada(prije par godina) i u Zenici, ali skoro tri puta skuplje od BL.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#27003 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

sime_cipol wrote: 02/05/2020 21:53 Zato HDI slusa :skoljka:
Eh kod njega bosch dizne i sistem goriva :skoljka: ,a ti amare pazi da sa siemensom ne naspes biodizela previse :oops:
User avatar
kabal1337
Posts: 13444
Joined: 11/02/2012 21:08

#27004 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

ma svaki stariji <2014TDI radi ko traktor, ima dusu onog 1.6 d iz dvice. Sve slicno izgleda samo su na malo "nabudzili"
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#27005 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Taj iz 2014 ugradjuje se od kraja 2012 godine :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#27006 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Maraschino »

Meni je Francuz 1.6 HDI bolji od VW 1.9 TDI.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#27007 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

channel10 wrote: 02/05/2020 22:19
Slo Burner wrote: 02/05/2020 22:05
channel10 wrote: 02/05/2020 14:20 Imate li preporuku za odabir marke za zadnji lezaj Lagune 1(doboši su nazad)? Nisam jos utvrdio je li zadnji lijevi ili desni, ali sam nekad mijenjao zadnji desni i tad sam uzeo SKF, ali sam ga narucivao iz BL. Sad ne bih da cekam nego bih cim utvrdim koji je, da to odmah kupim i zamijenim, pa eto ako ima neka preporuka za odredjenog proizvodjaca.
Pa imas skf u Sarajevu
Zenica je u pitanju. Bilo je tada(prije par godina) i u Zenici, ali skoro tri puta skuplje od BL.
Provjeri opet u SKFu u Radakovu, ja sam kod njih kupio za korsu zadnji lezaj, cijena bila kao i drugi u autodijelovima a mislim da je skf stepenicu iznad onih sto su mi nudili, ne sjecam se sad brendova
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#27008 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by channel10 »

A gdje su u Radakovu?

Zadnji put sam bio u nekoj firmi preko puta katolicke crkve, ali sa druge strane zgrade, preko puta poligona za polaganje vozackog. Kod njih lezaj bio 140 ili 150 i nesto, a u BL bio 55-60KM...

Edit: nasao sam na netu...prva zgrada u Radakovu :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#27009 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#27010 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

channel10 wrote: 02/05/2020 23:21 A gdje su u Radakovu?

Zadnji put sam bio u nekoj firmi preko puta katolicke crkve, ali sa druge strane zgrade, preko puta poligona za polaganje vozackog. Kod njih lezaj bio 140 ili 150 i nesto, a u BL bio 55-60KM...

Edit: nasao sam na netu...prva zgrada u Radakovu :thumbup:
Da, to je to, prva zgrada, prema M17, na pocetku te zgrade. Mozes i mailom provjerit, telefonom ili licno.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#27011 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

@bitanga_sa_otesa i ostali koji umiju...

Prije heftu-dvije sam skontao da mi se grije zadnji lijevi tocak na SX4.

Prvo skinuo tocak, ocistio vodilice plocica, podmazao ih, promijenio kocionu tecnost i nakon toga je bilo dosta bolje ali se tocak i dalje grijao.

Sajla od rucne se vraca, i klip se vraca kada se rucna spusti, na radnu (noznu kocnicu) klip izadje ali se vrati jako malo ili nimalo.

Danas skinuo klijesta (DIY), sjeo u Cee'd, odnio u Hen, zavrsili za pola sata, pokupio, namontirao nazad sve, provozao, i opet se tocak grije kao sto se i grijao.

Nije to strasno, auto ide sam na blagoj nizbrdici, na ravnom ga mogu ja pomaknuti dok sjedim u autu lijevom nogom...

Isao sad do Podlugova 140km/h, bez upotrebe kocnice, polako se zaustavio u zaustavnu, koceci motorom, zadnji desni disk led, zadnji lijevi vruc, ali moze se nasloniti prst na njega.

Sta je sad ovo? Je li ovi u Henu nisu reparirali uopce sta su trebali? Ono sto ja vidim da su promijenili gumice na bolcnovima i gumicu na klipu, a unutra da li su sta radili ptice znaju...

Po mom misljenju ostaje jos da je nesto do kocionog crijeva iako je prohodno u pravcu prema klipu definitivno, znam kada sam mijenjao tecnost da ide najnormalnije... A i danas kada sam odrzacivao... Jedino ako je crijevo dobilo "nepovratni ventil" pa da propusta u jednom smjeru, ali da klip nema snage da protjera u suprotnom... Ima li nacina da se to provjeri?
Onako laicki kontam ako otvorim sisicu za ispustanje tecnosti, klip se vrati i tecnost potece na sisicu da je do crijeva... Je li grijesim?

I jos zadnja opcija, da je lijevi disk "dobio po nosu" od pregrijavanja, pokrivio se, pa sada pomalo dira plocicu i grije se...

Eto zadace, pa ako umijete i znate, pucajte, pomagajte... :? :roll:
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#27012 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Pa kupis nova kociona klijesta :)
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#27013 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Bas mi je to super opcija, da dam 200KM i skontam da nije do toga.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#27014 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Mehanizam rucne na klijestima obicno bude problem...sad opet provjeri ali mislim da te to ceka :)
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#27015 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Dignem rucnu, klip izadje vani, spustim rucnu, klip se vrati unutra... Stisnem radnu, klip izadje vani, pustim radnu, klip se vrati unutra neznatno...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#27016 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

da nije crijevo zacepljeno? imao sam 2 takva slucaja ..
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#27017 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

bitanga_sa_otesa wrote: 04/05/2020 20:02 da nije crijevo zacepljeno? imao sam 2 takva slucaja ..
I meni je to palo na pamet... Ima li nacina provjeriti... Moze li kako sam napisao u postu iznad?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#27018 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

NediM17 wrote: 04/05/2020 20:08
I meni je to palo na pamet... Ima li nacina provjeriti... Moze li kako sam napisao u postu iznad?
skini ga i puhni kroz njega ,ako osjetis imalo sumnjivog otpora zamijeni ga ,obicno razbrekne na samom mjestu gdje su upresovani metalni zavrseci.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#27019 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dadoka84 »

Meni bilo začepljeno crijevo al na prednjem točku. Auto neće uzbrdo, stanem a ratkapa ko palačinka pade na cestu i razlijepi se :) nosio kanister vode da mogu ohladiti točak samo da se kući vratim sa boračkog jezera.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#27020 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

bitanga_sa_otesa wrote: 04/05/2020 20:12
NediM17 wrote: 04/05/2020 20:08
I meni je to palo na pamet... Ima li nacina provjeriti... Moze li kako sam napisao u postu iznad?
skini ga i puhni kroz njega ,ako osjetis imalo sumnjivog otpora zamijeni ga ,obicno razbrekne na samom mjestu gdje su upresovani metalni zavrseci.
To maIstore, hvala ti! :thumbup:

Promijenicu ja njega svakako, nek je*e mater. Hajde javim sutra jesam popravio bibi. :thumbup:

Ili ce sljedeci korak biti promijeni diskove... :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#27021 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

NediM17 wrote: 04/05/2020 20:19
To maIstore, hvala ti! :thumbup:

Promijenicu ja njega svakako, nek je*e mater. Hajde javim sutra jesam popravio bibi. :thumbup:

Ili ce sljedeci korak biti promijeni diskove... :lol:
nema na cemu,nemoj mijenjati stvari bezveze,moras naci uzrok problema,ako nije klip ni crijevo,moze i abs zajebavati...
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#27022 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Taman sam mislio da sam skontao sta je :mrgreen:

Sorry zbog moga pogresnog savjeta ... nisam trebao nista pisati :)
User avatar
kabal1337
Posts: 13444
Joined: 11/02/2012 21:08

#27023 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Nemoj nikad samo puhati kroz pravo crijevo vec ga uvijek i savij... ( Svako crijevo)
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#27024 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

btw, reply na raniji post....montirao sam textar prednje diskove i pločice, kupio za 2 stoje oba seta... :D drže dobro prema Dejčićima :-)
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#27025 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

iceman ze wrote: 04/05/2020 21:20 btw, reply na raniji post....montirao sam textar prednje diskove i pločice, kupio za 2 stoje oba seta... :D drže dobro prema Dejčićima :-)
A od Dejčića? Mislim nizbrdo? 😂 😂 😂
Post Reply