Upis na FPNU Sarajevo

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
Post Reply
Jaskor

Upis na FPNU Sarajevo

Post by Jaskor » 10/12/2006 20:11

Imam zelju da postanem student FPNU Sarajevo, da ja nakon svih godina mladalackog zivota ispunjenim neozbiljnim postupcima prema skoli, zivotu, postanem ozbiljniji covjek, najjednostavnije receno da postanem student i da ostavim iza sebe svo vrijeme koje sam proveo kao budala koja nije razmisljala o buducnosti, vec onako mislila da je to veoma daleko, i da sam ja jos dijete. Kad ce doci te godine?? - mislio sam. Bio sam samo dijete u vremenu.
Ugledah malocas temu koja je pokrenuta proslog ljeta, kada je taj vjerovatno vec sada postali student FPNU pisao o svojim brigama pri upisu. Spominje kako je bio uspjesan djak s solidnim prosjecima. No, ja nisam kao on. Vec sam napomenuo kako sam bio budala, mada kazem da vise nisam, i napomenuo sam da nisam ucio vise nego koliko sam ucio, a to mozda i nije dovoljno?? Prolazio sam dobrim. Idem ekonomsku i posto me bas i nije nesto privukla ta struka, nisam stekao neki poseban interes za nju i ucenje. Uvijek sam bio bolji u jeziku i drustvenim predmetima. Medju kolegama iz razreda izdvajao sam se i danas dan se izdvajam u cetvrtom razredu, po stilu razmisljanja, po pismenosti, po pisanju kojekakvih radova, posebno pismenih iz maternjeg jezika, iz kojih sam od prvog razreda dobijao petice i cetvorke. Kad malo pogledam neke osobe oko sebe (kolege iz razreda) i kad skuzim njihovo razmisljanje i njihovu pismenost (odn. nepismenost), kazem sebi da sam ja daleko ispred njih po tome i da samo grijesim u tome sto ne ucim. Ja neku podlogu za intelektualca imam, ali samo ju ne razvijam kroz edukaciju. Tako meni dodje na um da idem na FPNU. Naravno ne zbog toga, sto sam osrednji djak i sto mislim da je taj fakultet lagan, vec zbog toga sto sebe smatram takvim, da mogu biti student tog fakulteta. Cak sam i razmisljao o scenskim umjetnostima, posto imam stila u fotografiji. Ne za glumca, vec za tehnicke stvari stvaranja filma. Gledavsi "Niciju zemlju" ili "Amidzu Idriza", stekao sam nevjerovatnu zelju da i ja postanem reziser. Ali to je tesko upisati.

Pa pitam se sta ja znam?? Znam pisati, znam drugacije razmisljati od drugih, koji su bolji od mene, jer uce, a ustvari oni su "balkon", ograniceni ljudi u gledu umjetnosti, razmisljanja, ljudi kojima je "turbo-folk" vrsna intelektualna tvorevina, a ja slusam "Ciglu u zidu". Pa zar tu nema razlike? Pa mogao bih zurnalistiku, pitam se? Kad vec imam dar za pisanje promisljenih tekstova, koji ne sadrze katastrofalne gramaticke greske, poput pisanja rijecice ne, ili tvrdog ili mekog slova c. Iz ovog u razredu dobijaju jedinice i onda se zale kako jedan?! Oni misle da su dovoljne misli oslikane na papiru, a nije im bitno kako su izrazene te misli u formalnom smislu. Ovo je sasvim povrsno razmisljanje o zurnalistici, ali ja mislim da je pismen biti za ovu stvar itekako vazna opcija. Opisao sam sebe i sad mi pade kamen s srca. Uvijek kad pisem, a to radim za vlastiti blog, osjecam se laksim, jer sam se "nekom" povjerio..
Nada zadnja umire. Valjda ti na FPNU, vole pismene ljude, ljude koji su upuceni u neke stvari vise od onih koji su ucili, a ustvari bili balkon, o tome sam vam vec govorio..

anaisa

Post by anaisa » 10/12/2006 20:29

puno srece sa fpnu,ja studiram taj faks ali ne u sarajevu,zato ti nazalost ne mogu pruziti vise informacija,ali generalno gledajuci mislim da se tvoj profil poklapa sa uspjesnim studentom tog fakulteta.....sto se tice scenskih umjetnosti...od svojih ideja i zamisli covjek nikada ne treba odustati...mozda mozes da pises i scenarije? bitno je da se nesto radi, da dusa bude zadovoljna...sve u svemu nastavi da se obrazujes...a mozes i blog da ostavis, da te mozemo "pratiti".

mamica papucarka

Re: Upis na FPNU Sarajevo

Post by mamica papucarka » 10/12/2006 20:42

Jaskor wrote:Imam zelju da postanem student FPNU Sarajevo, da ja nakon svih godina mladalackog zivota ispunjenim neozbiljnim postupcima prema skoli, zivotu, postanem ozbiljniji covjek, najjednostavnije receno da postanem student i da ostavim iza sebe svo vrijeme koje sam proveo kao budala koja nije razmisljala o buducnosti, vec onako mislila da je to veoma daleko, i da sam ja jos dijete. Kad ce doci te godine?? - mislio sam. Bio sam samo dijete u vremenu.
Ugledah malocas temu koja je pokrenuta proslog ljeta, kada je taj vjerovatno vec sada postali student FPNU pisao o svojim brigama pri upisu. Spominje kako je bio uspjesan djak s solidnim prosjecima. No, ja nisam kao on. Vec sam napomenuo kako sam bio budala, mada kazem da vise nisam, i napomenuo sam da nisam ucio vise nego koliko sam ucio, a to mozda i nije dovoljno?? Prolazio sam dobrim. Idem ekonomsku i posto me bas i nije nesto privukla ta struka, nisam stekao neki poseban interes za nju i ucenje. Uvijek sam bio bolji u jeziku i drustvenim predmetima. Medju kolegama iz razreda izdvajao sam se i danas dan se izdvajam u cetvrtom razredu, po stilu razmisljanja, po pismenosti, po pisanju kojekakvih radova, posebno pismenih iz maternjeg jezika, iz kojih sam od prvog razreda dobijao petice i cetvorke. Kad malo pogledam neke osobe oko sebe (kolege iz razreda) i kad skuzim njihovo razmisljanje i njihovu pismenost (odn. nepismenost), kazem sebi da sam ja daleko ispred njih po tome i da samo grijesim u tome sto ne ucim. Ja neku podlogu za intelektualca imam, ali samo ju ne razvijam kroz edukaciju. Tako meni dodje na um da idem na FPNU. Naravno ne zbog toga, sto sam osrednji djak i sto mislim da je taj fakultet lagan, vec zbog toga sto sebe smatram takvim, da mogu biti student tog fakulteta. Cak sam i razmisljao o scenskim umjetnostima, posto imam stila u fotografiji. Ne za glumca, vec za tehnicke stvari stvaranja filma. Gledavsi "Niciju zemlju" ili "Amidzu Idriza", stekao sam nevjerovatnu zelju da i ja postanem reziser. Ali to je tesko upisati.

Pa pitam se sta ja znam?? Znam pisati, znam drugacije razmisljati od drugih, koji su bolji od mene, jer uce, a ustvari oni su "balkon", ograniceni ljudi u gledu umjetnosti, razmisljanja, ljudi kojima je "turbo-folk" vrsna intelektualna tvorevina, a ja slusam "Ciglu u zidu". Pa zar tu nema razlike? Pa mogao bih zurnalistiku, pitam se? Kad vec imam dar za pisanje promisljenih tekstova, koji ne sadrze katastrofalne gramaticke greske, poput pisanja rijecice ne, ili tvrdog ili mekog slova c. Iz ovog u razredu dobijaju jedinice i onda se zale kako jedan?! Oni misle da su dovoljne misli oslikane na papiru, a nije im bitno kako su izrazene te misli u formalnom smislu. Ovo je sasvim povrsno razmisljanje o zurnalistici, ali ja mislim da je pismen biti za ovu stvar itekako vazna opcija. Opisao sam sebe i sad mi pade kamen s srca. Uvijek kad pisem, a to radim za vlastiti blog, osjecam se laksim, jer sam se "nekom" povjerio..
Nada zadnja umire. Valjda ti na FPNU, vole pismene ljude, ljude koji su upuceni u neke stvari vise od onih koji su ucili, a ustvari bili balkon, o tome sam vam vec govorio..

kroz tvoj post vidim sebe, od prije 10 godina :)
Nisam imala pojma ni gdje bih, ni sta bih... :D

ja ti ne bih predlozila da upises zurnalistiku (sama sam je zavrsila prije 5-6 godina)
Zavrsi nesto drugo, a ako bas zelis da se bavis novinarstvom, ti se bavi.
Nije to parali posao. :D Jedino ako imas zelju da radis za Avazu (a vjerujem da nemas) :D
Otidji u neku Redakciju i ponudi se (sigurno ce primit jeftinu radnu snagu :D )... Poslije ces skontat :)

in33sa

Post by in33sa » 10/12/2006 21:02

Upisi FPN, ako zelis zavrsiti faks lakse nego je to recimo slucaj sa ostalim fakultetima.

Jos ako mozes kao vanredni, imas manje obaveza nego redovni, manje seminara, eseja, lakse ispite, u principu nije tesko. Dovoljno je uciti u nekim granicama normale.

Arslan_

Post by Arslan_ » 10/12/2006 23:28

nemoj se zezati upisi masinstvo ili elektrotehniku :-)

Jaskor

Post by Jaskor » 10/12/2006 23:35

Nisam ti ja za to, otvoreno da ti kazem.. Jel' to hoces reci da ovamo nema para?? Pa ne mora ni biti aman nesto veliko. Samo nek se zivi od prvog do prvog, nek se vozi golf i nek zena bude sretna s onim koliko joj pruzis... :)

Pretposljednji Mohikanac

Post by Pretposljednji Mohikanac » 10/12/2006 23:44

dobar si mi kad o zeni razmisljas sa 17 :D

Jaskor

Post by Jaskor » 10/12/2006 23:47

Nije mi 17, vec 18. TO JE "GOLEMA" RAZLIKA. S 17 sam bio budala, vise nisam! :D

Arslan_

Post by Arslan_ » 10/12/2006 23:52

Vidjeces kako sa godinama zahtjevi eksponencijalno rastu.Ako se odlucis za FPN moras se automatski odluciti da sve poduzmes kako bi bio iznad prosjeka ostalih studenata inace ces se utopiti u masi i onda nek ti je Bog na pomoci.

Jaskor

Post by Jaskor » 11/12/2006 00:00

Tako bi trebalo biti na svakom faxu i u svakom poslu, u zivotu uopce..

Nemoj srat, sto bi ti reko Djuro, po preporuci Dr. Arslanagica..

Arslan_

Post by Arslan_ » 11/12/2006 00:13

kod nas ti nista nije kao sto bi trebalo biti :-)

Šandor

Post by Šandor » 11/12/2006 00:15

Arslan_ wrote:Vidjeces kako sa godinama zahtjevi eksponencijalno rastu.Ako se odlucis za FPN moras se automatski odluciti da sve poduzmes kako bi bio iznad prosjeka ostalih studenata inace ces se utopiti u masi i onda nek ti je Bog na pomoci.

Manje više netačno.

Formula za uspjeh krije se u vlastitoj sposobnosti da postigneš nešto (a i štela igra bitnu ulogu...kad budeš tražio posao). Prosjek je tu namanje bitan.

Sve lafo treba prosjek iznad 8 a osobe sa prosjekom koji je jedva iznad 7 doktoriraju i palamude po faksovima u i izvan BiH. :D Studenti s prosjekom 7 završavaju magisterij na račun fakulteta (zaboravio sam kako se zove taj organ na faksu...koji određuje kome će faks platiti magisterij...haj ga znaj je l im to izvršno vijeće ili naučno-nastavno vijeće...uglavnom...samo trebaš bit haver s nekim od uticajnih profesora i na konju si).

Pitanje je šta podrazumijevaš pod uspjehom? Kancelarijski posao s platom od 1000 KM je neuspjeh ako mene pitaš. Miserable failure. :D

U Bosni je takvo stanje da ćeš se sa platom od milju utopit u masu i živjet ćeš na ivici bijede. Osim ako živiš sam i ne izdržavaš nikoga osim sebe....pravog i zdravog.

Doduše, ovaj momak gore ima samo 18. U to vrijeme sam mislio da će sve s neba past. :wink: :D

Treba prelomit i bježat vani. Eno kolega na drugoj temi se nakon par mjeseci nafuro ko da je predsjednikov savjetnik. :D:D:D

Arslan_

Post by Arslan_ » 11/12/2006 00:24

@sandor

Pa Ja sam i napisao da mora biti iznad prosjeka, a pod tim se podrazumjeva dosta segmenata a ne samo ocjene.Parola je: "Snadji se!" :D

A sto se tice magisterija dovoljno ti je da 2-3 profesora sa odredjene katedre
potpisu izjavu da je zbog naucno-istrazivackih aktivnosti potreban specijalista iz odredjene oblasti i eto ti dovoljnog razloga da mozes odraditi magistrat.

Jaskor

Post by Jaskor » 11/12/2006 00:25

Cilj mi je da studiram, da budem dio toga, a posla ce biti valjda. Bolje imati fakultet i zaliti se, nego ga ne imati, onda se mozes samo poklopiti, jer nemas nikakvu podlogu. Ja sam pitam vas sta mislite o meni, sudeci po opisu kojeg sam vam predlozio i jesam li ja tip koji bi se mogao provuci pri upisu na FPNU i da li mu uopce odgovaram.

Uostalom, odoh spavati. Tamo cu sanjati, tu sam najsretniji. :)

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 11/12/2006 10:10

Jaskor wrote:Cilj mi je da studiram, da budem dio toga, a posla ce biti valjda. Bolje imati fakultet i zaliti se, nego ga ne imati, onda se mozes samo poklopiti, jer nemas nikakvu podlogu. Ja sam pitam vas sta mislite o meni, sudeci po opisu kojeg sam vam predlozio i jesam li ja tip koji bi se mogao provuci pri upisu na FPNU i da li mu uopce odgovaram.

hej sine dragi, sta je sve upisivalo FPN :)
Ma odgovaras ti, ali sta ces poslije :roll: Vidis sta je novinara :roll: Po osam mjeseci cekaju platu (a ti spominjes od prvog do prvog) :D

Vingo

Post by Vingo » 11/12/2006 14:54

Jaskor wrote:Cilj mi je da studiram, da budem dio toga, a posla ce biti valjda. Bolje imati fakultet i zaliti se, nego ga ne imati, onda se mozes samo poklopiti, jer nemas nikakvu podlogu. Ja sam pitam vas sta mislite o meni, sudeci po opisu kojeg sam vam predlozio i jesam li ja tip koji bi se mogao provuci pri upisu na FPNU i da li mu uopce odgovaram.

Ja o tebi mislim da nas zayebavas.... :-)

Svemirski_Jebach

Re: Upis na FPNU Sarajevo

Post by Svemirski_Jebach » 11/12/2006 18:18

Jaskor wrote:Imam zelju da postanem student FPNU Sarajevo, da ja nakon svih godina mladalackog zivota ispunjenim neozbiljnim postupcima prema skoli, zivotu, postanem ozbiljniji covjek, najjednostavnije receno da postanem student i da ostavim iza sebe svo vrijeme koje sam proveo kao budala koja nije razmisljala o buducnosti, vec onako mislila da je to veoma daleko, i da sam ja jos dijete. Kad ce doci te godine?? - mislio sam. Bio sam samo dijete u vremenu.

e ho's se i uozbiljit na FPN-u. Upisi pravo, makar mo's srat po forumu...ko i svi drugi.

Sandor - nije k'o da je neg jest. :D :D samo cega...

DonDavudes

Post by DonDavudes » 11/12/2006 18:28

Vingo wrote:

Ja o tebi mislim da nas zayebavas.... :-)

jest, zajabava se lik i to dobro :D
odlicna ironija na racun vecine studenata FPN-a i njihovih pogelda na zivot :-)

ono kao, mi smo intelektualci (iako mnogi od njih poslije Jezeve kucice nista procitali nisu) a ovi ostali su fahidioti :roll:

Post Reply