Uvoz auta iz inostranstva

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
DeyAnbRe

#1 Uvoz auta iz inostranstva

Post by DeyAnbRe » 22/10/2011 21:10

Trazio sam na netu informacije o uvozu auto iz inostranstva, ali negdje pise da mozes uvesti sva auta koja su starija od 2000-te godine, pa onda samo vozila koja ne prevazilaze 7 godina starosti, zatim bilo koja, koja zadovoljavaju odredjene uslove (npr euro3 motor) itd.

Pa ako moze neko da mi napise ko sa sigurnoscu zna koji su uslovi za uvoz, kolika je carina i sta je jos potrebno da se ovamo auto moze registrovati.
I zanima me jel ovo vazi za uvoz iz svih drzava, ili npr kada uvozis auto iz Srbije ovo ne vazi?

Pozz

anthraxQ
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#2 Re: Uvoz auta iz inostranstva

Post by anthraxQ » 22/10/2011 21:17

DeyAnbRe wrote:Trazio sam na netu informacije o uvozu auto iz inostranstva, ali negdje pise da mozes uvesti sva auta koja su starija od 2000-te godine, pa onda samo vozila koja ne prevazilaze 7 godina starosti, zatim bilo koja, koja zadovoljavaju odredjene uslove (npr euro3 motor) itd.

Pa ako moze neko da mi napise ko sa sigurnoscu zna koji su uslovi za uvoz, kolika je carina i sta je jos potrebno da se ovamo auto moze registrovati.
I zanima me jel ovo vazi za uvoz iz svih drzava, ili npr kada uvozis auto iz Srbije ovo ne vazi?

Pozz
imaš cijelu temu o tome. :thumbup: potraži malo...

TenDollars

#3 Re: Uvoz auta iz inostranstva

Post by TenDollars » 23/10/2011 00:15

DeyAnbRe wrote:Trazio sam na netu informacije o uvozu auto iz inostranstva, ali negdje pise da mozes uvesti sva auta koja su starija od 2000-te godine, pa onda samo vozila koja ne prevazilaze 7 godina starosti, zatim bilo koja, koja zadovoljavaju odredjene uslove (npr euro3 motor) itd.

Pozz
ima dosta tema o tome samo potrazi. Uglavnom uslov je ta euro norma koja je kod vecine auta od 2000te a kod vww meni se cini od 98. nadam se da s ene varam, potrazi malo o tome imas sve kalkulacije na forumu koliko je krajnja cijena.

psydelija

#4 Re: Uvoz auta iz inostranstva

Post by psydelija » 26/10/2011 23:26

zanima me sta je potrebno u bih za uvoz auta iz ch ili de?

npr: opel merive 1,7 motor 2005 god., ima euro normu 4.
koliki su carinski troskovi i te fore? sta je potrebno od papira? da li se uzima u obzir ako je auto osteceno (karoserija ili moror)? da li svaki veci grad ima carinske teriminale ili se posao obavlja na granici?

ako neko zna malo preciznije da odgovori, bio bi mu/joj neizmerno zahvalan.

fullvedo

#5 Re: Uvoz auta iz inostranstva

Post by fullvedo » 28/10/2011 22:49

psydelija wrote:zanima me sta je potrebno u bih za uvoz auta iz ch ili de?

npr: opel merive 1,7 motor 2005 god., ima euro normu 4.
koliki su carinski troskovi i te fore? sta je potrebno od papira? da li se uzima u obzir ako je auto osteceno (karoserija ili moror)? da li svaki veci grad ima carinske teriminale ili se posao obavlja na granici?

ako neko zna malo preciznije da odgovori, bio bi mu/joj neizmerno zahvalan.
Ako ces auto kupiti u inostranstvu i ti licno dovesti onda kupujes carinske tablice i sa njima dodjes u BiH. Onda odes u carinski terminal oni ti kataloski prema godini, motoru i predjenim kilometrima i naravno opcem stanju auta procjene vrijednost na to zaracunavanju carinu (do 6%) onda pdv 17%. Naravno treba platiti i homologaciju i na kraju registraciju.

Naravno puno iplativije ti ja naci nekoga da ti na kamionu doveze auto - platis mu 500 KM, a ti zavrsis ostalo. Otprilike prema mojoj procjeni samo carina+pdv+homologacija+ragistracija (BEZ STELE) za tog opela bi te izasla 2000-3000 KM.
Ali najbolje ti je nazvati UIO http://www.uino.gov.ba/b/O_nama/Sredisnji_ured.html

sretno

mayab
Has thanked: 267 times
Been thanked: 155 times

#6 Re: Uvoz auta iz inostranstva

Post by mayab » 28/10/2011 23:25

Odaberi neku od spediterskih firmi, svakako ti samo takva neka firma mora sredjivati sve "papire" pri uvozu!
Imas spedicija mali milion, nazovi i pitaj, oni ti mogu dati najbolje informacije

Post Reply