UPS iskustva prijedlozi

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
brkox

UPS iskustva prijedlozi

Post by brkox » 04/01/2016 06:38

Trebam neki UPS za i5, 970gtx-icu i 27" monitor, od ostalog ništa posebno ssd i ponekad se priključi vanjski hard i canon printer u boji kućni, obični.
Ima gomila ponude ali ne bih išao dalje od 200KM mogao bih još koju markicu gore ali ne previše...
Je li tko nabavljao u posljednje vrijeme i kakva su iskustva.
Treba mi isključivo za par min. autonomije za spremiti podatke i da je stabilan jer tamo gdje će ići struja je dosta loše urađena pa da daje stabilne napone i da se može namjestiti preko usb ili lan priključka da ako nema nikog da pokrene shutdown ili hibernaciju..

Dobrodošli bi mi prijedlozi, može i pik ako je netko kupovao nedavno...

SanskiBiser

Re: UPS iskustva prijedlozi

Post by SanskiBiser » 04/01/2016 07:36

brkox wrote:Trebam neki UPS za i5, 970gtx-icu i 27" monitor, od ostalog ništa posebno ssd i ponekad se priključi vanjski hard i canon printer u boji kućni, obični.
Ima gomila ponude ali ne bih išao dalje od 200KM mogao bih još koju markicu gore ali ne previše...
Je li tko nabavljao u posljednje vrijeme i kakva su iskustva.
Treba mi isključivo za par min. autonomije za spremiti podatke i da je stabilan jer tamo gdje će ići struja je dosta loše urađena pa da daje stabilne napone i da se može namjestiti preko usb ili lan priključka da ako nema nikog da pokrene shutdown ili hibernaciju..

Dobrodošli bi mi prijedlozi, može i pik ako je netko kupovao nedavno...

APC BE550G-GR
230 KM u maloprodaji...ne trazi dalje :lol:

avaks

Post by avaks » 06/01/2016 16:08

Koristio sam APC davno i definitivno su najbolji ali i najskuplji, zadnjih 8-9 godina sam promijenio 2 FSP i mogu proći.
Kada nestane struje malo su bučniji i alarm se može ugasiti samo softverskim putem (ako ti to predstavlja problem).
Znači slobodno uzmi FSP, par godina garancije imaš:
http://shop.imtec.ba/back-ups-uredjaji/ ... -1000.html

p.s.
Vidi koliko popusta daju za keš na ovaj navedeni model, mislim da ti se uklapa u budžet a ja ga koristim za i5, r9 280x te 23'' monitor, može izdržati koji minut pri opterećenju dok u samom windowsu neće biti problema (5-10 minuta će raditi).
Ovi od 300w i nisam baš siguran tako da ne bih išao na te opcije.

Neformalno

Post by Neformalno » 06/01/2016 17:49

Za tu sicu tesko da ces naci nesto da valja...

koristis takvu masinu, a stedis na UPS, nelogicno...

UPS uredjaji iz prodavnica samo "drze" par minuta kada nema napajanja, pikove i smetnje u mrezi ne otklanjaju, pa je to kao imas a ustvari nemas...
U prevodu, opet ti moze "izgoriti" masina i pored UPS...

Preporuka, uzmi bilo koji OnLine uredjaj, eventualno LineInteractiv, mada ni to ne bih preporucio...

avaks

Post by avaks » 06/01/2016 18:15

Neformalno wrote: UPS uredjaji iz prodavnica samo "drze" par minuta kada nema napajanja, pikove i smetnje u mrezi ne otklanjaju, pa je to kao imas a ustvari nemas...
U prevodu, opet ti moze "izgoriti" masina i pored UPS...
Fino čovjek naveo do 200KM a ti mu nudiš rješenje za 600KM :thumbup:
Zašto misliš da FSP ne uklanja smetnje i pikove u mreži? Znači samo za ukras? :lol: :thumbup:
Znam da nije vrh ali za te pare je super investicija, pa samo onaj produžni kabal UPC sa uzemljenjem je bolje nego ništa i vrijedi i to kupiti za 40KM a ne ovo za 200. Vjeruj mi nije bezveze investicija kao što navodiš.
To što ne može držati "par" minuta je stvar kapaciteta, ako na onakvu mašinu uzme ne znam ti kakav od 300VA/300-350W neće mu ni minut držati, iz iskustva znam. Nikada ja APC ne bih mijenjao za FSP ali 380W kada kačiš na računar koji povuče 400+W u loadu i nije pametno (njegova konfiguracija u loadu sigurno ide oko 400-500W) zato sam i stavio preporuku. A ja mu garantujem 5minuta u windowsu na onom FSP a možda i 10-15 u zavisnosti od opterećenja.
U igri mu niti jedan ne može izdržati više od 2 minute.

p.s.
Mašina će mu prije izgoriti preko LAN kabla i modema nego preko Utičnice/UPS/Napojne/Matične (svi navedeni imaju neku vrstu protekcije).
Sve je to relativno.

Post Reply