Umjetnost multietnike

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
suncokret13

Umjetnost multietnike

Post by suncokret13 » 23/01/2007 05:45

listajuci ovo:

Code: Select all

http://www.sarajevo-x.com/forum/posting.php?mode=reply&t=23283

napisah:

djeca pored djece ne mogu zajedno sjediti ?

prijatelje,jarane i drugove ce izabirati po njihovim IMENIMA ????

a svi se kunu i isticu : ''ja svoju djecu ne ucim mrznji prema drugima'' ???

pa u samom startu formiranja djecije svjeti ,ogranicavaju se,pocev od skola,ulice....necu se igrati s tobom,Ti si ......onaj drugi ili treci ti si ovakav,ti si onakav......- grozno !

ovdje smetaju

prvi drugim i trecima,
pa
drugi smataju,prvima i trecima,
pa
treci smetaju prvima i drugima.

( nema vise kombinacija ? - dobro je )

............a vidi sada paradoksa,
minimalno 100.000 izbjeglica iz Bosne i Hercegovine,danas zivi preko Atlantica......gdje su im PRVE komsije CRNCI,KINEZI,INDIJANCI,MEXICANCI.......pa ako im i ovi smetaju,hoce li se i s njima obracunavati na ''nas'' nacin ?

:-)

.........mutietnicko Sarajevo...........

mozda bi bilo bolje da se otvori skola s govornim Satrvackim jezikom,bar bi u nju isli potomci sarajlija,onih kojima nije nikada smetalo necije ime,niti su birali jarana,prijatelja ili trebu po imenu i koji su pravili jedinu podjelu na ZELJOVCE i one pitare.

Pa Sarajevo je nakada bilo uzor svima u cjeloj SFRJ( prijateljstvo,drugarstvo,muzika.....)uvjek je sarajlija/sarajka bio rado priman i ugoscen u bilo koje drustvo .....

a danas........nema vise starog rejtinga

gradjani svijeta

Post by gradjani svijeta » 23/01/2007 07:50

Multietnicnost je otisla zajedno sa nasim nacinom zivota. Sada vlada primitivizam i ljudi koji su naucili da budu okruzeni samo istim kao sto su i oni. Sve sto je drugacije je nepozeljno, opasno, moglo bi mozda otkriti kako smo glupi, nazadni i nesposobni, pa najbolje sve druge popljuvati i otjerati. :sad:

mrs. zurbrigen

Post by mrs. zurbrigen » 23/01/2007 11:46

gradjani svijeta wrote:Multietnicnost je otisla zajedno sa nasim nacinom zivota. Sada vlada primitivizam i ljudi koji su naucili da budu okruzeni samo istim kao sto su i oni. Sve sto je drugacije je nepozeljno, opasno, moglo bi mozda otkriti kako smo glupi, nazadni i nesposobni, pa najbolje sve druge popljuvati i otjerati. :sad:

:sad:
mislite li da ima sanse, da se na neki nacin opet vrati taj 'nas nacin zivota'? sigurno je tesko, al meni se cini, da ovako kako je sad, kako da kazem, isto nije idealno... :sad:

mala-i

Post by mala-i » 23/01/2007 11:55

vidi sada paradoksa,
minimalno 100.000 izbjeglica iz Bosne i Hercegovine,danas zivi preko Atlantica......gdje su im PRVE komsije CRNCI,KINEZI,INDIJANCI,MEXICANCI.......pa ako im i ovi smetaju,hoce li se i s njima obracunavati na ''nas'' nacin ?

imam tu ludu naviku da s vremena na vrijeme progooglam ljude, da vidim gdje ih je rijeka života izbacila.jednom prilikom tako nadjoh nekadašnju drugaricu iz školske klupe čiji otac baš i nije ostao u lijepom sjećanju žiteljima mog grada, u Kanadi.Lijepo joj ide,osvojila neku nagradu za neki projekat iz elektronike čini mi se.
Posebno se zahvalila svom profesoru Mohamedu-al-nešto :D
meni bilo smiješno i tužno u isto vrijeme...

[/i]

Nancy Drew

Post by Nancy Drew » 23/01/2007 12:10

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 12:14, edited 1 time in total.

biscanka84

Re: Umjetnost multietnike

Post by biscanka84 » 23/01/2007 12:19

suncokret13 wrote:listajuci ovo:

napisah:

pa u samom startu formiranja djecije svjeti ,ogranicavaju se,pocev od skola,ulice....necu se igrati s tobom,Ti si ......onaj drugi ili treci ti si ovakav,ti si onakav......- grozno !

ovdje smetaju

prvi drugim i trecima,
pa
pa

mozda bi bilo bolje da se otvori skola s govornim Satrvackim jezikom,bar bi u nju isli potomci sarajlija,onih kojima nije nikada smetalo necije ime,niti su birali jarana,prijatelja ili trebu po imenu i koji su pravili jedinu podjelu na ZELJOVCE i one pitare.

Pa Sarajevo je nakada bilo uzor svima u cjeloj SFRJ( prijateljstvo,drugarstvo,muzika.....)uvjek je sarajlija/sarajka bio rado priman i ugoscen u bilo koje drustvo .....

Prihvati stanje ili se pakuj negdje Bogu iza nogu :-)

mrki medvjed

Post by mrki medvjed » 23/01/2007 12:26

suncokret13 wrote:listajuci ovo:

napisah:

ovdje smetaju

prvi drugim i trecima,
pa
pa

sarajevo o kojem ti pišeš je napustilo oko 250 000 predratnih stanovnika...a to je gotovo pola :sad:

mrs. zurbrigen

Post by mrs. zurbrigen » 23/01/2007 14:50

Nancy Drew wrote:Kćerka jedne moje prijateljice u Sarajevu, već u desetoj godini izmaltretirana nacionalnim identitetima i suverenitetima, izmislila je sebi zemlju, koja se, ja mislim, zove Flaška. U Flaškoj se, naravno, priča flaški, jezik koji je ona izmislila i koji tečno priča, najčešće sama sa sobom. Ona je, također, neprikosnoveni flaški suveren - nekad je predsjednica, nekad kraljica, a često princeza. Flaško državljanstvo se u ovom trenutku može dobiti samo milošću suverena i zavisi od toga šta ona misli o kandidatu, pa je stanovništvo malobrojno i nestabilno. Nema, međutim, dijaspore, nema izbjeglica, zato što nema rata, a rata nema zato što svako može sebi osnovati malu vlastitu državu ako mu se Flaška ne sviđa - primjer Flaške pokazuje da svako može biti svoj suveren, samo ako se tako odluči. Flaška princeza u svojoj desetoj godini već zna ono što bosanskohercegovačke kleptokratske strukture kriju od svog porobljenog stanovništva i od dobrog dijela dijaspore - da su kolektivni suverenitet i nacionalni identitet šarene laže u kojima su dominantne boje siva i krvava. Zbog toga Njeno flaško Veličanstvo odrasta unutar vlastite nove domovine, u unutrašnjoj dijaspori nad kojom se vije ponosna zastava njene ličnosti, dokazujući tako ono što bi svi trebali znati - dijaspora nam je sudbina.

ta ideja me nekako podsjeca na obitelj popuslic i njihove dvije republike u stanu... sjecate li se tog skeca?

ali me ta prica stvarno malo rastuzila. da kategorija nacionalnosti postaje neizbjezivi dio zivota djece, koja u tim kategorijama uopce nebi trebali misliti, ja ne znam, to kod mene samo nekako goji pesimizam. :sad:

suncokret13

Post by suncokret13 » 23/01/2007 15:09

biscanka84 wrote:

jel' me ti to tjeras ?

suncokret13

Post by suncokret13 » 23/01/2007 15:16

mrki medvjed wrote:
sarajevo o kojem ti pišeš je napustilo oko 250 000 predratnih stanovnika...a to je gotovo pola :sad:

nazalost,moram priznati da si Ti potpuno u pravu............

steta,steta,za ovako lijep grad......

da se sta i popravi,mislim da je kasno,ipalk vrijeme cini svoje ,15 godina je proslo,SVI su se izmenili i oni vani i oni unutra.............

koje su i kolike su zelje ovih ( koji su otisli )da se vrate u Sarajevu,zavise od pojedinaca,vjerujem zelje postoje,a sada koji je % ostvarljivosti i realizacije,...........to samo pTICE na grani,znaju.

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 23/01/2007 15:33

suncokret13 wrote:
biscanka84 wrote:

jel' me ti to tjeras ?

Za "zeljovce" u ovom gradu mjesta nema :D .

mrki medvjed

Post by mrki medvjed » 23/01/2007 15:38

ja bih postavio drugo pitanje, kolika je želja onih koji su još uvijek žive ovdje da tu i ostanu. Svjedok sam odlazka ljudi koji dobro žive, koji i u ovakvoj zemlji imaju sve, zahvaljujići svom radu i znanju. Razlozi odlaska nisu materijlne prirode, već kulturološke. Jednostavno ne mogu da žive u primitivnom i podjeljenom društvu, kakvo sve više postajemo. :sad:

suncokret13

Post by suncokret13 » 23/01/2007 15:41

a po toj osnovi.........

pocelo se i po ovoj osnovi cistiti grad...............

.........to je diskriminacija !!!!!!!!!!!

oduzimate mi osnovno ljudsko pravo !!!!!!!!

pravo na opredjeljenje za koga cu navijati !!!!!!!!!

grozno,grozno,

Zeljo4EVER !!

Image

gradjani svijeta

Post by gradjani svijeta » 23/01/2007 15:41

Najgore je sto smo upali u letargiju i svi se, ili mirimo sa situacijom ili bjezimo. Nago bi lijepo trebali jasno i glasno reci komsijama da se smece ne baca kroz prozor, da se ne pljuje po ulici, da je osnovni red pozdraviti i odzdraviti kad se negdje udje ili izadje ili susretne na hodniku. Djeca starije, muskarac zenu. I da su pozdravi tipa: Selam, Faljenisus, Merhaba, Pomozbog nesto sto ne ide u Sarajevu, nego se zna kakvi su nasi pozdravi. Od normalnog dobar dan/jutro/vece, do Zdravo, Vozdra i tako dalje, u svim varijantama do E, gdje si, sta ima?
Ja sam zato da se papcima kaze da su papci i da treba da se koriguju i ponasaju kao gradjani ako hoce da zive u gradu. Jasno i glasno. Samo sto se kultivisala genercija papaka koji su dosli sa II svjetskim ratom, dosla nova ekipa. I to ne ekipa, nego Cunami talas, sve unisti.

tempora

Post by tempora » 23/01/2007 15:46

gradjani svijeta wrote:Najgore je sto smo upali u letargiju i svi se, ili mirimo sa situacijom ili bjezimo. Nago bi lijepo trebali jasno i glasno reci komsijama da se smece ne baca kroz prozor, da se ne pljuje po ulici, da je osnovni red pozdraviti i odzdraviti kad se negdje udje ili izadje ili susretne na hodniku. Djeca starije, muskarac zenu. I da su pozdravi tipa: Selam, Faljenisus, Merhaba, Pomozbog nesto sto ne ide u Sarajevu, nego se zna kakvi su nasi pozdravi. Od normalnog dobar dan/jutro/vece, do Zdravo, Vozdra i tako dalje, u svim varijantama do E, gdje si, sta ima?
Ja sam zato da se papcima kaze da su papci i da treba da se koriguju i ponasaju kao gradjani ako hoce da zive u gradu. Jasno i glasno. Samo sto se kultivisala genercija papaka koji su dosli sa II svjetskim ratom, dosla nova ekipa. I to ne ekipa, nego Cunami talas, sve unisti.

Postoji izvjesna kontradikcija izmedju tvoga nicka i onoga sto smatras da bi trebalo ? :shock:

forUMASH

Post by forUMASH » 23/01/2007 16:10

biscanka84 wrote:Prihvati stanje ili se pakuj negdje Bogu iza nogu :-)

....mislis, da ide tamo odakle ste ti i takvi dosli u gradove '92. .... :roll:

suncokret13

Post by suncokret13 » 23/01/2007 16:13

forUMASH wrote:
biscanka84 wrote:Prihvati stanje ili se pakuj negdje Bogu iza nogu :-)

....mislis, da ide tamo odakle ste ti i takvi dosli u gradove '92. .... :roll:

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
:

liberal

Post by liberal » 23/01/2007 17:25

ma nije sve tako crno kao sto se kaze
ja sam otisao iz sarajeva prije skoro 10 godina i jedna stvar sto me neprijatno iznenadila ,kad sam se poceo druzit sa "novom (92-95)" i "starom (45-80)" imigracijom, je mrzna jednih prema drugima. u torontu ( gdje sam sad) srbi idu na srpske zabave, muslimani/bosnjaci svoje , hrvati striktno samo hrvatske i tako se i druze ...svi u torove.
takva mrznja i netrepeljivost se neosjeca kad se dodje u bosnu ili je bar ja neosjecam . izgleda da ovdje ova imigracije koja je zdusila cim se zapucalo zakuvava gdje god da stigne....a necu da pricam o tome kako tek mrze ostale (indijce, pakistance, crnce, kineze)

biscanka84

Post by biscanka84 » 23/01/2007 17:49

liberal wrote:ma nije sve tako crno kao sto se kaze
ja sam otisao iz sarajeva prije skoro 10 godina i jedna stvar sto me neprijatno iznenadila ,kad sam se poceo druzit sa "novom (92-95)" i "starom (45-80)" imigracijom, je mrzna jednih prema drugima. u torontu ( gdje sam sad) srbi idu na srpske zabave, muslimani/bosnjaci svoje , hrvati striktno samo hrvatske i tako se i druze ...svi u torove.
takva mrznja i netrepeljivost se neosjeca kad se dodje u bosnu ili je bar ja neosjecam . izgleda da ovdje ova imigracije koja je zdusila cim se zapucalo zakuvava gdje god da stigne....a necu da pricam o tome kako tek mrze ostale (indijce, pakistance, crnce, kineze)

Ne osjecas zato sto Srbi zive uglavnom u RS,Bosnjaci uglavnom u i oko Sarajevskog kantona a hrvati u Hercegovini.

Nemas sta osjetiti jer se rijetko mjesaju

kub lajkan

Post by kub lajkan » 23/01/2007 22:43

gradjani svijeta wrote:Najgore je sto smo upali u letargiju i svi se, ili mirimo sa situacijom ili bjezimo. Nago bi lijepo trebali jasno i glasno reci komsijama da se smece ne baca kroz prozor, da se ne pljuje po ulici, da je osnovni red pozdraviti i odzdraviti kad se negdje udje ili izadje ili susretne na hodniku. Djeca starije, muskarac zenu. I da su pozdravi tipa: Selam, Faljenisus, Merhaba, Pomozbog nesto sto ne ide u Sarajevu, nego se zna kakvi su nasi pozdravi. Od normalnog dobar dan/jutro/vece, do Zdravo, Vozdra i tako dalje, u svim varijantama do E, gdje si, sta ima?

:lol: :thumbup:

biscanka84

Post by biscanka84 » 23/01/2007 22:46

da su pozdravi tipa: Selam, Faljenisus, Merhaba, Pomozbog nesto sto ne ide u Sarajevu, nego se zna kakvi su nasi pozdravi

Pa rodbina moje prijateljice je iz prave sarajevske ugledne porodice i uvijek je i selam i merhaba bio dio njihovih pozdrava

dakle o cemu ti?

patrius

Post by patrius » 23/01/2007 22:49

Umijece multi(c)etnike...

Reina

Post by Reina » 24/01/2007 09:06

biscanka84 wrote:

Ne osjecas zato sto Srbi zive uglavnom u RS,Bosnjaci uglavnom u i oko Sarajevskog kantona a hrvati u Hercegovini.

nije tacno!
pa ne zive samo Bosnjaci u i oko sarajevskog kantona... ovdje u Federaciji gdje sam ja , je upravo onako kako je opisao liberal, ne da se samo druze stariji (iz svih naroda) nego upravo mladji nisu optereceni imenom i prezimenom....e , sad tamo gdje je "ocisceno" u toku rata ili su ljudi sami otisli , druze se vjerovatno samo oni koji su ostali i koji se nemaju skim kako ti rece "mijesati", iskreno i ne zavidim im...... a sto se tice dijaspore i ja sam cula nazalost, da je upravo onako kako je napisao liberal.

mrki medvjed

Post by mrki medvjed » 24/01/2007 09:33

biscanka84 wrote:

lutko moja s koje si ti planete....planete gluposti

gradjani svijeta

Post by gradjani svijeta » 24/01/2007 11:51

Ne, kontradikcija je da smatramo da gradjani sarajeva nisu gradjani svijeta :) Zasto ja ne bih mogla zivjeti u Sarajevu, Zenici, Brckom, Mostaru, a osjecati se gradjaninom/gradjankom svijeta? I svugdje postovao/la obicaje i kulturu domacina i uzivao/la u njoj. A svakome ko narusva sklad rekao/rekla da ono sto cini narusava sklad. Sve je tako jednostavno. Samo smo mi komplikovani. I ograniceni. I plasimo se.

Post Reply