F. Nietzsche vs S.Freud

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

arzuhal

#101 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by arzuhal » 10/05/2019 09:08

Vjerovatno su Nietzscheovi savremenici i prijatelji njegov ovosvjetski kraj pred smrt smatrali najvećom tragedijom koja je zadesila velikog mislioca... Nisu dovoljno dugo poživjeli da vide kako je i on postao jedna od žrtava turbo-folka...

tandmand

#102 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by tandmand » 10/05/2019 21:37

cartman wrote:vs C.G Jung
A i on kao oženjen čovjek zglajzo sa pacijenticom, kontrola nagona nula.

Jebeš karakter ako nije labilan. :D

takojegovorio

#103 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by takojegovorio » 06/01/2020 18:23

Sva filozofija Ničea svodi se na to da budemo razuzdani,u sexu,u životu,u ratu,da mir zameni rat,propadanje svega i opet propadanje,da slabi i neuspešni propadnu,još im u tome treba pomoći,sveštenik je za Ničea ono što sve vidi i prikazuje naopako(Antihrist),samo jaki opstaju,rat je za Ničea opasna ali okrepljujuća i dobra stvar,svaki čovjek žudi za moći(Volja za moć)

"Gotovo sve što zovemo "višom kulturom" počiva na produhovljenju i produbljenju okrutnosti. Ona "divlja životinja" uopće nije umrtvljena. Ona živi, cvate, samo se - obogotvorila. Ono što čini bolnu nasladu tragedije je okrutnost. Postoji obilan, preobilan užitak i u vlastitoj patnji, u vlastitom činjenju sebe patećim."

Neko je negde napisao da je Niče "otrov za omladinu"

broj dva

#104 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by broj dva » 07/01/2020 14:19

takojegovorio wrote:
06/01/2020 18:23
Sva filozofija Ničea svodi se na to da budemo razuzdani,u sexu,u životu,u ratu,da mir zameni rat,propadanje svega i opet propadanje,da slabi i neuspešni propadnu,još im u tome treba pomoći,sveštenik je za Ničea ono što sve vidi i prikazuje naopako(Antihrist),samo jaki opstaju,rat je za Ničea opasna ali okrepljujuća i dobra stvar,svaki čovjek žudi za moći(Volja za moć)

"Gotovo sve što zovemo "višom kulturom" počiva na produhovljenju i produbljenju okrutnosti. Ona "divlja životinja" uopće nije umrtvljena. Ona živi, cvate, samo se - obogotvorila. Ono što čini bolnu nasladu tragedije je okrutnost. Postoji obilan, preobilan užitak i u vlastitoj patnji, u vlastitom činjenju sebe patećim."

Omladina koja cita filozofe nikad nije bila problem vec omladina koja mase zastavama i voli uniforme i boga i otadzbinu

Hame_

#105 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Hame_ » 07/01/2020 22:15

Neko je anonimno/bez prijave pohvalio ovu gore poruku, a meni na pohvalu javlja da povlačim pohvalu.

Kao da sam Ja anonimno prije pohvalio, a nisam.

takojegovorio

#106 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by takojegovorio » 09/01/2020 17:13

broj dva wrote:
07/01/2020 14:19
takojegovorio wrote:

Omladina koja cita filozofe nikad nije bila problem vec omladina koja mase zastavama i voli uniforme i boga i otadzbinu
Bila je i Titova omladina,nosila uniformu,mahala zastavama i volela domovinu ...je li ona bila problem?

broj dva

#107 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by broj dva » 09/01/2020 17:25

Jeste. Jednoumlje i ispran mozak nisu novi fenomeni.
A vidjeli smo i gledamo "Titovu omladinu" na djelu zar ne.

takojegovorio

#108 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by takojegovorio » 09/01/2020 17:57

broj dva wrote:
09/01/2020 17:25
naravno! Tito i njegova???? ideologija su ostavili trag.Međutim moram da se vratim onom što mi je(bar tako mislim da mi je bilo) jeste obrazovanje.U Jugoslaviji pod kraljem bilo je 95% nepismenih,u u Titovoj 95% pismenih i 5% nepismenih! Ovo što se sada radi podseća(bar u mom kraju i gradu) na povratak u feudalizam! Sveštenici svih vera zaglupljuju narod,i jedna grupa ljudu to koristi za svoje ciljeve. Klanjao sam i ja 3 godine i to svih 5 namaza,svi moji.babo,sestra,amidža i ostala vrlo bliska rodbina bili su na hadž i obavljaju svako prema svojim mogućnostima verske obaveze.Iako ih sve neizmerno volim,rasprava o bilo šta drugom koje ima i malu naznaku da je suprotno od njihovog učenja pretvara se u pravi boj,koji nije daleko i od žrtava,tako da nema rasprave.

No da se vratimo Ničeu. žrtvovanje nevinog(Isusa ili Isa a.s.) za grehove krivih!
"Pouka-nauka je zabranjeno po sebi- ona je jedina zabranjena. Nauka je prvi greh,klica svih grehova,iskonski greh"

piupiu

#109 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by piupiu » 10/01/2020 01:37

The androcentric Mr Freud, whose cocaine-propelled penis all of us girls soooo envy, vs the androcentric Herr Nietzsche, whose relationship with his mother should have been a serious point of analysis for Mr Freud. :D

takojegovorio

#110 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by takojegovorio » 10/01/2020 09:57

"Mir,prijateljstvo sa islamom: tako je osećao, tako je delao onaj veliki slobodarski duh ,genije među nemačkim carevima, Fridrih Drugi."
Fridrih Niče

Škobo Habu

#111 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Škobo Habu » 14/01/2020 11:09

takojegovorio wrote:
Ispade da je Nietzsche nešto poput pretače hippy pokreta!?

Nietzsche je, kao filozof, digao glas protiv moralnih stega i kulturoloških obrozaca vremena u kojem je živio.
Mislim da je on to negdje i rekao da je to obaveza svakog filozofa - da aktivno promišlja i donosi stavove po pitanju nametnutih društvenih vrijednosti.

Nietzsche je jedan od rijetkih njemačkih mislilaca 19. stoljeća koji je kritikovao antisemitizam među Njemcima kao dijela folklora.

Behem0th

#112 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Behem0th » 16/05/2020 02:03

broj dva wrote:
09/01/2020 17:25
:run:

Post Reply