Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

mk ultra
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by mk ultra » 26/05/2013 12:32

em11r wrote:Isti je slucaj (ubijanje cijenama) i sa Kiom ja ne znam kako oni opstaju u Bosni

Nova Optima (2.0 Benz, automatik) u Kuvajtu kosta cca 25.000 KM
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/ ... 5033_n.jpg

Kod nas u Bosni osnovni model (1.7 CRD) kosta 52.990 KM.

I kako da mu je neko kupi?
sve ovisi o drzavi i o porezima
npr. BMW F10 530d je u DE oko 50k EUR, u Norveškoj je 92k EUR :lol:

direstraits0078

Post by direstraits0078 » 26/05/2013 19:27

U DK je tricavih 100.000 €, i to osnovna cijena bez ikakve doplate.

goran16v

Post by goran16v » 26/05/2013 19:43

Koliko se sjecam davanja na auto u DK su 105%.

em11r

Post by em11r » 26/05/2013 19:46

E jeste nasli i poredit drzave :)

Vrlo dobro se zna zasto su porezi u skandinavskim zemljama tako visoki i sto se smatraju najsocijalnijim drzavama.
Imam prijatelja radi u nekom marketu uzima (lupam) 13.000 DKK a njegova sestra ne radi nista uzima 10.000 od "biroa" ... tamo se makar zna gdje pare idu

mali_milojica
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

Post by mali_milojica » 26/05/2013 20:43

goran16v wrote:Koliko se sjecam davanja na auto u DK su 105%.
Tacno,ali mislim da konacni porez zavisi i o tome koliko auto zagađuje okolinu. Mislim da je neka granica 150 gr/km. Ako imas vise ,deru vise,ako imas manje porez ti umanjuju za određeni postotak. Zato tamo cvjeta prodaja malih auta i cini dobar dio kolaca u ukupnoj prodaji.

direstraits0078

Post by direstraits0078 » 26/05/2013 20:58

Porez na auta (registracijski porez) u DK iznosi 105% do granice od 79.000 DKK (iznos za 2013. godinu), a na ostatak kataloske vrijednosti vozila ide dodatnih 180% poreza. 8)

Za elektricna vozila i vozila pogonjena hidrogenom nema registracijskog poreza. ;) Sva ostala potpadaju pod isto pravilo, s tim sto se na sva vozila placa tzv. zeleni porez, koji zavisi od kolicine CO2. I dodatni, tzv. izjednacavajuci porez za dizel vozila, jer je dizel gorivo jeftinije od benzina i dizel vozila u pravilu manje trose.

goran16v

Post by goran16v » 26/05/2013 22:50

em11r wrote:E jeste nasli i poredit drzave :)

Vrlo dobro se zna zasto su porezi u skandinavskim zemljama tako visoki i sto se smatraju najsocijalnijim drzavama.
Imam prijatelja radi u nekom marketu uzima (lupam) 13.000 DKK a njegova sestra ne radi nista uzima 10.000 od "biroa" ... tamo se makar zna gdje pare idu
I sta bi ti sad? K'o i 2/3 tipicnih Bosanaca, daj nam soc. i pravnu drzavu ko Svedska i Danska, al ostavi nam nase poreze!? :lol:

addem

Post by addem » 27/05/2013 10:35

Edisontije wrote:Danas na Šipu na promociji nove Octavie pitam ja uljudno imaju li neki benzinski motor za test voznju kaze meni trgovac: "ih benzin kad bi mi to........" nema odgovora. Ma osoblje prodaje vozila i njihov pristup kupcima.
S druge strane oduševljen sam profesionlanošću u škoda salonu preko puta ASA auta. sve za deset. Isto tako deset+ za AC QUATRO !!! i naravno ASA auto svaka im čast na ljubaznosti!!! :thumbup:
Ma ima Bunjo da odere ASU u jedinom segmentu koji se pika. A to je cijena. Prodavao je ubjedljivo najvise renaulta u Sarajevu pored jake konkurencije zato jer je znao spustiti cijenu i smanjiti svoju marzu. ASA dere sa cijenom i dere sa cijenom servisa. Zato i propadaju i gube klijente.

Magarece_godine

Post by Magarece_godine » 27/05/2013 14:47

addem wrote:
Edisontije wrote:Danas na Šipu na promociji nove Octavie pitam ja uljudno imaju li neki benzinski motor za test voznju kaze meni trgovac: "ih benzin kad bi mi to........" nema odgovora. Ma osoblje prodaje vozila i njihov pristup kupcima.
S druge strane oduševljen sam profesionlanošću u škoda salonu preko puta ASA auta. sve za deset. Isto tako deset+ za AC QUATRO !!! i naravno ASA auto svaka im čast na ljubaznosti!!! :thumbup:
Ma ima Bunjo da odere ASU u jedinom segmentu koji se pika. A to je cijena. Prodavao je ubjedljivo najvise renaulta u Sarajevu pored jake konkurencije zato jer je znao spustiti cijenu i smanjiti svoju marzu. ASA dere sa cijenom i dere sa cijenom servisa. Zato i propadaju i gube klijente.
Pa Budnjo prodaje preko ASE ... Nije on uvoznik za Škodu ....

goran16v

Post by goran16v » 27/05/2013 15:17

addem wrote: Ma ima Bunjo da odere ASU u jedinom segmentu koji se pika. A to je cijena. Prodavao je ubjedljivo najvise renaulta u Sarajevu pored jake konkurencije zato jer je znao spustiti cijenu i smanjiti svoju marzu. ASA dere sa cijenom i dere sa cijenom servisa. Zato i propadaju i gube klijente.
ASA je trgovcima jako ogranicila mogucnosti davanja popusta i vjerovatno ce tako biti i kod Bunje dok je ASA uvoznik. Vise puta mi se desilo da je trgivac slijegao ramenima i govorio da bi oni vrlo radi dozvolili veci popust ali im ne da ASA.

em11r

Post by em11r » 27/05/2013 16:53

goran16v wrote:
em11r wrote:E jeste nasli i poredit drzave :)

I sta bi ti sad? K'o i 2/3 tipicnih Bosanaca, daj nam soc. i pravnu drzavu ko Svedska i Danska, al ostavi nam nase poreze!? :lol:
Ma pusti mastanje, ali realnost je sasvim drugacija trenutno se ni u klikerima ne mozemo porediti sa tim skandinavcima.
Nama i da povecaju poreze ti i ja ne bi nista vidjeli od toga. Nego bi opet zastekali sebi. Danci imaju 105% ali makar se zna gdje idu te pare (osim na servisiranje kraljevske porodice) mozes bar zivjeti kao covjek i bez posla.

goran16v

Post by goran16v » 27/05/2013 17:57

em11r wrote: Danci imaju 105% ali makar se zna gdje idu te pare (osim na servisiranje kraljevske porodice) mozes bar zivjeti kao covjek i bez posla.
U ovo recenici je sazeta sva mudrost postojanja jednog Bosanca, da zivi ko co'ek a da ne radi! :lol:

mayab
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Post by mayab » 27/05/2013 21:42

Ne znam cemu ovo prepucavanje kad se valjda zna da su u tim sjevernim i skandinavskim zemljama skupi auti , kao i alkohol i sta ja znam sta sve ne, jer je jaka socijalna drzava...

direstraits0078

Post by direstraits0078 » 27/05/2013 22:09

goran16v wrote:
addem wrote: Ma ima Bunjo da odere ASU u jedinom segmentu koji se pika. A to je cijena. Prodavao je ubjedljivo najvise renaulta u Sarajevu pored jake konkurencije zato jer je znao spustiti cijenu i smanjiti svoju marzu. ASA dere sa cijenom i dere sa cijenom servisa. Zato i propadaju i gube klijente.
ASA je trgovcima jako ogranicila mogucnosti davanja popusta i vjerovatno ce tako biti i kod Bunje dok je ASA uvoznik. Vise puta mi se desilo da je trgivac slijegao ramenima i govorio da bi oni vrlo radi dozvolili veci popust ali im ne da ASA.
Srecom, ASA nece imati upliva na formiranje cijena novih vozila, a jos manje na formiranje cijena rez. dijelova i popravaka i servisa vozila. :thumbup:

goran16v

Post by goran16v » 27/05/2013 23:12

direstraits0078 wrote:
goran16v wrote:
Srecom, ASA nece imati upliva na formiranje cijena novih vozila, a jos manje na formiranje cijena rez. dijelova i popravaka i servisa vozila. :thumbup:
I ja se tome iskreno nadam iako to ne mora biti do ASA auta nego do politike principala, a to cemo tek doznati tek kad i ako Porsche preuzme stvar, mada sam negdje nacuo ako da je ulazak prolongiran za kraj godine ili tako nesto!

mali_milojica
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

Post by mali_milojica » 29/05/2013 14:17

Ja sam cuo da je ASA uspjela izganjati licencu do kraja 2014 i tek tada bi treba da uleti Porsche Austrija. Ima raznih informacija,ko ce sada znati koja je tacna.

bach

Post by bach » 31/05/2013 19:22

KAKO JE "MOTO-TURS" PREVARIO ZENIČANINAZa Mercedes uplatio 250.000 KM, autokuća potrošila novac

Zeničanin M. D. (podaci poznati redakciji), koji dugi niz godina vodi uspješan biznis u inozemstvu, doživio je nevjerovatne neugodnosti kada je odlučio da povjerenje ukaže domaćoj kompaniji. Naime, ostao je "kratak" za oko 250.000 maraka, nakon što se odlučio da kupi Mercedes kod ovlaštenog dilera za našu zemlju.

Potpisan ugovor

- Trudim se biti legalista i, koliko uspijevam, patriota. No, javašluk kakav sam doživio na kraju je dobio sudski epilog. Osim toga, donijet će lošu etiketu svim uvoznicima u BiH, ali želim da o tome zna i javnost - počeo je priču za "Avaz" M. D.

On je sredinom prošle godine potpisao ugovor s ovlaštenim prodavačem „Mercedesa“ s kompanijom "Moto-turs" o kupovini najnovijeg modela GL500-4matik, s dodatnom opremom, ukupne vrijednosti od 250.000 KM.

Uplatio je obavezni avans, a onda i ostatak cifre do punog iznosa zbog, kako mu je rečeno, "zahtjeva iz Njemačke". Na kraju nije dobio ni novac ni automobil.

- Mogao sam kupiti auto bilo gdje u Evropi, ali naivno sam želio ostaviti novac u svojoj zemlji. Uplatio sam 33.000 eura PDV-a i carine te čekao promociju novog modela, uz ugovornu obavezu da auto dobijem u januaru ove godine. Prošlo je mjesec-dva te sam na kraju shvatio da sam prevaren. Kada im se obratio moj advokat, odgovorili su da sam „u pravu, ali da su zbog iskrslih obaveza prema Poreznoj upravi potrošili moj novac!" - priča naš sagovornik.

I tu nije kraj neugodnosti. Od "Moto-tursa", ali i "Auto-linea", koji zastupa „Mercedes“ u BiH, dobio je nevjerovatan prijedlog.

Da ih "pogura"

- Rekli su mi da je vozilo na carinskom terminalu u Hadžićima i da nedostaje tih potrošenih 133.000 KM. Rečeno mi je da uplatim još jednom 133.000 KM da bih dobio auto, a oni su mi obećali da će od zarade do kraja godine vratiti meni "prenaplatu". Taj model više nije top-model, to više nije njegova cijena, niti taj auto nakon petomjesečnog stajanja na terminalu ima istu vrijednost - kaže nam ogorčeni Zeničanin.

Putem advokata on je jučer pisao „Mercedesu“ u Njemačkoj i proslijedio im prevedenu cijelu korespondenciju s bh. kompanijom. Nakon isteka datog roka da mu predaju auto ili vrate uplaćeni novac, zastupnike „Mercedesa“ u BiH obavijestio je da će svoju priču dati u javnost.
Svašta... Bože sačuvaj, ako je ovo istina...

johntra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by johntra » 01/08/2013 18:47

Bunjo počinje sa zastupanjem Toyote:

http://www.bellamacchina.net/portal/201 ... -sarajevu/

tintilinic

Post by tintilinic » 02/08/2013 13:04

johntra wrote:Bunjo počinje sa zastupanjem Toyote:

http://www.bellamacchina.net/portal/201 ... -sarajevu/
:)
Otkud sada ovo?
Sta bi s Renaultom?

Turbulencije se nastavljaju.......

Better Man
Been thanked: 1 time

Post by Better Man » 02/08/2013 16:21

Renault im je o novoj zgradi preko puta stare gdje sad Škoda i nova zgrada za Reanault je dalkeo veća i nudi više prostora od stare! Bunjo se izgleda pokazao kao najbolji auto diler.

dinao

Post by dinao » 02/08/2013 16:27

Better Man wrote:Renault im je o novoj zgradi preko puta stare gdje sad Škoda i nova zgrada za Reanault je dalkeo veća i nudi više prostora od stare! Bunjo se izgleda pokazao kao najbolji auto diler.
Svaka mu čast ako je dobrim poslovanjem sve to uspio, samo ne znam gdje će mu biti Toyota. A nije nešto sad veća zgrada, ta gdje je Renault i Dacia, veći je Hyundai salon iza njega.

dinao

Post by dinao » 17/08/2013 00:03

Veceras vidim kod Bunje pun salon Toyota. Bas pun. Sve modele ima. Ispred ima 20ak Renaulta i Dacia. Preko puta Skoda.

karanana
Been thanked: 6 times

Post by karanana » 17/08/2013 00:07

ahhaaaa. a vidim ja neki dan onaj toyotin salon u blazuju prazan. znaci propala afa i toyota je sada kod bunje?
svaka mu cast pa je dobio i skodu i reno i toyotu.

goran16v

Post by goran16v » 17/08/2013 01:15

karanana wrote:ahhaaaa. a vidim ja neki dan onaj toyotin salon u blazuju prazan. znaci propala afa i toyota je sada kod bunje?
svaka mu cast pa je dobio i skodu i reno i toyotu.
Odavno su u Blazuju saloni prazni, cak se i prodaju. Ako se dobro sjecam cifra je 10 miliona.
Kad smo vec kod Toyote, Smajlovic je prvo zbog kred. zaduzenja zatvrio salon u Tuzli i vratio se u Srebrenik da bi po tom izgibio licencu, a sad navodno pregovara ili je to zavrseno da opet dobije licencu.

johntra
Been thanked: 3 times

Post by johntra » 17/08/2013 08:56

Ma nema ništa od Renaulta i Bunje, ta priča je završena...ta auta ispred salona će se prodati i to je to....Guma M ulazi u Sarajevo na velika vrata, jer će uskoro početi raditi na gradnji salona dole u Neuronu...

Post Reply