Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26701 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

liaar wrote: 14/04/2020 08:56

A vidim, lupka isto kao stabilizator kad ode, da nisam lično provjerio disk mislio bih da je MeyleHD prolupao
znam,na svakoj rupici kucka,nervira pravo :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#26702 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

Naslovnica wrote: 14/04/2020 08:43 Kod Elantre filter kabine bio u kaseti...otvoriš kasetu, skineš nekakve dvije gumice što drže vrata kasete, odvrneš 1 šaraf na osiguraču filtera, izvučeš filter i to je to. 5 minuta posla da se sve završi. Vjerovatno je 5 minuta i kod ovog mog, za ispraksiranog majstora koji zna šta radi. Ja sam rekao zajebi to, od sada samo provjeravam nivo ulja i mogu promijeniti zračni filter ispod haube, ostalo neka brate neko zaradi koju marku.
VW motor
Image
vs.
Hyundai motor
Image
Vjerovatno je iskusnim majstorima skoro pa svejedno, meni kao laiku veoma komplikovano.
VW je 8v Hyundai je bio 16v,
Na VW milion nekakvih crijeva.
Svjećice i kablovi katastrofa. Jeste da je i meni ruka k'o šapa u međeda...
to je zatojerjebolji fauveow motor i tehnologija,a majstori zatvorenih ociju popravljaju i servisiraju 8-)

jest bem ti ruke i prste debele :lol: ,sta god je pipavo pusiona..
alenn_m
Posts: 32
Joined: 22/11/2010 23:08

#26703 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by alenn_m »

Pozdrav svima

Imam Seat Ibizu, 1.4 benzinac, presao oko 155 000 km, 2009. godiste. Primijetio sam da prekomjerno trosi ulje, otprilike svakih 600-700 km moram nasuti litru ulja. Nema dima iz auspuha, ne curi nigdje i ne osjetim miris ulja. Koristim Castrol 5W40 ulje.
Osim toga, auto je u dobrom stanju.
S obzirom na starost i kilometrazu da li se ovo moze smatrati nekom normalnom potrosnjom ili motor treba popravku?
Postoji li servis u Sarajevu koji radi ovaj tip popravki (ali da nije ASA).
User avatar
drug_profi
Posts: 65416
Joined: 16/07/2012 16:00

#26704 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Mora negdje da ti bali na nekom semeringu ili dihtungu pomalo. Baš je puno litar ulja na rezervoar goriva. To ne bi moglo da ne dimi.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26705 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

pa da bali,ostajale bi fleke svuda ...
alenn_m
Posts: 32
Joined: 22/11/2010 23:08

#26706 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by alenn_m »

auto je uvijek na istom parking mjestu, stoji po nekoliko dana i nikad nema tragova ulja.
inace prije nekoliko mjeseci imao sam problema sa snagom motora, tesko je isao po uzbrdici, majstor mi je promijeno bobine i procesor motora, poslije toga ide odlicno.
User avatar
drug_profi
Posts: 65416
Joined: 16/07/2012 16:00

#26707 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Ja sam imao sličan ali dosta blaži problem na starom autu. Ispod auta nikad ni tačkice. Dodavao oko 2-3 litra između intervala zamjene, sto ce reci na nekih 3500-4000 km litar. Mislio sam da je to normalna potrosnja na motoru koji ima +150K km. Uglavnom, kad sam radio veliki servis, ispostavilo se da bali na semeringu radilice i na dihtungu poklopca ali ispod onih plastika. Lagano kvasi ali nikad fleke ispod auta jer bih primjetio obzirom da na vikendici imam cist vlastiti parking. Kako to nestaje, ispari, kapne, ne znam.
E sad kod tebe sa tolikim minusom bi moralo negdje da bas kapa ili sagorjeva. Ali me cudi da ne vidis ni fleke ni nikakav dim. Jesu li ti svjecice masne?
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#26708 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Fakat ne bih sad da ispadnem pogresno shvacen ili ja nesto pametujem ili neko khurcenje,ali sam duboko ubjedjen da ulja koja se prodaju na podrucju BiH su za khurca.

Nekad davno mi se desavalo da mi motor vozila trosi neki procenat ulja sa jednim uljem,dok sa drugim kako naspes tako i ispustis.

Cak i u ovim ovlastenim servisima,ne znam koliko mozes biti siguran sta dobijes.
alenn_m
Posts: 32
Joined: 22/11/2010 23:08

#26709 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by alenn_m »

drug_profi wrote: 14/04/2020 14:25 Ja sam imao sličan ali dosta blaži problem na starom autu. Ispod auta nikad ni tačkice. Dodavao oko 2-3 litra između intervala zamjene, sto ce reci na nekih 3500-4000 km litar. Mislio sam da je to normalna potrosnja na motoru koji ima +150K km. Uglavnom, kad sam radio veliki servis, ispostavilo se da bali na semeringu radilice i na dihtungu poklopca ali ispod onih plastika. Lagano kvasi ali nikad fleke ispod auta jer bih primjetio obzirom da na vikendici imam cist vlastiti parking. Kako to nestaje, ispari, kapne, ne znam.
E sad kod tebe sa tolikim minusom bi moralo negdje da bas kapa ili sagorjeva. Ali me cudi da ne vidis ni fleke ni nikakav dim. Jesu li ti svjecice masne?
Nisam provjeravao, nemam garaze a ni alata da skidam svjecice. ali kad sam imao tih problema sa snagom motora, majstor mi je rekao da su bile masne svjecice.
LikeLike
Posts: 2301
Joined: 10/09/2013 15:59

#26710 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by LikeLike »

Ne znam sta je s tim motorima koji trose toliko ulja, ja nikada nisam ni u jedno auto dosipao ulje izmedju servisa osim u Megana 1.9 dci koji je bio bas smece i zapusten. Sa Sportageom sam presao nekih 8000km za 13-14 mjeseci i nivo ulja je isti od proslog servisa.
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#26711 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

LikeLike wrote: 14/04/2020 14:46 Ne znam sta je s tim motorima koji trose toliko ulja, ja nikada nisam ni u jedno auto dosipao ulje izmedju servisa osim u Megana 1.9 dci koji je bio bas smece i zapusten. Sa Sportageom sam presao nekih 8000km za 13-14 mjeseci i nivo ulja je isti od proslog servisa.
Zasto toliko cekas na zamjenu?? Zar nije 12 mjeseci mjera??
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26712 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

a sta poslije 12 mjeseci eksplodira motor ako ne zamijenis ulje?
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#26713 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#26714 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

bitanga_sa_otesa wrote: 14/04/2020 14:55 a sta poslije 12 mjeseci eksplodira motor ako ne zamijenis ulje?
Nece eksplodirati, ali radi se o polovnom automobilu a ne novom, pa je logicnije skratiti...alo se vodi long life uljem hebo je jeza u ledja...ne bih riskirao..
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26715 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

konektovan wrote: 14/04/2020 15:01

Nece eksplodirati, ali radi se o polovnom automobilu a ne novom, pa je logicnije skratiti...alo se vodi long life uljem hebo je jeza u ledja...ne bih riskirao..
2-3 mjeseca ili 2000-3000km ne znace nista poyyy
adodbr
Posts: 351
Joined: 17/09/2017 16:33

#26716 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by adodbr »

umene ja promjenim jednom u dvi godne i na 17 hiljada i nista mu kakvo pucanje kakvo sta al kaze moj amidza da to moze samo 1.9 tdi ova francuska smeca nemogu
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26717 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

zar se to mijenja u golfovima? oni proizvode gorivo i samopreciscavaju ulje ,samo dolijes ako zafali ,ne treba mijenjati :D
adodbr
Posts: 351
Joined: 17/09/2017 16:33

#26718 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by adodbr »

bitanga_sa_otesa wrote: 14/04/2020 15:12 zar se to mijenja u golfovima? oni proizvode gorivo i samopreciscavaju ulje ,samo dolijes ako zafali ,ne treba mijenjati :D
umene me amidza prevario eto sta ti je rod nije ni brat stoje bio
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#26719 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by UmaX »

adodbr wrote: 14/04/2020 15:13
bitanga_sa_otesa wrote: 14/04/2020 15:12 zar se to mijenja u golfovima? oni proizvode gorivo i samopreciscavaju ulje ,samo dolijes ako zafali ,ne treba mijenjati :D
umene me amidza prevario eto sta ti je rod nije ni brat stoje bio
panije tebi brat tvom ocu je poyyyyyyy
User avatar
drug_profi
Posts: 65416
Joined: 16/07/2012 16:00

#26720 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

kaje knjiga, zamjena ulja u intervalu 15-30K km ili najmanje jednom u 12 mjeseci.
Za ovaj moj turbo sporet.
Al sto kaze bitanga, mjesec-dva, hiljada-dvije ne prave bitnu razliku.
LikeLike
Posts: 2301
Joined: 10/09/2013 15:59

#26721 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by LikeLike »

konektovan wrote: 14/04/2020 14:54
LikeLike wrote: 14/04/2020 14:46 Ne znam sta je s tim motorima koji trose toliko ulja, ja nikada nisam ni u jedno auto dosipao ulje izmedju servisa osim u Megana 1.9 dci koji je bio bas smece i zapusten. Sa Sportageom sam presao nekih 8000km za 13-14 mjeseci i nivo ulja je isti od proslog servisa.
Zasto toliko cekas na zamjenu?? Zar nije 12 mjeseci mjera??
Ne gledam bas u dan kada cu zamijeniti, otprilike mijenjam svakih 12 mjeseci posto malo prelazim. Bio sam dogovorio prije nekih 2 mjeseca servis i trebao zamijeniti diskove i disk plocice u Unitradeu, ali me zeznu korona, nikako da se nakanim da to odem odraditi.
Ulje koristim koje preporucuje fabrika, ne koristim nikakva long life ulja niti izmisljam toplu vodu sto se toga tice.

Sad pogledah u servisnu, servis sam uradio dan prije prvog maja i presao sam od tad manje od 7000km.

14 mjeseci je proslo od kada sam je kupio
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#26722 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

Jbt ja svako 3-4 mjeseca mali servis odradim :lol:
tabija
Posts: 1156
Joined: 11/12/2012 22:27

#26723 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tabija »

U mene zuki evo zagazio u 12tu hiljadu od zadnjeg servisa (cca 10 ak mjeseci) i ulje stoji gdje stajalo i prvog dana poslje servisa.Kapi mu ne fali. :D
Preso 155k star 8g.
LikeLike
Posts: 2301
Joined: 10/09/2013 15:59

#26724 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by LikeLike »

Moj otac isto radi servis svako 3-4 mjeseca, ali on je taksista.
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#26725 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

Nisam tsksista
Post Reply