Umjetnost komunikacije

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
FFK as Lucy01

Umjetnost komunikacije

Post by FFK as Lucy01 » 20/11/2006 16:47

Bez chatanja molim :) .
Uzivo iliti live :D, ljudi komuniciraju ne samo govorom (rijecima) nego i izrazom lica i govorom tijela. Neko zna kako da te poruke slozi i pravilno shvati poslanu poruku; drugi opet ne bi mogli da je desifruju da ih po glavi udari.
Medjutim, digitalna komunikacija (putem email-a, Interneta, mesindzera..) je poseban vid komunikacije, jer se svodi samo na pisanu rijec (i eventualno znakove emocije, kao ovaj :D ), gdje ljudi cesto ili nece ili ne mogu da shvate poruku, a o kulturi komuniciranja da i ne govorimo.

Nije mi jasno, kako neko moze traziti....ne, bolje zahtijevati postovanje u komunikaciji, ali isto niti daje niti na kraju krajeva, uzvraca. Kada ponestanu argumenti, cijela komunikacija se svuce u blato licnog, i pocinje se sa uvredama i napadima na licnost, a ne na misljenje koje je licnost iznijela. Cisti primjer nekuture komuniciranja.

Ne znam za Bosnu, ali u US je izuzetno cijenjena (mozda vise nego obrazovanje) jedna osobina: people skills. Ljudi koji znaju kako da razgovaraju s ljudima, da ih animiraju u radu, da ih na neuvrijedljiv nacin "natjeraju" da urade ono sto se zeli uraditi, koji jednostavno imaju PhD u umjetnosti komunikacije sa ljudima, su obicno oni koji napreduju i koji se visoko popnu na ljestvici karijere, drustva pa i licnog uspjeha.

Interesantno je za nase prostore i sirom Balkana (ovo zakljucujem posjecivajuci i druge forume) da se veliki procenat diskusija koje su aktuelne, zavrsi uvredama i zatvaranjem tema. Zbog cega je to tako? Nedavno sam ucestvovala u raspravi na US forumu, u kojoj su se sukobili pristalice demokrata i teskih konzervativaca-republikanaca, ali je nakon svakog ispada onaj ko je poceo sa uvredama, obicno slao izvinjenje onima koje je uvrijedio, kontajuci valjda da je time samo sebe i svoj stav ostetio, nikako neistomisljenikov.

Kako vi vidite nas i nas nacin komunikacije? jesmo li puno drugaciji od ostalih? Znamo li kuturno i argumentovano razgovarati i raspravljati? Zasto jos uvijek rasprave opsteg karaktera svodimo na nesto licno?

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 20/11/2006 16:52

Virtuelna komunikacija na forumima velikim (po broju posjeta) kao sto je sax je nemoguca ako imas vise od 3 sugovornika, jer se na kraju sve svede na pljuvacinu i ostale stvari.
Mislim da ljudi u BiH posjeduju people skills, ali ih virtuelno ne ispoljavaju vec tu lijece sve frustracije.
Ljudi cesto znaju otici na druge portale, kazu JAO SUPER je portal, sve je divno i krasno i kao razlog neforumanja na tom portalu navedu "pa nemam se s kim svadjati".
Sva sreca, ukidaju nam privatnost skroz, pocelo je prisluskivanjem telefona i presretanjem poziva, pa ce, dok policija savlada internet, uvesti isto online, a onda cemo se vratiti onim lijepim kafama offline, i razgovoru face to face.

bug

Post by bug » 20/11/2006 17:13

mirci tv star :oops: :D
morala sam :D:D

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 20/11/2006 19:08

bug wrote:mirci tv star :oops: :D

aVtograme dijelim iza 18h :D

Ne fakat, vidi tuge bug, samo se ti i ja javile, a naslov kulturan pravo.
Da je stavila neku kljucnu rijec nacionalnog karaktera, bila bi tema wow...

debela

Post by debela » 20/11/2006 20:11

pa evo mirci je dala odgovor. forum je tu kao izduvni ventil, lijecenje frustracija ili nazovi kako hoces.
ljudima je pun klinac svakodnevnog 'kulturnog' komuniciranja zato jer moraju, a najradije bi masu likova zatjerali gdje im i jeste mjesto.
forum je besplatna terapija :oops: neka ga..

rashomon

Post by rashomon » 20/11/2006 20:15

:D

Ja imam osjećaj da ljudi preozbiljno shvataju komunikaciju putem interneta.

debela

Post by debela » 20/11/2006 20:18

rashomon wrote::D

ja mislim da ti olako shvatas uticaj koji internet ima danas :D

Lace

Post by Lace » 20/11/2006 20:22

mIRCerka wrote:
bug wrote:mirci tv star :oops: :D

aVtograme dijelim iza 18h :D

Ne fakat, vidi tuge bug, samo se ti i ja javile, a naslov kulturan pravo.
Da je stavila neku kljucnu rijec nacionalnog karaktera, bila bi tema wow...

hajd sto je tv star...vec je jos i repriziraju :D

AZ

Post by AZ » 20/11/2006 20:34

Meni se bas svidio naslov :-)

kub lajkan

Re: Umjetnost komunikacije

Post by kub lajkan » 20/11/2006 20:56

Lucy01 wrote:Nedavno sam ucestvovala u raspravi na US forumu, u kojoj su se sukobili pristalice demokrata i teskih konzervativaca-republikanaca, ali je nakon svakog ispada onaj ko je poceo sa uvredama, obicno slao izvinjenje onima koje je uvrijedio, kontajuci valjda da je time samo sebe i svoj stav ostetio, nikako neistomisljenikov.

Papci americki... :D

rashomon

Post by rashomon » 20/11/2006 21:06

debela wrote:

Kako misliš uticaj?

Ne vjerujem ja da je to baš uticajna stvar, možda malo na indvidualnom nivou, ali u širim društvenim kontekstima ne.

debela

Post by debela » 20/11/2006 21:15

rashomon wrote:
debela wrote:

Kako misliš uticaj?

Ne vjerujem ja da je to baš uticajna stvar, možda malo na indvidualnom nivou, ali u širim društvenim kontekstima ne.

kako ne?
gdje ljudi kupe informacije? na internetu.
gdje ljudi provode vrijeme? na internetu.
gdje ljudi diskutuju? na internetu.
gdje se ljudi obrazuju? na internetu.

moze se nabrajati...

rashomon

Post by rashomon » 20/11/2006 21:50

Sorry, informisanje i propaganda je skroz drugi spektar...

Govorimo o komunikaciji, između ostaloga i na ovom forumu...

Uvijek sam bio skeptičan prema tom obliku komunikacije...Zbog toga ovo sve i ne shvatam previše ozbiljno...kao ni ono drugo ;)...Jednostavno, niko ne mora zaista stajati iza onoga što govori na internetu, ili nije obavezan ispuniti bilo šta što je obećao, a odgovornost koju eventualno može snositi je minimalna...

sojka

Post by sojka » 20/11/2006 22:27

Lijepa je tema i bas sirok spektar na temu komunikacije od retorike, metodike disanja itd.
Licno je uvijek ono sto udara u srz, bit i dostojanstvo individue, sto i nije vid dobre komunikacije,pa ni komunikacije po sebi.
Nacini od mjesta do mjesta variraju, kao odrazi kulture (recimo plemena Inka, duhovnjaci na Istoku malo komuniciraju, zatim govor gluhonijemih i sl.)

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 21/11/2006 00:21

Šeha wrote:
Lucy01 wrote:Nedavno sam ucestvovala u raspravi na US forumu, u kojoj su se sukobili pristalice demokrata i teskih konzervativaca-republikanaca, ali je nakon svakog ispada onaj ko je poceo sa uvredama, obicno slao izvinjenje onima koje je uvrijedio, kontajuci valjda da je time samo sebe i svoj stav ostetio, nikako neistomisljenikov.

Jesi li im se na*ebala majke liberalne, lijevicarske :D :) :D

Uf..:D

rashomon wrote:Sorry, informisanje i propaganda je skroz drugi spektar...

Uvijek sam bio skeptičan prema tom obliku komunikacije...Zbog toga ovo sve i ne shvatam previše ozbiljno...kao ni ono drugo ...Jednostavno, niko ne mora zaista stajati iza onoga što govori na internetu, ili nije obavezan ispuniti bilo šta što je obećao, a odgovornost koju eventualno može snositi je minimalna...

Ako se donekle slozim s tobom (sa tvojim stavom da je sve ovo neozbiljno i zezancija), reci mi da li te licno vrijedja ako kojim slucajem ucestvujes na politickim temama i neko nakon tvog argumenta izjavi da si shupak, jer ne zna sta drugo da kaze i da li bi s tom osobom i poslije toga komunicirao na nivou "odraslih" ljudi?

Ni ja ne shvatam uvrede ozbiljno, niti me dotice nesto sto je neki lik sa foruma rekao, ali me cisto zanima taj fenomen nekulture u komunikaciji sa ljudima.
I nije to samo slucaj sa forumom ili Internetom uopste, nego i u svakodnevnom razgovoru (gdje se poseze za psovkama, kada nista drugo ne preostane)? Jesmo li mi u sustini primitivan i nekulturan narod? I ako jesmo, zasto smo takvi?

debela wrote:pa evo mirci je dala odgovor. forum je tu kao izduvni ventil, lijecenje frustracija ili nazovi kako hoces.
ljudima je pun klinac svakodnevnog 'kulturnog' komuniciranja zato jer moraju, a najradije bi masu likova zatjerali gdje im i jeste mjesto.
forum je besplatna terapija neka ga..

E ovo boldirano me posebno zanima.
Znaci, kulturni smo sto moramo, ne zato sto mislimo da trebamo ili zato sto nam je to utkano u vaspitanje?
Je'l nama kulturno komuniciranje "opterecenje", ili smo kulutrni u ophodjenju i komuniciranju zato sto cemo, ako drugacije postupimo, snositi posljedice? (sef, profesor, otac i mati...)

debela

Post by debela » 21/11/2006 08:53

niti smo iskljucivo kulturni niti iskljucivo nekulturni. pod ovim boldiranim smatram, evo da govorim samo za sebe da ne bude pogresno shvaceno, da na internetu nisam duzna trpiti neke ljude koji mi ni po cemu ne odgovaraju kao sto sam duzna trpiti u stvarnom zivotu.

znaci, ne mogu otresti nekog kolegu kojeg mi valja svaki dan gledati i sa kojim mi valja pricati htjela ili ne htjela bez obzira koliko mi mrzak bio. na internetu to rahat mogu uciniti jer me nista ne obavezuje da komuniciram sa nekim ukoliko to iskljucivo licno ne zelim.

i eto na kraju dobijes da su ljudi kulturni u komunikaciji zavisno od situacije. nekada zato sto moraju, nekada zato sto zele. oni koji su takvi uvijek i prema svakome su prije roboti, a ne ljudi. po meni.

rashomon

Post by rashomon » 21/11/2006 12:27

@ Lucy, kako da me uvrijedi tako nešto?

Ako imam takav pristup onda ni ovoj konverzaciji ne pristupam sa bilo kakvim emocijama.

A druga stvar, već dugo vremena, nekih 5-6 godina otkako sam prvi put iskoračio na internet, visim na jednom stranom muzičko-političkom forumu gdje je većina članova visoko obrazovana.

Nije do nas...Ljudi se ovdje samo furaju da su gori od svih ostalih...

Dezze

Post by Dezze » 22/11/2006 06:22

Lucy01 wrote:Bez chatanja molim :) .
Uzivo iliti live :D, ljudi komuniciraju ne samo govorom (rijecima) nego i izrazom lica i govorom tijela. Neko zna kako da te poruke slozi i pravilno shvati poslanu poruku; drugi opet ne bi mogli da je desifruju da ih po glavi udari.
Medjutim, digitalna komunikacija (putem email-a, Interneta, mesindzera..) je poseban vid komunikacije, jer se svodi samo na pisanu rijec (i eventualno znakove emocije, kao ovaj :D ), gdje ljudi cesto ili nece ili ne mogu da shvate poruku, a o kulturi komuniciranja da i ne govorimo.

Nije mi jasno, kako neko moze traziti....ne, bolje zahtijevati postovanje u komunikaciji, ali isto niti daje niti na kraju krajeva, uzvraca. Kada ponestanu argumenti, cijela komunikacija se svuce u blato licnog, i pocinje se sa uvredama i napadima na licnost, a ne na misljenje koje je licnost iznijela. Cisti primjer nekuture komuniciranja.

Ne znam za Bosnu, ali u US je izuzetno cijenjena (mozda vise nego obrazovanje) jedna osobina: people skills. Ljudi koji znaju kako da razgovaraju s ljudima, da ih animiraju u radu, da ih na neuvrijedljiv nacin "natjeraju" da urade ono sto se zeli uraditi, koji jednostavno imaju PhD u umjetnosti komunikacije sa ljudima, su obicno oni koji napreduju i koji se visoko popnu na ljestvici karijere, drustva pa i licnog uspjeha.

Interesantno je za nase prostore i sirom Balkana (ovo zakljucujem posjecivajuci i druge forume) da se veliki procenat diskusija koje su aktuelne, zavrsi uvredama i zatvaranjem tema. Zbog cega je to tako? Nedavno sam ucestvovala u raspravi na US forumu, u kojoj su se sukobili pristalice demokrata i teskih konzervativaca-republikanaca, ali je nakon svakog ispada onaj ko je poceo sa uvredama, obicno slao izvinjenje onima koje je uvrijedio, kontajuci valjda da je time samo sebe i svoj stav ostetio, nikako neistomisljenikov.

Kako vi vidite nas i nas nacin komunikacije? jesmo li puno drugaciji od ostalih? Znamo li kuturno i argumentovano razgovarati i raspravljati? Zasto jos uvijek rasprave opsteg karaktera svodimo na nesto licno?

Ja ne mislim da ljudi u BiH imaju people skills, kako ih nazivas. Kod nas bi se reklo "zna sa ljudima". Jer, za tako nesto je potrebno da covjek ima relativno visok nivo licne kulture, da bude lijepo odgojen i koliko-toliko obrazovan. A ovdje ima jako puno neukih i nekulturnih ljudi. A mijenjanje toga je glavni uslov da bi se kultura razgovora i diskusije ovdje razvila.

Forum je posebna prica i ima tu mjesta tvrdnji da se radi o izduvnom ventilu za pojedince. Ali opet, malo ko ovdje zna ko sam ali se opet ne prepustam tim nekim niskim strastima i ne lajem k'o pseto, kao sto to neki rade kad im ponestane argumenata. Da bi stvar bila gora, neki ljudi jednostavno nemaju sposobnost da brane svoje argumente, iako oni dakle postoje i mozda su dosta dobri.

Najlakse je vrijedjati sagovornika. I najjadnije.

Dezze

Post by Dezze » 22/11/2006 06:26

Lucy01 wrote:
Šeha wrote:

Jesi li im se na*ebala majke liberalne, lijevicarske :D :) :D

Uf..:D

rashomon wrote:Sorry, informisanje i propaganda je skroz drugi spektar...

Uvijek sam bio skeptičan prema tom obliku komunikacije...Zbog toga ovo sve i ne shvatam previše ozbiljno...kao ni ono drugo ...Jednostavno, niko ne mora zaista stajati iza onoga što govori na internetu, ili nije obavezan ispuniti bilo šta što je obećao, a odgovornost koju eventualno može snositi je minimalna...

Ako se donekle slozim s tobom (sa tvojim stavom da je sve ovo neozbiljno i zezancija), reci mi da li te licno vrijedja ako kojim slucajem ucestvujes na politickim temama i neko nakon tvog argumenta izjavi da si shupak, jer ne zna sta drugo da kaze i da li bi s tom osobom i poslije toga komunicirao na nivou "odraslih" ljudi?

Ni ja ne shvatam uvrede ozbiljno, niti me dotice nesto sto je neki lik sa foruma rekao, ali me cisto zanima taj fenomen nekulture u komunikaciji sa ljudima.
I nije to samo slucaj sa forumom ili Internetom uopste, nego i u svakodnevnom razgovoru (gdje se poseze za psovkama, kada nista drugo ne preostane)? Jesmo li mi u sustini primitivan i nekulturan narod? I ako jesmo, zasto smo takvi?

debela wrote:pa evo mirci je dala odgovor. forum je tu kao izduvni ventil, lijecenje frustracija ili nazovi kako hoces.
forum je besplatna terapija neka ga..

E ovo boldirano me posebno zanima.
Znaci, kulturni smo sto moramo, ne zato sto mislimo da trebamo ili zato sto nam je to utkano u vaspitanje?
Je'l nama kulturno komuniciranje "opterecenje", ili smo kulutrni u ophodjenju i komuniciranju zato sto cemo, ako drugacije postupimo, snositi posljedice? (sef, profesor, otac i mati...)

Ja ne moram biti kulturan. Ja to jesam. Suprotno ponasanje od kulturnog bi kod mene izazvalo izuzetnu nelagodu. Jednostavno nisam takav.

Post Reply