Univerzalna Mudrost - Kuda vodi njeno ignorisanje?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 25/12/2006 03:58

Richard W. Noone navodi u jednoj od svojih knjiga (ova na temu "promjene" Zemljine terestrijalne ose svakih 24000 godina dok se svakih 6000 osjeti blago "klimanje" kada se osa "pomjeri") slijedece:

CITAT

"Na primjer, prije hiljade godina,

Zoroaster je rekao:
Budite dobri, budite prijazni, budite humani i darezljivi; volite ljude oko sebe; tjesite ojadjene, prastajte onima koji su vam ucinili nazao.

I Budda je rekao:
U odnosu na druge, neka radi drugima ono sto bi da se njemu uradi.

I Muhammed je rekao:
Neka niko od vas ne tretira svoga brata na nacin na koji sam ne bi volio biti tretiran.

I Konfuchius je rekao:
Ne cinite drugima ono sto ne biste da oni vama cine.

I Isus je rekao:
Sve stvari, kakve god, biste vi da ljudi vama rade, radite vi njima.

I Krishna je rekao:
Istinito pravilo je da zelite / cinite drugima sto biste sami sebi zeljeli / cinili.

I, u Tori, Mojsijevom zakonu, nalazimo:
Cini drugome ono sto bi (volio) da on tebi cini.

Ovih sedam velikih Usavrsenih (ljudi) su svi sustinski rekli istu stvar.

Koliko vjernika, bilo kojih od ovih religija, praktikuju sta je poucavao njihov zasnivac? ..............................

..... Da smo svoje oci otvorili (tj. "da smo se rodili" prim.prev.) u hladu (katedrale) Svetog Petra u Rimu, bili bismo posveceni katolici; rodjeni u jevrejskoj oblasti Aleppa poricali bi Hrista kao lasca; u Konstantinopolu (Istambul) bismo uzvikivali "Bog je Najveci i Muhammed je Njegov Poslanik".

Jedan od najboljih nacina da se nauci vise o sopstvenoj religiji je da prostudiramo druge.

Da Zoroaster, Budda, Muhammed, Konfuchius, Isus, Krishna i Mojsije danas zive i susrecu se, da li bi se oni glozili, prepirali i medjusobno klali oko dogme?

Naravno da ne, odgovorili bismo.

A ipak danas u Irskoj Katolici ubijaju Protestante i Protestanti ubijaju Katolike i ime religije, u "ime Boga".
Jevreji se gloze s Muslimanima i Muslimani prepucavaju s Kriscanima, a po cijelom svijetu religija ratuje protiv religije dok nevina djetinjstva kricu uzalud za milost, i sijede se kose natapaju krvlju.

Dokle god ucitelji religije ne pocnu poucavati toleranciju i postovanje drugih, ova ce planeta nastaviti da kruzi oko Sunca - smrdljiva klaonica, isparavajuci i bazdeci na ljudsku brutalnost, krv brata prolivena od strane brata (razlicitog) misljenja radi, a sve da bi se dokazalo da li je ova ili ona doktrina otpadnistvo ili istina - na horor njenim univerzalnim sestrama."

Richard W. Noone, 1982, "Led, Ultimatno Unistenje", str.219.
Napomena: paragrafi razdvojeni radi jasnoce i podebljanja su moja.

Ovo je jos jedan primjer zasto je potrebno shvatiti razliku izmedju VJERE i RELIGIJE, zasto je potrebno poduzimati, makar i najmanje, mjere da se pocne ljudska svijest uzdizati iznad perifernih razlika prema centralnim slicnostima - dok ne bude prekasno i dok oni koji raspaljuju netrpeljivost i mrznju ne odvedu sami sebe u propast, a sa sobom i mase nevinih ljudi, zena, djece, starih - koje samo zele normalan i miran zivot...

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Post by black » 25/12/2006 14:31

Danas je važno to koliko koja religija vodi računa o našoj suvremenosti, u kolikoj je mjeri zapitana o našoj vlastitoj sudbini. Ova strana međureligijskoga dijaloga u vremenu, kako to lijepo kaže H. Kueng , tehnički ostvarivoga atomskoga holokausta danas je važnija od pukih akademskih naklapanja, teološke suptilnosti i intelektualnoga cjepidlačenja.

sojka

Post by sojka » 25/12/2006 14:44

Jedan od razloga je nedostatak vremena, drugi odbijmo na nedostatak uvidjaja u drustvu..
Odgovori na koje nailazim- razlozi uvijek isti -egoizam:
ko o tome danas (zeli da razmislja),
imamo precih stvari,
zatim je li mi to mozemo promijeniti,
oko za oko zub za zub,
ti mene hljebom, ja cu tebe kamenom,
ja sam samom sebi najvazniji,
kome je stalo do ispravljanja krive Drine...

Ovo je ona druga strana medalje, a cijena ispravke skupa.

Covjek je mjerilo svega, tako da mnogo toga ne bi trebalo, a jeste.
Veoma jednostavno, prirodno pravilo. dobro cinimo, dobru se nadajmo. :)

black

Post by black » 25/12/2006 15:01

Postići spoznaju Boga bilo kojim valjanim putem i postići punu metafizičku spoznaju, znači zapravo realizirati ono transcendentno jedinstvo religija o kojemu govori Kur’an i Biblija.

Latina
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

Post by Latina » 25/12/2006 15:18

black wrote:Postići spoznaju Boga bilo kojim valjanim putem i postići punu metafizičku spoznaju, znači zapravo realizirati ono transcendentno jedinstvo religija o kojemu govori Kur’an i Biblija.

Da. Samo sto je o tome tesko govoriti. Ili znas ili ne znas. Zbog toga ova tema posjeduje potencijal da bude pogresno protumacena.

Latina

Post by Latina » 25/12/2006 15:20

Beatrix wrote: islam/krscanstvo/judaizam je jedina prava religija i shvataju jednistvo kao jedna religija, jedan Bog - pa ce ti reci da je samo njihova religija put do jednistva i istine, onaj pravi i istinski. jedinstvo i univerzalnost shvataju i tumace kao - "nasa je religija jedinstvena i univerzalna istina o kojoj se govori u nasoj svetoj knjizi".

Na transcendentalnom nivou razlike ne postoje.

Razlike je lako pronaci ako je vjera ... plast.

Saraswati

Post by Saraswati » 25/12/2006 15:24

Latinica wrote:Razlike je lako pronaci ako je vjera ... plast.

Mislis omot :oops:

Latina

Post by Latina » 25/12/2006 15:25

Saraswati wrote:
Latinica wrote:Razlike je lako pronaci ako je vjera ... plast.

Mislis omot :oops:

:lol:

Mislim fasada ( namjera ).

black

Post by black » 25/12/2006 15:30

Beatrix wrote:ja se nadam da nece :) jedna od rijetkih na ovom podforumu koja mi se svidja :)

preporucio bih ti (a i drugima) knjigu od Nevada Kahterana SOPHIA PERENIS, (Perenijalna filozofija u učenjima Rene Guenona, Frithjofa Schuona i Huseina Nasra )

Latina

Post by Latina » 25/12/2006 15:30

Beatrix wrote:

latinice, vecina ljudi ovako razmislja, nazalost. a druge, koji traze univerzalnost, nazivaju misticima ili gresnicima...

ono sto je tesko shvatiti jeste da neke razlike trebaju ostati, kao ocuvanje religijskog identiteta na koje svako ima pravo, ali je bitan dijalog medju razlikama :) paradoksalno (i zato prekrasno) razgovor izmedju razlika nuzno vodi do univerzalnosti i jedinstva :)

ja se sa tobom slazem, ali bojim se da se 3/4 planete ne slaze sa ovim misljenjem :D

Tesko je znati o cemu razmislja ostatak Planete.

Najljepsi dio ove teme za mene je slijedeci dio recenice KG KG :

" je potrebno poduzimati, makar i najmanje, mjere da se pocne ljudska svijest uzdizati iznad perifernih razlika prema centralnim slicnostima "

Prekrasno receno. Tako poznato. :wink:

Sogan

Post by Sogan » 25/12/2006 15:53

Problem je u vezivanju tih univerzalnosti za kolektivne identitete! :oops:

Latina

Post by Latina » 25/12/2006 16:06

Sogan wrote:Problem je u vezivanju tih univerzalnosti za kolektivne identitete! :oops:

Hm. Tu ima istine. Od opstem ka posebnom, ili kako cete znati da ste "posebniji" :D od drugih ?

Osnovna manipulacija se desava na nivou kolektinog nesvjesnog. "Mi" znamo istinu, "Oni" su...blablabla... Shodno tome, "Mi" cemo - a ) njima vladati b ) njih tlaciti c ) njih ( kao takve ) eventualno eliminisati ( ukoliko budemo morali :D ). Tada ce "Nama" ( po defaultu :D ) biti bolje. :D

I tome slicno.

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 26/12/2006 01:21

Prelijepo je vidjeti da se ljudi, koji brinu dalje od sebe, i vide dalje od svojih licnih interesa, mogu sloziti da je u biti neophodno, ako se nadamo boljem i harmonicnijem zivotu kako za sebe tako i za nasu djecu, osloboditi se pritisaka koje na covjecanstvo vrse periferne razlike i pogledati dublje u korijen nasih zajednickih osobina.

(Primjetimo da, neki redovni forumasi na ovu temu izgleda kao da "nemaju sta reci" - a sto je ukaz na to ko zaista zeli dobrobit sviju a ko se radije ukljucuje u zustre rasprave o "ti si u krivu ja samu pravu" i "samo smo mi Bogu dragi i samo cemo mi biti u Raju" i jos "doljeva ulje na vatru".)

Kao sto je receno, nazalost oni koji su na mjestima gdje MOGU nesto promjeniti - o ovome ne razmisljaju (ili ne govore) a nas "niko ne slusa"...

IPAK,

Covjecanstvo smo MI i bez obzira kako mali izgleda nas uticaj - to ne mijenja cinjenicu da IMAMO uticaj.

Kuca koja je napravljena od hiljada cigala nece osjetiti uklanjanje jedne cigle, ali jedna po jedna - ako ih se dovoljno ukloni - ni kuca nece moci stajati sama od sebe, jer joj je osnova, sastavljena od mnogobrojnih manjih jedinica, uzdrmana.

Kuca koja ne sluzi svojoj svrsi ne zasluzuje da stoji, a bolja se kuca moze sagraditi od istih cigala, koja ce sluziti svojoj svrsi i biti skloniste a ne bojiste ljudima.

Sve promjene u svijetu su nastale od "neznacajnih" ljudi koji su, i ne misleci na globalni uticaj, jednostavno zeljeli da u svojim zivotima i zivotima ljudi oko sebe uspostave neku harmoniju ili ostvare neku ideju.

Primeri su ljudi koji su bili Boziji Poslanici i Vijesnici kao i dobronamjerni i produhovljeni ljudi svog vremena - i oni bili "obicni" ljudi, nisu bili na velikim i znacajnim mjestima - a postigli su sto nisu ni zamisljali da je moguce (mada vecina i nije dozivjela da vidi globalni uticaj).

U danasnje vrijeme, uz svu tehnologiju koju imamo, stvari su mnogo dostupnije nego ikad - samo zavisi od toga ko sta zeli da postigne.

I nije neophodno da osobno VIDIMO ishod, mada cemo neizbjezno prije ili kasnije primjetiti bolju harmoniju u sebi i oko sebe, ali definitivno je nas udio ostavio utisak - a usput smo "sacuvali zivce" jer se nismo nervirali oko necega sto nije ni upola vrijedno kolika mu se vrijednost pripisuje.

Da ne bude (ponovo) da imam neku "misiju" 8-) - nemam, mada bih voljela da imam, ovo moje razmisljnaje je samo jedan mali udio s moje strane (pored svakodnevnih koje pokusavam primjeniti u svom zivotu) da nadjemo zajednicku osnovu i budemo pozitivan a ne negativan dio covjecanstva...

VJERA i RELIGIJA su razliciti pojmovi.

VJERA je uvjerenje u Visu Silu, spoznaja da je Stvoritelj svega jedini savrsen, da je Milostiv i Pravedan i da je ljudima dao slobodan izbor u svemu.

RELIGIJA je institucija izgradjena oko pojma vjere (kao sto rekose @saraswati i @latinica "vjera je OGRNUTA religijom") da bi se manipulisalo ljudima i njihovom iskrenoscu vjerovanja.

VJEROVANJE ne znaci obavezno pripadanje nekoj "religiji".

Pripadnost RELIGIJI ne znaci da se "mora" bez pogovora prihvatati sve ono sto vjeru "zaogrce" i sto ta religija propagira. Moze, ali ne mora.

Kao sto rece R.W.Noone, zamislimo sve velike ljude jedne sa drugima - i mozemo shvatiti da nije u pitanju "ko je u pravu" nego "sta je najbolje za sve nas"... Svi oni su se u nekom smislu POKORAVALI Bogu jer Bog ljudima ne objavljuje nista sto za njih nije dobro. Nisu se sigurno osoro ponasali prema onima koji se s njima nisu slagali - naprotiv, jos su suosjecajniji bili prema ljudima koji nisu mogli vidjeti ljepotu pozitivnih misli, rijeci i djela.

Ljudi koji imaju jake principe i smatraju da im "ne treba vjera" su slobodni u svom izboru - iako bi nasli da su principi "dobra" u stvari vjera u dobrobit covjecanstva - a to je bit vjere u Boga.

Kako god, vjerovao neko ili ne - opet nam je zajednicko to sto smo LJUDI i sto osjecamo bol kada nas povrijede, i ljubav, i srecu, i tugu, i svi krvarimo isto ispod koze...

Ako ne mozemo promeniti ono sto misle "mocni" ljudi - mozemo da ne dozvolimo da nas koriste za svoje ciljeve.

black

Post by black » 26/12/2006 23:54

O religijskoj toleranciji, odnosno o toleranciji među religijama govori se u religijskim institucijama, posebnim i zajedničkim, na raznim naučnim skupovima i u propovijedima prilikom raznih vjerskih blagdana. Pozivaju se vjernici da se međusobno poštuju, da poštuju vjerovanja jedni drugih, da jedni druge ni riječju ni činom ne ometaju u vršenju vjerskih obreda, da ne atakuju na svetinje itd. Pri tome se osobito naglašava da sve četiri monoteističke svjetske religije imaju isto ishodište – Ibrahim ili Avram, da sve slave jednog Boga bez obzira na to što ga različito imenuju i što mu se na različite načine obraćaju. Sve to, kad se i ne spominje, znači toleranciju, odnosno poziv na toleranciju. Nema egzaktnih podataka o efektima tih poziva, o tome se može suditi samo na osnovu pojava, na osnovu onog što vidimo i čujemo - neposredno u životu i posredstvom medija.
Šta je prije: tolerancija ili sloboda? Logično je da sloboda prethodi toleranciji. Ali, ako nema slobode, ako je ona nečim ili nekim ograničena, ako je nemaju svi, tolerancija je predmet brige svakog čovjeka i svake njegove institucije.

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 27/12/2006 06:12

black wrote:O religijskoj toleranciji, odnosno o toleranciji među religijama govori se u religijskim institucijama, posebnim i zajedničkim, na raznim naučnim skupovima i u propovijedima prilikom raznih vjerskih blagdana. Pozivaju se vjernici da se međusobno poštuju, da poštuju vjerovanja jedni drugih, da jedni druge ni riječju ni činom ne ometaju u vršenju vjerskih obreda, da ne atakuju na svetinje itd. Pri tome se osobito naglašava da sve četiri monoteističke svjetske religije imaju isto ishodište – Ibrahim ili Avram, da sve slave jednog Boga bez obzira na to što ga različito imenuju i što mu se na različite načine obraćaju. Sve to, kad se i ne spominje, znači toleranciju, odnosno poziv na toleranciju. Nema egzaktnih podataka o efektima tih poziva, o tome se može suditi samo na osnovu pojava, na osnovu onog što vidimo i čujemo - neposredno u životu i posredstvom medija.
Šta je prije: tolerancija ili sloboda? Logično je da sloboda prethodi toleranciji. Ali, ako nema slobode, ako je ona nečim ili nekim ograničena, ako je nemaju svi, tolerancija je predmet brige svakog čovjeka i svake njegove institucije.

SLOBODA... urodjeno pravo svakog zivog bica (ovisno o prirodnim nagonima) a neophodno potrebna ljudskom bicu...

Jedan od igranih filmova koji se pojmu slobode zaista dojmljivo obraca je "Ja, robot" - u razmisljanju "robota" (Robin Williams), koji na pitanje zasto zeli da se "otkupi" od svog vlasnika, iako mu je data svaka mogucnost izbora i odlucivanja, odgovara: "...citajuci historiju ljudi kroz milenija, oko "slobode" su se desavala najznacajnija zbivanja i za "slobodu" se ratovalo i umiralo... nesto za sta je neko spreman da da svoj zivot - sigurno je vrijedno posjedovanja... ja ne zelim da napustim gospodina, samo zelim da znam da sam slobodan da to ucinim..."

Slobodan izbor i svojevoljno pokorenje Bogu je ono sto se od ljudi ocekuje - a ne nametanje i silom tjeranje ljudi da se "pokore" Bozijem zakonu - takvo "pokorenje" (islaam) nije ni iskreno, ni pozeljno ni ispravno.

Takav odnos prema vjeri, i onima koji je trenutno ne shvataju, umjesto da stvara spoznaju dobrobiti koje ljudi imaju od vjere u Boga - stvara direktnu odbojnost prema vjeri (bez obzira na sve pozitivno sto ljudi u njoj nalaze) jer ogranicava slobodu izbora i potcjenjuje ljudski intelektualni kapacitet.

Iako je tacno da cujemo, na primjer uz Bozic, kako papa poziva na medjureligijsku toleranciju ili neki islamski ucenjaci pozivaju na toleranciju u javnosti - sta se desava i sta se govori ljudima u svakodnevnim interakcijama je ono sto na njih ima najvise uticaja.

Nikada necu zaboraviti 27-mu noc Ramazana u Mekki, i dovu koju je ucio Imam Sudais nakon teravije... sa par miliona ljudi koji su, kao i ja, dosli da obave 'umru u ramazanu, sto su na njegovu dovu "aminali", nakon molbe Bogu da ujedini sve muslimane, da im oprosti grijehe i ono sto se inace moli od Boga - mene je jeza podilazila na ono sto je kasnije "trazeno" od Boga - da unisti sve jevreje, da unisti ove i one, da kazni ove i one... sve glasnije i glasnije, a ljudi za njim "aamiin" sve vise ocajnicki... Stajala sam tako na Kunut-dovi, vise ga nisam ni cula, suze su mi lile niz lice, i molila Boga da oprosti i njemu i svim vjernicima i da im otvori srca i umove da vide ljepotu i realitet vjere koju nam je On obznanio, da nas sve usmjeri na vec otvorena vrata istinskog znanja a koje se trazi na pogresnim mjestima... i bez i tracka sumnje sam sigurna da to vrijeme dolazi, jer je On obecao da ce doci... Nejse, moje licno iskustvo ne mijenja globalne cinjenice...

Ako tako razmisljaju oni koji su na "celu" religije - sta se moze ocekivati od onih "obicnih" koji ih slijede? Zar se neko moze nadati da Bog uslisi molbe ispunjene mrznjom i zaviscu, kada se ne cini skoro nista da Islam napreduje u svim zivotnim aspektima?

Fakticki, sta se po danasnjim "ucenjacima" treba ciniti je ici unazad i uspostavljati zakone, koji i nisu Boziji nego izobliceni od strane ljudi, mada to vodi u opce unazadjivanje - kako ekonomsko i politicko tako i na nivou ljudske svijesti - a od Boga traziti da se za nas "rascisti" put pa da "usetamo" i preuzmemo dominaciju 21-og stoljeca sa svijescu i zakonima 10-og?!....

Ili, na primjer, sta god da danasnji papa javno iskaze, za one koji su upuceni u prijasnje papanske "bulove" ili dekrecije, nema velike vaznosti dokle god se te dekrecije javno ne promjene.
Govori se o dekrecijama pape Klementa V-og, prije njega i poslije njega, pa do Inocenta III-eg koji je izdao "zakon" (izmedju mnogih drugih razloga za "otpadnistvo" iz katolicizma) da se, na primjer, ne smije pripadati organizaciji "slobodnih graditelja" (Free Masons), i da je svaki katolik "otpadnik i proklet" ako pripada toj organizaciji, ako je podrzava i cak ako ne prijavi bilo koga za koga zna da je clan te organizacije. Ni dan danas taj dekret nije promjenjen iako su promjenjene mnoge druge tacke dekreta (svaki je papa nesto dodao ili abrogirao u zvanicnom papanskom "bulu" tj. dekretu, u kojem se obrazlozavaju religiozni zakoni, obaveze, zabrane itd. Od manjih, kao sto je duzina haljina casnih sestara, ili obavezno pokrivanje kose proglaseno neobaveznim do velikih promjena koje se ticu vaznijih zakona i pravila). Dakle od 1738-me se jos nisu promjenila neka pravila koja ni po cemu nisu vazeca danas, dok se dodavalo novih zakona kao "vazne" promjene od pape Pajus (Pious)IX (da se zabrani vlada vecine, 1840-tih), ili pape Leo XIII-og (zabranjivanje javnih skola) ili pape Pajusa XI-og
(zabranjivanje razdvajanja crkve i drzavne vlade) i tako dalje.

Ili, cinjenica da ni Mussolini a ni Hitler, koji su obojica sebe smatrali "rimskim katolicima", uprkos svim zlocinima prema covjecanstvu, ne samo prema jevrejima nego i prema mnogim katolicima i nediskriminantno svima koji su im stajali na putu - nikada nisu ekskomunicirani (proglaseni kao "otpadnici") iz katolicanstva, iako se to desilo mnogim drugim ljudima za mnogo manje "grijehe", od "otpadnistva" za vjerovanje da je Zemlja okrugla, do "otpadnistva" radi pripadanju "masonima" kao i mnoge druge razloge za ekskomunikaciju iz katolicizma. OVAKVE STVARI DAJU LJUDIMA UKAZ NA TO STA JE PRIHVATLJIVO A STA NIJE, jer ako je to prihvatljivo Crkvi - beli u tome nema nista lose, inace bi ih javno proglasila "ne-katolicima" i "nevjernicima" cime bi bili "sveto" osudjeni.
Poznato je koliko je Vatikan pomogao nacistima da postignu svoje namjere (a gdje i danas stoje bezbrojna umjetnicka djela neprocjenjive vrijednosti zaplijenjena od jevreja, iako se zna njihov vlasnik nikada nisu vracena, da ne spominjemo ogromne sume novca, mjenica itd.) To je bilo i proslo, ali se Vatikan nikada nije javno "izvinio" onima koji su bili objekat patnji i progonstva radi takvog stava crkve, niti je i jedan papa javno "osudio" djelatnosti pape pod cijim papanstvom se desavalo sto se desavalo u to vrijeme...

Bez obzira sta je javno, i u specijalnim prilikama izjavljuje - ono sto ostaje prihvatljivo i vazece u zvanicnim religioznim dekretima (bilo koje religije) je to sto ljudima daje istinski povod da budu tolerantni ili ne.

Kada se kaze da "vodje religija trebaju da poucavaju tolerantnost i zajednicke osnove" misli se na sve zvanicne i priznate "religiozne zakone i pravila" svih religija a od kojih zavisi shvatanje slobode i ravnopravnosti ucenjaka te religije koji svoja shvatanja prenose na siru "obicnu" kongregaciju vjernika i pripadnika odredjene religije.

Navela sam jedan primjer, u ranijem postu, o zeni koja me je pitala koje sam vjere (da ne ponavljam cijeli dogadjaj) pa kada je cula da sam "musliman" uzasnuto upitala "zar oni nisu idolopokonici, zar se ne mole onoj crnoj kocki?" I kada sam rekla da su muslimani daleko od toga i da vjeruju u Jednog Boga - upitala me "kojeg boga?", na sta sam joj dalje morala objasnjavati da nema vise "bogova" nego je samo Jedan Stvoritelj i Bog svih nas...

Sloboda vjernika je u tome da se svima ucini dostupnom autenticna informacija i potsticanje na slobodno proucavanje razpolozive informacije, a ne ogranicavanje saznanja time sto im se "prijeti" da ako pitaju nesto sto nije "povoljno" - bice "otpadnici" ili "veliki grijesnici".

Do tada je javno iskazivanje "tolerancije" samo to - javno iskazivanje - dok se u srzi i svakodnevnom pristupu pripadnicima religije drugacije i prica i daje primjer. I to je slucaj sa svim (narocito tri najbrojnije monoteisticke)religijama.

Hvala Bogu pa u svim religijama postoje, i to sve vise sa napredovanjem tehnologije, ljudi koji su sposobni da sami razluce sta je dobro i pozitivno za covjecanstvo a sta ga vodi u propast bez obzira kako to bilo zaogrnuto i zamaskirano u "dobronamjernost"...

Mir Boziji, i da Bog svima podari sposobnost da shvate vjerske zakone i pravila u svjetlu naprednog znanja koje nam je Bog dao da otkrivamo - zato nam i jeste dozvolio da saznajemo sve ovo sto saznajemo...

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 27/12/2006 08:26

Nastavimo o univerzalnim mudrostima...

Cijeni se doprinos forumasa u smislu dodavanja univerzalnih mudrosti koje su spremni podijeliti sa svima - a koje su primjenjljive bilo kada.

Imaj pozitivne MISLI, jer tvoje MISLI postaju tvoje RIJECI.

Imaj pozitivne RIJECI, jer tvoje RIJECI postaju tvoja DJELA.

Imaj pozitivna DJELA, jer tvoja DJELA postaju tvoje NAVIKE.

Imaj pozitivne NAVIKE, jer tvoje NAVIKE postaju tvoja NACELA.

Imaj pozitivna NACELA, jer tvoja NACELA postaju tvoja SUDBINA.

pisko

Post by pisko » 27/12/2006 22:39

Pretenciozno pitanje koje zahtjeva malo zdravog ateriranja na pistu borbenog duha.

black

Post by black » 27/12/2006 23:34

Bolje je biti isušeno vrelo u kojeg ljudi bacaju kamenje, nego izvor bistre vode kraj koje žedan prolazi i iz koje izbjegava piti.

patrius

Post by patrius » 27/12/2006 23:38

"Isto vide a razno tumace,djavo prste u farbu umace...".Ja vjerujem,ali ne pripadam ni jednoj religiji,i ne dam da se najbolji dio mene,apsolutna sloboda i potpuni mir sto je donosi covjekova misao o stvoritelju i vladaru svih svjetova i gospodaru zivota i smrti,institunacionalizira!Svako zivo bice,ma kako zivjelo,na kraju ipak potpuno samo umire,i u tom casu nema ni religije ni bilo koga ili cega drugoga da ga uputi.Odnos covjek-bog je,dakle,potpuno individualan i intiman,i sta koga briga sta ja o tome mislim.Moje rijeci i moja djela su tu da se o njima prosudjuje i rasudjuje,ali moje misli su samo moje i u njih niko nema uvida niti moze,ma sta cinio,da ih odredjuje,mijenja ili oblikuje.Prema tome,ne vidim nikakvu svrhu javnog ocitovanja covjekove vjere,te shodno tome,ne vidim ni rjesenje beskonacnog sukoba medju religijama.Sve danasnje religijske hijerarhije su zapravo mehanizmi za provodjenje politicke volje,i nazalost,utociste za raznorazne hulje.Cim u nekom sistemu postoji hijerarhija,kao sto je slucaj s religioznim,automatski se pretpostavlja da je onaj koji je na visem polozaju bolji i veci vjernik od onog podredjenog mu.Sto je,svakako,zabluda.
Dalje,ono ste me muci kod islama,jeste njegova jezicka ogranicenost,koju su opet nametnuli ljudi.

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 28/12/2006 00:09

black wrote:Bolje je biti isušeno vrelo u kojeg ljudi bacaju kamenje, nego izvor bistre vode kraj koje žedan prolazi i iz koje izbjegava piti.

Ovo nisam prije cula, veoma je univerzalno - tjesi mnoge koji su pogresno shvaceni i bespravno lose osudjeni...

black

Post by black » 28/12/2006 00:11

Jezik je zvijer, pustis li je odvezanu, ujest će

patrius

Post by patrius » 28/12/2006 00:16

black wrote:Jezik je zvijer, pustis li je odvezanu, ujest će
A cime ujeda???

black

Post by black » 28/12/2006 00:22

patrius wrote:
A cime ujeda???

cemu sluzi jezik 8-)

patrius

Post by patrius » 28/12/2006 00:25

black wrote:
patrius wrote:
A cime ujeda???

cemu sluzi jezik 8-)
Da bude ujeden,to jest da se s vremena na vrijeme pregrize...I za culo okusa,takodjer...

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 28/12/2006 00:50

patrius wrote:"Isto vide a razno tumace,djavo prste u farbu umace...".Ja vjerujem,ali ne pripadam ni jednoj religiji,i ne dam da se najbolji dio mene,apsolutna sloboda i potpuni mir sto je donosi covjekova misao o stvoritelju i vladaru svih svjetova i gospodaru zivota i smrti,institunacionalizira!Svako zivo bice,ma kako zivjelo,na kraju ipak potpuno samo umire,i u tom casu nema ni religije ni bilo koga ili cega drugoga da ga uputi.Odnos covjek-bog je,dakle,potpuno individualan i intiman,i sta koga briga sta ja o tome mislim.Moje rijeci i moja djela su tu da se o njima prosudjuje i rasudjuje,ali moje misli su samo moje i u njih niko nema uvida niti moze,ma sta cinio,da ih odredjuje,mijenja ili oblikuje.Prema tome,ne vidim nikakvu svrhu javnog ocitovanja covjekove vjere,te shodno tome,ne vidim ni rjesenje beskonacnog sukoba medju religijama.Sve danasnje religijske hijerarhije su zapravo mehanizmi za provodjenje politicke volje,i nazalost,utociste za raznorazne hulje.Cim u nekom sistemu postoji hijerarhija,kao sto je slucaj s religioznim,automatski se pretpostavlja da je onaj koji je na visem polozaju bolji i veci vjernik od onog podredjenog mu.Sto je,svakako,zabluda.
Dalje,ono ste me muci kod islama,jeste njegova jezicka ogranicenost,koju su opet nametnuli ljudi.

Takodje se kaze:

"Svi ljudi imaju oci ali nemaju svi moc podrobnog vidjenja (pronicljivosti)."

Potpisujem.

Osim o nemogucnosti rjesenja beskonacnog medjureligijskog sukoba, i to samo iz jednog razloga - morace se doci do neke jedinstvenosti ne samo da bi je bolje ZIVJELO nego da bi se PREZIVJELO nadolazece kataklizme koje prijete cijeloj planeti, a koje ce moci izbjeci samo oni koji uzmu za ozbiljno periodicne kataklizme koje su "brisale" vecinu zivota sa planete otprilike svakih 6000 godina (po naucnim i historijskim podacima) prouzrokovane pomijeranjem Zemljine ose, a potpunom promjenom od 80stepeni svakih otp. 24000g.,- prouzrokovano sve vecom masom leda na Antarktiku dok ne dodje do "wobble" tj. "ljuljanja" (usred koncentracije tezine na strani nagnuca Zemljine ose) centrifugalne sile, (kao kada se u ves-masini odjeca sakupi na jednoj strani i "pretumba" centrifugalno okretanje).

Bozije upozorenje o "zadnjem danu" nije "prijetnja" nego informacija o prirodnom ciklusu desavanja u skladu sa (stvorenim) zakonima fizike i astronomije - a koju, kao i mnoge druge date nam informacije, mnogi bukvalno shvataju.

U stvari, ovo se vec "trebalo" desiti (oko 2005-te), ali je "globalno zagrijavanje" usporilo brzinu naslaga leda - mada se naslage i dalje slojevito povecavaju, samo sporije, ovdje imamo i malo "produzetka" vremena (ne produzetka u smislu Bozijeg odredjenja jer i ovo "usporenje" je dio Njegovog odredjenja) i time prilike da se "shavizamo"...

Ovo je veoma ekstenzivna tema i od prijeke vaznosti - a za koju i ne znaju oni koji su zauzeti tek dokazivanjem opceg postanka, ili mlacenjem prazne slame o perifernim religioznim, politickim ili plemenskim razlikama - tako da ce ih to vrijeme bas naci "nespremne"...

Hvala Bogu pa postoji veliki broj naucnika (i onih koji su informisani, ukljucujuci NASA i druge velike istrazivacke organizacije kao CERN) koji se, zajednicki i iz mnogih zemalja, trude da ostvare nacine i tehnoloska dostignuca koja ce pomoci nastavak ljudske vrste (sto se zadnji put desilo u prastarom Egiptu kada je ljudstvo zapocelo novu eru, ovo su obimna, detaljna i interesantna nalazenja potvrdjena iz mnogih historijskih i vjerskih izvora...).

Koliko, i da li ce uspjeti, Bog zna, ali barem se naucnici, kao i vjero-naucnici (vjerski ucenjaci naucno obrazovani) svih religija i nacija ujedninjeno krecu prema istom cilju za dobrobit covjecanstva, dok se toliki ljudi i ne zamisle nad necim izvan sopstvenih svakodnevnih zbivanja i takozvani religijski "ucenjaci" provode vrijeme u zamisljenim sukobima oko zamisljenih i svrsishodno uredjenih razlika....
Last edited by KOGOD KADGOD on 28/12/2006 01:10, edited 1 time in total.

Post Reply