POSLJEDICA ?!FENA wrote:PAKISTANSKE SNAGE SIGURNOSTI UBILE OKO 100 PRIPADNIKA AL-QAIDE
ISLAMABAD, 1. oktobra (FENA) - Pakistanske snage sigurnosti ubile su oko 100 pripadnika al-Qaide tokom nedavne vojne operacije u plemenskim područjima u blizini Afganistana, javila je u petak državna televizija pozivajući se na riječi pakistanskog predsjednika.
Predsjednik države, general Pervez Musharraf izjavio je da je operacija u ogoljelom plemenskom području Južnog Waziristana bila usmjerena "isključivo protiv al-Qaide", javio je AP.
"Tokom te operacije ubijeno je oko 100 terorista al-Qaide", navodi televizija Musharrafa. On je govorio iz aviona na putu ka Pakistanu nakon posjete Sjedinjenim Državama, Holandiji i Italiji.
On nije dao nikakve druge detalje o ubijenim osumnjičenim teroristima.
Njegovi komentari uslijedili su nekoliko sati prije nego što su pakistanski obavještajni agenti pretresli kuću u blizini sjeverozapadnog grada Peshavara i uhapsili Libijca osumnjičenog za veze s al-Qaidom.
Vlasti su saopćile da se čovjek tokom ispitivanja predstavio kao Ahmed Abdullah.
Pakistan, ključni saveznik Sjedinjenih Država u njihovom ratu protiv terorizma, razmjestio je oko 70.000 vojnika u plemenskim područjima zemlje kako bi iz njih istjerao osumnjičene teroriste, koji često napadaju snage sigurnosti.
U međuvremenu, u eksploziji nagazne mine u petak poginulo je troje djece i ranjeno još dvoje u predgrađima Wane, najvećeg grada u Južnom Waziristanu.
General major Shaukat Sultan izjavio je da su djeca išla prema školi kada je jedno od njih pokupilo eksplozivnu napravu "podmetnutu od zločinaca u cilju sabotaže". Starosna dob djece nije bila odmah poznata.
Južni Waziristan poprište je vojnih operacija protiv stranih militanata povezanih s al-Qaidom i njihovih lokalnih pristalica u posljednjim mjesecima. Militanti često napadaju snage sigurnosti raketama i nagaznim minama.
Zvaničnici su ove sedmice javili kako su snage
sigurnosti "slomile kičmu" mreži al-Qaida u Pakistanu, ubivši ključnog pakistanskog operativca Amjada Hussaina Farooqija u raciji tokom vikenda na jugu zemlje.
Vjeruje se da je Farooqi stajao iza otmice i odrubljivanja glave novinaru Wall Street Journala Danielu Pearlu u 2002. i dva neuspjela pokušaja ubistva Musharrafa u decembru 2003. u kojima je poginulo 17 ljudi.
Musharraf se vratio u Pakistan u četvrtak navečer nakon dvosedmičnog putovanja po tri države. On se sastao s američkim predsjednikom Georgeom W. Bushom, indijskim premijerom Manmahonom Singhom i drugim svjetskim vođama na marginama zasjedanja Generalne skupštine UN-a u New Yorku.
HTnet wrote:Bombaški napad na džamiju u Pakistanu
U vrijeme napada na džamiju pakistanski studenti prosvjedovali
su protiv svoje vlade i Amerikanaca u Karachiju
U vrijeme napada na džamiju pakistanski studenti prosvjedovali su protiv svoje vlade i Amerikanaca u Karachiju
Najmanje je trideset osoba ubijeno, a više je desetaka ranjeno u eksploziji bombe koju je najvjerojatnije nosio bombaš samoubojica, u petak tijekom molitve, u šijitskoj džamiji u Sialkotu, na istoku Pakistana, izvijestila je policija
SIALKOT - "Trideset je osoba ubijeno, ali bi ih moglo biti i više, jer su neki ranjenici u kritičnom stanju", kazao je za AFP policajac Ishtiaq Hussain Shah nedaleko od mjesta nesreće.
"Riječ je o terorističkom činu", kazao je načelnik gradske policijske uprave Nisar Ahmed. "Mislimo da je atentat počinio samoubojica", dodao je.
Vjernik koji je sudjelovao na molitvi Hamid Naqvi svjedoči da se eksplozija dogodila dok je mnoštvo slušalo propovijed. "Zavladala je panika, bilo je krvi, krici su se čuli odasvud", kazao je.
Šijitska zajednica čini 15 posto od 150 milijuna Pakistanaca kojih je 97 posto muslimana. U sukobima između šijitskih ekstremista i sunita u Pakistanu od početka devedesetih poginulo je nekoliko tisuća osoba.
Atentat se dogodio nekoliko dana pošto su pakistanske snage 26. rujna ubile islamističkog militanta Amjada Farooqija, glavnog novačitelja za Al Qaidu u Pakistanu kojeg vlasti sumnjiče za organiziranje dvaju neuspjelih atentata na predsjednika Perveza Mušarafa u prosincu prošle godine i na premijera Shaukata Aziza.
Nedavno je predsjednik Mušaraf izjavio da je u borbi s mrežom Al Qaidom ostvaren značajan uspjeh i da je dosad uhićeno više od šesto osumnjičenika.


