Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#176 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Cookie85 »

Ja sam negdje procitao da je po isplati do 800KM 13% poreza , a preko 800KM 20%.

Prije je navodno bilo 10%.
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#177 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by redhat »

Cookie85 wrote:Ja sam negdje procitao da je po isplati do 800KM 13% poreza , a preko 800KM 20%.

Prije je navodno bilo 10%.
To si procitao u nacrtu zakona koji nije usvojen.
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#178 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by redhat »

madner wrote:Mene ne, s tim da ja uvijek inzistiram da narucilac plati porez (i umanji mi odma iznos), jer onda ako njemu inspekcija dodje on ima odmah ciste papire.
Imas obavezu podnijeti godisnju poreznu prijavu, bez obzira sto je porez placen.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#179 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by madner »

redhat wrote:
madner wrote:Mene ne, s tim da ja uvijek inzistiram da narucilac plati porez (i umanji mi odma iznos), jer onda ako njemu inspekcija dodje on ima odmah ciste papire.
Imas obavezu podnijeti godisnju poreznu prijavu, bez obzira sto je porez placen.
Naravno, pogotovo jer postoji dodatni porez ako se probije godisnji iznos.
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#180 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Heva »

ExNihilo wrote:Tako je, kako je. Moraš platiti i zdravstveno/penzioni bez obzira što radiš.
Ja sam nekoliko godina radio za državnu firmu pod ugovorom o djelu i iako sam ja već osiguranik kod druge firme gdje se za mene uplaćuju doprinosi, svejedno su to poslodavcu naplaćivali, što je zaista krađa! Da bude gore, rečeno mi je da sam kojim slučajem nezaposlen da mi te uplate doprinosa po ugovoru o djelu ne bi omogućile da izvadim zdravstvenu i steknem druga prava?! :( pa koji vrag onda se to naplaćuje!?
maxim2000
Posts: 193
Joined: 05/01/2008 18:30
Location: sARAJEVO

#181 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by maxim2000 »

MrShadow wrote:
maxim2000 wrote:Porez na prihode iz freelencinga se mora platiti jer prihod pretstavlja dohodak i isti kada se sve sabere nije 20% vec cca 12,5%. Javi se ako ti treba vise informacija. Btw u RS su vec poceli iz poreske da prisiljavaju ljude da placaju porez na ove prihode.
Molim za pojasnjenje kako 12,5%?
Prilikom prijave ovih prihoda (freelencing ili nekih drugih iz inostranstva) a samim tim i placanja poreza troskovi se priznaju u iznosu od 20%, onda se plati doprinos za zdravstvo 4% i kada se to odbije placa se porez na dohodak od 10%.

Ako ti jos nesto zatreba tu sam.
User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#182 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bude »

Image
meapervitas
Posts: 55
Joined: 15/01/2014 07:50

#183 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by meapervitas »

prema propisima o porezu na dohodak, i u FBiH i u RS freelanceri su u obavezi platiti porez,

u RS je već upućen i javni poziv, a uskoro će isto biti i u FBiH

https://www.poreskaupravars.org/SiteLat ... ajid=13973

banke imaju sve podatke o uplatama i izvoru, tako da oni koji ne prijave i ne plate porez rizikuju prekršajne ili krivične sankcije,

naravno, upitno je kada će to sve zaživjeti u punom kapacitetu, ali da će se morati plaćati, to je sigurno
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#184 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by toure123 »

Uplatis 4% za zdravstveno a nemas pravo na zdravstveno... Yebo lud zbunjenog u ovoj drzavi!
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#185 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by DaffyDuck »

teletrader wrote:
Haris.ba wrote:
teletrader wrote:Imas firmu koja se zove "Lafo d.o.o" ,firma se bavi ili trgovinom ili davanjem usluga i recimo ostvari godisnju dobit od okruglo 100 000 KM .
Kada bi gazda ove firme bio savjestan gradjanin, on bi kao 100% vlasnik iste firme , platio (neka me ispravi oni koji se razumiju u stope poreza u BiH), mislim nekih 10% posto na dobit FIRME (kao pravnog subjekta) ..a onda da bi mogao otici na more ili sinu kupiti Audija 6 , onda bi morao na onih 10 tak posto koliko je platio na dobit firme , platiti jos nekih 20-25% individulanog poreza na dobit
Nema poreza na kapitalnu dobitu u FBiH. U RS je mislim 10%.

Jedini slijedeći porez je pdv od 17% kada kupi nešta.

U evropskim okvirima naše porezne stope su skromne.
Skromne su ali.je onda individualna stopa visoka.. A svaka viša od gibraltarske je previsoka :evil:
Haris.ba wrote:
teletrader wrote:Skromne su ali.je onda individualna stopa visoka.. A svaka viša od gibraltarske je previsoka
O čemu ti pričaš? 10% je stopa na dobit (kompanije). 10% je stopa na dohodak (fizička lica). Osim kod ugovora o djelu gdje ima još plus oko 10%.
Teletrader, koliko dezinformacija... :-)

Vlasnik firme koja ostvaruje dobit je moze slobodno podizati novac nakon sto firma plati 10% poreza na dobit.
@Haris.ba, u RS-u su bili uveli porez na dividendu od 10% koji je rezultirao masovnim seljenjem firmi iz RS na podrucje FBiH pa su tu mjeru ukinuli. Bila je na snazi oko godinu. Sad pametni Fadil hoce da ucede isto mjeru u FBiH, valjda da bi se sad firme prebacivale u RS :lol:
U sklopu doprinosa na plate (uz ugovor o radu) ide porez na dohodak u iznosu od 10%. Kao i kod ugovora o djelu.
S tim da su uveli mjeru da osobe koje su na birou i ostvaruju pravo na zdravstvo, ukoliko na osnovu ugovora o djelu prime na racun vise od 150 KM mjesecno, i plate 10% poreza na dobit i dodatnih 6+4% za zdravstvo i PIO, skidaju ih s biroa i oduzimaju pravo na zdravstvo.

Ovaj primjer koji je stavio postavljac teme za uplaate koje su mu trazili iz poreske, nema logike, jer ga tretiraju kao sklopljen ugovor o djelu sa pravnim licem u BiH. Ovaj odgovor na upit kojji je stavio @bude vec ima logike...
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#186 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by DaffyDuck »

meapervitas wrote:prema propisima o porezu na dohodak, i u FBiH i u RS freelanceri su u obavezi platiti porez,

u RS je već upućen i javni poziv, a uskoro će isto biti i u FBiH

https://www.poreskaupravars.org/SiteLat ... ajid=13973

banke imaju sve podatke o uplatama i izvoru, tako da oni koji ne prijave i ne plate porez rizikuju prekršajne ili krivične sankcije,

naravno, upitno je kada će to sve zaživjeti u punom kapacitetu, ali da će se morati plaćati, to je sigurno
JEDINO, sto nemamo agenciju za bankarstvo na drzavnom novou i ne znam da li se moze sa prebivalistem u FBiH otvoriti ziro racun u banci sa sjedistem u RS-u. Jer banke nisu uvezane...
meapervitas
Posts: 55
Joined: 15/01/2014 07:50

#187 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by meapervitas »

DaffyDuck wrote:
meapervitas wrote:prema propisima o porezu na dohodak, i u FBiH i u RS freelanceri su u obavezi platiti porez,

u RS je već upućen i javni poziv, a uskoro će isto biti i u FBiH

https://www.poreskaupravars.org/SiteLat ... ajid=13973

banke imaju sve podatke o uplatama i izvoru, tako da oni koji ne prijave i ne plate porez rizikuju prekršajne ili krivične sankcije,

naravno, upitno je kada će to sve zaživjeti u punom kapacitetu, ali da će se morati plaćati, to je sigurno
JEDINO, sto nemamo agenciju za bankarstvo na drzavnom novou i ne znam da li se moze sa prebivalistem u FBiH otvoriti ziro racun u banci sa sjedistem u RS-u. Jer banke nisu uvezane...

poreska uprava rs uputi zahtjev bankama u fbih, odnosno porezna uprava fbih uputi zahtjev bankama u rs, i dobiju podatke ..... bez obzira gdje je otvoren račun
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#188 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by DaffyDuck »

meapervitas wrote:
DaffyDuck wrote:
meapervitas wrote:prema propisima o porezu na dohodak, i u FBiH i u RS freelanceri su u obavezi platiti porez,

u RS je već upućen i javni poziv, a uskoro će isto biti i u FBiH

https://www.poreskaupravars.org/SiteLat ... ajid=13973

banke imaju sve podatke o uplatama i izvoru, tako da oni koji ne prijave i ne plate porez rizikuju prekršajne ili krivične sankcije,

naravno, upitno je kada će to sve zaživjeti u punom kapacitetu, ali da će se morati plaćati, to je sigurno
JEDINO, sto nemamo agenciju za bankarstvo na drzavnom novou i ne znam da li se moze sa prebivalistem u FBiH otvoriti ziro racun u banci sa sjedistem u RS-u. Jer banke nisu uvezane...

poreska uprava rs uputi zahtjev bankama u fbih, odnosno porezna uprava fbih uputi zahtjev bankama u rs, i dobiju podatke ..... bez obzira gdje je otvoren račun
Ne bavim sa slicnim poslovima, samo me logicno razmisljanje dovelo do navedene pretpostavke.
Koliko znam, porezne bas i ne suradjuju, bar poreska RS ne sa FBiH. Znam da su banke pod pritiskom federalne Agnecije za bankarstvo da salju sve izvjestaje i prate, prijavljuju transakcije, pogotovo vece. Dakle po zakonima FBiH. Vjerovatno ih se ne dotice sta se desava sa zakonima RS-a i slicno. Pitanje je tu da li saznanja i informacije prenose u drugi entitet, s obzirom da nisu obavezni. Sigurnoo da tu postoji neka siva zona, sad jel je ko koristi il ne, ne znam.
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#189 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by redhat »

madner wrote:
redhat wrote:
madner wrote:Mene ne, s tim da ja uvijek inzistiram da narucilac plati porez (i umanji mi odma iznos), jer onda ako njemu inspekcija dodje on ima odmah ciste papire.
Imas obavezu podnijeti godisnju poreznu prijavu, bez obzira sto je porez placen.
Naravno, pogotovo jer postoji dodatni porez ako se probije godisnji iznos.
To je po starom Zakonu o porezima kantona, koji nije na snazi uvodjenjem zakona o porezu na dohodak. Naime, postoji jedinstvena stopa poreza na dohodak za bilo koji ostvareni prihod, koji se placa akontativno tj, po isplati. Helem, mnogi zaborave podnijeti godisnju prijavu bez obzira sto je porez placen,pa bude problema.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72884
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#190 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Velkoski »

toure123 wrote:Uplatis 4% za zdravstveno a nemas pravo na zdravstveno... Yebo lud zbunjenog u ovoj drzavi!
:lol:

ma smiješno :mrgreen:

ovo je država gdje sportski klubovi duguju po 10 milki poreza, čisto informativno :mrgreen:
User avatar
otacxxl
Posts: 168
Joined: 16/03/2012 08:19

#191 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by otacxxl »

Imam kolegu koji dosta freelenca, prije nove godine su ga zvali iz banke i trazili da posalje izvode sa paypal-a kako bi dokazao izvor novca. Izgleda da im SIPA trazi te informacije o klijentima koji imaju uplate sa paypal-a.

Nakon toga je registrovao Payoneer karticu i sve uplate od freelencinga dobija na istu. Nema nikakve sanse da mu udju u trag u BiH. Ovdje bez problema sa tom karticom plaća na bilo kojem POS aparatu malte ne bez provizije, dok za dizanej novca sa bankomata ide neka provizija.

Gdje ima volje ima i načina :)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#192 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by vjesticanametli »

Moze malo vise info kako da uradim to :D moze i na pp...hvala
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#193 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by R9.. »

otacxxl wrote:Imam kolegu koji dosta freelenca, prije nove godine su ga zvali iz banke i trazili da posalje izvode sa paypal-a kako bi dokazao izvor novca. Izgleda da im SIPA trazi te informacije o klijentima koji imaju uplate sa paypal-a.

Nakon toga je registrovao Payoneer karticu i sve uplate od freelencinga dobija na istu. Nema nikakve sanse da mu udju u trag u BiH. Ovdje bez problema sa tom karticom plaća na bilo kojem POS aparatu malte ne bez provizije, dok za dizanej novca sa bankomata ide neka provizija.

Gdje ima volje ima i načina :)
Ko ti je taj drug, de nek se registruje pa da nam malo pojasni taj payoneer. Ja sam par puta postavljao pitanja vezano za tu karticu na drugoj temi ali niko ništa ne zna izgleda.
User avatar
otacxxl
Posts: 168
Joined: 16/03/2012 08:19

#194 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by otacxxl »

U biti radi se o ovom servisu https://www.payoneer.com/main/

Registrujete se kod njih (USA), uradite verifikaciju kako bi vam utvrdili identitet. Dobijete na kucnu adresu od njih debitnu karticu, čini mi se da se radi o Master Card kartici. Ubiti otvorite virtualni račun u toj njihovoj banci kako sam ja to shvatio i onda klijentu za kojeg radite date te podatke kako bi vam na taj račun vršio uplatu. Održavanje kartice vam se odmah skine sa racuna za cijelu godinu kada dobiejte prvu uplatu, cini mi se da se radi o iznosu oko 29$.

Više o tome možete pronaći na linku https://www.payoneer.com/fees/

A ima vec i tema o ovome payoneer-atm-kartica-uputstvo-t116163.html
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#195 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by R9.. »

Ma te opšte stvari znam i već sam gledao na payoneer stranici međutim u poslednje vrijeme su nešto promjenili i sad traže Iban I Swift od naše banke u kojoj imaš otvoren račun.
Ti detalji me interesuju, ako je to virtualni račun zašto će njima Swift i Iban?
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#196 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by almir90 »

Zato što je wire transfer. U princupu možeš sredstva povući na svoj bankovni račun, bez da koristiš njihovu karticu (ne plaćaš proviziju na bankomatu, a i ograničen si na 1000 KM dnevno da dižeš sa bankomata).
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#197 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by boshniak »

otacxxl wrote:Imam kolegu koji dosta freelenca, prije nove godine su ga zvali iz banke i trazili da posalje izvode sa paypal-a kako bi dokazao izvor novca. Izgleda da im SIPA trazi te informacije o klijentima koji imaju uplate sa paypal-a.

Nakon toga je registrovao Payoneer karticu i sve uplate od freelencinga dobija na istu. Nema nikakve sanse da mu udju u trag u BiH. Ovdje bez problema sa tom karticom plaća na bilo kojem POS aparatu malte ne bez provizije, dok za dizanej novca sa bankomata ide neka provizija.

Gdje ima volje ima i načina :)
To je nešto u vezi sprječavanja finansiranja terorizma, banke su to prošle godine masovno tražile od svih koji primaju novac sa paypala iako i sam paypal ima mehanzime i višestruko veće kapacitete za takve probleme od svih banaka zajedno.
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#198 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by R9.. »

almir90 wrote:Zato što je wire transfer. U princupu možeš sredstva povući na svoj bankovni račun, bez da koristiš njihovu karticu (ne plaćaš proviziju na bankomatu, a i ograničen si na 1000 KM dnevno da dižeš sa bankomata).
Ako sam te dobro skonto... Povezat ću payoneer s bankovnim računom ali u stvari ne moram preko tog računa dizat pare..
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#199 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by almir90 »

R9.. wrote:
almir90 wrote:Zato što je wire transfer. U princupu možeš sredstva povući na svoj bankovni račun, bez da koristiš njihovu karticu (ne plaćaš proviziju na bankomatu, a i ograničen si na 1000 KM dnevno da dižeš sa bankomata).
Ako sam te dobro skonto... Povezat ću payoneer s bankovnim računom ali u stvari ne moram preko tog računa dizat pare..
Da, možeš sa svog Payoneer bankovnog računa poslati novac na svoj bankovni račun u BiH direktno preko wire transfera, ne moraš uvijek koristiti karticu. To je dobro za one koji zarađuju veća sredstva, i ne isplati im se svaki dan hodati do bankomata i dizati 1000 KM, plus plaćaš velike provizije bankama čiji bankomat koristiš.
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#200 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by R9.. »

almir90 wrote:
R9.. wrote:
almir90 wrote:Zato što je wire transfer. U princupu možeš sredstva povući na svoj bankovni račun, bez da koristiš njihovu karticu (ne plaćaš proviziju na bankomatu, a i ograničen si na 1000 KM dnevno da dižeš sa bankomata).
Ako sam te dobro skonto... Povezat ću payoneer s bankovnim računom ali u stvari ne moram preko tog računa dizat pare..
Da, možeš sa svog Payoneer bankovnog računa poslati novac na svoj bankovni račun u BiH direktno preko wire transfera, ne moraš uvijek koristiti karticu. To je dobro za one koji zarađuju veća sredstva, i ne isplati im se svaki dan hodati do bankomata i dizati 1000 KM, plus plaćaš velike provizije bankama čiji bankomat koristiš.
OK hvala ti, de mi jos samo kaži koji račun u banci je potrebno otvorit, devizni ili tekući?
Post Reply