Una

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#1 Una

Post by Bumbar »

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... a&start=50

Cilj teme je da vidimo sta se to sve na Uni radi :) i da ako Bog da pokusamo organizirati kakve akcije ciscenja i cuvanja naseg blaga :) :)...
vodoinstalater
Posts: 243
Joined: 14/07/2004 22:45

#2 Re: Una

Post by vodoinstalater »

Samo da podrzim ovakvu incijativu i nadam se ucestvujem u nekoj akciji
legendo_moja
Posts: 440
Joined: 24/07/2006 15:37

#3 Re: Una

Post by legendo_moja »

Unu uništavaju oni koji se najviše kunu u nju - bišćani. Zabetonirana obala, smeće, kanalizacija, i da ne nabrajam. Ako se ovako nastavi, bolje da sagrade par hidrocentrala na njoj da je ne ubijaju natenane.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#4 Re: Una

Post by Bumbar »

ja se u potpunosti slazem...kad vodostaj opadne pa covjek pogleda iz biblioteke :S:S:S:S dodje ti da ubijes nekoga :S ali je vazno da se kletu svi u nju :x :x :x :x :x
zato nam treba podizanje svijesti da ako bacis smece u najlonskoj kesi ista nece nekim cudom se rastvoriti :x :x :x :x :x :x :x


@vodoinstalater :D :thumbup:
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#5 Re: Una

Post by BISCANIN2 »

Snimio sam kajakom sva ugrozena mjesta od Bihaca do Bkrupe ,krajem septembra idem sa raftom i kamerom sve snimiti i na ciscenje ,bice akcija ko bude htio da nam se pridruzi bujrum.
Ne bi htio vise da iznosim detalja zbog hasuma ,ali kad krenemo sa akcijom imacete i slike i plan aktivnosti pa ko voli nek izvoli.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#6 Re: Una

Post by Bumbar »

BISCANIN2 wrote:Snimio sam kajakom sva ugrozena mjesta od Bihaca do Bkrupe ,krajem septembra idem sa raftom i kamerom sve snimiti i na ciscenje ,bice akcija ko bude htio da nam se pridruzi bujrum.
Ne bi htio vise da iznosim detalja zbog hasuma ,ali kad krenemo sa akcijom imacete i slike i plan aktivnosti pa ko voli nek izvoli.
:D :D :D :D :D
legendo_moja
Posts: 440
Joined: 24/07/2006 15:37

#7 Re: Una

Post by legendo_moja »

Bumbar wrote:ja se u potpunosti slazem...kad vodostaj opadne pa covjek pogleda iz biblioteke :S:S:S:S dodje ti da ubijes nekoga :S ali je vazno da se kletu svi u nju :x :x :x :x :x
zato nam treba podizanje svijesti da ako bacis smece u najlonskoj kesi ista nece nekim cudom se rastvoriti :x :x :x :x :x :x :x


@vodoinstalater :D :thumbup:
Bravo. Ima ona stara, mislim da je pokojnog čika Boška: Ne treba cuvati Unu od ljudi, nego uciti ljude da cuvaju Unu. Ali izgleda da ta ne pali više.

Džaba hiljadu akcija čišćenja kad mlade generacije nemaju taj odnos sa rijekom kao što ga imamo mi, (uslovno) stariji. Ja imam osjećaj da bi mi se ruka osušila kad bi bacio nešto u to zeleno čudo. Kad u subotu ili nedelju ujutro pređem preko mosta, i vidim na šta liči beton, hoću da zaplačem.
Prije par godina se moglo slobodno napiti vode sa slapa u centru grada, a sad se nebi usudio više.

Treba pod hitno osposobiti eko policiju koja će udarati po džepovima, jedino tako se ona rijeka može spasiti od daljeg ugrožavanja.
vodoinstalater
Posts: 243
Joined: 14/07/2004 22:45

#8 Re: Una

Post by vodoinstalater »

@biscanin2
ako imas pri ruci snimi i GPSom sve lokacije ispusta bilo kakvih kanalizacionih cijevi, onda bi trebalo biti puno lakse ganjati eventualne industrije da rade nesto po pitanju svojih otpadnih voda. Za sada ih zakon pored naknade za napravljeno onečišćenja (po meni cesto simbolicne), obavezuje da uspostave i monitoring "kvaliteta" vode koju ispuštaju. Treba pritiskati koliko je moguce da se vrsi prvo nadzor nad takvim firmama a onda ce se lakse ici i sa pritiskom da naprave uredjaje za preciscavanje.
Dobra je vijest sto se dosta odmaklo po pitanju projekta glavnog uredjeaja za preciščavanje na pordrucju grada Bihaća, mogao bi i relativno brzo biti operativan (godina ili dvije njegove izgradnje).
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#9 Re: Una

Post by BISCANIN2 »

ako imas pri ruci snimi i GPSom sve lokacije ispusta bilo kakvih kanalizacionih cijevi, onda bi trebalo biti puno lakse ganjati eventualne industrije da rade nesto po pitanju svojih otpadnih voda.
Najveci je problem onaj kanalizacioni ispust kod Bibljoteke,i jos veci problem je cijev nize Vrkasickog mosta jedno dvjesto metara na desnu stranu to je najveca cijev koja i najvise zagadjuje, odakle dolazi ne znam .
Prolem mi je u kayaku nositi aparat bilo kakav ,ali pokusacu ovih dana da odem sa raftom tamo da uslikam i snimim.Dosta je cijevi i ispod samog mosta gdje su svi lokali napravili ispuste u Unu ,jako je zagadjen i Hatinac i Baksais gdje su svi napravili ispuste ,uglavnom zbog ovog vise i ne spustam turiste od mosta do Jotana jer je stvarno unisteno betonom i ispustima , nego direkt na Ljubavno pa sa Ljubavnog na SHesticu i surf :D
vodoinstalater
Posts: 243
Joined: 14/07/2004 22:45

#10 Re: Una

Post by vodoinstalater »

Igrom slucaja mislim znam gdje je taj ispust kod Biblioteke, isto mislim da su svi ti ispusti pohvatani projektom. Mislim da je pokriveno komplet sire podrucje Bihaća (ne samo "gradski centar"). Komunalnim ispustima na zalost trenutno gotovo da ne mozes nista, al ove industrije vec se mogu tjerati da nesto poduzimaju sa svojim vodama. Sretno u svakom slucaju.
Konkretne lokacije na Uni slabo poznajem, na zalost jos je nisam prošao na camcu al hocu uskoro, jer sada imam sve resurse :mrgreen:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#11 Re: Una

Post by VjecitiStudent »

User avatar
Phantea
Posts: 143
Joined: 25/03/2007 00:16
Location: Sugarland :)

#12 Re: Una

Post by Phantea »

prolazim cesto kraj kostelskog..i ne mogu da skontam kako je neko dao gradjevinsku dozvolu za ovaj objekat.
User avatar
divlji_andjeo
Posts: 60
Joined: 16/07/2007 14:49
Location: cazin
Contact:

#13 Re: Una

Post by divlji_andjeo »

Phantea wrote:
prolazim cesto kraj kostelskog..i ne mogu da skontam kako je neko dao gradjevinsku dozvolu za ovaj objekat.
jesi mozda prosao kraj benzinkse pumpe prosic na srbljanima ???

to je cisto ubistvo une :twisted:
User avatar
libiana
Posts: 20
Joined: 20/12/2008 18:49

#14 Re: Una

Post by libiana »

Treba sacuvati nasu ljepoticu Unu.
Post Reply