Uzurpacija javnih povrsina

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

delllboy79

Uzurpacija javnih povrsina

Post by delllboy79 » 24/05/2016 11:19

Sve je vise prisvajanja javnih povrsina. Ovo je bas pretjerano najvise kad je parking u pitanju. Kako neko moze sebi dati zapravo da smatra neko parking mjest svojim vlasnistvom?
Neki postavljaju lance ili one blokade sa katancem. Ili kad hoces da parkiras ispred neke radnje i gazda izađe i kaze nemozes parkirati ispred moje radnje.
Primitivizma i samovlasca je sve vise.
Cak i neke firme obiljeze mjesta stave rampe . Sumnjam da su oni zakupili ta mjesta . Da li postoji mogucnost da fizicko lici ili pravno zakupi dio javnog parkinga ?

muminovic

Re: Uzurpacija javnih povrsina

Post by muminovic » 24/05/2016 11:30

Cim tako nesto primjetis uzmes telefon i nazoves komunalni inspektori Službe za inspekcijske poslove grada Sarajeva / nadlezne Opcine.

MOSALJOZE

Post by MOSALJOZE » 24/05/2016 11:52

Zadnjih 7 dana,jedno pet tema svaka ista :shock:
Sta je reći sa ovim parkinzima :-)

hrasno38

Post by hrasno38 » 24/05/2016 14:08

Evo da dam svoj doprinos i da mi neko pokusa uspjesno objasniti na koji fazon i po kojem pravu se naplacaju parking ispred BH Telecoma? :? I da ona papcina od "generala" i ratnog profitera, Fikret Prevljak, je krenuo u osvajanje parkinga po centru usput falsifikujuci dokumente.

MOSALJOZE

Post by MOSALJOZE » 24/05/2016 14:13

A što se ne bi plaćao?Taj parking je tu dugo,ne znam šta je problem?

hrasno38

Post by hrasno38 » 24/05/2016 15:11

MOSALJOZE wrote:A što se ne bi plaćao?Taj parking je tu dugo,ne znam šta je problem?
Zato sto je taj parking od BH Telecoma i nigdje na zemaljskoj kugli nemas da odes u neku firmu da obavis placanje nekih dadzbina ili obaveza a da ti neko treci naplati parking.
Ajde jedan da su uzeli pa i nekako nego oba!!!!

Bradafilozof

Post by Bradafilozof » 24/05/2016 20:08

Hajdučija na djelu. Ko je jamio jamio je.

calculator

Post by calculator » 24/05/2016 20:12

hrasno38 wrote:Evo da dam svoj doprinos i da mi neko pokusa uspjesno objasniti na koji fazon i po kojem pravu se naplacaju parking ispred BH Telecoma? :? I da ona papcina od "generala" i ratnog profitera, Fikret Prevljak, je krenuo u osvajanje parkinga po centru usput falsifikujuci dokumente.
Koje su to "Prevljakove" parking-površine u centru?

MAN-lion's coach

Post by MAN-lion's coach » 24/05/2016 20:26

hrasno38 wrote:Evo da dam svoj doprinos i da mi neko pokusa uspjesno objasniti na koji fazon i po kojem pravu se naplacaju parking ispred BH Telecoma? :? I da ona papcina od "generala" i ratnog profitera, Fikret Prevljak, je krenuo u osvajanje parkinga po centru usput falsifikujuci dokumente.
Kojeg BHT tacno? Da li mislis na BHT kod Veterinarskog fakulteta? Ako pricamo o njemu , pola je njihovo i ne moze se ulaziti , a ostatak je servisiran od strane KJKP RAD.

hrasno38

Post by hrasno38 » 24/05/2016 20:56

calculator wrote:
Koje su to "Prevljakove" parking-površine u centru?
Nisu jos ali je je borba da zauzme jednu vise nego dobru u centru sluzeci se marifetlucima.

hrasno38

Post by hrasno38 » 24/05/2016 20:57

MAN-lion's coach wrote:
Kojeg BHT tacno? Da li mislis na BHT kod Veterinarskog fakulteta? Ako pricamo o njemu , pola je njihovo i ne moze se ulaziti , a ostatak je servisiran od strane KJKP RAD.
Veterina.....taj parking smo napravili mi zajedno sa zgradom da mozemo ostaviti svoje automobile kad hocemo da platimo racune a ne da bi ono govno od Babica uzimalo pinku.

animus

Post by animus » 24/05/2016 21:29

hrasno38 wrote:
MAN-lion's coach wrote:
Veterina.....taj parking smo napravili mi zajedno sa zgradom da mozemo ostaviti svoje automobile kad hocemo da platimo racune a ne da bi ono govno od Babica uzimalo pinku.
Sad su oni to objedinili tako da se ulazi na jedan parking a izlazi na drugi, onaj sto je blizi telekomu. Gdje to ima dodjes da ubacis pismo ili platis racun i za to platis parking. Da ne pricam da stanari nemaju svoj parking jer je neko zagradio.
Malo po malo pocet ce nam naplacivati i prolaz izmedju zgrada.

Bradafilozof

Post by Bradafilozof » 24/05/2016 21:52

Da razjasnimo jednom i taj parking za stanare. Ako ste kupili ili dzaba dobili stan to ne znaci da ste dobili i parking mjesto. Tj. Ako smatrate da je to ipak vase parking mjesto onda ga upisitevuvgrunt na svoje ime. Sve ostalo je javna povrsina.

hrasno38

Post by hrasno38 » 24/05/2016 22:00

Bradafilozof wrote:Da razjasnimo jednom i taj parking za stanare. Ako ste kupili ili dzaba dobili stan to ne znaci da ste dobili i parking mjesto. Tj. Ako smatrate da je to ipak vase parking mjesto onda ga upisitevuvgrunt na svoje ime. Sve ostalo je javna povrsina.
E vidis drug zajebo si se malo....ako je u sklopu zgrade napravljen parking onda je to parking napravljen za stanare te zgrade i prije rata su se skoro pa uvijek pravile zgrade sa parkinzima. To isto prica ko ono kad su poslije rata parking kod pijace na Grbavici zauzeli "borci" pa naplacivali parking a parking od one ogromne zgrade. Ispred BH Telecoma nikako se ne bi smio naplacivati parking ili nek naprave sistem da su prva dva sata besplatna tako da se osiguraju od onih sto parkiraju po cijeli dan. Ne moze RAD zauzeti svaku mogucu povrsinu u gradu i proglasiti je parkingom te ubirati pare u svoju kasu. To je vlasnistvo gradjana a ne politckih stranaka i i javnih preduzeca.

calculator

Post by calculator » 24/05/2016 22:23

hrasno38 wrote:
Bradafilozof wrote:Da razjasnimo jednom i taj parking za stanare. Ako ste kupili ili dzaba dobili stan to ne znaci da ste dobili i parking mjesto. Tj. Ako smatrate da je to ipak vase parking mjesto onda ga upisitevuvgrunt na svoje ime. Sve ostalo je javna povrsina.
E vidis drug zajebo si se malo....ako je u sklopu zgrade napravljen parking onda je to parking napravljen za stanare te zgrade i prije rata su se skoro pa uvijek pravile zgrade sa parkinzima. To isto prica ko ono kad su poslije rata parking kod pijace na Grbavici zauzeli "borci" pa naplacivali parking a parking od one ogromne zgrade. Ispred BH Telecoma nikako se ne bi smio naplacivati parking ili nek naprave sistem da su prva dva sata besplatna tako da se osiguraju od onih sto parkiraju po cijeli dan. Ne moze RAD zauzeti svaku mogucu povrsinu u gradu i proglasiti je parkingom te ubirati pare u svoju kasu. To je vlasnistvo gradjana a ne politckih stranaka i i javnih preduzeca.
@hrasno38, potpuno si u pravu, tako je pravedno, ali, nažalost, sve su to javne površine kojim pravo upravljanja pripada "RAD"-u

delllboy79

Post by delllboy79 » 24/05/2016 22:48

hrasno38 wrote:
Mislim da si se ti malo zajebo. Ti parkinzi su javne povrsine. Alsolutno nisu vlasnistvo stanara te zgrade jer u zemisljinim knjigama stanari nisu upisani kao vlasnici te parcele niti je vlasnik zajednica etaznih vlasnika.
Prije rata kad su pravljena vecina parkinga u gradu bili su vazeci standardi da se gradi 1 parking mjesto za 1.5 stanova znaci pored zgrade od 75 stanova morao se napraviti parking od 50 mjesta ali to neznaci da su ta mjesta vlasnistvo tih stanara .

modem33

Post by modem33 » 24/05/2016 22:54

Logika ti je glupa totalno. Ako se zgrada pravila npr .... i uredjenje oko zgrade i to novcem kupaca se finansiralo to je onda vlasnistvo tih kupaca a ne tamo "nekih izmisljenih firmi d.o.o. sa 2000 KM osnivackog kapitala" ...

Ili da ti slikovito objasnim. Ti odes do Osijeka ... i uletis u necije dvoriste u Osijeku i kazes ..." covjece .... sad placas parking jer nije tvoj" ... Nigdje veze .... 8)

Znaci , ja osnujem d.o.o. firmu sa 2000 KM ... i kazem ti sutra .... "ja sam vlasnik tvoje mame i meni placas 100 KM mjesecno jer tvoja mama nije tvoja mama" .... :D i ti se slozis sa mnom.
Last edited by modem33 on 24/05/2016 22:57, edited 1 time in total.

hrasno38

Post by hrasno38 » 24/05/2016 22:57

delllboy79 wrote:
hrasno38 wrote:
Mislim da si se ti malo zajebo. Ti parkinzi su javne povrsine. Alsolutno nisu vlasnistvo stanara te zgrade jer u zemisljinim knjigama stanari nisu upisani kao vlasnici te parcele niti je vlasnik zajednica etaznih vlasnika.
Prije rata kad su pravljena vecina parkinga u gradu bili su vazeci standardi da se gradi 1 parking mjesto za 1.5 stanova znaci pored zgrade od 75 stanova morao se napraviti parking od 50 mjesta ali to neznaci da su ta mjesta vlasnistvo tih stanara .
Nije vlasnistvo stanara ni lift u zgradi pa sta znaci da onda moze RAD naplacivati voznje :? Parkiralista ispred zgrada jesu javne povrsine ali u sklopu tih zgrada i ni u mislima u ozbiljnoj drzavi se nisu mogli ogradjivati i koristiti za zaradu nekih privatnika ili firmi. Isto vazi i za parkinge ispred javnih preduzeca. Ovo sto se radi po gradu je lopovluk RAD-a i monopoliziranje necega sto pripada svima u ovom gradu. Tako isto ti mogu doci sutra i u Velikom parku naplatiti sjedenje na klupi i to je onda kao u redu jer je javna povrsina :?

MAN-lion's coach

Post by MAN-lion's coach » 25/05/2016 00:45

Ministarstvo saobracaja KS dalo dozvolu KJKP RAD-ovom pogonu saobracaja u mirovanju da vrsi poslove oko parkiranja (naplata i sve odtalo na tu temu)na javnim povrsinama jos od 1997.god. tj. povrsine koje ministarstvo odredi.
Naravno KJKPRAD ne odredjuje tarifu vec Vlada KS koja je i donijela odluku o tome.
U cijem je vlasnistvu gore navedeni parking to ne znam , ali mozete provjeriti uvidom u zemljisne knjige itd.

Bradafilozof

Post by Bradafilozof » 25/05/2016 05:39

MAN-lion's coach wrote:Ministarstvo saobracaja KS dalo dozvolu KJKP RAD-ovom pogonu saobracaja u mirovanju da vrsi poslove oko parkiranja (naplata i sve odtalo na tu temu)na javnim povrsinama jos od 1997.god. tj. povrsine koje ministarstvo odredi.
Naravno KJKPRAD ne odredjuje tarifu vec Vlada KS koja je i donijela odluku o tome.
U cijem je vlasnistvu gore navedeni parking to ne znam , ali mozete provjeriti uvidom u zemljisne knjige itd.
To im ja cijelo vrijemr i govorim. Sve sto je njihovo evidentirano je u gruntu. Al onu se ufatili one zdravoseljacke kojabkaze da je moje sve sto je ispred mojih vrata.

Innovation

Post by Innovation » 25/05/2016 08:32

hrasno38 wrote: Nije vlasnistvo stanara ni lift u zgradi
:-)

hrasno38

Post by hrasno38 » 25/05/2016 09:24

Bradafilozof wrote:
MAN-lion's coach wrote:Ministarstvo saobracaja KS dalo dozvolu KJKP RAD-ovom pogonu saobracaja u mirovanju da vrsi poslove oko parkiranja (naplata i sve odtalo na tu temu)na javnim povrsinama jos od 1997.god. tj. povrsine koje ministarstvo odredi.
To im ja cijelo vrijemr i govorim. Sve sto je njihovo evidentirano je u gruntu. Al onu se ufatili one zdravoseljacke kojabkaze da je moje sve sto je ispred mojih vrata.
Bas ti onako pristaje nick......niko pa ni ja nije rekao da je moje ali je predvidjeno u sklopu komfora stana koji sam kupio. Lijepo sam ti napisao da nije ni lift vlasnistvo ni jednog stanara pa znaci da se moze iznajmiti RAD-u da naplacuje voznje. Jedno parkiraliste ispred Telecoma je vlasnistvo opstine i to ono do BHT a ono do fakulteta je vlasnistvo Sarajevostana i sasvim sigurno je napravljneo za stanare obljiznjih zgrada. Naravno SDA demokratija je to mrtvo hladno prisvojila i dala preduzecu u kojem je dozivotni direktor jedan od njihovih jurisnika i firma koja se kao i BHT smatra kasicom prasicom doticne stranke. Ako je nesto javna povrsina onda je javna i za tebe i za mene bez razlike i koliko pripada meni toliko i tebi i ako ja mogu tu zaradjivati onda moras i ti. Naravno tvoje visokofilozofsko razmiljanje je bas u dnevnopoliticnkom skladu vodecih stranaka sa parolom "OTMI SVE STO SE OTET MOZE".

ranger

Post by ranger » 25/05/2016 09:44

fakat je to mutna voda...
zamisli sad na alipasino dodje rad dovede ciku s torbicom i naplacuje parking ispred zgrada...isti kurac..
a opet ima logike i ta da je parking predvidjen za stanare, tj.svaciji, pa nije valjda pravljen za jkp rad?

Bradafilozof

Post by Bradafilozof » 25/05/2016 09:45

hrasno38 wrote:
Bradafilozof wrote:
Bas ti onako pristaje nick......niko pa ni ja nije rekao da je moje ali je predvidjeno u sklopu komfora stana koji sam kupio. Lijepo sam ti napisao da nije ni lift vlasnistvo ni jednog stanara pa znaci da se moze iznajmiti RAD-u da naplacuje voznje. Jedno parkiraliste ispred Telecoma je vlasnistvo opstine i to ono do BHT a ono do fakulteta je vlasnistvo Sarajevostana i sasvim sigurno je napravljneo za stanare obljiznjih zgrada. Naravno SDA demokratija je to mrtvo hladno prisvojila i dala preduzecu u kojem je dozivotni direktor jedan od njihovih jurisnika i firma koja se kao i BHT smatra kasicom prasicom doticne stranke. Ako je nesto javna povrsina onda je javna i za tebe i za mene bez razlike i koliko pripada meni toliko i tebi i ako ja mogu tu zaradjivati onda moras i ti. Naravno tvoje visokofilozofsko razmiljanje je bas u dnevnopoliticnkom skladu vodecih stranaka sa parolom "OTMI SVE STO SE OTET MOZE".
hvala na razumjevanju nika što se tiče.

glede ostalog, imal gdje da piše da je to napravljeno za stanare tih zgrada ili to pogađaš iz graha?

protiv sam naplaćivanja ali to bi trebala ostati javna površina koju bi koristili svi kojima zatreba bez ekskluziviteta za bilo koga.

hvala na iskazanom razumjevanju u zadnjem dijelu

MAN-lion's coach

Post by MAN-lion's coach » 25/05/2016 09:57

Ispred moje zgrade zaposlenici radnji unutar iste imaju ekskluzivno pravo ostavljanja svojih vozila dostavnih i sl. kod jednog je broj vozila i 6-7 cjelodnevno.
Oni nisu vlasnici radnji vec Opcina im to iznajmila.
Ja nemam mjesta da parkiram. Jednom sam uspjela u pregovorima da mi ne napise policajac kaznu. Ostavljanje auta u drugom dijelu kvarta je rezultiralo kradjom akumulatora i razbijanje stakla na kanti prijeratne proizvodnje.Sta da se radi....

Post Reply