Video nadzor i alarmni sistemi

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
_Reds_
Posts: 9402
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1 Video nadzor i alarmni sistemi

Post by _Reds_ »

Nisam našao da ima neka tema oko video nadzora.

Da li je ko skoro radio? I šta preporučuju da je trenutno bestbuy? Na tržištu ima ima vega i svačega, cijene isto prilično variraju.
Last edited by _Reds_ on 13/12/2021 10:29, edited 1 time in total.
sasajev
Posts: 656
Joined: 20/06/2016 09:49

#2 Re: Video nadzor

Post by sasajev »

_Reds_ wrote: 13/12/2021 00:59 Nisam našao da ima neka tema oko video nadzora.

Da li je ko skoro radio? I šta preporučuju da je trenutno bestbuy? Na tržištu ima ima vega i svačega, cijene isto prilično variraju.
Koliko para imas na raspolaganju, koliko kamera mislis stavljati?
ajdamo
Posts: 1121
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#3 Re: Video nadzor

Post by ajdamo »

Godinama koristim hikvision opremu, mislim da je kod njih najbolji omjer uloženo/dobijeno.

Imaju solidne aplikacije za praćenje. Vjerovatno je sad skuplje nego ranije pošto je sve poskupilo, ja sam zadnji put ugrađivao prije 2 godine.
epik
Posts: 1510
Joined: 10/05/2011 14:15

#4 Re: Video nadzor

Post by epik »

Ja sam postavljao DVC snimace i kamere. Imaju na raspolaganju opremu za sve potrebe.
Radio sam i Hikvision dobra oprema
Radio sam i najjeftiniji JMK prije 10 godina, i nikad nije stao....
Po meni je DVC najbojji ako cemo uzeti u obzir omjer cijene i kvalitete.
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#5 Re: Video nadzor

Post by _someone »

Isto pitanje, plus alarm? 3-4 kamere, plus alarm da mi pokriva prvi sprat i dvije garaze, kako to ide, vjerovatno moram senzore pokreta postaviti gdje god hocu da mi se aktivira ako ko provali? Cijena mi ne igra veliku ulogu, naravno ne bi sad 10 milja dao na ovo ali ne bi ni nesto jeftino pa da se alarm aktivira svako malo bezveze ko u prvog mi komsije, glavu nam razbija kad zasvira :D
User avatar
_Reds_
Posts: 9402
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#6 Re: Video nadzor

Post by _Reds_ »

sasajev wrote: 13/12/2021 10:01
_Reds_ wrote: 13/12/2021 00:59 Nisam našao da ima neka tema oko video nadzora.

Da li je ko skoro radio? I šta preporučuju da je trenutno bestbuy? Na tržištu ima ima vega i svačega, cijene isto prilično variraju.
Koliko para imas na raspolaganju, koliko kamera mislis stavljati?
Trenutno 4, kasnije bi doddao još dvije, tako da mi u startu treba snimač sa 8 kaanala.

HIK Vision je vidim dosta zaskupljen i poskup, i sada ne znam da li vrijedi tih para, da li su ovi jeftiniji bas losiji ?
I da treba mi IP sistem sa POE napajanjem.
A šta znam, šta je neki best buy za cca 1000-1200 KM. Dakle 4 kamere, snimač. Disk mogu i sam kupiti, i imam nekih vec.
Tehnički gledano ima kamera jeftinijih, po specifikaciji istih, eh sada kako je u praksi je druga stvar.

Slično je i kod alram, da li je paradox toliko bolji od ostalih, ili je tu također plaćanje imena.
sasajev
Posts: 656
Joined: 20/06/2016 09:49

#7 Re: Video nadzor

Post by sasajev »

_Reds_ wrote: 13/12/2021 10:28
sasajev wrote: 13/12/2021 10:01

Koliko para imas na raspolaganju, koliko kamera mislis stavljati?
Trenutno 4, kasnije bi doddao još dvije, tako da mi u startu treba snimač sa 8 kaanala.

HIK Vision je vidim dosta zaskupljen i poskup, i sada ne znam da li vrijedi tih para, da li su ovi jeftiniji bas losiji ?
I da treba mi IP sistem sa POE napajanjem.
A šta znam, šta je neki best buy za cca 1000-1200 KM. Dakle 4 kamere, snimač. Disk mogu i sam kupiti, i imam nekih vec.
Tehnički gledano ima kamera jeftinijih, po specifikaciji istih, eh sada kako je u praksi je druga stvar.

Slično je i kod alram, da li je paradox toliko bolji od ostalih, ili je tu također plaćanje imena.
Hikvision oprema.... IP snimac 8 kanala 370KM, POE switch 8 izlaza 160KM, IP kamere zavisno od rezolucije od 160KM (2mp) pa navise.
Mozes se uklopiti sa opremom ako ces sam ugradjivati to.
sasajev
Posts: 656
Joined: 20/06/2016 09:49

#8 Re: Video nadzor i alarmni sistemi

Post by sasajev »

Hikvision ima odlicne bezicne alarme, pandan Ajaxu.
Ako kome treba neka ponuda video nadzora ili alarma neka se javi u PP
epik
Posts: 1510
Joined: 10/05/2011 14:15

#9 Re: Video nadzor

Post by epik »

_Reds_ wrote: 13/12/2021 10:28
Trenutno 4, kasnije bi doddao još dvije, tako da mi u startu treba snimač sa 8 kaanala.

HIK Vision je vidim dosta zaskupljen i poskup, i sada ne znam da li vrijedi tih para, da li su ovi jeftiniji bas losiji ?
I da treba mi IP sistem sa POE napajanjem.
A šta znam, šta je neki best buy za cca 1000-1200 KM. Dakle 4 kamere, snimač. Disk mogu i sam kupiti, i imam nekih vec.
Tehnički gledano ima kamera jeftinijih, po specifikaciji istih, eh sada kako je u prkasi je drua stvar.

Slično je i kod alram, da li je paradox toliko bolji od ostalih, ili je tu također plaćanje imena.
Sve je poskupilo generalno.
Neces pogrijesiti ni sa DVC, mogu ti poslati broj pa neka ti urade predracun.

Mozes pogledati i u Kiseljaku u Doperu, tu sam 16 kanalni platio 300 KM bez diska, kamere po 30 KM 2MP... Radi vjeruj skoro 5 godina bez problema, znaci cijene su bile nidje veze. Sad je poskupljalo vjerovatno.
Sto se tice diska moze bilo koji, ali imaju recimo WD PURPLE koji je konstrusisan za video nadzor, godinama se vrsi pisi/brisi ...
Poe adaptere takodjer u Doperu se moze kupiti.

Ako mislis na kompletnu IP opremu to je druga prica.

Paradox je samo dosta zastupljen kod nas.
Sve sto sam ugradio privatno je DSC.
User avatar
diablobih
Posts: 8267
Joined: 28/12/2015 02:17

#10 Re: Video nadzor i alarmni sistemi

Post by diablobih »

Meni paradox alarm, odlican, nemam zamjerke, dok su kamere reolink. Prezadovoljan i aplikacijom i slikom i zvukom, a najvise cijenom :)
User avatar
_Reds_
Posts: 9402
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#11 Re: Video nadzor i alarmni sistemi

Post by _Reds_ »

Kakav je ovaj Longse. Vidim da se u zadnje vrijeme baš ugrađuje, a nije da je jeftin.
superOdlichan
Posts: 143
Joined: 30/09/2021 23:34

#12 Re: Video nadzor i alarmni sistemi

Post by superOdlichan »

Može li mi neko pomoći oko postavljanja DVC kamere? Kupio sam DVC-TF2283AIN2, međutim ne mogu da je podesim da funkcioniše..

Povezao sam kameru na laptop preko ethernet kabla direktno i napajam pomoću 12V adaptera. Skinuo sam NVMS 2.0 CMS softver i kad idem "Add Device", prepozna da postoji neki uređaj sa IP adresom 192.168.1.202, port 9008 ali piše "Device is offline"..

Pokušao sam je spojiti i na DVR na kom su već povezane 3 DVC kamere koje rade regularno, međutim ista situacija, piše da je offline iako prepozna i koji je tačno model kamere..

Šta trebam uraditi da bude online i da daje sliku, da li je moguće da mi je neispravna kamera stigla?
EKSER1337
Posts: 293
Joined: 24/09/2014 22:12

#13 Re: Video nadzor i alarmni sistemi

Post by EKSER1337 »

Pozdrav,

Da li neko zna dal ova kamera može raditi konstantno na napajanju? Pitam za svaki slučaj, nema smisla da ne može. ili može preporuka neke okej smart outdoor kamere.

https://www.mi.com/pk/product/mi-wirele ... era-1080p/

Hvala unaprijed :-D
Miro Spiro
Posts: 562
Joined: 16/10/2010 13:42

#14 Re: Video nadzor i alarmni sistemi

Post by Miro Spiro »

superOdlichan wrote: 08/09/2023 14:46 Može li mi neko pomoći oko postavljanja DVC kamere? Kupio sam DVC-TF2283AIN2, međutim ne mogu da je podesim da funkcioniše..

Povezao sam kameru na laptop preko ethernet kabla direktno i napajam pomoću 12V adaptera. Skinuo sam NVMS 2.0 CMS softver i kad idem "Add Device", prepozna da postoji neki uređaj sa IP adresom 192.168.1.202, port 9008 ali piše "Device is offline"..

Pokušao sam je spojiti i na DVR na kom su već povezane 3 DVC kamere koje rade regularno, međutim ista situacija, piše da je offline iako prepozna i koji je tačno model kamere..

Šta trebam uraditi da bude online i da daje sliku, da li je moguće da mi je neispravna kamera stigla?
Koji snimač imaš, kako se ostale kamere napajaju. Koji adapter koristis za tu kameru, koliko ampera ima.

Ako ces je spajati na snimač, moraš je prijaviti preko snimača, ne možes preko LAN mreže.
epik
Posts: 1510
Joined: 10/05/2011 14:15

#15 Re: Video nadzor i alarmni sistemi

Post by epik »

DVC odlican i vrlo pristupacan sa cijenama. Prije par dana sam postavio 18 kanalni snimac, 16AHD + 2IP 260KM veleprodajna cijena. Dosad nikad nijedne reklamacije nisam imao ni na jednu komponentu.
Asortiman je ogroman za svaki budzet od AHD buletki 55 Km do kamere od cirka 5000 km 4g sa solarnim napajanjem...
epik
Posts: 1510
Joined: 10/05/2011 14:15

#16 Re: Video nadzor i alarmni sistemi

Post by epik »

superOdlichan wrote: 08/09/2023 14:46 Može li mi neko pomoći oko postavljanja DVC kamere? Kupio sam DVC-TF2283AIN2, međutim ne mogu da je podesim da funkcioniše..

Povezao sam kameru na laptop preko ethernet kabla direktno i napajam pomoću 12V adaptera. Skinuo sam NVMS 2.0 CMS softver i kad idem "Add Device", prepozna da postoji neki uređaj sa IP adresom 192.168.1.202, port 9008 ali piše "Device is offline"..

Pokušao sam je spojiti i na DVR na kom su već povezane 3 DVC kamere koje rade regularno, međutim ista situacija, piše da je offline iako prepozna i koji je tačno model kamere..

Šta trebam uraditi da bude online i da daje sliku, da li je moguće da mi je neispravna kamera stigla?
Postavi bilo kakav ruter
ili switch izmedju kamere i laptopa. Ili izmedju kamere i snimaca. U postavkama kamere promjeni IP adresu koja ti je na laptopu i deafult gateway. Znaci ako je snimac ili laptop sa ip adresom 192.168.0.2, tvoja kamera ce biti 192.168.0.3 . Defalut gateway isti 192.168.0.1 i na laptopu i na kameri.
superOdlichan
Posts: 143
Joined: 30/09/2021 23:34

#17 Re: Video nadzor i alarmni sistemi

Post by superOdlichan »

epik wrote: 13/09/2023 18:52
Postavi bilo kakav ruter
ili switch izmedju kamere i laptopa. Ili izmedju kamere i snimaca. U postavkama kamere promjeni IP adresu koja ti je na laptopu i deafult gateway. Znaci ako je snimac ili laptop sa ip adresom 192.168.0.2, tvoja kamera ce biti 192.168.0.3 . Defalut gateway isti 192.168.0.1 i na laptopu i na kameri.
Ovako, uhvatio sam malo vremena i pokušao tako (mada i prije sam tako radio) ali neće..

Znači 4 kamere idu na ruter, a ruter na DVR i 3 rade uredno, ali ova nova koju sam kupio ne radi..

Uploadovao sam na ImgBB postavke IP adresa:

Postavke snimača: https://ibb.co/gwy1Yp7
Dodavanje kamere: https://ibb.co/L8PnCMb
Ostale kamere ONLINE, nova OFFLINE: https://ibb.co/7S422kM
epik
Posts: 1510
Joined: 10/05/2011 14:15

#18 Re: Video nadzor i alarmni sistemi

Post by epik »

superOdlichan wrote: 04/10/2023 20:14
Ovako, uhvatio sam malo vremena i pokušao tako (mada i prije sam tako radio) ali neće..

Znači 4 kamere idu na ruter, a ruter na DVR i 3 rade uredno, ali ova nova koju sam kupio ne radi..

Uploadovao sam na ImgBB postavke IP adresa:

Postavke snimača: https://ibb.co/gwy1Yp7
Dodavanje kamere: https://ibb.co/L8PnCMb
Ostale kamere ONLINE, nova OFFLINE: https://ibb.co/7S422kM
Izgledaju uredno postavke, pomislio sam da ti je ta kamera jaca od 2mpx al nije... probaj kabal promjeniti... adapter... default gateway na kameri 192.168.1.1 je li postavljen ?
superOdlichan
Posts: 143
Joined: 30/09/2021 23:34

#19 Re: Video nadzor i alarmni sistemi

Post by superOdlichan »

epik wrote: 04/10/2023 20:28 Izgledaju uredno postavke, pomislio sam da ti je ta kamera jaca od 2mpx al nije... probaj kabal promjeniti... adapter... default gateway na kameri 192.168.1.1 je li postavljen ?
Kad sam na laptopu pokušavao, pokušavao sam naravno sa drugim adapterom i ethernet kablom jer su ovi što idu na snimač provedeni kroz zid. Ali ista je situacija.. Je li moguće da je kamera djelimično neispravna? Da je ovaj koga smo prvobitno platili da nam instalira taj sav sistem za videonadzor stavio neke secret postavke koje samo on zna kad instalira kamere (ako postoji mogućnost da je to uradio, mada ne vjerujem, možda da probam onda neki full reset snimača i da postavim sve od nule)?

Jeste, automatski se postavi taj gateway.
epik
Posts: 1510
Joined: 10/05/2011 14:15

#20 Re: Video nadzor i alarmni sistemi

Post by epik »

superOdlichan wrote: 05/10/2023 10:17 Kad sam na laptopu pokušavao, pokušavao sam naravno sa drugim adapterom i ethernet kablom jer su ovi što idu na snimač provedeni kroz zid. Ali ista je situacija.. Je li moguće da je kamera djelimično neispravna? Da je ovaj koga smo prvobitno platili da nam instalira taj sav sistem za videonadzor stavio neke secret postavke koje samo on zna kad instalira kamere (ako postoji mogućnost da je to uradio, mada ne vjerujem, možda da probam onda neki full reset snimača i da postavim sve od nule)?

Jeste, automatski se postavi taj gateway.
Ne vidim mogucnost da neko nesto postavi, cak ti je kamera broj 2 asli ista kao offline kamera. Udji na postavke kamere 2, idi na edit vidi sta je upisano. iskuljci automatsko dodjeljivanje ip adresa upisi sve rucno. Probaj, tu je negdje greska 90%
Post Reply