Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4276 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by un1ted »

P.Starck wrote: 16/12/2021 10:11 Ne bi rekao. Hebe se banci. Cijene su njegova stvar
Ovo nije tačno, posebno kada prijava stigne i do Vise. Oni se svim silama trude da se sve više koristi kartično plaćanje, a uvećanjem cijene i stavljanja kartice u nepovoljan položaj u odnosu na keš utice na korištenje bankovnih kartica. Znam za slučaj gdje je imao problema nakon prijave da cijena nije ista za keš i kartice.

Problem je što se "nikom ne da peglati". Ponavljam, sve prijaviti.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#4277 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by liaar »

Ja sam radio jedno 7-8 mjeseci u maloprodaji baš mobitela i tako te opreme, i gorko pamtim taj period. Prvo baš zbog toga, tih "izloženih cijena" i prodaje na taj princip. I jednom se zadesim u situaciji da sam postupio kako mi je objašnjeno, tj princip je bio ovakav :

- kreira se cijena XYZ KM + 5 % marže + 17% PDV-a, i ta je izložena na svim novim laptopima, naglašava se kupcu da je to za gotovinsko plaćanje
+ ako kupac hoće da plati karticom na rate, uvećava se cijena za još 10% jer banka uzima čini mi se oko 7-9% kamate od trgovca za tu transakciju

Zadesi se gospođa neka (i hvala joj od srca :D) i htjedne kupiti taj laptop na rate. Bio za keš oko 1500KM a na rate izađe oko 1700+-KM i ona kaže ja bih na rate taj laptop, RFB kartica na 12 mjeseci i ja joj prenesem ono što mi je rečeno, tj da mora platiti više i ona tu napravi frku kako će obavijestiti inspekciju, banku itd, e rekoh hvala Vam od srca jer se apsolutno slažem sa Vama. Prodam joj laptop na kraju po toj cijeni za keš od 1500 KM, firma faktički na tom laptopu poslovala u minusu, a meni bilo svejedno zbog tog jer sam bio na otkaznom roku u tom momentu :D
User avatar
P.Starck
Posts: 1151
Joined: 14/07/2010 22:46

#4278 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by P.Starck »

U kakvom je stanju ova država, pa javno se oglašava da je cijena za keš jedna, cijena za kartično plaćanje druga i cijena za plaćanja na rate treća!
Da mogu uraditi nešto po tom pitanju vjerovatno i bi, ali očito ne mogu. Pod oni mislim na državu, institucije kojekakve! Država nešt d'uradi! :D
Ali ovo je realnost!
Konkretno, mobiteli ulaze u državu najčešće u velikim paketima. Bez carine i sl. Onda ima red prekupaca, koji za keš kupuju po 10-20 kom. i dalje rasturaju malim shopovima. A onda ide već navedena posl. politika s razlikom da ono što je nekada išlo "ispod pulta" sada je u izlogu!
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#4279 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by liaar »

P.Starck wrote: 16/12/2021 10:44 U kakvom je stanju ova država, pa javno se oglašava da je cijena za keš jedna, cijena za kartično plaćanje druga i cijena za plaćanja na rate treća!
Da mogu uraditi nešto po tom pitanju vjerovatno i bi, ali očito ne mogu. Pod oni mislim na državu, institucije kojekakve! Država nešt d'uradi! :D
Ali ovo je realnost!
Konkretno, mobiteli ulaze u državu najčešće u velikim paketima. Bez carine i sl. Onda ima red prekupaca, koji za keš kupuju po 10-20 kom. i dalje rasturaju malim shopovima. A onda ide već navedena posl. politika s razlikom da ono što je nekada išlo "ispod pulta" sada je u izlogu!
Ali bukvalno, evo 2 veća trgovca, Imtec i Domod :

Imtec:
Image
Image

Domod:
Image
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#4280 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by Raigor Stonehoof »

ne vidim šta je problem tu? Banke uzimaju ogromnu proviziju za kupovinu na rate. Dobra volja prodavača je da vam da nižu cijenu ako platite kešom. Jel se to borite da proizvodi budu skuplji? ne kontam :)

drugo je kod ovih što rade na crno pa dižu cijene kad im tražiš račun.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#4281 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by liaar »

Raigor Stonehoof wrote: 16/12/2021 14:22 ne vidim šta je problem tu? Banke uzimaju ogromnu proviziju za kupovinu na rate. Dobra volja prodavača je da vam da nižu cijenu ako platite kešom. Jel se to borite da proizvodi budu skuplji? ne kontam :)

drugo je kod ovih što rade na crno pa dižu cijene kad im tražiš račun.
Ako se dobro sjećam te obuke, ima tome 3 godine. Elem, zakon ne gleda to tako, nego gleda da je cijena koja je izložena, ista kao i u sistemu. Ovako preko web-a i nije problem toliki, ali u radnjama mora na polici biti cijena koja se podudara sa TKM unosom u programu.

Ovako dobijaš situaciju da ti kao trgovac u momentu moraš praviti nivelaciju, podići cijenu, spasiti, pa tek onda prodati po većoj cijeni.
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#4282 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by Raigor Stonehoof »

liaar wrote: 16/12/2021 14:28
Raigor Stonehoof wrote: 16/12/2021 14:22 ne vidim šta je problem tu? Banke uzimaju ogromnu proviziju za kupovinu na rate. Dobra volja prodavača je da vam da nižu cijenu ako platite kešom. Jel se to borite da proizvodi budu skuplji? ne kontam :)

drugo je kod ovih što rade na crno pa dižu cijene kad im tražiš račun.
Ako se dobro sjećam te obuke, ima tome 3 godine. Elem, zakon ne gleda to tako, nego gleda da je cijena koja je izložena, ista kao i u sistemu. Ovako preko web-a i nije problem toliki, ali u radnjama mora na polici biti cijena koja se podudara sa TKM unosom u programu.

Ovako dobijaš situaciju da ti kao trgovac u momentu moraš praviti nivelaciju, podići cijenu, spasiti, pa tek onda prodati po većoj cijeni.
To se softverski lako rijesi, da je trgovcu lakse. Pogotovo sad kad se TKM može voditi elektronski.

Ne mozes ocekivati od radnji da idu u minus da bi ti prodali nesto na karticu. Dakle, jedino rjesenje je podic cijene i za kes placanje, da bi ovi sto kukaju bili zadovoljni :)
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#4283 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by kokuz_sa »

P.Starck wrote: 16/12/2021 10:11 Ili prodaju med ili mobitele. :D
Nego..
un1ted wrote: 15/12/2021 19:47 Prijavi banci, ostat ce bez kartičnog plaćanja u roku odmah.
Ne bi rekao. Hebe se banci. Cijene su njegova stvar. A da prijaviš tržišnom inspektoru?
Hoće, doći će po prijavi, uzet sebi kakav telefon, "pregledat" knjige u nazad 5 god. i tako ga osloboditi svih muljaža koje je radio i zdravo!

Inače, slažem se s tim da treba prijavljivati sve i svašta. I radim to redovno. iz istih razloga koje navodiš.
Da bude 5 pritužbi na rad doktora u DZ, neko bi ga prozvao javno. Da li bi bilo službeno posljedica, nije ni bitno.
Ako mu savjest imalo radi sam bi se pokušao korigovati. Ako ne, pa brate, 5 po 5. I biti na glasu kao najgori ne ide u prilog nikome.

Jedne prilike čekamo u koloni pola sata zbog saob. nesreće. Zovnem policiju, kaže pa nije niko prijavio nesreću!??
Dijete izbodu u tamvaju niko ne reaguje, to je taj društveni ambis. Još u zemlji "nezamjeranja", to je eksponencijalno u odnosu na druge.
kokuz_sa wrote: 15/12/2021 19:23 Evo ti garancije kod nas u radnji..
Kokuže druže hajde pošalji cijene za S20 FE 5G ili Snapdragon proc. :mrgreen:
950 sa 2g garancije.. oficijal +gratis staklo i biras "original" masku
ajdamo
Posts: 1054
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#4284 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by ajdamo »

Unicredit trgovcu uzme oko 3 posto od svake klix transakcije obavljene karticom (kupcu skida čitav iznos odjednom). Trgovac taj novac dobije na račun tek za 5 dana.

U slučaju plaćanja karticom na rate Unicredit trgovcu uzme više zavisno od broja rate (5 rata 7 posto, 12 rata 9,3 posto). U slučaju plaćanja na rate trgovcu sutradan legne iznos umanjen za navedeni procenat na račun.

Zbog toga domod, imtec i slične radnje prave velike razlike između gotovine i kartice i to je potpuno druga stvar u odnosu ovog što rade mob piljare.
Piljare nadodaju na istaknutu cijenu u slučaju kartice,a legalni shopovi prikažu redovnu cijenu koja važi za bezvotovinska plaćanja i cijene sa popustom za gotovinska plaćanja.

Prodavnice koje imaju velike marže ne prave tu razliku,ali gdje ti je marža manja od 25 ili 20 posto se to ne isplati.

Pisalo se davno o tome ovdje popusti-na-gotovinsko-placanje-t132452.html#p10842411


https://faktor.ba/vijest/razlicite-cije ... diti/87233
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#4285 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by Tesla Edison »

Sve ok da je veća cijena ako kupuješ na rate. To je i zakonito.

Ali ako plaćaš debitnom karticom i bez rata, i ako ti tad uveća cijenu, to je PROTUZAKONITO. Plaćanje debitnom karticom bez rata MORA biti pod istim uslovima kao plaćanje kešom. Ako je drugačije, inspekciju zovite, ali im im zaprijetite krivičnom prijavom ako primijetite bilo kakve koruptivne radnje (poklanjanje mobitela inspektorima i sl.) i obavezno tražite pismeno očitovanje o izvršenom inspekcijskom nadzoru.

Sa druge strane, kao što sam i napisao, sasvim je legalno i ok da cijena bude veća ako plaćate na rate, bilo klasičnim kreditom, bilo putem podijele na raste preko POS terminala, nevezano koja je kartica u pitanju.
ajdamo
Posts: 1054
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#4286 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by ajdamo »

Fora je u tome da i na debitnu karticu banka uzme 3 posto od iznosa,a još ti zadrži novac 5 dana. Tako da tih 5 dana nemaš ni novac ni artikal koji si prodao.

Na mob od 800 KM ti uzmu 24 marke.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#4287 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by kokuz_sa »

ajdamo wrote: 16/12/2021 21:26 Fora je u tome da i na debitnu karticu banka uzme 3 posto od iznosa,a još ti zadrži novac 5 dana. Tako da tih 5 dana nemaš ni novac ni artikal koji si prodao.

Na mob od 800 KM ti uzmu 24 marke.
A trgovac na tom cjenovnom rangu mobitela ima cca 45KM
ajdamo
Posts: 1054
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#4288 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by ajdamo »

kokuz_sa wrote: 16/12/2021 21:41
ajdamo wrote: 16/12/2021 21:26 Fora je u tome da i na debitnu karticu banka uzme 3 posto od iznosa,a još ti zadrži novac 5 dana. Tako da tih 5 dana nemaš ni novac ni artikal koji si prodao.

Na mob od 800 KM ti uzmu 24 marke.
A trgovac na tom cjenovnom rangu mobitela ima cca 45KM
ali to krajnji kupac ne zeli da razumije, on ce radije kao kakva tetkica potrcati da to prijavi inspekciji.

Muze te drzava, muze te kupac. Da su marze vece i bolji standard ne bi bio problem ni platiti tu jebenu proviziju,ali nazalost nisu.

5 godina sam radio u trgovini tako da znam kako stvari funkcionisu.
U tom periodu sam se svega nagledao,ali morao sam to raditi dok ne zavrsim studije. Doslovno mi se ogadio bilo kakav posao sa narodom.
Last edited by ajdamo on 16/12/2021 21:50, edited 1 time in total.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#4289 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by kokuz_sa »

ajdamo wrote: 16/12/2021 21:44
kokuz_sa wrote: 16/12/2021 21:41

A trgovac na tom cjenovnom rangu mobitela ima cca 45KM
ali to krajnji kupac ne zeli da razumije, on ce radije kao kakva tetkica potrcati da to prijavi inspekciji.

Muze te drzava, muze te kupac. Da su marze vece i bolji standard ne bi bio problem ni platiti tu jebenu proviziju,ali nazalost nisu.

5 godina sam radio u trgovini tako da znam kako stvari funkcionisu.

Znas kako se kaze
Kad je nas narod u pitanju
Znam ja nas, jebo ti nas..
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4290 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by seoBIH »

Ne mogu da vjerujem šta pišete, pa zbog toga i jeste ovakvo stanje. Jedino opravdanje je da imate biznis koji koristi kartično plaćanje, ili ste usko vezani za isti. Sve ostalo mi je glupost...
P.Starck wrote: 16/12/2021 10:44 Da mogu uraditi nešto po tom pitanju vjerovatno i bi, ali očito ne mogu.
Mogu, ali ne zele jer nema pritiska.
ne vidim šta je problem tu?
Kako ne vidiš? Evo ti dva scenarija:

-plaćam karticom jednokratno, nije ista cijena za keš i karticu :lol:

-plaćam shopping karticom, trgovac uvećava cijenu za 5-10% a banka reklamira "beskamatno" korištenje kartice :lol:
Raigor Stonehoof wrote: 16/12/2021 14:22 ? Banke uzimaju ogromnu proviziju za kupovinu na rate.
To mene kao kupca apsolutno ne zanima. Trgovac ne mora imati kartično plaćanje, niko ga ne tjera, zar ne? Što se tiče provizije, opet je do trgovca i njihove neorganizovanosti, kao i države. Da trgovci traže manje % i da država nije prkno evrope, procenti bi bili manji. Sada imaš par igrača koji drže monopol i neka je % takva kakva jeste.
Raigor Stonehoof wrote: 16/12/2021 14:22 Jel se to borite da proizvodi budu skuplji?
Kartice su budućnost i umanjit će korištenje keša. Kod nas su u usponu a zaživit će u narednih 5 godina. Ponavljam, ne interesuje me % trgovca, neka nema uslugu, ali neka me ne stavlja u nepovoljan položaj.
Raigor Stonehoof wrote: 16/12/2021 14:54 Ne mozes ocekivati od radnji da idu u minus da bi ti prodali nesto na karticu.
Opet isto, neka ne koristi kartično plaćanje u radnji.
Raigor Stonehoof wrote: 16/12/2021 14:54 Dakle, jedino rjesenje je podic cijene i za kes placanje, da bi ovi sto kukaju bili zadovoljni
Pa neka digne, to je opet odluka trgovca.
Tesla Edison wrote: 16/12/2021 21:23 Sve ok da je veća cijena ako kupuješ na rate. To je i zakonito.
Ne znam je li zakonito, moja banka mi je rekla da takve prijavim i da će snositi penale. To radim svaki put kada mi kažu da je razlika u cijeni za kartično i plaćanje na rate. Naravno, ako uopće dođem u tu situaciju, jer ne zalazim u takve trgovine. Primjera radi, Robot ima istu ali ISTU CIJENU za keš, karticu i pazi sad, plaćanje na rate. ISTU, IDENTIČNU, znači može se :)
ajdamo wrote: 16/12/2021 21:26 Fora je u tome da i na debitnu karticu banka uzme 3 posto od iznosa,a još ti zadrži novac 5 dana. Tako da tih 5 dana nemaš ni novac ni artikal koji si prodao.
Opet to mene kao kupca ne zanima. Ista cijena za keš i kartično plaćanje mora biti. Sada što nije, pa ni eko test nije ustavan pa se plaća.
ajdamo wrote: 16/12/2021 21:44 ali to krajnji kupac ne zeli da razumije, on ce radije kao kakva tetkica potrcati da to prijavi inspekciji.
Tako je, ne želim i ne zanima me. Trgovac je ponudio mogućnosti plaćanja i ne želim da me stavlja u nepovoljan položaj. Banci i izdavaču kartice ću rado takve prijaviti.

:bih:

PS: malo skontajte što s Visa i Mastercard fajtaju i daju 5-10-15% popusta za plaćanje karticama. Isto tako pogledajte po uređenim zemljama ala EU/USA kakvo je stanje s plaćanjem kešom, karticama i na rate. Znam ja nas, jebo nas.
In March 2015, the European Parliament voted to cap interchange fees to 0.3% for credit cards and to 0.2% for debit cards[21] and subsequently issued, in November 2015, the Payment Services Directive (PSD2) prohibiting businesses from charging extra when consumers use credit cards or debit cards.[22]
ajdamo
Posts: 1054
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#4291 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by ajdamo »

seoBIH wrote: 16/12/2021 22:05
PS: malo skontajte što s Visa i Mastercard fajtaju i daju 5-10-15% popusta za plaćanje karticama. Isto tako pogledajte po uređenim zemljama ala EU/USA kakvo je stanje s plaćanjem kešom, karticama i na rate. Znam ja nas, jebo nas.
ovi što daju popuste AKO plaćaš karticom imaju toliko velike promete da NJIMA BANKA ponudi opciju manje provizije ako se koristi njihova kartica. Penny Sarajevo je čitavo ljeto imao takvu Akciju sa NLB -bankom



Što se tiče izbacivanja mogućnosti plaćanja karticom u tom slučaju imaš drugi problem,a to je da ti kupci zbog toga ostavljaju loše recenzije na društvenim mrežama i google maps.

Ovu problematiku ne može razumjeti neko ko nije imao dodira sa realnim sektorom.

seoBIH wrote: 16/12/2021 22:05
In March 2015, the European Parliament voted to cap interchange fees to 0.3% for credit cards and to 0.2% for debit cards[21] and subsequently issued, in
da su kod nas tako male naknade niko se ne bi bunio. Kod nas su naknade od 3 (jednokratno debitnom karticom) i do 9,3 % (12 rata)
Last edited by ajdamo on 16/12/2021 22:13, edited 1 time in total.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4292 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by seoBIH »

ajdamo wrote: 16/12/2021 22:11 ovi što daju popuste AKO plaćaš karticom imaju toliko velike promete da NJIMA BANKA ponudi opciju manje provizije ako se koristi njihova kartica.
Ne znam, vjerovatno, što je i normalno.

Referirao sam se na visa vs mastercard. Oni direktno daju budžet, ne banka, te oni pokrivaju % sniženja, kako bi se korištenje kartica proširilo.
ajdamo wrote: 16/12/2021 22:11 Ovu problematiku ne može razumjeti neko ko nije imao dodira sa realnim sektorom.
E jebi ga sada :) Lično imam u porodici nekoga ko ima kartično plaćanje, koji je napravio kalkulaciju i uveo. Cijena ista za keš i karticu, to je benefit za njegove kupce. Opet kažem, da se pravi bolja država i % bi bio manji, jer bi ti na tržište odmah došli drugi igrači i ne bi 1-2 payment processora u BIH imali monopol.
ajdamo wrote: 16/12/2021 22:11 da su kod nas tako male naknade niko se ne bi bunio. Kod nas su naknade od 3 (jednokratno debitnom karticom) i do 9,3 % (12 rata)
Treba raditi na tome, a ne okretati glavu kada BIH završi na crnoj listi, što je bio slučaj ranije. Treba raditi na tome da se uđe u EU, ali avaj, jebe nas BHS faktor.
Last edited by seoBIH on 16/12/2021 22:14, edited 1 time in total.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#4293 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by Tesla Edison »

Svi ovdje brkate babe i žabe.

Jedno je kartično plaćanje, koje MORA biti pod istim uslovima kao i plaćanje kešom. Dakle cijena NE SMIJE biti drugačija. Suprotno od toga je nezakonito i podliježe inspekcijskom nadzoru.

Nešto sasvim drugo je kupovina na rate, nevezano na koji način, da li je to kupovina na rate putem bankovne kartice, ili putem klasičnog kredita. Tu cijena može biti veća, čak mi je to i logično i tako je oduvijek bilo. Nije nezakonito.

Ovo su dva odvojena pojma i nemaju nikakvih dodirnih tačaka.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4294 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by seoBIH »

Tesla Edison wrote: 16/12/2021 22:14 Nešto sasvim drugo je kupovina na rate, nevezano na koji način, da li je to kupovina na rate putem bankovne kartice, ili putem klasičnog kredita. Tu cijena može biti veća, čak mi je to i logično i tako je oduvijek bilo. Nije nezakonito.
Ne da mi se tražiti zakon, ili definisani ugovor. Trgovac NE SMIJE imati različitu cijenu za keš i plaćanje na rate karticom. To mi je rečeno iz banke i još sam pozvan da svaku nepravilnost prijavim.

Dao sam ti primjer robota, to oni svjesno rade u minusu? Imaš npr M-bike shop, ista cijena za keš i na rate, KAKO?
ajdamo
Posts: 1054
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#4295 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by ajdamo »

U Njemackoj koja je 100000000000000% razvijenija od nas na EC uzimaju samo 0,2 ili 0,3%, kod njih su i kamate niže,a mi bi da se poredimo sa EU, e pa ne moze dok se ove stavke bar malo priblize.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#4296 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by Tesla Edison »

ajdamo wrote: 16/12/2021 22:11
seoBIH wrote: 16/12/2021 22:05
PS: malo skontajte što s Visa i Mastercard fajtaju i daju 5-10-15% popusta za plaćanje karticama. Isto tako pogledajte po uređenim zemljama ala EU/USA kakvo je stanje s plaćanjem kešom, karticama i na rate. Znam ja nas, jebo nas.
ovi što daju popuste AKO plaćaš karticom imaju toliko velike promete da NJIMA BANKA ponudi opciju manje provizije ako se koristi njihova kartica. Penny Sarajevo je čitavo ljeto imao takvu Akciju sa NLB -bankom



Što se tiče izbacivanja mogućnosti plaćanja karticom u tom slučaju imaš drugi problem,a to je da ti kupci zbog toga ostavljaju loše recenzije na društvenim mrežama i google maps.

Ovu problematiku ne može razumjeti neko ko nije imao dodira sa realnim sektorom.

seoBIH wrote: 16/12/2021 22:05
In March 2015, the European Parliament voted to cap interchange fees to 0.3% for credit cards and to 0.2% for debit cards[21] and subsequently issued, in
da su kod nas tako male naknade niko se ne bi bunio. Kod nas su naknade od 3 (jednokratno debitnom karticom) i do 9,3 % (12 rata)
Zakon je jasan. Mora mi se omogućiti plaćanje karticom pod ISTIM uslovima kao i plaćanje kešom. Kolika je provizija, šta se dešava sa druge strane žice POS terminala, apsolutno me ne zanima, i boli me uho.

Ako mi onemogući kartično plaćanje, ide recenzija na sve moguće i nemoguće platforme, pa nek izvoli.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#4297 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by vjeshalica »

Ne daje svaka prodavnica mogucnost da platis na rate na sve kartice. Kod mene je Intesa ali ja ne mogu svugdje na rate platiti, a neko npr sa Unicredit moze, imaju spisak prodavnica na webu gdje prolazi. To je ocito stvar dogovora sa bankom/ugovora ili lopovluka.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#4298 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by vjeshalica »

seoBIH wrote: 16/12/2021 22:16
Tesla Edison wrote: 16/12/2021 22:14 Nešto sasvim drugo je kupovina na rate, nevezano na koji način, da li je to kupovina na rate putem bankovne kartice, ili putem klasičnog kredita. Tu cijena može biti veća, čak mi je to i logično i tako je oduvijek bilo. Nije nezakonito.
Ne da mi se tražiti zakon, ili definisani ugovor. Trgovac NE SMIJE imati različitu cijenu za keš i plaćanje na rate karticom. To mi je rečeno iz banke i još sam pozvan da svaku nepravilnost prijavim.

Dao sam ti primjer robota, to oni svjesno rade u minusu? Imaš npr M-bike shop, ista cijena za keš i na rate, KAKO?
Banci da prijavis jel tako? Bilo je situacija ali mi se nije dalo peglati iskreno
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4299 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by seoBIH »

Da bi se priblizio, moras raditi na tome, a ne reci znas ti nas, jebo ti nas. Opet % nece biti manji dok se ne stvore uslovi u ovoj državi za to.

Kupac ne smije ispaštati zbog toga i to je moje mišljenje. Sreća ima sasvim dovoljno trgovaca, a ja sam vam nabrojao dva koji dokazuju da se ne mora uvećavati cijena, već je to onaj naš mentalitet, znaš ti kupca, jebo ti kupca.
ajdamo
Posts: 1054
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#4300 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by ajdamo »

Dodatni lopovluk banke,a koji prije nije bio prisutan je da svakoj poslovnici koja kroz pos terminal ostvari manje od 750 KM prometa u mjesecu naplati 20 KM po pos uredjaju taj mjesec.


Banke u BiH su nevidjeni lihvari, umjesto da pozitivno uticu na privredu oni u talu sa vladom kroje uslove da uguse i ovo malo zdrave privrede sto imamo.
Post Reply