Upala u desnom ramenu

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
DZONPI
Posts: 1116
Joined: 03/05/2009 14:19

#1 Upala u desnom ramenu

Post by DZONPI »

Jel iko imo od vas .Ovako me ne boli ali kad dignem rame i pokrenom boli pravo.Imate li kakav savjet,pio i tablete ne prestaje i evo sad kaze doktor ako ne prodje uskoro moram primit inekciju u rame.Jel iko primio tu inekciju pomaze li ili samo trenutna pomoc.Imali ko kakav savjet,cito sam po imternetu svasta ali eto ako je neko to predevero nek malo opise.Neko kaze djaba tu inekciju primat samo jos vise boli haj mu ga znaj.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#2 Re: Upala u desnom ramenu

Post by njonjica »

mozes li micati rukom?
kolika je podnosljivost bola, mozes li spavati?
koliko dugo to vec traje?
User avatar
lik iz bajke
Posts: 69
Joined: 18/11/2010 11:27
Location: Tamo gdje bajke počinju

#3 Re: Upala u desnom ramenu

Post by lik iz bajke »

imo sam ja slicnih problema,uglavnom od promahe,bolilo me izmedju plecki,bio se ukocio, pa se odrazivalo i na desnu ruku i rame...eh sad nema sta nisam koristio,tableta i krema djuture,iso i na onu akunpukturu kod doktora,ali nista...dok mi neko nije reko da probam cerot..i ja fino uzmem njemacki(10 km)...zalijepim.... i moj braco.....kad je to pocelo da pece,da boli...ma da poludis...i tako sam ja devero 3-4 dana i prestane me fala Bogu....i reko probaj i ti...ne kosta te puno da probas,a mozda ti pomogne,ako ne idi doktoru...uzdravlje :thumbup:
User avatar
awake
Posts: 20
Joined: 16/12/2010 12:45

#4 Re: Upala u desnom ramenu

Post by awake »

injekcija u rame pomaže najbolje i najbrže, mozda dobijes jednu mozda 2-3 na svako 7 dana
DZONPI
Posts: 1116
Joined: 03/05/2009 14:19

#5 Re: Upala u desnom ramenu

Post by DZONPI »

Micem ja rukom mogu spavat bol je samo kad dignem ruku visoko i kad hocu recimo sa rukom unazad ili na stranu ali sa visoko podignutom rukom.Evo dala mi opet tablete da probam pa ako nista onda mozda inekcije jer ja i radim na poslu i sve dakle samo bol pri visoko podignutoj ruci.traje vec par sedmica.Cuo sam da ta inekcija boli pravo jel ko primio da mi sarne.Vozdra.
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#6 Re: Upala u desnom ramenu

Post by teAMICA »

boli li kada tom rukom pokušaš dodrnuti leđa s donje strane?
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#7 Re: Upala u desnom ramenu

Post by njonjica »

ja sam tu sok injekciju u ratu dobila, nista me nije boljelo.

i prohodala za 2 dana (noga je bila u pitanju).
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#8 Re: Upala u desnom ramenu

Post by michio »

Ta injekcija je cini mi se hidrokortizon
User avatar
awake
Posts: 20
Joined: 16/12/2010 12:45

#9 Re: Upala u desnom ramenu

Post by awake »

injekcija može biti kombinacija lokalnog anestetika i antiinflamatornog lijeka (najbolja varijanta),hydrocortison nije loš izbor mada ima i boljih preparata
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5750
Joined: 04/08/2020 19:22

#10 Re: Upala u desnom ramenu

Post by -Chesterfield- »

DZONPI wrote: 17/12/2010 12:21 Micem ja rukom mogu spavat bol je samo kad dignem ruku visoko i kad hocu recimo sa rukom unazad ili na stranu ali sa visoko podignutom rukom.Evo dala mi opet tablete da probam pa ako nista onda mozda inekcije jer ja i radim na poslu i sve dakle samo bol pri visoko podignutoj ruci.traje vec par sedmica.Cuo sam da ta inekcija boli pravo jel ko primio da mi sarne.Vozdra.
Je li prošao bol?
Haman imam iste simptome...
Drugclanbiblioteke
Posts: 137
Joined: 06/10/2020 17:51

#11 Re: Upala u desnom ramenu

Post by Drugclanbiblioteke »

Snimi RTG i Ultrazvuk mozda imas kalcifikat
mali_balon
Posts: 11533
Joined: 12/09/2012 09:57

#12 Re: Upala u desnom ramenu

Post by mali_balon »

-Chesterfield- wrote: 18/04/2023 22:41
DZONPI wrote: 17/12/2010 12:21 Micem ja rukom mogu spavat bol je samo kad dignem ruku visoko i kad hocu recimo sa rukom unazad ili na stranu ali sa visoko podignutom rukom.Evo dala mi opet tablete da probam pa ako nista onda mozda inekcije jer ja i radim na poslu i sve dakle samo bol pri visoko podignutoj ruci.traje vec par sedmica.Cuo sam da ta inekcija boli pravo jel ko primio da mi sarne.Vozdra.
Je li prošao bol?
Haman imam iste simptome...
Da nije ovo


Ili ovo

nikeze
Posts: 579
Joined: 07/12/2018 12:57

#13 Re: Upala u desnom ramenu

Post by nikeze »

Sindrom smrznutog ramena, ponekad je to burzitis, a nekad tendonitis. Elem, smrznuto rame je sindrom nepoznatog uzroka. Javlja se kod sportaša pri dizanju na vratilo i istegnuću. Nasmiješ spavati na ramenu. Ako to traje 10 godina zbog nedostatka cirkulacije propada tkivo i to se javi.Nesmiješ dizati teret iznad nivoa ramena. Nipošto kortizonske blokade.Veoma su opasne u dozi od 100 mg. Ako te puno boli smiješ piti Voltaren do 4 dana ne dulje. Nakon toga tretman Tens aparatom svaki dan pola sata. Masiranje ledom kriomasaža, trljanjem. Smrzeš led u plastičnom čaši sa.drvenom ručkom. Razvališ čašu i drvenom ručkom trljaš led o rame dok se ne zacrveni 5 minuta. Plivanje pomaže. Sindrom traje 2 godine. Javlja se kod zidara i ljudi izloženih stresu i starijih od 35 godina. Ako te još nešto interesuje pitaj. Ne uzimaj hormone, fizikalne terapija je jedini lijek.Tens aparat košta 30 km na olx.ba.
User avatar
sehohari
Posts: 8669
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#14 Re: Upala u desnom ramenu

Post by sehohari »

Mogu ovako reći

Upala u desnom ramennu može biti, kao što je neko gore već rekao, tendinitis. Tzv. Impingement sindrom.
Ne znam za nikakve alternativne lijekove, ali znam da navedena injekcija pomaže i da djeluje uzročno, tj. da djeluje protiv upale kao takve. Strukture (tentiva, kosti, ligamenti i sl.) su na ramenima veoma stisnute (slabo da ima prostora između njih), pa tako u slučaju iznenadnih pokreta rukama može doći do upale. To je česta pojava, posebno kod fizičkih radnika ili prodavačica (kada stavljaju npr. robu na rafale).

Preporučio bih Vam i da ne odugovlačite puno. Nakon određenog perioda vremena, nekoliko mjeseci, upala poprima sve teže i teže oblike, pa će izgledi da terapija preko kortikosteroida pomaže biti sve manji i manji. Gore navedena "hladna ramena" su već krajnji stadij impingement-sindroma. U najgorem slučaju, bit će potrebna operacija kako se bi problem riješio.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#15 Re: Upala u desnom ramenu

Post by Njanjavi »

Ne mora znacit da je svaki slucaj to ali vecina tih problema dolazi zbog ukljestenja zivaca u pokretne djelove ramena.
Najkorisnije nesto sto mozes ucinit sto se toga tice je istezanje.
Nesto najbolje za komplet ledja i ramena pa i cjeli pravilan polozaj torza je vjesanje.
Svaki dan probaj odvojit par minuta ujutro za to i prati napredak.
Objesis se rukama za sipku neku, ako nemas šipke za stok od vrata, ako nemas stoka za vjesanje mozes i za vrata se objesit.
Fazon je da osjetis na donjem djelu kicme tezinu tjela i da istegnes kicmu pravilno samim tim i ramena.
Probaj nista te ne kosta.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5750
Joined: 04/08/2020 19:22

#16 Re: Upala u desnom ramenu

Post by -Chesterfield- »

nikeze wrote: 21/04/2023 12:27 Sindrom smrznutog ramena, ponekad je to burzitis, a nekad tendonitis. Elem, smrznuto rame je sindrom nepoznatog uzroka. Javlja se kod sportaša pri dizanju na vratilo i istegnuću. Nasmiješ spavati na ramenu. Ako to traje 10 godina zbog nedostatka cirkulacije propada tkivo i to se javi.Nesmiješ dizati teret iznad nivoa ramena. Nipošto kortizonske blokade.Veoma su opasne u dozi od 100 mg. Ako te puno boli smiješ piti Voltaren do 4 dana ne dulje. Nakon toga tretman Tens aparatom svaki dan pola sata. Masiranje ledom kriomasaža, trljanjem. Smrzeš led u plastičnom čaši sa.drvenom ručkom. Razvališ čašu i drvenom ručkom trljaš led o rame dok se ne zacrveni 5 minuta. Plivanje pomaže. Sindrom traje 2 godine. Javlja se kod zidara i ljudi izloženih stresu i starijih od 35 godina. Ako te još nešto interesuje pitaj. Ne uzimaj hormone, fizikalne terapija je jedini lijek.Tens aparat košta 30 km na olx.ba.
Prije otprilike pola godine sam operisao žučnu kesu i od tada me pomalo boli.
Kontam da mi nisu istegli dok su me prebacivali sa kreveta na stol i obratno, dok sam bio pod narkozom.
Sjećam se da je neko rekao, dok su me budili, ja teška čovjeka. :D
Bolovi su samo kada dižem ili okrenem ruku u neki položaj. Inače ne boli ništa ako je ruka u nekom normalnom položaju.
Moguće da je u pitanju smrznuto rame?

Valjda se vremenom samo od sebe smiri...
U pitanju je lijevo rame.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15863
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#17 Re: Upala u desnom ramenu

Post by problemnatravunu »

Imao 2021.neki problem sa desnim ramenom, rendgenski snimci rekli kalcifikati ,bolovi su bili prilični, u jednom periodu mi je mijenjanje brzina u autu bilo vrlo bolno ( u tom periodu sam primio anticovid Pfizera u lijevo rame , malo bolilo dva dana , a desno me svakako boli, bilo baš zanimljivo pri spavanju ta dva dana :mrgreen: ), prepisane mi neke vježbe kod fizioterapeuta u domu zdravlja Vojničko polje , ali likovi tada bili u štrajku i odjebali me (mamu im jeb..)....
U međuvremenu sam "guglao" o tom problemu , piše da te stavari vrlo često same od sebe prođu , tako je i bilo u roku 5-6 mjeseci...
Nekad poslije toga me zovu ovi što su štrajkali, da sad rade terapiju , fino sam ih nasro i jebao im majku terorističku, rekao da više ne treba ....ja im od plate redovno plaćam , dok oni preko mojih leđa "ratuju" sa vlastima , meni uskraćuju terapiju, drže me kao taoca u njihovoj "svađi" sa vlasti
nikeze
Posts: 579
Joined: 07/12/2018 12:57

#18 Re: Upala u desnom ramenu

Post by nikeze »

Operacija je veliki stres i poremeti se organizam.Smrznuto rame ili frozen shoulder se.dobije poslije velikog stresa. Napisao sam sve šta trebaš raditi. Ako hoćeš otiđi na ultrazvuk kod ortopeda. On će vidjeti kalcifikate u mišićima ako ih ima ili zadebljanu zglobnu kapsulu (periarthritis humeroscapulus. Nemoj raditi sklekove niti dizanje na vratilu niti dizati teške terete iznad glave. Nakon nekog vremena dozvoljeno je samo u terapiji lateralno bočno podizanje jedno ručnih tegova ili flašica vode do nivoa ramena. To se.radi u banjama.
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#19 Re: Upala u desnom ramenu

Post by Rijeka_snova »

Drugclanbiblioteke wrote: 18/04/2023 23:40 Snimi RTG i Ultrazvuk mozda imas kalcifikat

Ja sam imala ovakve bolove kao postavljac pitanja i upravo je bio kalcifikat u tetivi ramena (kako sam shvatila).

Znalo mi se pogoršati da me bas sva ruka boli katastrofa, ali to kad bih preforsirala. Znala sam imati problema i upravo sa mijenjanjem brzina u vožnji, pa sam jedno vrijeme izbjegavala voziti dok se ne smiri.

Rijesila sam mislim 6 tretmana kod fizioterapeuta (privatno kao dr. Bojana Pavlovica)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7567
Joined: 16/01/2007 23:38

#20 Re: Upala u desnom ramenu

Post by banjaluka078 »

Mene je bola u ramenu prilično riješila ESWT po preporuci fizijatra u našem zavodu za fizikalnu terpaiju.
Više o metodi: https://www.zotovicbl.com/news.php?id=34
dudlov
Posts: 1923
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#21 Re: Upala u desnom ramenu

Post by dudlov »

imao sam ja taj problem sa desnim ramenom. kako došlo, tako i prestalo. znam da sam morao fiksirati ruku uz tijelo jer me bolilo kad ruka landara. da podignem ruku, mogao sam samo sanjati.
User avatar
Haris033
Posts: 3895
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#22 Re: Upala u desnom ramenu

Post by Haris033 »

Prije 15 godina isti simptomi. Bol se počela javljati nakon što sam uradio pokret rukom pri plivanju (na moru). Ja budala sunčao rame misleći da će me tako bol popustiti, međutim, napravio skroz kontra efekat. Užasna bol me pratila nekoliko dana i sve do Sarajeva. Bukvalno desnu ruku nisam mogao pomjeriti koliko su bili jaki bolovi. Čim sam došao u Sarajevo, otisao u Opštu bolnicu, i neki mi doktor spucao neki koktelčić i od tada više nikada nisam problema.. :izet:
Znam samo da je rekao sestri kao “Vidite sestro, ovo Vam je ledeno rame..” :lol:
Nakon toga otišao na snimanje, gdje mi je ustanovljen kalcifikat na desnom ramenu.
User avatar
mist
Posts: 1409
Joined: 22/08/2011 19:02
Location: tu iza coska

#23 Re: Upala u desnom ramenu

Post by mist »

Ako ko ima klacifikat ne gubite vrijeme na fizikalne po domovima zdravlja.Samo na fizikalne u TMP Nedzarici ovo iz iskustva clana porodice.Nakon desetak fizikalnih kao da nikad nije imala problema sa klacifikatom a bila je dosla u fazu da zbog bolova vise nikako nije spavala.
Post Reply