Uzgajivači mačaka

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

tabtabcoon
Posts: 34
Joined: 27/09/2011 14:06
Location: BL
Contact:

#51 Re: Uzgajivači mačaka

Post by tabtabcoon »

Naravno da mi nije teško :) Ovako, postoje tri svjetske felinološke asocijacije, u bivšoj Jugi funkcionišu dvije: FIFE (evropka) i TICA (svjetska). Razlikuje se sistem ocjenjivanja, izlažem na obe, ali preferiram TICA sistem. Mislim sa su zahtjevniji, ali i objektivniji. Felinološke izložbe traju 2 dana, za to vrijeme na FIFE izložbi mačku ocijene dvojica sudaca a na TICA minimum 8. Zato mislim da su objektivnije. Druga stvar, u FIFE sistemu, posebno se dodjeljuju sertifikati (3 sertifikata su neophodni za prvu titulu) za svaku boju i pol, pa na jednoj izložbi imate mnogo mačaka sa sertifikatom, ako imate sreće da vam je mačka jedina u toj boji, sigurno ga osvaja. Na TICA izložbama, samo jedna mačka iz rase dobija finale (isto što i sertifikat, razlika je terminološka). Dakle od svih boja jedne rase, i mačaka oba pola samo jedna dobija mogućnost da dobije titulu.
U Hrvatskoj i Sloveniji se održavaju po tri izložbe godišnje, u Srbiji jedna. Kotizacija je oko 40 eura za prvu odraslu mačku, na sledeću se dobije neki popust.
Ono što je važno, mogu da se izlažu i domaće mačke u posebnoj kategoriji, pod uslovom da su sterilisane i vakcinisane.
Šta se ocjenjuje? Eksterijer, svaka rasa ima standard, ako nekog zanima, posebno ću opisati standard Maine Coon-a :) I ponašanje, mačka ne smije da bude uplašena ni agresivna. Mora da bude kooperativna i raspoložena. Što veselija i zainteresovanija mačka, to bolji rezultat.
Priprema za izložbu? Na karakteru se radi stalno, od rođenja počinje socijalizacija mačeta i priprema za izlaganje. Mačka mora redovno da se češlja i kupa, a pre izložbu se to intenzivira. Koristi se profesionalna kozmetika i ostali pribor za grooming, da bi mačka bila vrhunski spremna.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#52 Re: Uzgajivači mačaka

Post by KatarinaKosaca »

Hvala na odgovoru :)
Post Reply