Upozorenje!

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Post Reply
tempora

Upozorenje!

Post by tempora » 09/11/2006 12:58

Prije dva mjeseca sam dobila kcerkicu. Beba, kao i dosta novorodjencadi ima grceve u stomaku pa su me mnogi ( izmedjuostaloga i babice i biro za konsultacije za majku i djete ) posavjetovali da kuham caj od komoraca kako bi se grcevi ublazili. Za tu priliku kupila sam instant caj od komoraca koji se prodaje u svim apotekama u BiH. Jucer mi je doktorica strogo zabranila upotrebu tog caja rekavsi da se do nedavno taj caj propisivao od strane medicinskog osoblja medjutim da su najnovija istrazivanja pokazala da je caj od komoraca izuzetno stetan za bebe i da duza upotreba moze izazvati i rak!
Takodjer mi je receno da postoji velika vjerovatnoca da mnoge ustanove te apoteke i dalje savjetuju upotrebu ovog caja jer nisu dobili ovu informaciju posto se radi o najnovijim istrazivanjima koja su tek nedavno potvrdjena.
Nemam razloga da sumnjam u istinitost onoga sto mi je receno, pa apelujem na sve buduce majke ili majke sa maliom djecom da ipak izbjegnu upotrebu ovog caja kako bi izbjegle moguci rizik. Caj je i dalje u slobodnoj prodaji i vrlo vjerovatno ce vam ga apotekarka ponuditi ( iz najboljih namjera) kao djelotvorno sredstvo za greceve kod beba.

chuchumbamayumbe

Re: Upozorenje!

Post by chuchumbamayumbe » 09/11/2006 13:27

tempora wrote:Prije dva mjeseca sam dobila kcerkicu. Beba, kao i dosta novorodjencadi ima grceve u stomaku pa su me mnogi ( izmedjuostaloga i babice i biro za konsultacije za majku i djete ) posavjetovali da kuham caj od komoraca kako bi se grcevi ublazili. Za tu priliku kupila sam instant caj od komoraca koji se prodaje u svim apotekama u BiH. Jucer mi je doktorica strogo zabranila upotrebu tog caja rekavsi da se do nedavno taj caj propisivao od strane medicinskog osoblja medjutim da su najnovija istrazivanja pokazala da je caj od komoraca izuzetno stetan za bebe i da duza upotreba moze izazvati i rak!
Takodjer mi je receno da postoji velika vjerovatnoca da mnoge ustanove te apoteke i dalje savjetuju upotrebu ovog caja jer nisu dobili ovu informaciju posto se radi o najnovijim istrazivanjima koja su tek nedavno potvrdjena.
Nemam razloga da sumnjam u istinitost onoga sto mi je receno, pa apelujem na sve buduce majke ili majke sa maliom djecom da ipak izbjegnu upotrebu ovog caja kako bi izbjegle moguci rizik. Caj je i dalje u slobodnoj prodaji i vrlo vjerovatno ce vam ga apotekarka ponuditi ( iz najboljih namjera) kao djelotvorno sredstvo za greceve kod beba.

Mi dajemo nasoj bebi SAB simplex kapi...

arman1

Post by arman1 » 09/11/2006 13:37

Zvuči ozbiljno. Preozbiljno da do sada se niko zvanično ne oglasi.

tempora

Post by tempora » 09/11/2006 13:49

arman1 wrote:Zvuči ozbiljno. Preozbiljno da do sada se niko zvanično ne oglasi.

Ne znam, kazem samo ono sto je meni receno od strane medicinskog osoblja u Holandiji, koji vele i sami tek od nedavno imaju ove informacije a do jucer su takodjer propisivali ovaj caj. Isti caj sam kupila kako u Roterdamu, tako u Sarajevu u apoteci po preporuci apotekarke.

digger

Post by digger » 09/11/2006 13:54

Mozes li poslati latinsko ime za komorac pa da goglamo. Vjerovatno je na omotu.

Vingo

Post by Vingo » 09/11/2006 14:06

Ja popizdim na ove savjete s cajem....Jedan od sigurnih nacina da ti zada probleme s dojenjem...
Komorac kao takav nije otrovan, ali je puno bolje da ga pije mama.
Kad su grcevi u pitanju, vazno je sta mama jede, vazno je da je beba na prsima, ako treba 24 sata na dan, da je se nosa (najbolje u marami), kupa, masira stomacic.....I najvaznije je strpljenje, jer iza treceg mjeseca grcevi prolaze....

A za caj - Hipp ili bilo koji - ne sumnjam da je smece, kao i ostatak te vrste proizvoda....

digger

Post by digger » 09/11/2006 14:26

seka wrote:
digger wrote:Mozes li poslati latinsko ime za komorac pa da goglamo. Vjerovatno je na omotu.

foeniculum vulgare

Hvala!

Na engleskom Fennel.

Na internetu nema nikakvih indikacija da je opasan za upotrebu.

Evo jedan od linkova:

http://www.holisticonline.com/Herbal-Med/_Herbs/h55.htm

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 09/11/2006 14:31

joj, ja ga bas svom sinu dajem :roll:
na njemackom je to Fenchel Tee
Bas sam jucer kupila jedno pakovanje :roll:

Producent

Post by Producent » 09/11/2006 14:42

Kao neko ko je profesionalno angazovan u medijima upozoravam ljude da DEFINITIVNO ne vjeruju svemu sto procitaju u novinama. Pogotovo casopisi tipa "Moje dijete", "Bebe", Majka i dijete" i sl. moraju popuniti rubrike i onda ili bombaju ili pisu na spekulativnom nivou, ili govore o nekim novim testnim rjesenjima koja jos nisu dovoljno dugo primjenjivana da bi se vidjelo imaju li konta-efekte itd. Dakle, za savjet sta da se radi kada beba ima grceve ili sl. pitajte brate SVOJE MAJKE koje su u praksi dokazale da znaju odhraniti djecu, ti metodi su puno sigurniji nego naprdjivanja polupismenih novinara. Mi smo kod pomenutog problema imali dobre rezultate masiranjem bebinog stomaka sa mlakim maslinovim uljem, mamin savjet naravno....

Vingo

Post by Vingo » 09/11/2006 14:56

Producent wrote:Kao neko ko je profesionalno angazovan u medijima upozoravam ljude da DEFINITIVNO ne vjeruju svemu sto procitaju u novinama. Pogotovo casopisi tipa "Moje dijete", "Bebe", Majka i dijete" i sl. moraju popuniti rubrike i onda ili bombaju ili pisu na spekulativnom nivou, ili govore o nekim novim testnim rjesenjima koja jos nisu dovoljno dugo primjenjivana da bi se vidjelo imaju li konta-efekte itd. Dakle, za savjet sta da se radi kada beba ima grceve ili sl. pitajte brate SVOJE MAJKE koje su u praksi dokazale da znaju odhraniti djecu, ti metodi su puno sigurniji nego naprdjivanja polupismenih novinara. Mi smo kod pomenutog problema imali dobre rezultate masiranjem bebinog stomaka sa mlakim maslinovim uljem, mamin savjet naravno....

Uz duzno postovanje prema nasim majkama....ovo je meni tako neodgovorno...Zasto se ne bi naoruzali vlastitim znanjem, izvori su nam dostupniji nego nasim majkama prije 30 godina....

Sad moram ispricati pricu koju sam cula od nenada Brkica

Vidi muz da njegova zena kad god pece meso, jedan komad odreze i baci...Pita je zasto...ona kaze - ne znam...ali i moja mama to radi, vidjela sam od nje.....Ode on punici i postavi joj isto pitanje. Kaze punica - nemam pojma zete, ja sam vidjela da moja majka tako radi. Ne da njemu djavo mira, ode do prapunice i pita je "Majko sto vi odrezete komad mesa i bacite ga prije przenja?" Kaze baba "A toooo, sine, pa moram, mala mi tava"....toliko.....

tempora

Post by tempora » 09/11/2006 23:46

Producent, ja nisam citala nikakav casopis, niti sam se obratila kakvim namcorima, vec sam nakon poroda dobila 8dnevnu njegu babice-te sam obevezna svakoga mjeseca ici na pregled sa djetetom, vakcinacije, itd itd. Znaci sve izvore informacija o ovom caju sam dobila od strucnog osoblja!
Od poznanika sam cula da probam bebi davati caj od komoraca koji sam kupila u apoteci u Roterdamu i u Sarajevu, da bi na redovnim konsultacijama dobila "nalog" od strane pedijatra da odmah prestanem koristiti taj caj, jer kako rece, do nedavno su i oni savjetovali koristenje tog caja, no sada sigurno znaju da je caj stetan i da pri dugoj upotrebi isti moze izazvati rak te da odmah prestanem sa upotrebom.Ja znaci prenosim samo ono sto sam cula od medicinskog strucnoga osobolja koje nadgleda mene i moju bebu i nemam razloga da sumnjam u istinitost onoga sto mi je receno.
Licno jos nisam nasla nigdje to naucno istrazivanje na koje se medicinski radnici pozivaju, ali upravo kako bih izbjegla moguci rizik prestala sam sa upotrebom i osjecam se duznom da obavjestim ostale majke a na njima je da li ce informaciju uzeti za ozbiljno ili ce nastaviti sa upotrebom caja-koji se nalazi u slobodnoj prodaji i preporucuje se u apotekama kao ucinkovito sredstvo protiv grceva.

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 10/11/2006 16:26

tempora wrote:Producent, ja nisam citala nikakav casopis, niti sam se obratila kakvim namcorima, vec sam nakon poroda dobila 8dnevnu njegu babice-te sam obevezna svakoga mjeseca ici na pregled sa djetetom, vakcinacije, itd itd. Znaci sve izvore informacija o ovom caju sam dobila od strucnog osoblja!
Od poznanika sam cula da probam bebi davati caj od komoraca koji sam kupila u apoteci u Roterdamu i u Sarajevu, da bi na redovnim konsultacijama dobila "nalog" od strane pedijatra da odmah prestanem koristiti taj caj, jer kako rece, do nedavno su i oni savjetovali koristenje tog caja, no sada sigurno znaju da je caj stetan i da pri dugoj upotrebi isti moze izazvati rak te da odmah prestanem sa upotrebom.Ja znaci prenosim samo ono sto sam cula od medicinskog strucnoga osobolja koje nadgleda mene i moju bebu i nemam razloga da sumnjam u istinitost onoga sto mi je receno.
Licno jos nisam nasla nigdje to naucno istrazivanje na koje se medicinski radnici pozivaju, ali upravo kako bih izbjegla moguci rizik prestala sam sa upotrebom i osjecam se duznom da obavjestim ostale majke a na njima je da li ce informaciju uzeti za ozbiljno ili ce nastaviti sa upotrebom caja-koji se nalazi u slobodnoj prodaji i preporucuje se u apotekama kao ucinkovito sredstvo protiv grceva.

Tempora, evo ja zivim u Austriji, i imam dvoje male djece (sina od 1,4 mj. i kcerku od 2,5 godine) i posto sam jucer pocitala tvoj post, zamolim muza koji radi ovdje u bolnici da se raspita jesu li oni nesto culi o tome. I niko nista ne zna.
Nazovem prijateljicu koja je takodjer medicinsko osoblje, te ni ona nista nije saznala. Iduce sedmice imam termin kod pedijatra pa cu ga bas pitat je li dobio nekakvo obavjestenje o tome.

Kod nas se ljetos digla halabuka oko vakcine protiv inficiranja djece krpeljpeljima. Iz ministarstva zdravlja doslo hitno obavjestenje da se sva djeca pod obavezno moraju vakcinisat. Domalo se sva ta halabuka smirila, i ispade da je sve oko krpelja prenepuhano.

Ipak, sinoc malom nisam napravila caj od komoraca :D Sad mi se svezala nekakva suha, iako sam sigurna da je to samo jos jedna patka za zastrasivanje.

tempora

Post by tempora » 19/11/2006 11:51

mamica 31 wrote:
tempora wrote:Producent, ja nisam citala nikakav casopis, niti sam se obratila kakvim namcorima, vec sam nakon poroda dobila 8dnevnu njegu babice-te sam obevezna svakoga mjeseca ici na pregled sa djetetom, vakcinacije, itd itd. Znaci sve izvore informacija o ovom caju sam dobila od strucnog osoblja!

Tempora, evo ja zivim u Austriji, i imam dvoje male djece (sina od 1,4 mj. i kcerku od 2,5 godine) i posto sam jucer pocitala tvoj post, zamolim muza koji radi ovdje u bolnici da se raspita jesu li oni nesto culi o tome. I niko nista ne zna.
Nazovem prijateljicu koja je takodjer medicinsko osoblje, te ni ona nista nije saznala. Iduce sedmice imam termin kod pedijatra pa cu ga bas pitat je li dobio nekakvo obavjestenje o tome.

Kod nas se ljetos digla halabuka oko vakcine protiv inficiranja djece krpeljpeljima. Iz ministarstva zdravlja doslo hitno obavjestenje da se sva djeca pod obavezno moraju vakcinisat. Domalo se sva ta halabuka smirila, i ispade da je sve oko krpelja prenepuhano.

Ipak, sinoc malom nisam napravila caj od komoraca :D Sad mi se svezala nekakva suha, iako sam sigurna da je to samo jos jedna patka za zastrasivanje.

Mamice, ne mogu tvrditi nista, jer nemam nikavih dokaza. No nema mi logike u strategiji zastrasivanja jer ne vidim razlog tj svhru u takvom cinu od strane medicinskog osoblja. Uopsteno nisam panicar ali sva strucna lica su mi rekla da ne koristim taj caj pa sam ga tako izbacila iz upotrebe.Licno sam takodjer u prvi mah posumnjala u vjerodostojnost iskaza upravo zbog toga sto se caj nalazi u slobodnoj prodaji svuda. Mozda se radi o slucajevima prekomjernog doziranja ili sl, ne znam. Mozda caj nije stetan ako se koristi u malim dozama i mozda je manje stetan po odrasle ( ili mozda nikako?) do po bebe. Ne znam. Vrijeme ce pokazati, a do tada, ipak ne koristim taj caj jer kako vec kazu " bolje sprijeciti, nego lijeciti."

Rania

Post by Rania » 28/11/2006 13:20

tempora wrote:
mamica 31 wrote:

Mamice, ne mogu tvrditi nista, jer nemam nikavih dokaza. No nema mi logike u strategiji zastrasivanja jer ne vidim razlog tj svhru u takvom cinu od strane medicinskog osoblja. Uopsteno nisam panicar ali sva strucna lica su mi rekla da ne koristim taj caj pa sam ga tako izbacila iz upotrebe.Licno sam takodjer u prvi mah posumnjala u vjerodostojnost iskaza upravo zbog toga sto se caj nalazi u slobodnoj prodaji svuda. Mozda se radi o slucajevima prekomjernog doziranja ili sl, ne znam. Mozda caj nije stetan ako se koristi u malim dozama i mozda je manje stetan po odrasle ( ili mozda nikako?) do po bebe. Ne znam. Vrijeme ce pokazati, a do tada, ipak ne koristim taj caj jer kako vec kazu " bolje sprijeciti, nego lijeciti."

Ja bih samo da se zahvalim tempori na prosjedjivanju informacije..Bez obzira koliko je ova informacija tacna (milsim na sami izvor ili istrazivanje koje stoji iza nje) ili "javna" mislim da je vrlo posteno i odgovorno od tebe da nam je prosljedis. Pa ko hoce da vjeruje nek vjeruje ko nece ne mora.

I mislim da nema nikakvog razloga da se pravdas. Ucinila si sto si trebala :)

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

Post by pape » 28/11/2006 13:40

tempora wrote:Prije dva mjeseca sam dobila kcerkicu. Beba, kao i dosta novorodjencadi ima grceve u stomaku pa su me mnogi ( izmedjuostaloga i babice i biro za konsultacije za majku i djete ) posavjetovali da kuham caj od komoraca kako bi se grcevi ublazili. Za tu priliku kupila sam instant caj od komoraca koji se prodaje u svim apotekama u BiH. Jucer mi je doktorica strogo zabranila upotrebu tog caja rekavsi da se do nedavno taj caj propisivao od strane medicinskog osoblja medjutim da su najnovija istrazivanja pokazala da je caj od komoraca izuzetno stetan za bebe i da duza upotreba moze izazvati i rak!

:) Moje iskrene cestitke novopecenoj mami, starijoj prvorotki, ... :oops: ... sa zeljama da beba bude zdrava, da lijepo napreduje i razvije se u jednu vitku pametnicu nalik na mamu (izuzev srnecih nona). :D
Jedan od djelotvornih (provjerenih u praksi) recepata, da se bebi olaksaju neugodni grcevi u stomacicu, je lagano masiranje pupe i cesta "fiskultura". Bebica se polozi na ledja, sastave joj se nogice jedna uz drugu, ... lagano ih treba potiskivati prema stomacicu na nacin da se saviju u koljenima i tako dohvate i malo pritisnu trbuscic. Potom se nogice rasire i vrate ponovo u prvobitni polozaj. Istu radnju ponavljati desetak puta. Bebica ce se malko isprduckati, ... sve ce joj to jako goditi, a vjezba je ujedno dobra i za kukove.
Bebama to jako godi, ... pokusajte, ... ima tata iskustvo, ... :)

Lace

Post by Lace » 28/11/2006 13:56

pape wrote:

:) Moje iskrene cestitke novopecenoj mami, starijoj prvorotki, ... :oops: ... sa zeljama da beba bude zdrava, da lijepo napreduje i razvije se u jednu vitku pametnicu nalik na mamu (izuzev srnecih nona). :D
Jedan od djelotvornih (provjerenih u praksi) recepata, da se bebi olaksaju neugodni grcevi u stomacicu, je lagano masiranje pupe i cesta "fiskultura". Bebica se polozi na ledja, sastave joj se nogice jedna uz drugu, ... lagano ih treba potiskivati prema stomacicu na nacin da se saviju u koljenima i tako dohvate i malo pritisnu trbuscic. Potom se nogice rasire i vrate ponovo u prvobitni polozaj. Istu radnju ponavljati desetak puta. Bebica ce se malko isprduckati, ... sve ce joj to jako goditi, a vjezba je ujedno dobra i za kukove.

slatko :D

Saraswati

Post by Saraswati » 28/11/2006 13:58

Totalno :)

Baghira

Post by Baghira » 28/11/2006 14:18

Lace wrote:
pape wrote:

slatko :D

Pravo slatko :D Pape, prvi put da te vidim u ovakvoj ulozi :-) :D

Da se pridruzim i ja zeljama :) A i none nek budu mamine, srnece :D Neka je sa srecom temp :) A dje su bona slike? :D

Hm, ja taj caj nikad nisam ni davala djeci :roll: Ono, tad su mi preporucili nekakve kapi bili, u slucaju grceva. Sad, nije ni to mozda zdravo, ali kontala sam, ne bi se prodavalo da je mLogo strasno :oops: :D Ovo sto pape kaze ima smisla :D Ja sam svoje bebe, okrenute onako potrbuske, nosala na dlanu :) :D

Vingo

Post by Vingo » 28/11/2006 14:20

Sto volim ove tate pozitivce :D Napravi od kolika najpozeljniju pojavu na svijetu....slatko...slatko :D

modesti

Post by modesti » 08/12/2006 22:24

Od kako sam rodila sina (u julu 2003. godine), 3 puta su mijenjali kalendar vakcinacije (zivim u Sarajevu). Ja sada pojima nemam kad nam dodje revakcinacija, sljedeca vakcinacija itd. CIni mi se i da pedijatrica ima problema s istim.
Na pocetku dojenja sam imala mastitis i neonatolog mi je preporucila da stavim flase od 1,5 litre Cole ili Fante (po sopstvenom nahodjenju :-) ) pod pazuh- vruce pred dojenje, hladne nakon dojenja. Ja sam onda samoincijativno ukljucila antibiotike da mastitis ne bi prerastao u apsces :-x ko je imao mastitis, zna o kakvom glupom savjetu govorim!

Ova dva dogadjaja su mi pokazala koliko nasi doktori imaju pojima o bilo cemu i da ipak trebam prvo slusati sebe, pa onda njih. Naravno, necu da zvucim prepotentno, svaka cast normalnim ljekarima, ali ja vazda naletim na neke budale. :x zasto se onda ne bi moglo desiti da je ta pedijatrica iz Holandije pogrijesila ili bila u pravu, a ostali pogrijesili ili bili u pravu :? :? sta sam sad htjela reci :? :?

:-)

Post Reply