Uzeli su im dusu...

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

kub lajkan

Uzeli su im dusu...

Post by kub lajkan » 30/12/2005 00:07

Sredinom '92. sam upoznao jednog mladica, 2-3 godine mladjeg od sebe. Sjecate se da je to bilo doba kad smo poceli da upoznajemo svoje komsije sa gornjih i donjih spratova. Iz susjednih ulaza, kuca ili zgrada.

Taj mladic je bio jako krupan. Nije ni debeo, ni nabildan, nego ono izmedju... krupan. Jedan neobican detalj mi je ostao u sjecanju. Pitao me jednom prilikom da li sam ikad istiskao bubuljicu iz svog jajeta. :D Slagao sam da nisam, jer me bilo stid da o tom pricam s nekim koga bas i ne znam dovoljno dobro. "Hej covjece, da znas samo kako to boli!" Ma znam, ne pricaj - mislio sam u sebi.

Elem, nisam se ja sa njim druzio nesto previse. Nije ni bilo prilike. Ali ono po cemu ga pamtim je to da je zracio onom rijetkom ljudskom dobrotom. Znas ono kad za nekog nakon kratkog poznavanja kazes da je dobar covjek? E to.

I sta je sa njim kasnije bilo?

Otisao u vehabije. Voda po mahali svoju kiborg-zenu. Onaj neprirodni sjaj u ocima, u kojem se nazire mrznja prema drugacijem. Inventar je u dzamiji. Natjerao sestru da polomi sve gramofonske ploce u kuci...

Dok sam jos zivio u njegovoj blizini, uvijek sam prelazio na drugu stranu ulice kad sam ga primijetio da se priblizava. Ne mogu glumiti drugacijeg sebe...

Sjetih se veceras njega. I pitam se koliko je samo tih dobrih ljudi koji su pustili da ih ovaj rat, preko religije ili na drugi nacin, promijeni? Necu reci "promijeni nagore", jer sebi je on bolji, ali tesko da ce mene ubijediti da tu ima one nekadasnje njegove ljudske dobrote po kojoj ga pamtim.

Koliko je samo takvih ljudi kojima su ovaj rat i ovakva religija uzeli dusu? I koji bi bez toga, bar u mojim ocima, sigurno bili puno bolji ljudi. I zivjeli sasvim drugaciji zivot. A ovako... povukli su za sobom zenu i svoju djecu, i mozda djecu njihove djece... Bez ikakve sanse da nekad, u buducnosti, njihovi zivoti budu drugaciji...

danas

Post by danas » 30/12/2005 00:15

uhhh... :roll:

mostarac

Post by mostarac » 30/12/2005 00:41

sad ces da vidis cija majka crnu vunu prede kad dolete sokolovi :D

digger

Post by digger » 30/12/2005 00:41

Jedna moja od najblize familije iz Sarajeva. U 1941-45 ratu bila kao dijete partizanski kurir po Banjaluci, Kozari, Prijedoru..., zavrsila fakultet, clan KPJ, direktorske pozicije, penzija.

Poceo ovaj rat. Negdje u sredini istog prihvate je u jednoj od "novijih" crkava.

Danas, nas dvoje ne mozemo nista raspravljati sto nema jedno-dimenzionalnu religioznu postavku. A i ne raspravljamo o tome jer znam da nema smisla. Ona je nasla nesto sto ja nikada nisam imao... ni izgubio. Valjda joj je to pomoglo da pretrpi strahote ratnog Sarajeva, vodi racuna o bolesnoij sestri, i da ostane cijela.

Jedino joj ne mogu oprostiti sto tvrdi da moj prethodni pas nije otisao u pseci raj. Ma kako ce co'jek u raju bez pasa? :sad:

Kurt_Kombajn

Re: Uzeli su im dusu...

Post by Kurt_Kombajn » 30/12/2005 01:11

kub lajkan wrote:Otisao u vehabije. Voda po mahali svoju kiborg-zenu. Onaj neprirodni sjaj u ocima, u kojem se nazire mrznja prema drugacijem. I koji bi bez toga, bar u mojim ocima, sigurno bili puno bolji ljudi. I zivjeli sasvim drugaciji zivot. A ovako... povukli su za sobom zenu i svoju djecu, i mozda djecu njihove djece... Bez ikakve sanse da nekad, u buducnosti, njihovi zivoti budu drugaciji...

...Kao sto je taj blentov natjerao sestru da polomi sve ploce u kuci (provjereno?)...tako bi i ti tjerao druge da stvari gledaju tvojim ocima...isti rijecnik, otrcane fraze, neukusne primjedbe, isti niski udarci, isto sve...princip je isti, sve su ostalo...

kub lajkan

Post by kub lajkan » 30/12/2005 01:48

Kurt_Kombajn wrote:...Kao sto je taj blentov natjerao sestru da polomi sve ploce u kuci (provjereno?)...

Jest provjereno...

jusuff

Post by jusuff » 30/12/2005 14:48

Kurt_Kombajn wrote:
kub lajkan wrote:Otisao u vehabije. Voda po mahali svoju kiborg-zenu. Onaj neprirodni sjaj u ocima, u kojem se nazire mrznja prema drugacijem. I koji bi bez toga, bar u mojim ocima, sigurno bili puno bolji ljudi. I zivjeli sasvim drugaciji zivot. A ovako... povukli su za sobom zenu i svoju djecu, i mozda djecu njihove djece... Bez ikakve sanse da nekad, u buducnosti, njihovi zivoti budu drugaciji...

...Kao sto je taj blentov natjerao sestru da polomi sve ploce u kuci (provjereno?)...tako bi i ti tjerao druge da stvari gledaju tvojim ocima...isti rijecnik, otrcane fraze, neukusne primjedbe, isti niski udarci, isto sve...princip je isti, sve su ostalo...

fakat, mrsko mi je bilo boldirati, pa bih ovom prilikom zahvalio kombajnu :D
gospodine kub, da li vam se digne kosa na glavi kada procitate boldirani dio teksta?
meni se dlake nikako ne slijezu :-)

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 30/12/2005 17:06

A wrote:Jasta, napadnite ga. Jer mu se ne svidja put koji je odabrao neko ko mu je bio drag....

Ovako slicno majke vehabija i novopecenih ekstremista opisuju promjene na svojoj djeci. Promjena drustva, nacina zivota, pogled u ocima koji je jednostavno drugaciji...

Prije tri dana sam citala vrlo slican tekst o jednoj mladoj Belgijanki, koja je presla na Islam posto se udala za muslimana. Onda su njih dvoje, povuceni njihovim novim drustvom, zavrsili kao kamikaze u Bagdadu. Oni su samo odabrali svoj put... jel'...
Citala sam slicne intervjue i sa majkama Sarajlija koji su otisli u Ceceniju, nakon sto su zabranili muziku u kuci, prekinuli sve kontakte sa ranijim prijateljima, proglasili roditelje losim ljudima i vjernicima...
Pa onda majke francuskih ekstremista, koji su napustili studije, prisli nekim pro-arapskim grupacijama i nestali negdje u Afganistanu.

Ne znaci da ce ovaj Kub-ov jaran tako zavrsiti, niti da svi tako zavrse. Ali znaci da su se ti ljudi promjenili, da to nije pogled samo jednog obicnog islamofoba, uskih pogleda, netolerantnog prema svemu drugacijem, nego obicno zaljenje za nekim ko je nekad bio drag i ko se nepovratno udaljio.

A najlakse je napasti ga 8-)
Em ispadnes branilac razlicitosti, otvoren i tolerantan, em se nikom ne zamjeris :oops:

jes vala udrite mrcinu...kad on vas nece....
jel ti cojk doso na vrata i reko da i ti moras nosit trofrtaljke? da ti zena mora nosit zar? nije...dokle got on tebe ne dira ne diraj ni ti njega, a u protivnom pokazujemo netoleranicju....
isto se desilo u nasoj rodbini, jedan clan otiso u partizane, posto vatreni komunista, kasnije nije ni sa kim prico, jer to su za njega bili sve primitivne seljacine...itd...itd...

vesela

Post by vesela » 30/12/2005 17:53

kub lajkan

prica ti je pravo dobra...poznajem ih podosta sa takvim promjenama...covjek ne osudjuje nista, samo se pita sta bi?...sto sad ne mozemo onako iskreno i pomalo otkaceno razgovarati? :?

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 30/12/2005 18:55

Ma sve ima svoje cari..sta vas briga..... zamislite akakos e oni osjecaju kad ovo citaju ili cuju kako vi njih kritikujete....

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 30/12/2005 19:08

coja zivi svoj zivot ,boli ga ....
smatra da je to pravilan puta i to je to.
ako nikome kakvo zlo nije ucinio onda je ok

nego jarane reci ti meni,da li ti mislis da je tvoj komso bolji covjek posto ili mislis da se transformiso u teroristu zbog religije

Qler

Post by Qler » 30/12/2005 19:14

ma vehabije pretjeruju, vala, prvo zene u SA su nosile onu odjecu ono preko ociju i one zezancije iz prekticnih razloga, ko fol oni zive kako je Muhhamed a.s. zivio, a vamo te auto, te mobitel, te ovo, ono, onda ko ce normalan, da se ubije, raznese i sebe i jos 100 NEVINIH ljudi oko sebe, mah, ima toga za raspravljati do sutra, ja ih ne volim, doselili su se ovdje sa ratom, ni jedno ni drugo mi nije trebalo....

Unprchible

Post by Unprchible » 30/12/2005 19:54

Uzeli su mi dvoje najboljih ratnih prijatelja, koji bi i sada bili najbolji vjerovatno. Kada se to desilo bio sam toliko ljut jer sam volio to dvoje ljudi kao rodjene. Do jucer smo svirali r'n'r, pricali svoje blesave price o curama i frajerima, jeli iz istih tanjira... a onda odjednom moja E... ne moze da prica ni o cemu osim o Islamu, moj D.... vise ne svira gitaru koju je svirao s najvecim merakom s kojim neko moze svirati (cigara na kraju usana uz zvuke Stule). Roditelji im vise ne odgovaraju, odjednom se vise ne prica o "trebama i frajerima", izbacuju se televizori i gramofoni iz kuce i pokusavaju meni sve to opravdati nekakvom supljom. Vise i ne znam sta je s tim ljudima, ali mi se i sada zaplace kada pomislim na to. UF!!! Je.em ti RAT!!!:x :x :x

vesela

Post by vesela » 30/12/2005 20:04

A wrote:
vesela wrote:kub lajkan

prica ti je pravo dobra...poznajem ih podosta sa takvim promjenama...covjek ne osudjuje nista, samo se pita sta bi?...sto sad ne mozemo onako iskreno i pomalo otkaceno razgovarati? :?

Ne moze Vesela, ne moze ako je vjera u pitanju. I to ne vjera, nego odredjeni nacin zivljenja te vjere - ne moze.

Ali zato raspali po cifutima, pederima, masonima, Sandzaklijama, Hercegovcima (ok, ovo je opravdano :D).... udri!

ne shvatam ti poentu...jesi li me napala ili pokusala nesto objasniti...ako ti nije mrsko pojasni... :?

cyberneo

Post by cyberneo » 30/12/2005 20:10

odrasto sam sa jednim jaranom ma bili ko braca kontali jes dobra komsinica kako bi je nag.....
i tako dok jednom mi ne rece da je peder
poceo se sa nekim frajerima setat
kad ga sad vidim predjem na drugu stranu ulice ili ako mogu drugi dio grada
sve mislim mozda mi gleda u straznjicu ili mozda bi i mene op...
mozda isto onako kako smo mi o komsinici pricali...

ista prica kao i tvoja pravo GLUPA i puna PREDRASUDA :x
zato pusti nek zivi kako hoce kao i ovaj moj imaginarni jaran

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 30/12/2005 20:14

vesela wrote:
A wrote:
vesela wrote:kub lajkan

Ne moze Vesela, ne moze ako je vjera u pitanju. I to ne vjera, nego odredjeni nacin zivljenja te vjere - ne moze.

Ali zato raspali po cifutima, pederima, masonima, Sandzaklijama, Hercegovcima (ok, ovo je opravdano :D).... udri!

ne shvatam ti poentu...jesi li me napala ili pokusala nesto objasniti...ako ti nije mrsko pojasni... :?

Mislim da je pokusala na ironican nacin objasniti da je "odobreno" napadati samo odredjenu vrstu ljudi. Da prevedem, osudjivati mozes samo ono sto masa osudjuje.
Neko gore rece da sve dok ti nista ne radi, ne tjera tebe da se oblacis k'o on ili tvoju zenu da se oblaci ko njegova, OK je. To isto moze da se primijeni na homosexualce: sve dok ti ne dolaze na vrata i ne tjeraju tebe, tvog brata, oca, sina...da ima sex sa njim, OK je, zar ne?

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 30/12/2005 20:17

Kolko smo samo zatvorena sredina, nikada nismo spremni da se suocimo sa novim, sa nadolazecim vremenaima, i nikada nismo spremni da prihavtimo drugacije od sebe, nikad...zato i imamo posrani rat svakih 45 godina! :x :x :x

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 30/12/2005 20:50

Bosanac sa dna kace wrote:Kolko smo samo zatvorena sredina, nikada nismo spremni da se suocimo sa novim, sa nadolazecim vremenaima, i nikada nismo spremni da prihavtimo drugacije od sebe, nikad...zato i imamo posrani rat svakih 45 godina! :x :x :x

Za toleranciju je potrebna sirina pogleda...dusa, a mi smo se vazda kur*ili kao narod koji ima dusu. Nedavno sam na jednom sajtu citala izjave mladih Bosanaca o homosexulacima koji kazu da bih stavili u logore, zagradili zicom, mucili, ubijali....i ja stadoh pa se zapita odakle dolazi tolika mrznja prema svemu sto je drugacije :?

Sa tolerancijom je kao sa trudnocom: ne moze se biti malo tolerantan, kao sto se ne moze malo biti trudna. Ili si trudna ili nisi; ili si tolerantan ili nisi. Ljudi imaju pravo izbora, sve dok to pravo ne povrijedjuje pravo drugog covjeka da izabere za sebe. Moze to meni da se ne svidja, mogu da ne odobravam takav nacin zivota, ali prava demokratija ce u Bosni biti kada se ljudi budu sukobljavali za pravo drugoga da misli drugacije, bude drugacije, izabere drugacije.....a zajedno zive :).

kub lajkan

Post by kub lajkan » 30/12/2005 21:06

Murat Sabanovic wrote:nego jarane reci ti meni,da li ti mislis da je tvoj komso bolji covjek posto ili mislis da se transformiso u teroristu zbog religije

Ni jedno ni drugo...

kub lajkan

Post by kub lajkan » 30/12/2005 21:22

Bosanac sa dna kace wrote:Kolko smo samo zatvorena sredina, nikada nismo spremni da se suocimo sa novim, sa nadolazecim vremenaima, i nikada nismo spremni da prihavtimo drugacije od sebe, nikad...zato i imamo posrani rat svakih 45 godina! :x :x :x

Pazi nesto... i Hitlera nije bilo pa se pojavio... i Milosevic i Karadzic nisu postojali pa se pojavili... je li sve njih trebalo opravdavati ovako:
Bosanac sa dna kace wrote:Kolko smo samo zatvorena sredina, nikada nismo spremni da se suocimo sa novim, sa nadolazecim vremenaima, i nikada nismo spremni da prihavtimo drugacije od sebe, nikad...

Nemoj sad da mi pametujes u stilu "a jel to tebi religija i ovi sto si pomenuo isto?". Samo ti objasnjavam kako tvoje rijeci mogu imati i drugaciji smisao...

Jednostavno, mislim da je ljudski zivot faking kratak i bijedan da bi BILO KO na ovom dunjaluku imao pravo da ti UZME DUSU...

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 30/12/2005 21:51

kub lajkan wrote:

Pazi nesto... i Hitlera nije bilo pa se pojavio... i Milosevic i Karadzic nisu postojali pa se pojavili... je li sve njih trebalo opravdavati ovako:
Bosanac sa dna kace wrote:Kolko smo samo zatvorena sredina, nikada nismo spremni da se suocimo sa novim, sa nadolazecim vremenaima, i nikada nismo spremni da prihavtimo drugacije od sebe, nikad...

Nemoj sad da mi pametujes u stilu "a jel to tebi religija i ovi sto si pomenuo isto?". Samo ti objasnjavam kako tvoje rijeci mogu imati i drugaciji smisao...

Jednostavno, mislim da je ljudski zivot faking kratak i bijedan da bi BILO KO na ovom dunjaluku imao pravo da ti UZME DUSU...

a jel to neko natjero tvog komsiju da obuce trofrtaljek i da zamota zenu u zar? ako jest sto ih ne prijavis!

jusuff

Post by jusuff » 30/12/2005 21:51

kub lajkan wrote:

ne brini se, tebi se to ne moze desiti, naime, da bi ti se nesto uzelo moras to i imati.

Bosna_E

Post by Bosna_E » 30/12/2005 21:55

kub lajkan wrote:Natjerao sestru da polomi sve gramofonske ploce u kuci...

Mozda ce je iznenadit novom kolekcijom CD-ova pa zato :P

Bosna_E

Post by Bosna_E » 30/12/2005 22:02

Bosanac sa dna kace wrote:a jel to neko natjero tvog komsiju da obuce trofrtaljek i da zamota zenu u zar? ako jest sto ih ne prijavis!

Sad je isto biti zlocinac i "zamotat zenu"?
Ja to licno ne opravdavam ali ako njoj na 40 stepeni odgovara da nosi sve ono onda to mene nije briga, ali glupo je pravit takve uporedbe.

jusuff

Post by jusuff » 30/12/2005 22:02

A wrote:
jusuff wrote:ne brini se, tebi se to ne moze desiti, naime, da bi ti se nesto uzelo moras to i imati.

Patetika... bas onako djecija :oops:

mislis ovo sto kub i ti prosipate suze za onima sto ljudi s dusom bijahu, a postadose stoka prezrena?

Post Reply