Vanredan studij - šta, kako...?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Ljubicica88

#1 Vanredan studij - šta, kako...?

Post by Ljubicica88 » 02/10/2014 19:04

Nadam se da će mi neko moći pomoći u vezi s ovim. Imam 26 godina i zaposlena sam. Nisam baš dobrostojećeg finansijskog stanja, ali imam nekog ko bi mi želio pomoci da upišem fakultet. Pa me zanima sljedeće:

Jesu li za ovu godinu vec prošli rokovi za upis? Studirala bih u Tuzli, još nisam odlučila šta, ali na putu sam da i to odlučim, ali ako su prošli rokovi, da znam.

Koliko otprilike iznosi upis na vanredan studij? O kojoj cifri se radi?

Ima li neko ovdje ko vanredno studira u Tuzli, pa da mi malo opširnije pojasni "kako to sve hoda", jer ja nisam upoznata sa tim?

I eto, sve oko toga me zanima pa je svaki dobronamjeran i koristan komentar dobrodošao.

newlevel

#2 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by newlevel » 02/10/2014 19:23

Sto se tice rokova. Mozes svugdje i pored roka upisati kao vanredan. Oni samo zele tvoj kesh. Ne znam sta bi studirala, a cijene su inace 1200-1500km.

Sent from my Nokia 3310

Ljubicica88

#3 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by Ljubicica88 » 02/10/2014 19:58

newlevel wrote:Sto se tice rokova. Mozes svugdje i pored roka upisati kao vanredan. Oni samo zele tvoj kesh. Ne znam sta bi studirala, a cijene su inace 1200-1500km.
Hvala ti na odgovoru. Uh, to je baš puno. Ali dobro da i to znam. Ma trebam nekom reći koliko je upis, jer mi taj neko zeli pomoci posto vidi potencijal u meni, ali sad se ne usuđujem ni reći. Izlazak na ispite se plaća također..jel? Koliko se plaća izlazak na ispit? Slabo ja znam išta oko tog vanrednog studiranja.

P308

#4 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by P308 » 02/10/2014 19:58

Ne znam za Tuzlu ali sumnjam da se mnogo razlikuje od Sarajeva pa evo par informacija. U Sarajevu je recimo na FF vanredan studij 900 KM u prvom ciklusu i 1000 KM u drugom ciklusu. Govoreci konkretno za FF vanredni studenti imaju iste obaveze kao i redovni (seminarske radove, portfolio, idejne projekte, prikaze knjiga, cak i prezentacije) osim dolaska na predavanja i vjezbe - toga su oslobodjeni. U mjesecu se jednom organizira radna subota u okviru kojih se ti studenti upucuju u zadatke i slicno tj. imaju "mini" predavanja.
Koliko sam ja upucen, kod nas se ne mozes upisati i pored roka kao vanredan student sto kolega/ica @newlevel navodi. Doduse nisam siguran, treba provjeriti.
Last edited by P308 on 02/10/2014 20:06, edited 1 time in total.

dobar osjecaj

#5 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by dobar osjecaj » 02/10/2014 19:59

Nemam iskustvo s vanrednim studijem u Tuzli. Imam licno u Sarajevu i posredno za brata u Sarajevu i sestru u Mostaru.
Iako se cini da na fakultetima zele samo taj novac, koji konkretno u mom i sestrinom slucaju iznosi 1000+ godisnje a bratovom 2500+ godisnje taj koncept je iz ovog mog iskustva ravan uzasu.
Nastava koju obecaju vikendom je ili nepostojeca, ili dodjes a profesori se ne pojave bez ikakve najave na oglasnim plocama ili ne daj Boze internet stranicama tih fakulteta. Svaka najmanja potreba za bilo kakvom promjenom smjera se krvavo placa i novcem i strpljenjem. U studentskim sluzbama dva fakulteta s kojima ja licno imam previse posla u Sarajevu i toj jednoj u Mostaru rade mahom porodice nekakvog seljakastog mentaliteta, alergicni na pristojnost i "dobar dan".
Mozda je vanrednim studentima lakse polaganje vecine ispita. Mozda im se vise gleda kroz prste. Nije vrijedno sve te gnjavaze osim ako nemas izuzetno jake zivce, strpljenje i ako ti seljakluk nije postao previse ok da te takve stvari ne doticu.
Upisi za vanredni kao i redovni studij su bili vezani za konkurse za prijem u prvom i drugom roku. Koliko mi je poznato samo ljudi koji su prosli process prijavljivanja na objavljene konkurse i stekli pravo upisa mogu jos uvijek da se upisu kao redovni i vanredni student na visokoskolskim ustanovama. Ne vjerujem da je ista drugacije na Univerzitetu Tuzla. Sretno!

P308

#6 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by P308 » 02/10/2014 19:59

Ispiti se ne placaju dodatno a ukoliko te brine previsoka cijena, na nekim fakultetima dozvoljavaju i placanje u ratama, pa ne znam pomaze li to?
Last edited by P308 on 02/10/2014 20:07, edited 1 time in total.

dobar osjecaj

#7 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by dobar osjecaj » 02/10/2014 20:02

Ljubicica88 wrote:
newlevel wrote:Sto se tice rokova. Mozes svugdje i pored roka upisati kao vanredan. Oni samo zele tvoj kesh. Ne znam sta bi studirala, a cijene su inace 1200-1500km.
Hvala ti na odgovoru. Uh, to je baš puno. Ali dobro da i to znam. Ma trebam nekom reći koliko je upis, jer mi taj neko zeli pomoci posto vidi potencijal u meni, ali sad se ne usuđujem ni reći. Izlazak na ispite se plaća također..jel? Koliko se plaća izlazak na ispit? Slabo ja znam išta oko tog vanrednog studiranja.
Ispiti se ne placaju dodatno ako ih polazes u rokovima predvidjenim za tu skolsku godinu. Ukljuceni su u cijenu godisnje skolarine.

Ljubicica88

#8 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by Ljubicica88 » 02/10/2014 20:07

dobar osjecaj wrote:Ispiti se ne placaju dodatno ako ih polazes u rokovima predvidjenim za tu skolsku godinu. Ukljuceni su u cijenu godisnje skolarine.
Eh, to je jako korisna informacija. Ako je to tako, onda i nije baš tako strašna ona cifra za upis. Moram biti optimistična. Nema druge opcije osim vanrednog studija jer sam ja samohrana majka, uz to jos i zaposlena.

Baš ti hvala na tvom korisnom odgovoru. :)
Last edited by Ljubicica88 on 02/10/2014 20:30, edited 2 times in total.

Ljubicica88

#9 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by Ljubicica88 » 02/10/2014 20:09

P308 wrote:Ispiti se ne placaju dodatno a ukoliko te brine previsoka cijena, na nekim fakultetima dozvoljavaju i placanje u ratama, pa ne znam pomaze li to?
Čuj, moze i na rate na nekim fakultetima. Hm, to je jako olakšavajući faktor. Hvala ti što me upozna sa tim. :)

P308

#10 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by P308 » 02/10/2014 20:11

Ljubicica88 wrote:
P308 wrote:Ispiti se ne placaju dodatno a ukoliko te brine previsoka cijena, na nekim fakultetima dozvoljavaju i placanje u ratama, pa ne znam pomaze li to?
Čuj, moze i na rate na nekim fakultetima. Hm, to je jako olakšavajući faktor. Hvala ti što me upozna sa tim. :)
Kod nas na fakultetu dozvoljavaju. Samo se preda molba u kojoj objasnis svoju situaciju a koja u 99% slucajeva bude odobrena.

Ljubicica88

#11 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by Ljubicica88 » 02/10/2014 20:38

dobar osjecaj wrote:Mozda je vanrednim studentima lakse polaganje vecine ispita. Mozda im se vise gleda kroz prste. Nije vrijedno sve te gnjavaze osim ako nemas izuzetno jake zivce, strpljenje i ako ti seljakluk nije postao previse ok da te takve stvari ne doticu.
Sve mene dotiče, ali sve se to mora istrpit da bi se ako Bog da postigao bilo kakav uspjeh u životu. Strpljenje je ključ uspjeha.

dobar osjecaj

#12 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by dobar osjecaj » 02/10/2014 20:43

Ljubicica88 wrote:
dobar osjecaj wrote:Mozda je vanrednim studentima lakse polaganje vecine ispita. Mozda im se vise gleda kroz prste. Nije vrijedno sve te gnjavaze osim ako nemas izuzetno jake zivce, strpljenje i ako ti seljakluk nije postao previse ok da te takve stvari ne doticu.
Sve mene dotiče, ali sve se to mora istrpit da bi se ako Bog da postigao bilo kakav uspjeh u životu. Strpljenje je ključ uspjeha.
Slazem se s tim samo ja sam u drugacijoj poziciji. Imam vec dodiplomsko, postdiplomsko obrazovanje, radno iskustvo, posao i izgubila sam strpljenje i poniznost koji su korisne osobine na tom putu. Upisala sam taj studij cisto jer sam zeljela formalizovati nesto sto sam naucila iz strasti da bih to mogla koristiti u finansijske svrhe u skladu sa zakonom ali nisam sigurna da cu trpiti sav taj seljakluk i prepreke jos dugo. Tebi u svakom slucaju zelim puno srece da poboljsas svoje sanse i kvalitet zivota. Sretno!

Ljubicica88

#13 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by Ljubicica88 » 02/10/2014 20:56

Ah, pa ja sam onda za tebe mala maca. Svaka ti čast. Divim ti se. Valjalo je doć dotle. :stolica:

Ambrozija

#14 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by Ambrozija » 02/10/2014 21:25

dobar osjecaj wrote: Mozda je vanrednim studentima lakse polaganje vecine ispita. Mozda im se vise gleda kroz prste.
Izvini, ali ovo aposlutno nije tacno. Samo moze biti teze jer ne prisustvuju predavanjima.
Govorim iz iskustva, postdiplomski studij sam zavrsila kao vanredna studentica, i niko mi nije gledao kroz prste niti sam lakse polagala ispite zbog svog statusa.

dobar osjecaj

#15 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by dobar osjecaj » 02/10/2014 21:32

Ambrozija wrote:
dobar osjecaj wrote: Mozda je vanrednim studentima lakse polaganje vecine ispita. Mozda im se vise gleda kroz prste.
Izvini, ali ovo aposlutno nije tacno. Samo moze biti teze jer ne prisustvuju predavanjima.
Govorim iz iskustva, postdiplomski studij sam zavrsila kao vanredna studentica, i niko mi nije gledao kroz prste niti sam lakse polagala ispite zbog svog statusa.
Ja se slazem s tobom. Pisem to sa "mozda" ne iz iskustva ili sto vjerujem u to nego sto je to prilicno rasireno misljenje.

Ljubicica88

#16 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by Ljubicica88 » 03/10/2014 10:31

Ljudi, ja koliko sam gledala po internetu nisam nasla da se moze upisat mimo roka, jer sam gledala rokove i broj studenata predviđen za prijem na fakultet, i na tabeli svugdje pise na kraju i za samofinansirajuće, znaci i oni se upisuju u tom predviđenom roku, a svi rokovi za upis su prošli koliko sam ja vidjela, tako da nista od toga ove godine.

dobar osjecaj

#17 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by dobar osjecaj » 03/10/2014 10:43

Ljubicica88 wrote:Ljudi, ja koliko sam gledala po internetu nisam nasla da se moze upisat mimo roka, jer sam gledala rokove i broj studenata predviđen za prijem na fakultet, i na tabeli svugdje pise na kraju i za samofinansirajuće, znaci i oni se upisuju u tom predviđenom roku, a svi rokovi za upis su prošli koliko sam ja vidjela, tako da nista od toga ove godine.
Ja sam i ove sedmice npr. vidjala dosta studenata Filozofskog fakulteta kako uplacuju skolarinu i popunjavaju upisni materijal. Mislim da ti je najbolje otici do fakulteta za koji si zainteresovana licno, popuniti molbu za odobravanje za upis naknadno i razgovarati s nekim u studenstkoj sluzbi da vidis da li je to moguce. Internet stranice su uglavnom lose i informacije koje se objavljuju na stranicama su genericke prirode. Svaki pojedinacni slucaj iziskuje informisanje na licu mjesta, podnosenje molbi i sl.

Individualism18

#18 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by Individualism18 » 03/10/2014 17:17

dobar osjecaj wrote:
Ljubicica88 wrote:Ljudi, ja koliko sam gledala po internetu nisam nasla da se moze upisat mimo roka, jer sam gledala rokove i broj studenata predviđen za prijem na fakultet, i na tabeli svugdje pise na kraju i za samofinansirajuće, znaci i oni se upisuju u tom predviđenom roku, a svi rokovi za upis su prošli koliko sam ja vidjela, tako da nista od toga ove godine.
Ja sam i ove sedmice npr. vidjala dosta studenata Filozofskog fakulteta kako uplacuju skolarinu i popunjavaju upisni materijal. Mislim da ti je najbolje otici do fakulteta za koji si zainteresovana licno, popuniti molbu za odobravanje za upis naknadno i razgovarati s nekim u studenstkoj sluzbi da vidis da li je to moguce. Internet stranice su uglavnom lose i informacije koje se objavljuju na stranicama su genericke prirode. Svaki pojedinacni slucaj iziskuje informisanje na licu mjesta, podnosenje molbi i sl.
Za vanredne studente na skoro svim fakultetima ostane mjesta koja se ne popune u redovnom roku jer nema toliko zainteresovanih za taj oblik studiranja, npr. na Filozofskom fakultetu u Sarajevu nakon tri ili četiri upisna roka, na pojedinim odsjecima ostane mjesta za redovne samofinansirajuće studente, a za vanredne skoro uvijek. Najpametnije ti je poslušati ovaj savjet da lično odeš do fakulteta koji te zanima i raspitaš se da li je ostalo slobodnog mjesta.

Ljubicica88

#19 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by Ljubicica88 » 03/10/2014 17:50

Upravu si, svakako da ću to učiniti. Hvala ti na komentaru. :)

FMDzem

#20 Re: Vanredan studij - šta, kako...?

Post by FMDzem » 03/10/2014 18:38

Iz ličnog iskustva. Ja sam recimo ove godine upisao vanredni studij jer mi je moj prijašni fakultet bio preskup za moje uslove, tako da sam se odlučio za nešto drugo što volim, a pritom mi je duplo jeftinije. Predao sam na drugom roku i bio sam u samom vrhu liste, naravno, primljen sam.
Isto tako iz iskustva ti mogu reći da ćeš biti primljena jer je jedan moj kolega predao molbu za samofinansirajući, te je bio primljen i nakon roka. Vjerovatno su primljeni i ostali koji su bili ispod crte i da je to samo puka formalnost.

Post Reply