Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1476 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by supercali »

Ako je istina prvi problem je falsifikat saobracajnih dozvola drugo fiktivne firme rent-a-car agencija i prodaja tim agencijama
Za taj popust moze opel tuziti jer su ih varali
Ako se tu dokaze i potvrdi onda moze uio jer su imali manju cijenu nego sto bi trebali
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1477 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by madner »

Ne moze UIO nikako jer zaista jeste placen taj iznos od kupca.

GM moze tuziti ako misli da ima razlog, to da.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1478 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by tempuser »

madner wrote:Ljudi cekaju u kolonoma Infinity. :D

UIO ostecena jer je Opel odobrio poseban rabat. Jao novinara :lol:
Nije to bas tako jednostavno.Fol je u tome da, ako je doveo u zabludu dobavljaca koji mu je odobrio poseban rabat automatski zakinuo i drzavu jer su mu uz standarnu marzu izlazne cijene i PDV nize. Sad sta je svrha falsifikovanih saobr. dozvola mogu samo da nagadjam, mozda je time pravdao rabat GM-u, a mozda i drzavi ako je time pravdao da mu se priznaju umanjene cijene kao carinska osnovica. Svaka stvar ima svoju stvarnu vrijednost koja se ne mora nuzno podudariti sa fakturisanom vrijednoscu, Opel je Betaniji mogao pokloniti aute ako zeli, ali to ne zaci da ce njihova vrijednost jt carinska osnovica biti 0 KM. Mozda je UIO trazio dokaz od Betanije da je auta fakat prodao rent-a-car-ovima kako bi ima priznao fakture.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1479 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by madner »

tempuser wrote:
madner wrote:Ljudi cekaju u kolonoma Infinity. :D

UIO ostecena jer je Opel odobrio poseban rabat. Jao novinara :lol:
Nije to bas tako jednostavno.Fol je u tome da, ako je doveo u zabludu dobavljaca koji mu je odobrio poseban rabat automatski zakinuo i drzavu jer su mu uz standarnu marzu izlazne cijene i PDV nize. Sad sta je svrha falsifikovanih saobr. dozvola mogu samo da nagadjam, mozda je time pravdao rabat GM-u, a mozda i drzavi ako je time pravdao da mu se priznaju umanjene cijene kao carinska osnovica. Svaka stvar ima svoju stvarnu vrijednost koja se ne mora nuzno podudariti sa fakturisanom vrijednoscu, Opel je Betaniji mogao pokloniti aute ako zeli, ali to ne zaci da ce njihova vrijednost jt carinska osnovica biti 0 KM. Mozda je UIO trazio dokaz od Betanije da je auta fakat prodao rent-a-car-ovima kako bi ima priznao fakture.
Ako si doveo u zabluzu dobavljaca i on ti je odobrio nizu cijenu a onda si platio pravu cijenu drzavi nisi ostetio UIO.
SKKBB da GM nije odobrio rabat, da ovo da ono, opste ne igra ulogu. GM dao jeftinije auta, Betanija prodala jeftinije auta, UIO dobio svoj dio.

GM naravno moze tuziti Betaniju ako je doslo do prevare izmedju njih.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1480 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by tempuser »

madner wrote:Ne moze UIO nikako jer zaista jeste placen taj iznos od kupca.

GM moze tuziti ako misli da ima razlog, to da.
Ja sam Betanija ti si GM. Ja tebe zamolim da mi auto koje stvarno vrrijedi 20k KM fakturises za 15k KM, sto ti platim, a ostalih 5k KM kao trening uposlenika, consulting, licenciranje itd itd. Ja sam ti de facto platio 20k KM za auto, a faktura 15k KM. Na tih 15k KM obracunam 5k KM marze i izlazna faktura mi je 23.400 sa PDV-om od cega ja drzavi platim 3.400,00 KM PDV-a. Na to dodas da se mi mozda nismo dogovorili nego da sam te doveo u zabludu da cu ata prodati rent-a-caru pa ti to (a moguce i drzavi) pravdam falsifikovanim dokumentima.
Istovremeno lik uvozi Forda kojeg placa 20k KM, obracunava istu marzu od 5k KM i izlazna faktura mu je 29.250,00 KM od cega drzavi plati 4.250,00 KM PDV-a.
On i ja zaradili po 5k KM, s tim sto sam ja drzavu ustinu za 850 KM izlaznog PDV-a.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1481 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by tempuser »

madner wrote:
tempuser wrote:
madner wrote:Ljudi cekaju u kolonoma Infinity. :D

UIO ostecena jer je Opel odobrio poseban rabat. Jao novinara :lol:
Nije to bas tako jednostavno.Fol je u tome da, ako je doveo u zabludu dobavljaca koji mu je odobrio poseban rabat automatski zakinuo i drzavu jer su mu uz standarnu marzu izlazne cijene i PDV nize. Sad sta je svrha falsifikovanih saobr. dozvola mogu samo da nagadjam, mozda je time pravdao rabat GM-u, a mozda i drzavi ako je time pravdao da mu se priznaju umanjene cijene kao carinska osnovica. Svaka stvar ima svoju stvarnu vrijednost koja se ne mora nuzno podudariti sa fakturisanom vrijednoscu, Opel je Betaniji mogao pokloniti aute ako zeli, ali to ne zaci da ce njihova vrijednost jt carinska osnovica biti 0 KM. Mozda je UIO trazio dokaz od Betanije da je auta fakat prodao rent-a-car-ovima kako bi ima priznao fakture.
Ako si doveo u zabluzu dobavljaca i on ti je odobrio nizu cijenu a onda si platio pravu cijenu drzavi nisi ostetio UIO.
SKKBB da GM nije odobrio rabat, da ovo da ono, opste ne igra ulogu. GM dao jeftinije auta, Betanija prodala jeftinije auta, UIO dobio svoj dio.

GM naravno moze tuziti Betaniju ako je doslo do prevare izmedju njih.
Naravno da jesi, procitaj moj komentar iznad. Manja ulazna cijena + standardna marza = manja izlaza cijena = manji izlazi PDV koji ide drzavi.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1482 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by supercali »

madner wrote:Ne moze UIO nikako jer zaista jeste placen taj iznos od kupca.

GM moze tuziti ako misli da ima razlog, to da.
Cekaj ako se dokaze da sam ja tebe prevario i nabavio proizvod po manjoj cijeni zasto porezna ne moze traziti tu razliku ili sl?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1483 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by madner »

supercali wrote:
madner wrote:Ne moze UIO nikako jer zaista jeste placen taj iznos od kupca.

GM moze tuziti ako misli da ima razlog, to da.
Cekaj ako se dokaze da sam ja tebe prevario i nabavio proizvod po manjoj cijeni zasto porezna ne moze traziti tu razliku ili sl?
Zato sto su vozila zaista prodata po nizim cijenama. Nije zapravo placena manja cijena pa da je prevarena poreska uprava, nego je prevaren onaj sto je dao manju cijenu.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1484 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by madner »

tempuser wrote:
madner wrote:Ne moze UIO nikako jer zaista jeste placen taj iznos od kupca.

GM moze tuziti ako misli da ima razlog, to da.
Ja sam Betanija ti si GM. Ja tebe zamolim da mi auto koje stvarno vrrijedi 20k KM fakturises za 15k KM, sto ti platim, a ostalih 5k KM kao trening uposlenika, consulting, licenciranje itd itd. Ja sam ti de facto platio 20k KM za auto, a faktura 15k KM. Na tih 15k KM obracunam 5k KM marze i izlazna faktura mi je 23.400 sa PDV-om od cega ja drzavi platim 3.400,00 KM PDV-a. Na to dodas da se mi mozda nismo dogovorili nego da sam te doveo u zabludu da cu ata prodati rent-a-caru pa ti to (a moguce i drzavi) pravdam falsifikovanim dokumentima.
Istovremeno lik uvozi Forda kojeg placa 20k KM, obracunava istu marzu od 5k KM i izlazna faktura mu je 29.250,00 KM od cega drzavi plati 4.250,00 KM PDV-a.
On i ja zaradili po 5k KM, s tim sto sam ja drzavu ustinu za 850 KM izlaznog PDV-a.
Prodao auto za 23400, platio 3400 PDVa. PU zadovoljna.
Prodao auto za 29250, platio 4250 PDVa. PU zadovoljna.

Inace u prvom primjeru nisi nista zaradio, nula bodova si kao trgovac jer si platio 15K auto, 5K usluge i 3400 PDV. :D
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#1485 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by ins »

tempuser wrote:
madner wrote:Ne moze UIO nikako jer zaista jeste placen taj iznos od kupca.

GM moze tuziti ako misli da ima razlog, to da.
Ja sam Betanija ti si GM. Ja tebe zamolim da mi auto koje stvarno vrrijedi 20k KM fakturises za 15k KM, sto ti platim, a ostalih 5k KM kao trening uposlenika, consulting, licenciranje itd itd. Ja sam ti de facto platio 20k KM za auto, a faktura 15k KM. Na tih 15k KM obracunam 5k KM marze i izlazna faktura mi je 23.400 sa PDV-om od cega ja drzavi platim 3.400,00 KM PDV-a. Na to dodas da se mi mozda nismo dogovorili nego da sam te doveo u zabludu da cu ata prodati rent-a-caru pa ti to (a moguce i drzavi) pravdam falsifikovanim dokumentima.
Istovremeno lik uvozi Forda kojeg placa 20k KM, obracunava istu marzu od 5k KM i izlazna faktura mu je 29.250,00 KM od cega drzavi plati 4.250,00 KM PDV-a.
On i ja zaradili po 5k KM, s tim sto sam ja drzavu ustinu za 850 KM izlaznog PDV-a.

:lol: :lol: :lol:

"Zaboravio" si onih 5 milja u svojoj besmislenoj kalkulaciji! :lol: :lol: :lol:

kako nemaš druge mogućnosti da mu platiš tvojih "zaboravljenih" 5k KM, osim po fakturi na kojoj je iskazan PDV u iznosu 850 KM, znači da si opet ukupno platio 4.250 KM PDV kao i ovaj iz Forda
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1486 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by supercali »

madner wrote:
supercali wrote:
madner wrote:Ne moze UIO nikako jer zaista jeste placen taj iznos od kupca.

GM moze tuziti ako misli da ima razlog, to da.
Cekaj ako se dokaze da sam ja tebe prevario i nabavio proizvod po manjoj cijeni zasto porezna ne moze traziti tu razliku ili sl?
Zato sto su vozila zaista prodata po nizim cijenama. Nije zapravo placena manja cijena pa da je prevarena poreska uprava, nego je prevaren onaj sto je dao manju cijenu.
Znam to al kad se dokaze da si varao preko fiktivnoh rent-a-car firmi i sl znaci da si prevario sa cijenom prvo ulaz pa izlaz
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1487 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by madner »

Varao GM, ne drzavu. Niko nije tvrdio da je nije placen PDV na cifru za koju sa automobili prodani.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1488 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by supercali »

Pa ako je prevario gm onda je prevario i drzavu
Ako ke njemu slagao za manju cijenu automatski je slagao i drzavu tako sto je uplatio manje poreza i sta se sve placa
Seawolf
Posts: 7732
Joined: 14/06/2012 22:59

#1489 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by Seawolf »

supercali wrote:Pa ako je prevario gm onda je prevario i drzavu
Ako ke njemu slagao za manju cijenu automatski je slagao i drzavu tako sto je uplatio manje poreza i sta se sve placa
Nije "prevario" GM-a za cijenu. Fakturisao je i naplatio onoliko koliko je dogovorio i dostavio informaciju GM-u. Dezinformisao je GM u vezi sa identitetom kupca, npr. dostavio informaciju da je isporučio vozilo firmi koja se bavi rent-a-car-om, a u stvari je isporučio auto fizičkom licu.

Ispade da je radio kao Robin Hood - uzimao je od bogatih (od GM-a), da bi dao siromašnim (kupcima u BiH).
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#1490 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by ins »

Dajte ljudi nemojte lupati o stvarima o kojima ne znate dovoljno :-)

PDV se plaća na onoliko koliko si nešto prodao, pa majku mu to je osnova ekonomije.

Po vašoj logici, onda ZARA ili Konzum kada vam nešto prodaju sa 30% popusta varaju državu :-)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#1491 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by Bakir1 »

iz prilozenog se vidi da je tekst, nabuban, itekako naisao na plodno tlo :D
uncas
Posts: 524
Joined: 15/10/2005 20:51

#1492 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by uncas »

Varao je GM na način da je lagao o kupcu (i na taj način razliku-popust od GM-a trpao sebi u džep) dok je državi plaćao PDV na prodajnu cijenu kako je jedino i mogao. Tako sam barem ja skontao.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1493 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by tempuser »

ins wrote:

:lol: :lol: :lol:

"Zaboravio" si onih 5 milja u svojoj besmislenoj kalkulaciji! :lol: :lol: :lol:

kako nemaš druge mogućnosti da mu platiš tvojih "zaboravljenih" 5k KM, osim po fakturi na kojoj je iskazan PDV u iznosu 850 KM, znači da si opet ukupno platio 4.250 KM PDV kao i ovaj iz Forda
Ne znam cemu smajliji ako se razumijes u ono o cemu pises????
Po clanu 15. stav 4 tacka 4 (c) zakona o PDV-u na usluge inokupcu se ne obracunava izlazni PDV niti se placa ulazni PDV na usluge iz inostranstva, tako da tih 850 KM PDV-a ne postoji.
Sljedeci put prije nego napises komentar razmisli sta je besmisleno.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1495 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by supercali »

Seawolf wrote:
supercali wrote:Pa ako je prevario gm onda je prevario i drzavu
Ako ke njemu slagao za manju cijenu automatski je slagao i drzavu tako sto je uplatio manje poreza i sta se sve placa
Nije "prevario" GM-a za cijenu. Fakturisao je i naplatio onoliko koliko je dogovorio i dostavio informaciju GM-u. Dezinformisao je GM u vezi sa identitetom kupca, npr. dostavio informaciju da je isporučio vozilo firmi koja se bavi rent-a-car-om, a u stvari je isporučio auto fizičkom licu.

Ispade da je radio kao Robin Hood - uzimao je od bogatih (od GM-a), da bi dao siromašnim (kupcima u BiH).
Samo sto je bitna razlika izmedju ta 2 kupca na jednom dobije auto od 12000 na drugom od 15000 i na osnovu toga prodaje auto jeftinije i placa manji porez
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1496 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by tempuser »

ins wrote:Dajte ljudi nemojte lupati o stvarima o kojima ne znate dovoljno :-)

PDV se plaća na onoliko koliko si nešto prodao, pa majku mu to je osnova ekonomije.

Po vašoj logici, onda ZARA ili Konzum kada vam nešto prodaju sa 30% popusta varaju državu :-)
Drugima prebacujes da pojma nemaju, a ti lupetas da se sve prasi, prvo o PDV-u na usluge iz inostranstva, a sad ovo.... :-)

1. Ako imas nizu ulaznu cijenu mozes mozes zadrzati standardnu marzu tj zaradu, a da pri tome imas manju izlaznu cijenu i davanja drzavi.
2. Kad Konzum i Zara daju popuste od 30% oni umanjuju krajnju cijenu i davanja drzavi tako sto umanjuju svoju marzu tj, zaradu, a ne ulaznu cijenu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1497 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by tempuser »

ins wrote::lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Kad se pravis pametan, a postignes suprotno to je sve sto ti preostaje...
Seawolf
Posts: 7732
Joined: 14/06/2012 22:59

#1498 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by Seawolf »

tempuser wrote:
ins wrote:

:lol: :lol: :lol:

"Zaboravio" si onih 5 milja u svojoj besmislenoj kalkulaciji! :lol: :lol: :lol:

kako nemaš druge mogućnosti da mu platiš tvojih "zaboravljenih" 5k KM, osim po fakturi na kojoj je iskazan PDV u iznosu 850 KM, znači da si opet ukupno platio 4.250 KM PDV kao i ovaj iz Forda
Ne znam cemu smajliji ako se razumijes u ono o cemu pises????
Po clanu 15. stav 4 tacka 4 (c) zakona o PDV-u na usluge inokupcu se ne obracunava izlazni PDV niti se placa ulazni PDV na usluge iz inostranstva, tako da tih 850 KM PDV-a ne postoji.
Sljedeci put prije nego napises komentar razmisli sta je besmisleno.
To da li će PDV biti obračunat i iskazan na inostranoj fakturi za usluge, na zavisi od Zakona o PDV-u BiH, nego od Zakona o PDV-u države iz koje je ispostavljena faktura. Ako taj zakon predviđa da se mora iskazati PDV na fakturi za uslugu (a najčešće predviđa, ako se ta usluga desila u državi fakturisanja), onda je taj PDV i veći od 850 KM (jer je obračunat po većoj stopi PDV-a od naše bosanske) i nije povratan, jer po našem zakonu o PDV-u ne ulazi u predporez nego se radi o nepovratnom trošku.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1499 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by madner »

tempuser wrote:
ins wrote:Dajte ljudi nemojte lupati o stvarima o kojima ne znate dovoljno :-)

PDV se plaća na onoliko koliko si nešto prodao, pa majku mu to je osnova ekonomije.

Po vašoj logici, onda ZARA ili Konzum kada vam nešto prodaju sa 30% popusta varaju državu :-)
Drugima prebacujes da pojma nemaju, a ti lupetas da se sve prasi, prvo o PDV-u na usluge iz inostranstva, a sad ovo.... :-)

1. Ako imas nizu ulaznu cijenu mozes mozes zadrzati standardnu marzu tj zaradu, a da pri tome imas manju izlaznu cijenu i davanja drzavi.
2. Kad Konzum i Zara daju popuste od 30% oni umanjuju krajnju cijenu i davanja drzavi tako sto umanjuju svoju marzu tj, zaradu, a ne ulaznu cijenu.
Pa place li Konzum i Zara PDV na ulaznu ili izlaznu cijenu? :D
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#1500 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by ins »

tempuser wrote:
ins wrote::lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Kad se pravis pametan, a postignes suprotno to je sve sto ti preostaje...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply