Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#38826 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

zlo zlo wrote: 10/03/2020 19:09 jednostavno ali fino :mrgreen:
Image
Pored ovoliko gljiva- nije ti trebala jos i piletina.. :roll:

al' ukusno je.. :wink: :thumbup:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#38827 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Guadalajara »

Hajde moonca postavi svoju mikro porciju :oops:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#38828 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

:arrow:
Guadalajara wrote: 12/03/2020 00:17 Hajde moonca postavi svoju mikro porciju :oops:

:-D

~~Image~~
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#38829 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 12/03/2020 03:47 :arrow:
Guadalajara wrote: 12/03/2020 00:17 Hajde moonca postavi svoju mikro porciju :oops:

:-D

~~Image~~
sta je ovo?

Zumirala da izgleda vece :oops:
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#38830 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by wewa »

narode poguzijski, moram s vama podijeliti savrsen recept za kolac s jabukama
zvuci cudno, ali rezultat je amaziiiiiiiiiiiiiiin'

https://kuharica.kontin.info/recipe/car ... od-jabuka/

Image

Sipana pita, najbrža pita od jabuka ili čarobni kolač od jabuka. Kako god vam drag naziv ovog recepta sigurno ćete ga često ponavljati!

Namirnice
1 čaša/šalica grisa
1 čaša/šalica oštrog pšeničnog brašna
1 čaša/šalica šećera
1 prašak za pecivo (12-15 grama)
1 vanilin šećer (10-15 grama)
5 velikih jabuka (moguće će trebati i više jabuka ovisno o njihovoj veličini)
po želji cimeta
po potrebi maslaca (dovoljno da prekrije površinu kolača koja će ovisiti o veličini posude)
Upute
U dublju posudu dodajte 1 čašu od 3 dcl brašna, istu čašu griza, te na kraju čašu šećera. Dodajte i jedan paketić praška za pecivo te paketić vanilin šećera. Pomiješajte sve suhe sastojke.

Dno protvana nauljite ili premažite maslacem. Rukama posipajte suhu smjesu (griz, šećer i brašno) po dnu. Sloj suhe smjese ne treba biti debeo, već dovoljan da pokrije i da se kroz njega ne vidi dno protvana.

Preko suhe smjese posipajte obilnu količinu ribanih jabuka u jednom sloju (nije ih potrebno cijediti prije) s malo mljevenog cimeta. A preko jabuka ponovno posipajte suhu smjesu dok jabuke u potpunosti nisu prekrivene. Postupak ponavljajte sve dok imate jabuka i suhe smjese, ili ne dođete do vrha protvan (to najčešće budu tri sloja).

Na kraju po kolaču naribajte maslac i stavite ga peći u prethodno zagrijanu pećnicu na 200 stupnjeva oko 40 minuta ili dok ne vidite da je dobio lijepu zlatnu boju.

Poslužiti ga možete toplog ili hladnog. A odlično se slaže s kuglicom sladoleda, karamel umakom i čak čokoladnim preljevom. U slast!

Bilješke
Predložene količine su ovdje isključivo informativno. Inače koju god veličinu čaše/šalice iskoristite kolač će ispasti dobro. Samo pripazite da su omjeri namirnica raspoređeni u pravilnim i jednakim trećinama po volumenu.
pravila sam za vikend, nestao je u dva navrata, pravicu obavezno opet - preporucujem nakisele jabuke
User avatar
banjaluka078
Posts: 13196
Joined: 16/01/2007 23:38

#38831 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by banjaluka078 »

wewa wrote: 12/03/2020 08:59 narode poguzijski, moram s vama podijeliti savrsen recept za kolac s jabukama
Koje dimenzije tepsije/pleha?
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#38832 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by wewa »

banjaluka078 wrote: 12/03/2020 11:29
wewa wrote: 12/03/2020 08:59 narode poguzijski, moram s vama podijeliti savrsen recept za kolac s jabukama
Koje dimenzije tepsije/pleha?
meni je to standardni od baklave, mozda 20x33 cm
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#38833 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

wewa wrote: 12/03/2020 08:59 narode poguzijski, moram s vama podijeliti savrsen recept za kolac s jabukama
zvuci cudno, ali rezultat je amaziiiiiiiiiiiiiiin'

https://kuharica.kontin.info/recipe/car ... od-jabuka/

Image

Sipana pita, najbrža pita od jabuka ili čarobni kolač od jabuka. Kako god vam drag naziv ovog recepta sigurno ćete ga često ponavljati!

Namirnice
1 čaša/šalica grisa
1 čaša/šalica oštrog pšeničnog brašna
1 čaša/šalica šećera
1 prašak za pecivo (12-15 grama)
1 vanilin šećer (10-15 grama)
5 velikih jabuka (moguće će trebati i više jabuka ovisno o njihovoj veličini)
po želji cimeta
po potrebi maslaca (dovoljno da prekrije površinu kolača koja će ovisiti o veličini posude)
Upute
U dublju posudu dodajte 1 čašu od 3 dcl brašna, istu čašu griza, te na kraju čašu šećera. Dodajte i jedan paketić praška za pecivo te paketić vanilin šećera. Pomiješajte sve suhe sastojke.

Dno protvana nauljite ili premažite maslacem. Rukama posipajte suhu smjesu (griz, šećer i brašno) po dnu. Sloj suhe smjese ne treba biti debeo, već dovoljan da pokrije i da se kroz njega ne vidi dno protvana.

Preko suhe smjese posipajte obilnu količinu ribanih jabuka u jednom sloju (nije ih potrebno cijediti prije) s malo mljevenog cimeta. A preko jabuka ponovno posipajte suhu smjesu dok jabuke u potpunosti nisu prekrivene. Postupak ponavljajte sve dok imate jabuka i suhe smjese, ili ne dođete do vrha protvan (to najčešće budu tri sloja).

Na kraju po kolaču naribajte maslac i stavite ga peći u prethodno zagrijanu pećnicu na 200 stupnjeva oko 40 minuta ili dok ne vidite da je dobio lijepu zlatnu boju.

Poslužiti ga možete toplog ili hladnog. A odlično se slaže s kuglicom sladoleda, karamel umakom i čak čokoladnim preljevom. U slast!

Bilješke
Predložene količine su ovdje isključivo informativno. Inače koju god veličinu čaše/šalice iskoristite kolač će ispasti dobro. Samo pripazite da su omjeri namirnica raspoređeni u pravilnim i jednakim trećinama po volumenu.
pravila sam za vikend, nestao je u dva navrata, pravicu obavezno opet - preporucujem nakisele jabuke
ovo zvuci odlicno. probacu obavezno. volim kolac od jabuka, pravim onu lijenu pitu s prhkim tijestom, pa dok se otopi puter, pa dok umijesis, pa dok nadodje, pa dok razvaljas - mislim vrijedi svake minute, ali probam i ovo. falavi
#fastfood
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#38834 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by wewa »

probaj, spomenuces me!
User avatar
banjaluka078
Posts: 13196
Joined: 16/01/2007 23:38

#38835 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by banjaluka078 »

wewa wrote: 12/03/2020 11:37

meni je to standardni od baklave, mozda 20x33 cm

Hvala ti! :)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#38836 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

wewa wrote: 12/03/2020 11:50 probaj, spomenuces me!
ovo haman sljivopita :)
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#38837 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by wewa »

hadzinicasa wrote: 12/03/2020 13:08
wewa wrote: 12/03/2020 11:50 probaj, spomenuces me!
ovo haman sljivopita :)
samo jednostavnije, jer se sljive ne mogu naribati :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#38838 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

wewa wrote: 12/03/2020 13:14
hadzinicasa wrote: 12/03/2020 13:08
wewa wrote: 12/03/2020 11:50 probaj, spomenuces me!
ovo haman sljivopita :)
samo jednostavnije, jer se sljive ne mogu naribati :D
da necu veceras tortu, tacno bih ga odmah napravila. 8-)
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#38839 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by wewa »

hadzinicasa wrote: 12/03/2020 14:28 da necu veceras tortu, tacno bih ga odmah napravila. 8-)
tako ja uticem na liniju insana oko sebe - osim kad spremam posne salate :lol:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#38840 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

wewa wrote: 12/03/2020 14:36
hadzinicasa wrote: 12/03/2020 14:28 da necu veceras tortu, tacno bih ga odmah napravila. 8-)
tako ja uticem na liniju insana oko sebe - osim kad spremam posne salate :lol:
ahahahaha zacinila je - momacki <3
#'ka'cemoopet
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#38841 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by wewa »

hadzinicasa wrote: 12/03/2020 14:37
wewa wrote: 12/03/2020 14:36
hadzinicasa wrote: 12/03/2020 14:28 da necu veceras tortu, tacno bih ga odmah napravila. 8-)
tako ja uticem na liniju insana oko sebe - osim kad spremam posne salate :lol:
ahahahaha zacinila je - momacki <3
#'ka'cemoopet
Bajram aBd? :-D imam janjecih maramica u zamrzivacu 8-)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#38842 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

wewa wrote: 12/03/2020 14:38
hadzinicasa wrote: 12/03/2020 14:37
wewa wrote: 12/03/2020 14:36
tako ja uticem na liniju insana oko sebe - osim kad spremam posne salate :lol:
ahahahaha zacinila je - momacki <3
#'ka'cemoopet
Bajram aBd? :-D imam janjecih maramica u zamrzivacu 8-)
bumbar <3
ako me ne stave u izolaciju - I am all yours.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#38843 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

Sinoc~~~ kuvani bataci.. :) pileci

User avatar
animals
Posts: 21619
Joined: 19/04/2013 22:13

#38845 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by animals »

DeNiro wrote: 14/03/2020 14:06 Image
Jesi ovo ti zivota ti napravio..
ako jesi, lud si :D
ako nisi, onda si normalan :D
User avatar
DeNiro
Posts: 10907
Joined: 12/03/2007 10:31

#38846 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by DeNiro »

animals wrote: 14/03/2020 14:34
DeNiro wrote: 14/03/2020 14:06 Image
Jesi ovo ti zivota ti napravio..
ako jesi, lud si :D
ako nisi, onda si normalan :D
naravno da jesam :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#38847 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mO k3 »

moonca wrote: 14/03/2020 13:48 Sinoc~~~ kuvani bataci.. :) pileci

:? :shock:
User avatar
animals
Posts: 21619
Joined: 19/04/2013 22:13

#38848 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by animals »

Ma ove slike su iz nekog casopisa..
ne mogu vjerovati, da sebi neko servira ovako hranu..
User avatar
animals
Posts: 21619
Joined: 19/04/2013 22:13

#38849 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by animals »

Moja zena kuhala :-D
Image
User avatar
animals
Posts: 21619
Joined: 19/04/2013 22:13

#38850 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by animals »

E ovo se jede kuci a ne neka jela iz restorana :skoljka:
Post Reply