Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Moderator: O'zone

Post Reply
babonja

#1 Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by babonja » 16/03/2020 01:44

Ima nekoliko tema sa dosta informacija dobrih i manje dobrih, dosta se može naučiti od raznih članova.U moru postova ima dosta ideja i razmišljanja o mjerama koje se poduzimaju i savjetuju bilo od globalnih institucija i država u regionu, te naših domaćih vlasti- svih nivoa. Mislim da je to vrijedan izvor informacija koje treba skupiti na jednom mjestu, i nadati se da će poslužiti ljudima koje donose odluke koje utiču na naše živote. Siguran sam da razni stručnjaci i nadležni prate i razmišljaju šta trebaju učiniti ali mislim da bi im određeni filter i mišljenje klix forumaša možda dalo neku novu ideju i percepciju.
Šta na ovoj temi treba postavljati:PRAKTIČNE- ideje, prijedloge, sugestije, reakcije, kritike i sl- a za sve ostalo postoje ostale teme.
Vlasti su u iskušenju da kopiraju neke odluke i testiraju ih ali samo zbog toga što u nekoj državi to prolazi ne znači da će i kod nas (iz raznih razloga:, finansijskih, pravnih, društvenog i administrativnog uređenja BiH nedostatka resursa i sl). Mislim da treba razmišljati bar dvije sedmice unaprijed i sada primjenjivati mjere koje primjenjuju zemlje koje imaju više zaraženih npr. Slovenija i sl, a ne čekati da broj zaraženih skoči. Isto tako se predlažu odluke koje nisu u praksi tek tako provodive, predlažu ih neki ljudi u kriznim štabovima koji nikad nisu bili u takvoj situaciji i onda samo stvore nove probleme. Npr. u Banja Luci se predlaže redukcija broja autobusa u javnom gradskom prevozu radi čega mogu nastati samo veće gužve u vozilima povećavajući šanse za prenošenje virusa. Ili u Sarajevu zatvore vrtiće i time dovedu roditelje u veoma nezahvalnu situaciju jer ne mogu biti oslobođeni posla- samohrani roditelji, rade kod nekog privatnika kojem posao ne može da čeka ili moraju biti na poslu u bolnici, policiji, graničnoj službi i sl pa će možda dijete ostaviti kod starih roditelja ili komšinice čime ih možda izlažu riziku. Ima tu primjera mnogo kao npr. šatori na granici kao karantin za one koji ulaze u BiH koja je sa jedne strane dobra ideja a koja isto tako može napraviti dodatne probleme (jedan zaraženi može zaraziti ljude koji nisu zaraženi, kakvu je medicinsku njegu njima moguće pružiti u šatorima i sl).

babonja

#2 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by babonja » 16/03/2020 01:46

Odmah da kažem da nisam nikakav expert za ovu oblast ali koliko sam uspio da se informišem i razumijem najvažniji alat za kontrolu korona virusa u BiH je- IZOLACIJA.
Izolacija onih koji su potencijalni zaraženi ali i što većeg broja ljudi rizičnih grupa. Tu se pojavljuje jedan problem u praksi kako osigurati da onaj kome je naloženo da sjedi u kući i ne jasa okolo iz raznih razloga i pobuda to stvarno i ispoštuje. Trenutni mehanizmi kontrole su apsolutno nezadovoljavajući u praksi jer bilježimo porast oboljelih a nisu svi zaraženi bili vani.
Predlažem da se uspostave timovi od volontera-studenti medicine kojima će biti proslijeđeni brojevi telefona zaraženog, i kojeg će zvati svaki sat i provjeravati njegovo zdravstveno stanje- i da li se nalazi u izolaciji (Telekomi u BiH da obezbjede 100-200 brojeva telefona sa flatrateom). Istovremeno putem google map taj isti student će provjeravati da li se ovaj kreće van lokacije i mjesta koju je prijavio da će na njoj biti. Postoji opcija da se na mobitelu zaraženog uključi ta opcija i on lokaciju putem google maps dijeli real time sa tim studentom volonterom. Ovo je primitivna metoda ali mislim da može smanjiti opasnost da neko hoda okolo po ćevabdžinicama i sl. u velikom broju slučajeva. Pravno je potrebno donijeti neku uredbu ili odluku koja će se ugraditi u obrazac koji potpiše onaj koji je zaražen a u kućnoj izolaciji ili ulazi u BiH kojom prihvata i razumije da će mu biti provjeravana lokacija i da će biti kontaktiran i sl). svako odstupanje da se ne javi ili da se uprati da hoda- idu sankcije. Jeste upitno sa aspekta zaštite ljudskih prava, ali bi objava imena i prezimena po meni bila prava mjera, jer ako je neko uprkos zabrani neodgovoran prema tuđem zdravlju i životu pitanje je da li ostali građani imaju pravo da znaju njegov identitet- ja mislim da da.

babonja

#3 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by babonja » 16/03/2020 01:47

Prijedlog: Svaki onaj koji je zaražen ili ulazi u BiH i ide u kućnu izolaciju mora prijaviti one sa kojima će biti u kontaktu neka vrsta kućne liste, jer je moguće da oni postanu sekundarni izvor zaraze i oni bi samim tim trebali biti u izolaciji i biti u sistemu kontrole kretanja i praćenja zdravstvenog stanja kao i oni primarno zaraženi. Tako bi trebalo izdati određeno uputstvo kako da postupaju oni koji imaju zaraženog ili izolovanog a sami nisu izolovani (kako da se ponašaju kad im donose hranu, koriste iste prostorije i sl, da koriste sredstva za dezinfekciju, dezinfikuju prostorije i sl). Isti oni studenti medicine bi periodično zvali te sekundarne i procijenjivali njihovo zdravstveno stanje i ponašanje.

babonja

#4 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by babonja » 16/03/2020 01:47

Slijedeći prijedlog je BOLJI KANAL ZA KOMUNIKACIJU
U odnosu na Hrvatsku i Srbiju zaostajemo, čini mi se da RS radi dobar posao sa svojim Press konferencijama a i grad Banja Luka ima dobar viber comunity sa preko 28 000 članova sa svim ažurnim i real time informacijama. Time se preveniraju lažne i neprovjerene vijesti i sprečava panika i ostvaruje informisanje kako je potrebno u ovim trenucima. Koliko sam vidio Krizni štab na nivou FBIH je napravio neku FB stranicu i sl. ali npr. za Kanton Sarajevo sa pola miliona stanovnika nema pa se tako dešavaju situacije da Nenadić večeras demantuje neke odluke koje su se pojavile po mrežama. Dakle treba nam bolje sredstvo (npr. Viber Comunity Kantona Sarajevo- ili iskoristiti Viber zajednicu Grada Sarajeva koji se počeo buditi sa korisnim informacijama a ne samo promocije đe se gradonačelnik sliko i smješko- bez uvrede ali je tako).

babonja

#5 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by babonja » 16/03/2020 01:48

Prijedlog: kategorizacije nužnih poslova i radnih mjesta – koja su radna mjesta koja se mogu raditi od kuće ili nisu kritična pa radnike poslati na g.o. ili da rade od kuće. Mislim da bi to bilo vrlo korisno da se donese odluka da svi poslovi koji nisu kritični i čija obustava neće proizvesti ogromnu ekonomsku ili drugu štetu da se redukuju. Npr. neki privatnik izvoznik mora raditi, prodavnice moraju raditi, elektro privreda i ostali komunalni servisi moraju ali npr. frizerski saloni, kladionice, kafići svakako ne bi trebali- neće propast svijet za dvije sedmice i ljudi se svakako ne bi trebali okupljati.

babonja

#6 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by babonja » 16/03/2020 01:49

Prijedlog: obustava javnog gradskog prevoza
Prevashodno se odnosi na Kanton Sarajevo. Slovenci su to upravo uradili. Oko ovoga imam dilemu jer je sa jedne strane prevoz potreban, a sa druge strane istovremeno može biti i mjesto gdje ljudi lahko mogu da zakače virus. Ali imali smo iskustvo kad je GRAS bio u štrajku pa smo pješačili, svakako bi trebali smanjiti kretanje i imati manji broj ljudi koji se kreću, djeca ne idu u škole. Ostaje problem za one kritične poslove koji moraju raditi ali to možda riješiti nekim vidom posebne dozvole u ovim uslovima, pa da je prevoz samo za njih a isto tako za neke posebne slučajeve da imaju izuzeci.

babonja

#7 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by babonja » 16/03/2020 01:50

Prijedlog: kao dodatni kapacitet da bude spremno za svaki slučaj- isprazniti Studentski dom na Bjelavama (studenti idu kućama do daljnjeg), i onako se Dom nalazi na pola puta između Koševa i Podhrastova. Pretpostavljam da bi u sobe moglo ići po jedno ili max dvoje zaraženih, prostor je van UKC i ne rizikuju se ostali pacijenti po klinikama koji već leže radi ostalih bolesti.

pinkman

#8 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by pinkman » 16/03/2020 02:57

1. Maksimalna izolacija je potrebna. Moj drug je usao na jednom GP i nista mu nije receno po pitanju izolacije, ali je odgovoran i sam se izolirao. Kantoni donose Rjesenja i ocito je da svi ne vode istu politiku.

2. Iskomunicirati sa trudnicama na koji nacin ce bezbjedno doci u bolnicu na porod (da li ima poseban ulaz?), kako ce beba izaci iz bolnice i tome slicno. U Hrvatskoj je u dvije bolnice virus usao. U jednoj je kardiolog zarazen, a bio je u kontaktu sa ljudima koji imaju problem sa srcem i koji su posebno ugrozeni. Sta ako ginekolog u supermarketu bude u blizini zarazene osobe?

3. Na ulici razmak od dva metra. Nema hodanja u grupi. Kazniti one koji prekrse.

4. U DZ po terapiju za hronicne pacijente smiju otici samo mladji od 50 godina. Terapija i svi papiri trebaju spremni biti tako da nema nikakvog zadrzavanja. Za starije koji nemaju nikoga da posalju treba neko dostaviti. Volonteri Crvenog kriza ili tako nesto.

5. Gradovi su danas puni ugostiteljskih objekata. Sve osim marketa, apoteka i tome slicno privremeno zatvoriti. Omoguciti mozda da narucis dostavu hrane.

allem_77

#9 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by allem_77 » 16/03/2020 08:18

Državu treba konzervirati ( nikakav ulaz niti izlaz - osim migranatima, njima bih dozvolio samo izlaz).
Logistika može ulaz ( hrana, lijekovi...)
Gradovi u kojima se već pojavio virus isto zapečatiti ( može samo tranzit robe i ljudi iz drugih mjesta koja nisu zaražena, bez zaustavljanja u zaraženim mjestima)
Znam da je sve ovo teško izvodljivo. Ali jedino je tako najmanja vjerovatnoća širenja virusa u druge gradove.

convict

#10 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by convict » 17/03/2020 01:10

rakije i bijelog luka.

salim se, samo izolacija, nista drugo. ne da bi se sakrili od virusa nego da bi suzbili sirenje. nagli broj zarazenih neminovno dovodi do kolapsa zdravstvenog sistema.
ne radi se o tome da je corona narocito opasna, ali bi zbog prevelike navale svi drugi bili u opasnosti - zakazane i hitne operacije, hronicni bolesnici...

mk ultra

#11 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by mk ultra » 17/03/2020 06:28

allem_77 wrote:
16/03/2020 08:18
Državu treba konzervirati ( nikakav ulaz niti izlaz - osim migranatima, njima bih dozvolio samo izlaz).
Logistika može ulaz ( hrana, lijekovi...)
Gradovi u kojima se već pojavio virus isto zapečatiti ( može samo tranzit robe i ljudi iz drugih mjesta koja nisu zaražena, bez zaustavljanja u zaraženim mjestima)
Znam da je sve ovo teško izvodljivo. Ali jedino je tako najmanja vjerovatnoća širenja virusa u druge gradove.
Jedina realna opasnost jesu kafici, restorani i sl. objekti
Em ne peru case kako treba, od stolova, ulaza i svega ostalog
Tako donekle i javni prevoz

Ostalo moze da radi bez problema, ali je fazon sto se sa temperaturom ode na posao, bila ili ne bila korona... ja jednom u MCD da popijemo kafu, uzeli popili, izlazim, kad ona na sanku govori cijeli dan temp i glava je boli, za 5 dana i ja i zena fasovali, doduse ne toliko, ali je bilo prehlade... i haj budi pametan :-)

tap3ah75

#12 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by tap3ah75 » 17/03/2020 12:36

Priča mi frend jutros, šalju ga iz firme u banje iduće sedmice, kažu došao njegov red i termin. :lol:

Ne znam koje, Fojnica ili Olovo.

On budala konta da ide.

Kakve banje i bućkanje u bazenima sa nepoznatim narodom. Ja mu pokušao objasniti, kaže on: ma vrela voda, čisti se sve tamo, dezinfikuje ...

Ja kontam a ja idiota.

Luca40

#13 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by Luca40 » 17/03/2020 16:33

Svjetska zdravstvena organizacija preporučila novi način odijevanja. Bio je trend donedavno pa su ga evropske zemlje redom ukinule i zabranile, pa se sad opet vraća u Evropu.

Challenger_
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije

#14 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by Challenger_ » 17/03/2020 16:35

Image

Gdje je registrovan virus.

aerodinamika

#15 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by aerodinamika » 28/03/2020 17:11

uvodenje 24-satne zabrane kretanja za sve gradane osim policije, i sluzbenika hitne pomoci-Rok ODMAH

tuzlak1212

#16 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by tuzlak1212 » 28/03/2020 17:15

aerodinamika wrote:
28/03/2020 17:11
uvodenje 24-satne zabrane kretanja za sve gradane osim policije, i sluzbenika hitne pomoci-Rok ODMAH
Ne moze to.. Pocrkat ce od gladi ljudi koji nisu stigli od seljacina nista esencijalno kupit

BJB

#18 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by BJB » 29/03/2020 20:20

pinkman wrote:
16/03/2020 02:57

4. U DZ po terapiju za hronicne pacijente smiju otici samo mladji od 50 godina. Terapija i svi papiri trebaju spremni biti tako da nema nikakvog zadrzavanja. Za starije koji nemaju nikoga da posalju treba neko dostaviti. Volonteri Crvenog kriza ili tako nesto.
Kod nas se to telefonom rijesava..Hronicni pacijent nazove DZ i trazi da mu posalju el.recept, i ode neko u apoteku po lijek..

Samo ono sto meni ide na nerve je moji su stari i oboje imaju preko 70godina, vec 13 dana nisu izasli iz kuce..

Oboje jako vole hodati, ako mi neko sad pocne pametovati nek vjezbaju u kuci, ubit cu ga..
Mogu samo kuk slomiti u kuci-mali stan-nije to za njih, da im nije zabranjeno imaju gdje hodati, a da se ne sudaraju s ljudim, da ne dodju nikome ni na 3m.
(Mama srecom klanja- u neku ruku i vjezba, ali stari jok)

Ne vidim zasto se de dozvoli ljudima preko 65 sa maskom uz praktikovanje socijalne izolacije svaki dan izlazak na svijez zrak-u setnju..
Jer mojima definitivno opada imunitet, nisu bili na suncu, ne sjecaju se vise-ni balkon nije rijesenje..
Lose se osjecaju jer su kao u zatvoru u kuci..
Zabave se oni, kartaju, gledaju tv, ali to sto su zatvoreni ce ih dokrajciti prije korone..

Nadzorna_ploca

#19 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by Nadzorna_ploca » 29/03/2020 21:24

Vikendica na selu, djedovina neka, parce zemlje? Jeli moguce da u danasnje vrijeme ima porodica koje nemaju gdje pobjeci iz grada, i prije par dana sam to na forumu procitao da se ljudi zale na stan i smanjeno kretanje. Ono zao mi je ali ne razumijem.. U mene stari vec 10 godina vise ulaze u kucu i imanje na selu nego u kucu gdje zive, ljeti gore provede pola vremena. Evo i danas bili, malo se sijalo malo sjedilo sve bolje nego sjediti kuci a i sigurniji su jer u krugu od 500m nema nikoga.

Bloo
Globalna šefica

#20 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by Bloo » 29/03/2020 21:40

Nadzorna_ploca wrote:
29/03/2020 21:24
Vikendica na selu, djedovina neka, parce zemlje? Jeli moguce da u danasnje vrijeme ima porodica koje nemaju gdje pobjeci iz grada, i prije par dana sam to na forumu procitao da se ljudi zale na stan i smanjeno kretanje. Ono zao mi je ali ne razumijem.. U mene stari vec 10 godina vise ulaze u kucu i imanje na selu nego u kucu gdje zive, ljeti gore provede pola vremena. Evo i danas bili, malo se sijalo malo sjedilo sve bolje nego sjediti kuci a i sigurniji su jer u krugu od 500m nema nikoga.
Ima porodica.
A ima i porodica, imaju stan u Sa i "vikendicu" u IB.

allem_77

#21 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by allem_77 » 29/03/2020 21:55

aerodinamika wrote:
29/03/2020 20:06
sad ce se rijetki usudit ici bez maske, 500 KM kad opali po dzepu :izet:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/nove-od ... /200329053
Kolika je kazna ako ne nosiš šal?

freelancerBIH

#22 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by freelancerBIH » 29/03/2020 21:56

Prijedlog vlastima u BiH i zdravstvu da koriste hydorxichloroquine lijek!!!

https://youtu.be/SSd6vRFtz3w

Covjek bio na samrti - evo uskoro izlazi iz bolnice! Dijelite ovo dalje !!!!!!

aerodinamika

#23 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by aerodinamika » 30/03/2020 00:34

allem_77 wrote:
29/03/2020 21:55
aerodinamika wrote:
29/03/2020 20:06
sad ce se rijetki usudit ici bez maske, 500 KM kad opali po dzepu :izet:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/nove-od ... /200329053
Kolika je kazna ako ne nosiš šal?
500 KM je kazna ako se nema maska, sal ili nesto preko lica

putokaz1

#24 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by putokaz1 » 31/03/2020 02:18

Zamislite da su uveli ranije mjeru kanton-karantin zabrana kretanja
Zaraženi iz centra za Srca iz Tuzle nebi došli u Zenicu,Kakanj itd-eto ti značaja mjere karantin
Uporedi Zaraženo iz Špionice Srebrenik i Zaraženu iz Lukavca
Srebrenik 10tak otkrivenih i 120 potencijalnih-Lukavac zasad NULA-Šta je značaj SAMOIZOLACIJE
Kretanje moraju ograničiti,smanjiti još još još
Što manje se krećite u društvu,ne primajte nikog sa strane
U Lukavcu Policijski Čas narušavaju gle čuda 3 Migranta

Bosniacum

#25 Re: Korona virus (COVID 19)- praktične kolektivne i individualne mjere, prijedlozi, mišljenja, kritike, ideje

Post by Bosniacum » 31/03/2020 06:18

Testirati sve u samoizolaciji, a sve koji budu pozitivni zatvoriti u karantin pod policijskim nadzorom i tako ukinuti rizik od njihovog slobodnog kretanja.

Post Reply