USTAV BiH

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply

Da li ste bili za predložene ustavne promjene?

Da, u potpunosti!
0
No votes
Da,jer su one najrealniji ishod prihvatljiv za sve!
8
53%
Ne, BiH mora da bude unitarna,ko je ne želi takvu,može van!
7
47%

Total votes: 15

Herr.Kanzler

USTAV BiH

Post by Herr.Kanzler » 12/12/2006 04:17

Možda je neko već pokretao temu ali ja bih svejedno da je obnovimo. Znači Ustav BiH je u odredjenim segmentima nefunkcionalan. Šta biste vi mjenjali, pod uslovom, da je to što mislite promjeniti realno. Kad ovo kažem, mislim,
pronaći nekakvo rješenje koje će biti prihvatljivo za sve. Moj prijedlog bi npr. bio, zabrana korištenja Ideologija iz proteklog rata u programima političkih stranaka.....ali o tome nastavljamo kasnije......naravno,uspostavio bih i nova ministarstva (poljoprivrede) s ciljem boljeg razvoja zemlje.......itd.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 12/12/2006 11:49

Kada krojači preprave Luđačku košulju opet će biti Luđačka košulja. Sve sam rekao na izborima.
Ja bih da nas ekspresno prime u EU zajedno sa regionalnim velesilicama. Prvi predsjednik EU RBiH da bude Nazif G=Vratimo se Ustavu RBiH!

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 12/12/2006 11:53

PipiDugaDevetka wrote:Kada krojači preprave Luđačku košulju opet će biti Luđačka košulja. Sve sam rekao na izborima.
Ja bih da nas ekspresno prime u EU zajedno sa regionalnim velesilicama. Prvi predsjednik EU RBiH da bude Nazif G=Vratimo se Ustavu RBiH!

I nek srusi ivan planinu da i do sarajeva dodje mediteranske klime uticaj!!!

Ustav ili ostaviti ovakav kakav je ili NAPISATI NOVI jer se NIKAD NIKAD NIKAD nece dogovriti oko izmjena.

Azemin

Post by Azemin » 12/12/2006 12:52

Treca opcija

SA 071

Post by SA 071 » 12/12/2006 15:12

Ponudjeni su glupi i ograniceni odgovori, koji tendeciozno usmjeravaju glasace u jednom pravcu. Bolje bi bilo da je ponudjeno DA, NE i NE ZNAM.

Ja sam svakako protiv.

MuaDib

Post by MuaDib » 12/12/2006 20:15

Svi bi mi htjeli najbolje riješenje, ali realno gledajući želja je jedno a stvarnost drugo. :)

DrugaGimnazija
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Post by DrugaGimnazija » 13/12/2006 15:26

Moramo razluciti dvije stvari:

Ako pricamo o tome da li su ove predlozene promjene najbolje ustavno rjesenje za BiH, ja mislim da se svi slazemo da nisu.

Ali, ako pricamo o tome da li su ove promjene bolje od ovog sto sad imamo, onda je odgovor "da", jer ovo sto sad imamo je stvarno dno dna.

Dakle, jedan veliki problem sa predlozenim promjenama je sto ostavlja entitetsko glasanje. Jedino sto je to entitetsko glasanje vec sada na snazi, tako da ove promjene to ne bi pogorsale (ni poboljsale). Razlog za usvajanje ovih promjena su pozitivni pomaci, kao sto je predsjednik, prava vlada, veci drzavni parlament, kao i potvrdjivanje svih dosadasnjih promjena (DGS, zajednicka vojska, itd.), koje u sadasnjoj situaciji Dodik moze jednostavno ukinuti. Ali, ako se to upise u ustav, onda RS nema pravo da povuce saglasnost na zajednicku vojsku.

Jos jedan problem sa promjenama je to sto RS moze blokirati uspostavu vlasti i isforsirati ponovne izbore. Ocito je da ta opasnost postoji i danas i da se upravo ono desava, cime su nam prijetili ako se usvoje ustavne promjene. Blokada je na djelu i Dodik moze blokirati uspostavu vlade (sto on uspjesno i cini) i bez promjena.

SA 071

Post by SA 071 » 13/12/2006 15:59

DrugaGimnazija wrote:Moramo razluciti dvije stvari:

Ako pricamo o tome da li su ove predlozene promjene najbolje ustavno rjesenje za BiH, ja mislim da se svi slazemo da nisu.

Ali, ako pricamo o tome da li su ove promjene bolje od ovog sto sad imamo, onda je odgovor "da", jer ovo sto sad imamo je stvarno dno dna.

Dakle, jedan veliki problem sa predlozenim promjenama je sto ostavlja entitetsko glasanje. Jedino sto je to entitetsko glasanje vec sada na snazi, tako da ove promjene to ne bi pogorsale (ni poboljsale). Razlog za usvajanje ovih promjena su pozitivni pomaci, kao sto je predsjednik, prava vlada, veci drzavni parlament, kao i potvrdjivanje svih dosadasnjih promjena (DGS, zajednicka vojska, itd.), koje u sadasnjoj situaciji Dodik moze jednostavno ukinuti. Ali, ako se to upise u ustav, onda RS nema pravo da povuce saglasnost na zajednicku vojsku.

Jos jedan problem sa promjenama je to sto RS moze blokirati uspostavu vlasti i isforsirati ponovne izbore. Ocito je da ta opasnost postoji i danas i da se upravo ono desava, cime su nam prijetili ako se usvoje ustavne promjene. Blokada je na djelu i Dodik moze blokirati uspostavu vlade (sto on uspjesno i cini) i bez promjena.

Grijesis, jer blokadu ne prave ni Dodik ni RS, vec naprotiv FBiH je kocnica. S Tihicem kao glavnim i odgovornim krivcem, uz HDZ. Ako si zaboravio, blokada je nastupila kada se dva HDZ-a nisu mogla dogovoriti. HDZ 1990 je bio spreman uci u vlast sa drugim HDZ-om, ali Covic i Co nisu htjeli da dijele vlast!
Zatim, SDA (preferira HDZ) i SBiH (preferira HDZ 1990) nisu mogli postici dogovor o zajednickom koalicionom partneru iz reda Hrvata, pa su se dogovorili da uzmu za partnera onoga ko obezbjedi vecinu u domu naroda, sto je postigao HDZ 1990. Na to Tihic nije racunao i odbio je ispuniti obecanje i sprovesti postignuti dogovor.
Dakle, ovdje je ocita krivica Tihica koji ne postuje dogovore i hoce koaliciju sa onima koji su bili srz samouprave svojevremeno i ciji je predsjednik u zatvoru, i HDZ koji ne zeli da dijeli vlast vec hoce cijeli kolac (malo im-sta li).

A Dodik na sve to samo gleda sa osmjehom...

P.S. Kako se lako mirite sa realnoscu 2 entiteta i ovakvom organizacijom drzave, ali kada se ljudi biraju po nacionalnoj pripadnosti to vam smeta. Pa onda budite dosljedni pa recite ok to je realnost. Ili necemo da se mirimo sa nepravednom realnoscu i hocemo da se borimo da je promjenimo, ili cemo se u potpunosti pomiriti sa svim losim stranama te realnosti i necemo da kukamo nizasta.

Post Reply