vienna - sta i kako?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

archbishop

vienna - sta i kako?

Post by archbishop » 06/12/2005 14:07

planiram posjetiti viennu, vrijeme kraj decembra i mozda pocetak nove godine, sta treba obavezno vidjeti? mislim, koje su vase preporuke?

Soul_Sista

Post by Soul_Sista » 06/12/2005 14:18

..obavezno posjetiti...FLEX

Image

8)

archbishop

Post by archbishop » 06/12/2005 14:19

Soul_Sista wrote:..obavezno posjetiti...FLEX

Image

8)

daj sta poblize sista...sta je to...iz kog razloga...blabla...

koop

Post by koop » 06/12/2005 14:22

Zima, sto znaci da neke stvari bas i nije isplativo posjecivati sada (Najstariji zooloski vrt na svijetu je u Becu, Kraljevski ljetnjikovac, neki od parkova,..).

U svakom slucaju setnja unutar i po ivicama Ring-a (Kruzna ulica koja opasava priv "district" Beca, odnosno stari grad).

Tu je nekako sve najkompaktnije, parlament, vjecnica, neke od najljepsih katedrala, najstarije ulice u gradu. Pogotovo ovaj dio u toku adventa, do iza nove godine, taj citva dio je kao iz bajke.
Christkindlmarkt, sto nisam siguran kako da prevedem na nas jezik (Bozicni market?), je takodje super stvar. Najveci, ali i najturistickiji je onaj ispred Rathausplatz-a (vjecnice), osim njega preporucio bih da prosetas do Spitelberg-a, gdje se nalazi jos jedan market takve vrste, ali koji je puno "pitomiji", i u neku ruku ljepsi (ali ne spektakularniji).
Elem, tu se ljudi skupljaju, ispred drvenih standova se pije punc, ili gluhwein (toplo vino),...
Otidji do Museumsquartir-a, koji je opet blizu centra. Ako te zanimaju izlozbe super mjesto, koji je u sustini ogroman kompleks, sa nizmo muzeja koji su spojeni u jednu cjelinu, sa velikim trgom u sredini. Cak ako i nisi za izlozbe, na tom trgu, uvijek se nesto desava. Imas malo alternativniji bozicni market (ili bazar, sad mi pade napamet, da je mozda to ispravnija rijec), koji vise lici na eskimski bar :) DJs pustaju muziku citavo popodne, do kasno u noc. Osim toga, u 100 metara, imas nekih 10-ak barova, restorana,...sve unutar tog Museumsquartier-a (muzejska cetvrt).
Hmm, ne znam sta te jos interesuje? Naravno ima jos milion stvari koje su za preporuciti, ali malo bi mi pomoglo kada bih znao sta te interesuje?

car-x

Re: vienna - sta i kako?

Post by car-x » 06/12/2005 14:28

archbishop wrote:planiram posjetiti viennu, vrijeme kraj decembra i mozda pocetak nove godine, sta treba obavezno vidjeti? mislim, koje su vase preporuke?

zimi ti je malo bezveze, sto se tice turistickih atrakcija, ali je grad ko grad lijep kad je okicen i tak.. u svakom slucaju bi trebo svrnuti na "Graben", jer je to najljepsi dio grada u ovo doba..

obavezno otidji na neki christkindlmarkt. ima ih po cijelom gradu.. to ti je ono organizovano par kolibica na ulici u kojima se prodaju kojekave bozicne dzidze, a sto je najbolje od svega kuhano vino i punc.. preporucuje spitellberg Image

mariahilferstrasse je isto tako lijepa kad je okicena samo je u vrijeme bozica pravo frka tamo, jer raja poludi u vrijeme bozicne kupovine..

nekad u januaru, ako jos budes tu, ispred vijecnice namontiraju klizaliste, pa bude pravo fino.. samo mislim da to bude srednom janOVara..

inace, i tamo ima jedan veliki christkindlmarkt (rekoh, ima ih svugdje u ovo doba), pa je i to mozda vrijedno posjete..

dvorac belvedere uvijek ima neke izlozbe, pa je preporucljiv i zimi, dok je schönbrunn pod snijegom malo pobezveze (ne vide se cvijetne aleje, drveco je bez lisca i tak) ali dvorac ko dvorac je lijep..

ako se zadesi neki lijep dan, otidji na donauturm na kafu, a na drugom suncanom danu na kahlenberg ili cobenzl i uzivaj u pogledu..

za izlaske navecer ako te interesuje alternativa preporucujem FLEX a ni musemusquartier nije los..

ako te interesuje arhitektura, onda je hundertwasserhaus "must to see"..

hm.. vako mi vise ne pada nista na pamet.. ako imas pitanja, bujrum

koop

Post by koop » 06/12/2005 14:39

Hundertwasser je prezime. Friedensreich Hundertwasser, poznat po gradjevinama nepravilnih oblika. Jos uvijek jedan od najomrazenijih ljudi medju austrijskim arhitektama :)
(sto ti je ljubomora)

Baghira

Post by Baghira » 06/12/2005 14:47

Ja sam bila u Oktobru 2003. u Becu. Nazalost nisam imala puno vremena, tako da sam se malo prosetala vrtom Schönbrunna, bila na Donauturmu (ak' je to onaj televizisjki toranj? :? ) i bila u centru grada, tj. starom gradu. Vidjela Sacher, aha :D Swarovski radnju, wow jes' ono bljesti :D i vjecnicu, katedralu, ne znam tacno. Stari grad je prelijep. Eh sad, sto se ja ustvari ovdje javljam.....tada su bile u starom gradu postavljene skulpture....konji u raznim bojama, a domacini mi nisu znali reci zbog cega. Da li ti konji jos uvijek krase grad ili je to bilo u sklopu neke izlozbe, godisnjice?

car-x

Post by car-x » 06/12/2005 14:50

alek wrote:jel prijevod
kuca na sto voda :?

friedrich stowasser

Friedrich Stowasser (* 15. Dezember 1928 in Wien; † 19. Februar 2000, im Pazifischen Ozean in der Nähe von Neuseeland), besser bekannt als Friedensreich Hundertwasser, war ein österreichischer Künstler, Maler und Architekt.

car-x

Post by car-x » 06/12/2005 14:51

crna_pantera wrote:Ja sam bila u Oktobru 2003. u Becu. Nazalost nisam imala puno vremena, tako da sam se malo prosetala vrtom Schönbrunna, bila na Donauturmu (ak' je to onaj televizisjki toranj? :? ) i bila u centru grada, tj. starom gradu. Vidjela Sacher, aha :D Swarovski radnju, wow jes' ono bljesti :D i vjecnicu, katedralu, ne znam tacno. Stari grad je prelijep. Eh sad, sto se ja ustvari ovdje javljam.....tada su bile u starom gradu postavljene skulpture....konji u raznim bojama, a domacini mi nisu znali reci zbog cega. Da li ti konji jos uvijek krase grad ili je to bilo u sklopu neke izlozbe, godisnjice?

nema tih konja.. ali zato ima skoro pa dva miliona drugih.. ;)

Baghira

Post by Baghira » 06/12/2005 14:55

car-x wrote:nema tih konja.. ali zato ima skoro pa dva miliona drugih.. ;)

:lol: :D :D

Nego, ni ti mi ne znas reci sto su tada bili postavljeni, ili? :roll: :D

zensko

Post by zensko » 06/12/2005 14:59

Image

8)

:lol: :lol: :lol: odlicna preporuka Sista :D
gledaj da bude ponedeljak kad je dub night :D

Soul_Sista

Post by Soul_Sista » 06/12/2005 15:00

zensko wrote:

Image

8)

..zna Sista sta valja :D :D

car-x

Post by car-x » 06/12/2005 15:00

crna_pantera wrote:
car-x wrote:nema tih konja.. ali zato ima skoro pa dva miliona drugih.. ;)

:lol: :D :D

Nego, ni ti mi ne znas reci sto su tada bili postavljeni, ili? :roll: :D

ne sjecam se toga..
mozda je autor tapiserije "konji na pojilu" imo izlozbu tih dana... ;)

zensko

Post by zensko » 06/12/2005 15:01

car-x

e zaboravio si onaj kolach :D na stephan platzu :D

car-x

Post by car-x » 06/12/2005 15:02

Soul_Sista wrote:
zensko wrote:

Image

8)

ma flex je u zadnje vrijeme poprilicno isfuran.. tipicno navikano mjesto, gdje onda usljed hype-a nahrli raja.. ali dobro je jednom, dvaput otici tamo..

car-x

Post by car-x » 06/12/2005 15:06

zensko wrote:car-x

naravno.. kako sam to mogo usehviti..

elem, za dobre kolace i kafu, uz zvuke neke lagane glazbe (teta ili ciko pocesto sviraju uzivo) preporucujem kafe diglas

jes da su secije pravljene za ljude od prije 100 godina, ali ima to nesto svoje..

ne znam sta je sa kafe havelka.. znam da je teta jozefina koja je to drzala umrla skoro u 90oj ili tako nesto godini..

Soul_Sista

Post by Soul_Sista » 06/12/2005 15:09

car-x wrote:
Soul_Sista wrote:
zensko wrote:

Image

8)

ma flex je u zadnje vrijeme poprilicno isfuran.. tipicno navikano mjesto, gdje onda usljed hype-a nahrli raja.. ali dobro je jednom, dvaput otici tamo..

..heh, zadnji put bila u novembru 2003..nemam pojma sta se izmijenilo od tad ..drugacije je naravno kad ne zivis tu pa sve cekas da opet posjetis.. :roll: kao ja :roll: :D

archbishop

Post by archbishop » 06/12/2005 16:00

car-x wrote:
zensko wrote:car-x

naravno.. kako sam to mogo usehviti..

elem, za dobre kolace i kafu, uz zvuke neke lagane glazbe (teta ili ciko pocesto sviraju uzivo) preporucujem kafe diglas

jes da su secije pravljene za ljude od prije 100 godina, ali ima to nesto svoje..

ne znam sta je sa kafe havelka.. znam da je teta jozefina koja je to drzala umrla skoro u 90oj ili tako nesto godini..

viele danke to jel ovdje ide ono (zu) alles...
care tebi merhaba do neba, bash si se potrudio, dok ovo obidjem valja kuci...
nego vise me zanima arhitektura i znamenitosti, pa i stare koste gdje da popiju kahvu.
nocni provod jok vala...pa vid mi nicka... :D flex ni u shali, daklem.
alek stas da ti poshaljem iz budima :D

digger

Post by digger » 07/12/2005 20:53

Izvinjavam se za upad.

Molim sve one koji su zainteresovani da pomognu akciju slanja novogodisnjih paketica djeci u BiH, da posjete temu "N-GODISNJI PAKETI ZA DJECU KOJA NEMAJU."

Link:
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 987#645987

Tu su i informacije kako poslati doprinos. Svaki paketic kosta 15 KM sto bi trebao da bude najmanji prilog.

Za uplate iz inostranstva, idite na moj post u plavom, strana # 8.

Za domaca placanja gotovinom, idite na stranu 11 i dalje.

Hvala unaprijed na prilozima.

Digger.

amnesiac

Post by amnesiac » 21/12/2005 12:33

u slucaju da volis dozivljaje à la indiana jones: otidji na karlsplatz, na tehnicki univerzitet...prosetaj par puta okolo, na jednom cosku ces naci natpis da je zgrada napravljena tako, da upravo taj cosak pokriva grob nekog neznanog siromaha...samo rijetki znaju da tu lezi niko drugi do antonio vivaldi...

DaysleepeR

Post by DaysleepeR » 21/12/2005 12:40

Upravo se vratio iz Beca, bijah tamo 5 dana, 2 dana poslom, 3 dana zajebancije.

Ma samo na metro na Stephansplatz i tu ti je sve sto te interesuje.

Imas hodat noge da ti otpadnu i opet da se ne nagledas.

pirmin

Post by pirmin » 09/03/2006 16:09

Image

8)

Svraca li ko u ponedeljak?
Bice tu nenadjebivog Dub-a.

8-)

car-x

Post by car-x » 09/03/2006 16:34

pirmin wrote:

8)

Svraca li ko u ponedeljak?
Bice tu nenadjebivog Dub-a.

8-)

s obzirom da je renovirani U4 opet poceo sa raodm, flex me nece vidjeti duze vremena..

pirmin

Post by pirmin » 09/03/2006 19:16

car-x wrote:
s obzirom da je renovirani U4 opet poceo sa raodm, flex me nece vidjeti duze vremena..

Meidling mi je nepoznanica totalna.
Vidis,mogao bi se i provjeriti kultni status tog kluba.

8-)

car-x

Post by car-x » 10/03/2006 00:17

pirmin wrote:
car-x wrote:

Meidling mi je nepoznanica totalna.
Vidis,mogao bi se i provjeriti kultni status tog kluba.

8-)

samo gledaj kojim ces danom otici.. srijeda, petak i subota su meni najdrazi..

Post Reply