uspomene na Sarajevo kakvo je nekad bilo...

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
wewa

uspomene na Sarajevo kakvo je nekad bilo...

Post by wewa » 27/09/2011 11:20

Sta vas asocira na staro Sarajevo, na carsiju kakva je nekad bila, na zivot kojim se nekada, u doba nasih deda i nana, zivjelo u ovom gradu?

meni je najdrazi taj nekadasnji navijacki duh. kad me pitaju jesu li zestoki sukobi manijaka i pitara, volim ispricati kako se nekad proslavljala pobjeda najdrazeg kluba - na carsiji bi vlasnik ducana svom komsiji majstoru cepenak obojio u plavo ili bordo, zavisno kakve mu je boje bila krv/dres :-D

svidjalo mi se kako se nekad islo "u carsiju" umjesto "u grad"...

nedavno mi je u ruke dosla knjiga o legendama starog Sarajeva, onim pricama na kojima su nastajale sevdalinke, po kojima su dijelovi grada i ulice dobijali imena. pa sam se zacudila koliko malo toga znam. zato bih voljela da podijelite sa mnom, a i ostalim radoznalcima, znanje, price, legende i obicaje koje cuvate u svojim seharama :)

haubica_i_to_teshka

Re: uspomene na Sarajevo kakvo je nekad bilo...

Post by haubica_i_to_teshka » 27/09/2011 14:11

Moje najljepshe uspomene iz djetinjstva , lagana shetnja sa dedom (ar) carshijom, zastajanje skoro pred svakom radnjicom, da se malo priupita , ono neobavezno. Ustajala shema ,partija shaha sa rahmetli Hasetom (samo zbog tebe wewo da se zna ko je bio “glavni” u carshiji :lol: ), kafa /dorucak kod Hadzibajrica ,sladoled u Egiptu i polako nazad da ne zakasni nani na rucak, inace belaj.

Bilo mi je uzivanje gledati i slushati, kazandzije/kujundzije ....valjda se i dalje ta tradicija prenosi sa koljna na koljeno ,bila bi velika shteta da se to :( zapostavi

wewa

Post by wewa » 27/09/2011 14:19

a moje su najdraze uspomene vezane za hranu :D
sjecam se pretece badem butika, usecerenih jabuka, secerlama i stapica od karamela i susama, ti su mi bili najdrazi...

nedostaje mi dugacki bezistan kakav je nekad bio, pa makar i smrdio na cevape koje su na pauzi jele trgovkinje.

pezzar
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post by pezzar » 27/09/2011 14:26

Kako se zove ta knjiga? Mozes li povremeno citirati koji djelic da saznamo nesto i ovdje... :)

haubica_i_to_teshka

Post by haubica_i_to_teshka » 27/09/2011 14:27

wewa wrote:a moje su najdraze uspomene vezane za hranu :D
sjecam se pretece badem butika, usecerenih jabuka, secerlama i stapica od karamela i susama, ti su mi bili najdrazi...

nedostaje mi dugacki bezistan kakav je nekad bio, pa makar i smrdio na cevape koje su na pauzi jele trgovkinje.

kazu, da sve “nosimo" iz djetinjstva poguzijo :razz: 8-)

wewa

Post by wewa » 27/09/2011 14:32

obecavam da cu pronaci naslov - bila mi je u rukama dan-dva, prekratko da zapamtim. radi se o naucnom radu jedne istoricarke iz BiH, ogranicenog tiraza, cini mi se Svjetlost Sarajevo. mislim da u biblioteci grada postoje svega 2 primjerka.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 27/09/2011 14:34

Ja sam volio jesen u Sarajevu, kada lišće opadne i počnu prave jesenje kiše. Izlazio sam vani i šetao bez cilja, i uživao.
Pa zamirišu kesteni, dođe zima, ali ona prava sa snijegom i minusima, pa se obrazi zarumene...
Sada nisi ima prave zime, niti pravog snijega, kiša kada pada ide mi na živce, a mrsko mi je i do granapa bez auta. Ostarilo se, valjda... :)
:)

1mala

Post by 1mala » 27/09/2011 14:38

Tata me vodio na sve utakmice Sarajeva.....radovala sam se svakoj utakmici, ne zbog Papeta, nego zbog kospa :lol: Ah, ja se nekako najvise sjecam mojih prvih izlazaka.....Evropa od 5h do 8h, pa krug po carsiji, onda u Imaret na kifle, pa sladoled u Egipty, kafica u Alo-alo......lijepa vremena :)

Banksy
Has thanked: 18 times
Been thanked: 39 times

Post by Banksy » 27/09/2011 15:10

pezzar wrote:Kako se zove ta knjiga? Mozes li povremeno citirati koji djelic da saznamo nesto i ovdje... :)

Nešto slično:

Vlajko Palavestra - Legende Iz Starog Sarajeva
http://www.scribd.com/doc/37850979/Vlaj ... g-Sarajeva

http://www.fileboar.com/process/198104/ ... rajeva.pdf

i još jedna preporuka
http://www.interliber.com/catlistdetail ... 88843&ml=b

pezzar
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post by pezzar » 28/09/2011 00:13

Banksy wrote:
pezzar wrote:Kako se zove ta knjiga? Mozes li povremeno citirati koji djelic da saznamo nesto i ovdje... :)

Nešto slično:

Vlajko Palavestra - Legende Iz Starog Sarajeva
http://www.scribd.com/doc/37850979/Vlaj ... g-Sarajeva

http://www.fileboar.com/process/198104/ ... rajeva.pdf

i još jedna preporuka
http://www.interliber.com/catlistdetail ... 88843&ml=b

Hvala.

Sarajmen

Post by Sarajmen » 28/09/2011 09:55

wewa wrote:Sta vas asocira na staro Sarajevo, na carsiju kakva je nekad bila, na zivot kojim se nekada, u doba nasih deda i nana, zivjelo u ovom gradu?

meni je najdrazi taj nekadasnji navijacki duh. kad me pitaju jesu li zestoki sukobi manijaka i pitara, volim ispricati kako se nekad proslavljala pobjeda najdrazeg kluba - na carsiji bi vlasnik ducana svom komsiji majstoru cepenak obojio u plavo ili bordo, zavisno kakve mu je boje bila krv/dres :-D

svidjalo mi se kako se nekad islo "u carsiju" umjesto "u grad"...

nedavno mi je u ruke dosla knjiga o legendama starog Sarajeva, onim pricama na kojima su nastajale sevdalinke, po kojima su dijelovi grada i ulice dobijali imena. pa sam se zacudila koliko malo toga znam. zato bih voljela da podijelite sa mnom, a i ostalim radoznalcima, znanje, price, legende i obicaje koje cuvate u svojim seharama :)

I tako, najviše do Marijin dvora. Tipično razmišljanje stanovnika dijela grada Sarajeva, sa područja općine Stari grad. U užem smislu vratnička ili bistrička percepcija sarajevskog duha uz njegovanje prihvatljivih podijeljenosti koje
vijekovima čini rijeka Miljacka.
Nema u tom ništa lošeg, šta više puno je onog dobrog i lijepog u onom što je vrijeme vijekovima donosilo u taj dio grada Sarajeva. I pored svih onih paljenja i pljačkanja kroz historiju, taj dio grada se uvijek uspijevao iznova dići i biti ''kao prije'' ali i prisutnom sjetom u duši onih starosjedilaca koji pamte i neka druga vremena. Njima ne zapara uši glas pjevača kada kaže '' Ovdje je k'o nekada
sve isto je , ali ništa isto nije...''

U njima on zatalasa talog na duši, što ga neki nazivaju sevdahom...

P.S.
Pitari i Manijaci... :lol:

Post Reply