Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

mnjonja
Posts: 277
Joined: 19/09/2017 09:33

#40026 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mnjonja »

immuno wrote: 24/04/2020 17:15 Samune itekako mozes napraviti i bez sporeta na drva.... Tijesto mora biti mekano, ljepljivo i ostaviti da dobro nadodje. Premijesis i opet ostavis 10min,onda napravi kuglice kolike hoces samune manje, vece. Kugle na malo brasna oblikuj I opet ostavi pokri cistom krpom. Eh sad kugle rukom poravnaj dba ostanu okrugle I tanke, opet pokri jedno 5min. Uzmi not ili drvenu kasiku ili slicno da napravis sare na samunu,, hladnom vodom I cetkicom premazi samun I pospi curekotom I u rernu ( ja ugrijem na max) vidis ( ako imas staklo na rerni) kad se napusu samuni I pocnu da " rumene ' a to je max 10 minuta. Savjet ja ih pecem na aluminijskoj foliji 2-3sloja. Kad ih izvadi ja ih pokrijem cistom krpom da malo stanu.... Par stranica nazad sam stavila I sliku😊
Hvala.
Probam svakako.
Valjda uspije.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#40027 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

immuno wrote: 24/04/2020 17:15 Samune itekako mozes napraviti i bez sporeta na drva.... Tijesto mora biti mekano, ljepljivo i ostaviti da dobro nadodje. Premijesis i opet ostavis 10min,onda napravi kuglice kolike hoces samune manje, vece. Kugle na malo brasna oblikuj I opet ostavi pokri cistom krpom. Eh sad kugle rukom poravnaj dba ostanu okrugle I tanke, opet pokri jedno 5min. Uzmi not ili drvenu kasiku ili slicno da napravis sare na samunu,, hladnom vodom I cetkicom premazi samun I pospi curekotom I u rernu ( ja ugrijem na max) vidis ( ako imas staklo na rerni) kad se napusu samuni I pocnu da " rumene ' a to je max 10 minuta. Savjet ja ih pecem na aluminijskoj foliji 2-3sloja. Kad ih izvadi ja ih pokrijem cistom krpom da malo stanu.... Par stranica nazad sam stavila I sliku😊
A tijesto? De pliz recept. Ulje? Germa? Svjeza ili suha?
immuno
Posts: 2041
Joined: 07/04/2010 11:05

#40029 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by immuno »

hadzinicasa wrote: 24/04/2020 21:20
immuno wrote: 24/04/2020 17:15 Samune itekako mozes napraviti i bez sporeta na drva.... Tijesto mora biti mekano, ljepljivo i ostaviti da dobro nadodje. Premijesis i opet ostavis 10min,onda napravi kuglice kolike hoces samune manje, vece. Kugle na malo brasna oblikuj I opet ostavi pokri cistom krpom. Eh sad kugle rukom poravnaj dba ostanu okrugle I tanke, opet pokri jedno 5min. Uzmi not ili drvenu kasiku ili slicno da napravis sare na samunu,, hladnom vodom I cetkicom premazi samun I pospi curekotom I u rernu ( ja ugrijem na max) vidis ( ako imas staklo na rerni) kad se napusu samuni I pocnu da " rumene ' a to je max 10 minuta. Savjet ja ih pecem na aluminijskoj foliji 2-3sloja. Kad ih izvadi ja ih pokrijem cistom krpom da malo stanu.... Par stranica nazad sam stavila I sliku😊
A tijesto? De pliz recept. Ulje? Germa? Svjeza ili suha?
Evo od harija super recept 500g brasna,350ml,vode,ja uzmem pola kocke svjeze germe,kasikica soli i malo secera da aktivira germu.Ono sto ja mislim za samune najvaznije je to odmaranje ili nadolazenje tijesta. :)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#40030 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

immuno wrote: 24/04/2020 22:08
hadzinicasa wrote: 24/04/2020 21:20
immuno wrote: 24/04/2020 17:15 Samune itekako mozes napraviti i bez sporeta na drva.... Tijesto mora biti mekano, ljepljivo i ostaviti da dobro nadodje. Premijesis i opet ostavis 10min,onda napravi kuglice kolike hoces samune manje, vece. Kugle na malo brasna oblikuj I opet ostavi pokri cistom krpom. Eh sad kugle rukom poravnaj dba ostanu okrugle I tanke, opet pokri jedno 5min. Uzmi not ili drvenu kasiku ili slicno da napravis sare na samunu,, hladnom vodom I cetkicom premazi samun I pospi curekotom I u rernu ( ja ugrijem na max) vidis ( ako imas staklo na rerni) kad se napusu samuni I pocnu da " rumene ' a to je max 10 minuta. Savjet ja ih pecem na aluminijskoj foliji 2-3sloja. Kad ih izvadi ja ih pokrijem cistom krpom da malo stanu.... Par stranica nazad sam stavila I sliku😊
A tijesto? De pliz recept. Ulje? Germa? Svjeza ili suha?
Evo od harija super recept 500g brasna,350ml,vode,ja uzmem pola kocke svjeze germe,kasikica soli i malo secera da aktivira germu.Ono sto ja mislim za samune najvaznije je to odmaranje ili nadolazenje tijesta. :)
Koliko ih ispadne od ove mjere?
immuno
Posts: 2041
Joined: 07/04/2010 11:05

#40031 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by immuno »

Ma pravo da ti kazem ja nista nemijesim ispod 1kg ,trojica muskaraca najcesce za sofrom tako da su apetiti jaki.Evo sad je vrijeme samuna pa cu ti javiti kad budem pravila ( sutra nemogu evo me na poslu) koliko tacno izadje od 1kg pa ti onda kontaj za svoju sofru. :)
omar little
Posts: 17380
Joined: 14/03/2008 21:14

#40032 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by omar little »

ohoo kila brasna se trosi po sjedenju ehee :D
immuno
Posts: 2041
Joined: 07/04/2010 11:05

#40033 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by immuno »

pa petero nas na iftaru sta hos :lol:
omar little
Posts: 17380
Joined: 14/03/2008 21:14

#40034 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by omar little »

ma, zezam se malo na konnto planetarne nestasice brasna. :D

ja, evo, danas dobila dostavu iz ducana, narucila paket od 10kg brasnam - dobila 2.5kg. :D
immuno
Posts: 2041
Joined: 07/04/2010 11:05

#40035 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by immuno »

ja volim sva tijesta nije bitno slatko,slano,dizano,razvuceno,premasceno…...volim kuhati uzivam u tome a Imam dobru i zahvalnu bandu koja jede :-)
User avatar
Vela666
Posts: 487
Joined: 06/04/2020 11:55

#40036 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Vela666 »

Maraschino wrote: 24/04/2020 10:59
GandalfSivi wrote: 24/04/2020 02:43

Pa hajde da ponovimo kako lignje trebaju izgledati...

Sa gradela:

Image


Volim ih jesti ali nikada nisam probao sam praviti.
Koliko ih przis na rostilju(gradela), jaka ili slabija vatra? :D
roštilj nije gradela, gradela nema vatru, samo žar
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#40037 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Maraschino »

Vela666 wrote: 25/04/2020 00:22
Maraschino wrote: 24/04/2020 10:59
GandalfSivi wrote: 24/04/2020 02:43

Pa hajde da ponovimo kako lignje trebaju izgledati...

Sa gradela:



Volim ih jesti ali nikada nisam probao sam praviti.
Koliko ih przis na rostilju(gradela), jaka ili slabija vatra? :D
roštilj nije gradela, gradela nema vatru, samo žar
To nisam znao. :D
Kod tebe vatra na rostilju?
User avatar
Vela666
Posts: 487
Joined: 06/04/2020 11:55

#40038 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Vela666 »

Maraschino wrote: 25/04/2020 00:25
Vela666 wrote: 25/04/2020 00:22
Maraschino wrote: 24/04/2020 10:59

Volim ih jesti ali nikada nisam probao sam praviti.
Koliko ih przis na rostilju(gradela), jaka ili slabija vatra? :D
roštilj nije gradela, gradela nema vatru, samo žar
To nisam znao. :D
Kod tebe vatra na rostilju?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#40039 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by zlo zlo »

btw. gradela je roštilj na moru :lol:
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#40040 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

kad gospoja pozeli mlade teletine i kOmpira :mrgreen:

Image
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#40041 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by zlo zlo »

nije gospoja budala :D
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#40042 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

Maraschino wrote: 25/04/2020 00:25
Vela666 wrote: 25/04/2020 00:22
Maraschino wrote: 24/04/2020 10:59

Volim ih jesti ali nikada nisam probao sam praviti.
Koliko ih przis na rostilju(gradela), jaka ili slabija vatra? :D
roštilj nije gradela, gradela nema vatru, samo žar
To nisam znao. :D
Kod tebe vatra na rostilju?
:lol: :lol: :lol:
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#40043 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

zlo zlo wrote: 25/04/2020 10:21 nije gospoja budala :D
zna ona svojoj guzi ugodit' ;-) :mrgreen:
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#40044 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by ćiribiribela »

Ima li igdje u bosni da se kupi quark sir, ili sta bi bila zamjena za njega? Mislim da sam ovo vec pitala, ali ne nadjoh. Trazila i Sarajevu, u Bihacu, Buzimu... pa pokusala napraviti nekakav po nekom receptu sa neta, ni blizu. Help, hoce sestra da pravi Aioli.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40045 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

Obicni 'mladi sir' ..zar ne. :)
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#40046 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by zlo zlo »

da to je to, običan mladi sir, posni sir, proteinski sir ili kakve već nazive gore stavljaju :D
User avatar
DeNiro
Posts: 10907
Joined: 12/03/2007 10:31

#40047 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by DeNiro »

nisam licno, ali sam malo pomogao :D


Image



Image
User avatar
Euphoria
Posts: 10680
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#40049 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Euphoria »

Ima li neko ideju za upotrebu soja sosa? Kupih nekad davno, još nikad ga nisam upotrijebila, isteći će mu rok :lol:
User avatar
plain vanilla
Posts: 70253
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#40050 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by plain vanilla »

ćiribiribela wrote: 25/04/2020 11:15 Ima li igdje u bosni da se kupi quark sir, ili sta bi bila zamjena za njega? Mislim da sam ovo vec pitala, ali ne nadjoh. Trazila i Sarajevu, u Bihacu, Buzimu... pa pokusala napraviti nekakav po nekom receptu sa neta, ni blizu. Help, hoce sestra da pravi Aioli.
Ako je to obicni mladi sir, imas u svakom vecem supermarketu, Dukatov npr
Post Reply