Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1 Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by tempuser »

Jutros na N1 gledam gostovanje Hasana Nuhanovića vezano za njegovo pismo Jasmili Žbanić.
Koliko god imam beskrajno razumjevanje za njegovu ličnu tragediju i tragediju svih Srebreničana , toliko nisam siguran koliko to sve to ima osnove, a njegovo gostovanje je samo doprinijelo toj nesigurnosti.
Sam nastup je bio toliko naelektrisan i bez prostora za razgovor da je sam sebi onemogućavao da završi misao ili prense poruku. Ja aprolutno razumijem i podržavam njegovo nastojanje da cijelom svijetu koliko može i kad može prenese poruku o krivici UN-a i međunarodne zajednice u Srebrenici 1995. i razumijem njegovu frustraciju sto je film sa globalne poruke, koju je nosila knjiga, fokus suzio na priču jedne porodice, ali nisam siguran koliko Hasan u cijelosti razumije u šta se upustio, šta je igrani film, sama flmska industrija i neka pravila zanata. Ko će finansirati film i ko će prikazati film koji je 100% fokusiran na krivicu UN-a? Da je igrani film sa svim svojim filmskim zapletima puno više umjetnost i fikcija od dramatizovanh dokumentaraca koji vjerno prikazuju događaje. On je Jasmili prodao prava na svoju knjigu i bio angažovan kao saradnik na scenariju čime je sebi i de facto i de iure ograničio ulogu u pisanju konačne verzije scenarija i prava da se "ljuti". Pokušavajući objasniti da je moglo drugačije, negiranjem mogućnost da je u faktografski okvir moguće ubaciti fikciju, pokazuje prilično neznanje jer praktično svi filmovi koji obrađuju velike istorijske događaje u osnovi imaju fikciju i priču o pojedincu. Scenarij "Vojnika Rajana", kojeg je Hasan pomenuo, je praktično isti recept recept koji je Jasmila primjenila. U autentični istorjski događaj koji prikazuje svu brutalnost i dumenziju Dana D sa svim svojim apsurdnim ai paradoksima je ubačena finkcija o vojnika Rajanu, a koja se naslanja na istinitu priču braće Niland. Domaća kinematografija je prepuna takvih primjera, Kozara, Bitka na Neretvi, Sutjeska, Igmanski marš, itd kroz koje se provlače fiktivne ljudske priče. Čak šta više, fikcija, odnosno umjetnička interpretacija događaja se vezala i za konkretne istorijske ličnosti, tipa Valtera Perica, Tita, raznih u U jednom trenutku Hasan je otišao prilično daleko tvrdnjom da se u 2 sata flma mogla ispričati i globalna i lična priča.
Ono sto me boli u cijeloj priči je prostor koji se napravio drugoj strani da se naslađuje i likuje nad tragedijom.
Last edited by tempuser on 14/11/2019 20:43, edited 3 times in total.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by dustaban »

samo sam površno uhvatio ovaj slučaj ali otprilike znam o čemu se radi - Reditelju je dovoljno samo par detalja da se odbrani od ovakvih napada (nisu ista imena, nije svaki detalj isti, bla, bla, bla...) mada je svima jasno da je Jasmila OPET UNIŠTILA jednu veliku priču.
Sjećam se rasprave o njenom filmu "Na putu" i tad sam rekao - mali režiseri se hvaćaju velikih tema (i upropaštavaju ih) a veliki režiseri od male priče naprave veliki film i "pobočno" obrade veliku temu. Naprimjer filmovi Karaula, Kako je počeo rat na mom otoku, Gori vatra....

Žao mi je Hasana, njegova priča je zaslužila jačeg režisera.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by tempuser »

Po meni je Grbavica njen veći promašaj, ali da ne zaključujemo unaprijed. Mislim da ovo nema veze sa režijom, nego sa se Hasan ne može pomiriti s činjenicom da nije znao pravila igre u koju se upustio i da je zapravo sam sebe doveo u tu situaciju. Na njegovom mestu ja bih to zbog dušmana oćutao.
il dottore
Posts: 1517
Joined: 12/04/2014 20:35

#4 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by il dottore »

dustaban wrote:samo sam površno uhvatio ovaj slučaj ali otprilike znam o čemu se radi - Reditelju je dovoljno samo par detalja da se odbrani od ovakvih napada (nisu ista imena, nije svaki detalj isti, bla, bla, bla...) mada je svima jasno da je Jasmila OPET UNIŠTILA jednu veliku priču.
Sjećam se rasprave o njenom filmu "Na putu" i tad sam rekao - mali režiseri se hvaćaju velikih tema (i upropaštavaju ih) a veliki režiseri od male priče naprave veliki film i "pobočno" obrade veliku temu. Naprimjer filmovi Karaula, Kako je počeo rat na mom otoku, Gori vatra....

Žao mi je Hasana, njegova priča je zaslužila jačeg režisera.
Jedan od odvratnijih filmova koje sam pogledao
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#5 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by dustaban »

il dottore wrote:
dustaban wrote:samo sam površno uhvatio ovaj slučaj ali otprilike znam o čemu se radi - Reditelju je dovoljno samo par detalja da se odbrani od ovakvih napada (nisu ista imena, nije svaki detalj isti, bla, bla, bla...) mada je svima jasno da je Jasmila OPET UNIŠTILA jednu veliku priču.
Sjećam se rasprave o njenom filmu "Na putu" i tad sam rekao - mali režiseri se hvaćaju velikih tema (i upropaštavaju ih) a veliki režiseri od male priče naprave veliki film i "pobočno" obrade veliku temu. Naprimjer filmovi Karaula, Kako je počeo rat na mom otoku, Gori vatra....
Žao mi je Hasana, njegova priča je zaslužila jačeg režisera.
Jedan od odvratnijih filmova koje sam pogledao
Meni je Karaula jedan od najboljih, sta cemo sad?!
User avatar
piupiu
Posts: 16724
Joined: 05/01/2008 05:08

#6 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by piupiu »

dustaban wrote:
il dottore wrote: Jedan od odvratnijih filmova koje sam pogledao
Meni je Karaula jedan od najboljih?!
I meni. Odličan film. I Emir u njemu odličan.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#7 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by dustaban »

piupiu wrote:
dustaban wrote:
il dottore wrote: Jedan od odvratnijih filmova koje sam pogledao
Meni je Karaula jedan od najboljih?!
I meni. Odličan film. I Emir u njemu odličan.
Ovaj film može skontat samo ko je bio u JNA...

A dobar film pravi dobar reziser koji dobro konta ono sta obradjuje.
Jasmila to nije.
User avatar
cyprus
Posts: 39291
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#8 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by cyprus »

Ne znam šta je ovdje posrijedi (nisam gledao intervju, ni čuo za to pismo prije, niti sam uopšte upoznat sa pozadinom), ali se definitivno pridružujem ocjeni da se Jasmila voli hvatati velikih tema koje nije sposobna da adekvatno iznese... Ideja da ona radi film o Srebrenici po meni nije nimalo dobra... I Grbavica i Na putu su loše urađeni filmovi... Daj Bože da ovaj put bude drugačije, ali sumnjam...
tomhagen
Posts: 367
Joined: 16/10/2017 14:43

#9 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by tomhagen »

Ma ja, sta znaju šupci sa Berlinskog festivala koji daju one međede. Uostalom, ko da je Berlin neka ozbiljna čaršija u svijetu filma. Berlinale ionako neki minorni evropski festivalčić. Forumski klix stručnjaci su mjerodavni i prema tome Grbavica je sranje od filma, a Jasmila pojma nema.
Last edited by tomhagen on 15/11/2019 10:57, edited 3 times in total.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#10 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by dustaban »

cyprus wrote:Ne znam šta je ovdje posrijedi (nisam gledao intervju, ni čuo za to pismo prije, niti sam uopšte upoznat sa pozadinom), ali se definitivno pridružujem ocjeni da se Jasmila voli hvatati velikih tema koje nije sposobna da adekvatno iznese... Ideja da ona radi film o Srebrenici po meni nije nimalo dobra... I Grbavica i Na putu su loše urađeni filmovi... Daj Bože da ovaj put bude drugačije, ali sumnjam...
:thumbup:
Nakon ovakvih "referenci" nema sumnje - razvalice jos jednu veliku temu. Zapravo najvecu.
Tacno bi trebalo uvesti neku instituciju zastite velikih tema od losih rezisera!
il dottore
Posts: 1517
Joined: 12/04/2014 20:35

#11 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by il dottore »

Karaula vrvi od predrasuda, vama je to simpa i ok.
Gluma Emirova u Karauli je upravo onakva kako je Ahmed Imamovic lijepo opisao Emira kao glumca, fah glumac. Dakle glumi glupog bosanca s Vlasica, komandircica u JNA, kome su alkohol i taj cin u JNA svetinje. I povrh toga mu naravno progresivni beogradjani i zagrepcani tj. srbi i hrvati, koji slusaju EKV, Disciplinu kicme, Partibrejkerse... karaju zenu.
Ostaje pitanje da li je Emir bijednik tada bio gladan, zedan, bos pa mu bilo drago da prihvati ulogu ili se generalno tako ponasa i osjeca u zivotu
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#12 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by dustaban »

tomhagen wrote:Ma ja, sta znaju šupci sa Berlinskog festivala koji daju one međede. Uostalom, ko da je Berlin neka ozbiljna čaršija u svijetu filma. Berlinale ionako neki minorni evropski festivalčić. Forumski klix stručnjaci su mjerodavni i prema tome Grbavica je sranje od filma, a Jasmila pojma nema.
To ti samo potvrdjuje teoriju "velike teme" kad je se dohvate amateri. U Titino doba su pjesme o njemu pjevali losi pjevaci i dobijali nagrade. Isto ko sto sad ovaj Thompson, za kojeg se ne bi znalo da nije za dom spreman...
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#13 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by saibaba »

Slazem se. Zanimljivo mi je to kako se ona nonsalantno prihvata toga. Srebrenica je tema za spilberga a ne za jednu "rediteljicu"
Mislim da u gradu ima daleko boljih i iskusnijh rezisera za takvu kolosalnu temu.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#14 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by CPT »

saibaba wrote:Slazem se. Zanimljivo mi je to kako se ona nonsalantno prihvata toga. Srebrenica je tema za spilberga a ne za jednu "rediteljicu"
Mislim da u gradu ima daleko boljih i iskusnijh rezisera za takvu kolosalnu temu.
Pojasnili su kako je film “Quo vadis Aida” umjetnički iskaz o srebreničkom genocidu. Glavni lik Aida, potvrdili su, nije postojala u stvarnosti, a pričajući priču o povijesnom događaju preko kreiranog dramskog lika žele govoriti o svim žrtvama, a istodobno zaštiti privatnost stvarnih žrtava.

:roll:
tomhagen
Posts: 367
Joined: 16/10/2017 14:43

#15 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by tomhagen »

dustaban wrote: To ti samo potvrdjuje teoriju "velike teme" kad je se dohvate amateri. U Titino doba su pjesme o njemu pjevali losi pjevaci i dobijali nagrade. Isto ko sto sad ovaj Thompson, za kojeg se ne bi znalo da nije za dom spreman...
Da, ali je poenta da su loše pjevače koji pjevaju o Titu nagrađivali "Titovim" nagradama, kao što Thompsona nagrađuju UZP pobornici, a Grbavicu je nagradio jedan od nekolicine najjačih evropskih filmsih festivala, nije je nagradio Alija ili Alijin mali.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25415
Joined: 08/09/2005 20:08

#16 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by Haris.ba »

Glupa je priča što kritiku Jasmile vežete za temu Srebrenice.
Niko nikome ne brani da snima filmove o Srebrenici. Ko misli da je sposoban, nek snimi. Ko misli da je bolji režiser - ima tržište, nek nađe lovu za produkciju i snima.
Evo dekan ASU pavi "komediju sa ozbiljnom porukom". Nafatao pare nešta od SFF, nešta od Turaka, nešta od nekog državnog fonda...
Ko je njemu zabranio da snimi film o geocidu u Srebrenici?

Hajde sa sačekamo da vidimo film.

Meni je jasno šta je problem sa Hasanom. Iskorišten je kao udica ne toliko da bi razvio scenarij (i bio je plaćen za neko savjetovanje), nego u prodaji projekta za prikupljanje novaca. NIšta čudno u biznisu. A to film jeste. Izgleda da je i prodao autorska prava na ekranizaciju svoje knjige.
Ne kontam šta sada može?
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#17 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by saibaba »

tomhagen wrote:
dustaban wrote: To ti samo potvrdjuje teoriju "velike teme" kad je se dohvate amateri. U Titino doba su pjesme o njemu pjevali losi pjevaci i dobijali nagrade. Isto ko sto sad ovaj Thompson, za kojeg se ne bi znalo da nije za dom spreman...
Da, ali je poenta da su loše pjevače koji pjevaju o Titu nagrađivali "Titovim" nagradama, kao što Thompsona nagrađuju UZP pobornici, a Grbavicu je nagradio jedan od nekolicine najjačih evropskih filmsih festivala, nije je nagradio Alija ili Alijin mali.
Meni je grbavica jedno veliko razocarenje. Mislio sam da se radi o boljem filmu. Mirjana Karanovic iako dobra glumica nikako ne štima u filmu. Prepatetično za moj ukus.. "Na putu" pogotovo. To su oni filmovi kad ti je zao sto si izgubio 90 minuta života.
Svaka čast nagradama ali ja sigurno necu platiti kartu da gledam njene filmove..
Po meni daleko bolji reziser za ovakvu kolosalnu temu bi bio Ahmed Imamović..
User avatar
piupiu
Posts: 16724
Joined: 05/01/2008 05:08

#18 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by piupiu »

saibaba wrote:Po meni daleko bolji reziser za ovakvu kolosalnu temu bi bio Ahmed Imamović..
Ozbiljno ili se zezaš? Meni je "Go West" najlošiji film iz poratne BeHa kinematografije. Zanatski najlošiji, baš sam bila razočarana jer je tema obećavala.
palermo
Posts: 22527
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#19 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by palermo »

piupiu wrote:
saibaba wrote:Po meni daleko bolji reziser za ovakvu kolosalnu temu bi bio Ahmed Imamović..
Ozbiljno ili se zezaš? Meni je "Go West" najlošiji film iz poratne BeHa kinematografije. Zanatski najlošiji, baš sam bila razočarana jer je tema obećavala.
Moje najveće razočaranje. Čovjek koji je režirao onakav kratki film, mislim na " 10 minuta" napraviti onako loš dugometražni, meni je bilo za ne povjerovati.

Inače, priča o tome da je neka tema za nekog prevelika ili nije je prilično bezveze....jer kao što reče Haris.ba niko nikome ne brani da snima filmove o Srebrenici. A publika i sud vremena na kraju daju konačnu ocjenu.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#20 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by dustaban »

Bez obzira sto je mozda offtopic (Hasan je sasvim u pravu, Jasmila je razvalila i njegovu i srebrenicku pricu) tema "hvatanje velikih tema od strane malih rezisera" zaista zasluzuje paznju.
Nas, po meni, najveci trenutno reziser Pjer Žalica, napravi "dosadni" film Kod Amidze idriza... gledo ga bratpratu desetak puta svaki put pronalazio nove detalje, uzivao... i shvatim, nakon jednog od tih gledanja, da je on sa par kadrova u Amidži bolje opisao protekli rat preko par slika na zidu mrtvog vojnika, njegove robe u ormaru i nekoliko dijaloga... nego sto bi to Jasmila uspjela u dva sata filma o Armiji BiH!

Jasmila draga, velika tema ne znaci veliki film, shvati konacno.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2905
Joined: 14/01/2019 04:56

#21 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by Porodice Foht »

dustaban wrote:Bez obzira sto je mozda offtopic (Hasan je sasvim u pravu, Jasmila je razvalila i njegovu i srebrenicku pricu) tema "hvatanje velikih tema od strane malih rezisera" zaista zasluzuje paznju.
Nas, po meni, najveci trenutno reziser Pjer Žalica, napravi "dosadni" film Kod Amidze idriza... gledo ga bratpratu desetak puta svaki put pronalazio nove detalje, uzivao... i shvatim, nakon jednog od tih gledanja, da je on sa par kadrova u Amidži bolje opisao protekli rat preko par slika na zidu mrtvog vojnika, njegove robe u ormaru i nekoliko dijaloga... nego sto bi to Jasmila uspjela u dva sata filma o Armiji BiH!

Jasmila draga, velika tema ne znaci veliki film, shvati konacno.
Kod amidze Idriza treba zahvaliti sjajnom scenariju Namika Kabila, iako i Pjer kao reziser ima velikih zasluga bezbeli. Isto se moze reci i za neprevazidjeni Sidranov Sjecas li se Dolly Bell iako je reziju radio Kusta. Bez Sidranove price Nemanja bi mozda jos bio na Gorici. :mrgreen:
O Hasanu i Jasmili: Zbanicka je vrlo pametna i lukava zena i mislim da je iskoristila naivnog Hasana.
User avatar
Edin H.
Posts: 47412
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#22 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by Edin H. »

dustaban wrote:
il dottore wrote:
dustaban wrote:samo sam površno uhvatio ovaj slučaj ali otprilike znam o čemu se radi - Reditelju je dovoljno samo par detalja da se odbrani od ovakvih napada (nisu ista imena, nije svaki detalj isti, bla, bla, bla...) mada je svima jasno da je Jasmila OPET UNIŠTILA jednu veliku priču.
Sjećam se rasprave o njenom filmu "Na putu" i tad sam rekao - mali režiseri se hvaćaju velikih tema (i upropaštavaju ih) a veliki režiseri od male priče naprave veliki film i "pobočno" obrade veliku temu. Naprimjer filmovi Karaula, Kako je počeo rat na mom otoku, Gori vatra....
Žao mi je Hasana, njegova priča je zaslužila jačeg režisera.
Jedan od odvratnijih filmova koje sam pogledao
Meni je Karaula jedan od najboljih, sta cemo sad?!
Pat pozicija :shock:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#23 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by dustaban »

Porodice Foht wrote: Kod amidze Idriza treba zahvaliti sjajnom scenariju Namika Kabila, iako i Pjer kao reziser ima velikih zasluga bezbeli. Isto se moze reci i za neprevazidjeni Sidranov Sjecas li se Dolly Bell iako je reziju radio Kusta. Bez Sidranove price Nemanja bi mozda jos bio na Gorici. :mrgreen:
O Hasanu i Jasmili: Zbanicka je vrlo pametna i lukava zena i mislim da je iskoristila naivnog Hasana.
Kad je tek izasao ovaj film (Kod amidze Idriza) gostovao Namik Kabil u nekoj emisiji i pita ga novinar u cemu se razlikuje njegov svcenarij od onoga sta je Zalica napravio.
Vjeruj mi kad sam cuo Namikovo objasnjenje shvatio sam da su najjace scene filma upravo one gdje je Zalica preinacio scenarij!

Scenarij jeste bitan ali je konacan filmski proizvod ono sta reziser napravi. Nekad je to sve po scenariju, nekad je film jaci od scenarija, nekad slabiji, nekad ni nalik...

Hasan je samo htio ukazati na segment koji se dotice njegove obitelji. Ako je Jasmila prenijela Mladica, Karadzica, Holandjane... kako treba a Hasanove roditelje srozala na IZMIŠLJENI dijalog - "glupača...!" onda sam ja potpuno na njegovoj strani i shvaćam njegovu frustarciju.

Nije Jasmila dorasla ovom filmu i ovoj temi.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8598
Joined: 15/04/2015 11:26

#24 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by Thorgerson »

Apsolutno sam na Hasanovoj strani.

Pročitao sam njegovo pismo i pogledao intervju, u pismu je on sve detaljno objasnio. Preporučio bih da se pismo pročita, ovaj intervju je onako...voditeljica se nije baš snašla, a ni on.

On je shvatio da se zeznuo. Sad je ovo gotova stvar.

Naravno, nismo gledali film i ne znamo šta će biti u tom filmu. Međutim, imati jednog (i više njih), ali jednog svjedoka koji je direktno bio tu, zna šta se dešavalo i to ne iskoristiti...ne kontam. :roll: Još ti na pladnju servirano sve, sa toliko dramaturgije, tragedije...da ne moraš pretjerano ništa ni raditi. Film ti serviran faktički.

Kao što kaže i Hasan, ima scena koje uopšte nije potrebno da kažem umjetnički dorađivati. Pa zar treba uopšte doraditi scenu gdje se on rastaje sa svojim roditeljima i bratom, oni idu u sigurnu smrt, on ostaje u bazi samo zato jer je uposlenik UN-a.

Ili kako reče da je u jednoj sceni u scenariju pročitao da je kao Hasanov otac rekao njegovoj majci, dok je tu bila ili na odlasku u nekoj sceni "ja, glupače".

Ili kao vojniku VRS-a koji tu kupi ljude u nekom krupnom planu kapne suza iz oka. :roll:

Zašto ga je onda uopšte kontaktirala i zvala te ljude tamo, ako će ona opet koristiti svoju "umjetničku slobodu".

:run:

Velika fula Jasmila. Velika.
:roll:
User avatar
Point.
Posts: 28148
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#25 Re: Pismo Hasana Nuhanovića Jasmili Žbanić

Post by Point. »

il dottore wrote: 15/11/2019 11:02 Karaula vrvi od predrasuda, vama je to simpa i ok.
Gluma Emirova u Karauli je upravo onakva kako je Ahmed Imamovic lijepo opisao Emira kao glumca, fah glumac. Dakle glumi glupog bosanca s Vlasica, komandircica u JNA, kome su alkohol i taj cin u JNA svetinje. I povrh toga mu naravno progresivni beogradjani i zagrepcani tj. srbi i hrvati, koji slusaju EKV, Disciplinu kicme, Partibrejkerse... karaju zenu.
Ostaje pitanje da li je Emir bijednik tada bio gladan, zedan, bos pa mu bilo drago da prihvati ulogu ili se generalno tako ponasa i osjeca u zivotu
Karaula je odličan film. Nije jedini glupi bosanac u filmu koji dudla alkohol, i ostali ga konzumiraju. Lik Pašića je u originalu trebao biti Slovenac ali koliko su oni humoristični, na kraju se odlučili da bude Bosanac. Tako da u originalu je trebao biti glupi Slovenac koji se udara alkoholom dok mu drugi karaju ženu.
Post Reply