Uljni radijator

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Post Reply
Zizy94

#1 Uljni radijator

Post by Zizy94 » 20/05/2012 23:14

Izvinjavam se ako sam pogriješio mjesto za postavljanje ove teme. Nemojte zamjerit'. :-)

Ehh zanima me princip na koje rade uljani radijatori. Koliko su isplativi u odnosu na druga srestva za grijanje na struju? Kakvo je ulje u radijatoru? Grijel se ko na ovaj način i kakva su vaša iskustva s ovim vidim grijanja.

Radijator mi treba da grije prostor od 20m2 s PVC stolarijom, a da temp bude oko 20C a da ne radi dan i noć već.

Kolika jačina radijatora mi treba ? Neki savjet bi mi dobro doš'o.

arman1
Has thanked: 20 times
Been thanked: 34 times

#2 Re: Uljni radijator

Post by arman1 » 21/05/2012 09:25

Zizy94 wrote:Izvinjavam se ako sam pogriješio mjesto za postavljanje ove teme. Nemojte zamjerit'. :-)

Ehh zanima me princip na koje rade uljani radijatori. Koliko su isplativi u odnosu na druga srestva za grijanje na struju? Kakvo je ulje u radijatoru? Grijel se ko na ovaj način i kakva su vaša iskustva s ovim vidim grijanja.

Radijator mi treba da grije prostor od 20m2 s PVC stolarijom, a da temp bude oko 20C a da ne radi dan i noć već.

Kolika jačina radijatora mi treba ? Neki savjet bi mi dobro doš'o.
Mjesto je pravo. Jedan derivat sa specifičnim koeficijentom širenja pri zagrijavanju prilagođenim principu rada istog.
Ako je prostorija dobro izolovana nećeš puno potrošiti. Uglavnom poslije TA peći ubjedljivo najbolji i najiplativiji sistem ad-hoc grijanja na struju. Za toliki prostor uzmi sa 11 rebara.

blesava

#3 Re: Uljni radijator

Post by blesava » 21/05/2012 15:24

moje iskustvo sa ovim radijatorima je lose...em sto puno trose em ostane hladna soba.

Kad je prije par godina nestalo plina, kupila sam dva uljana radijatora i grijali smo sa ta dva jednu prostoriju od 18m2 i bilo nam je prehladno, s tim da je vani bilo -25c.

uglavnom, sada radijatore koristim u nekom prelaznom periodu jesen/proljece tek da se malo umlaci soba...al dobro dodju za brzinsko susenje vesa :)

moja preporuka, sto se tice grijanja na struju su konvektori, malo proguglaj, kazu da su isplativi. Moja prijateljica grijem dvosoban stan od skoro 60m2 sa dva konvektora i u najhladnijem mjesecu dodje joj struje oko 150KM, sa svim ostalim potrosacima, a u stanu joj je bas lijepo toplo.

Zizy94

#4 Re: Uljni radijator

Post by Zizy94 » 25/05/2012 15:16

Hvala vam na pomoći. @blesava kod mene će to biti jednino srestvo za grijanje u sobu. Tako da ću i ja se grijat s uljnim radijatorom i na -20 i na +20. Neznam kako ću se provest ovu zimu, probaću pa šta bude. @arman1 hvala ti na pojašnjenju. Znatel slučajno kakvo je ulje u radijatoru ?

starii
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

#5 Re: Uljni radijator

Post by starii » 25/05/2012 15:52

Zizy94 wrote:Hvala vam na pomoći. @blesava kod mene će to biti jednino srestvo za grijanje u sobu. Tako da ću i ja se grijat s uljnim radijatorom i na -20 i na +20. Neznam kako ću se provest ovu zimu, probaću pa šta bude. @arman1 hvala ti na pojašnjenju. Znatel slučajno kakvo je ulje u radijatoru ?
grijao sam se na uljani radijator, jest da je skupo placen oko 200KM ali je dosta dobro grijao..
kupi kvalitetan ili uzmi konvektor i sa njim se mozes dosta dobro grijati :)

radostan dan
Been thanked: 69 times

#6 Re: Uljni radijator

Post by radostan dan » 25/05/2012 17:10

loša iskustva sa radijatorima imaju oni koji su kupovali lošije radijatore, ili pri proračunu prostorija operisali sa kvadratima, a ne kubnim metrima. ili očekuju čuda od malo metala i litre dva ulja.

batali kineska smeća od 60 do sto maraka i kupi DE LONGHI.
dva i po kilovata, dvanaest rebara, a ako nađeš sa 3 kilovata, još bolje.
za razliku od kovektora sporije grije prostoriju, ali kada dostigne zadanu temperaturu održava je uz zaista nisku potrošnju.

na tu kvadraturu, uz jako dobru izolaciju, on na poziciji 3.5-4.5 može dostići dvadeset stepeni,ako vani nije ekstremni minus.
džabe ćeš ga forsirati na 6. poziciju,temperaturu u prostoriji nećeš povisiti ni za stepen, i samo ćeš dobiti kontraefekat-neće se gasiti nikako i gutaće puno struje, tačnije onoliko koliko je jak - npr 2.5 kw na sat.

znači, njegov maximum je ono što ti tražiš - 2o stepeni u sedamnaest do dvadeset kvadrata, bez ekstremnog minusa, a sa dobrom izolacijom, na poziciji koju sam ti naveo.

povećanje temperature iznad ne podrazumjeva forsiranje radijatora na 6. poziciju, nego kupovinu još jednog, manje jačine.

valjda nisam zakomplikovao...imaš temu - grijanje na struju, da ili ne, a predlažem moderaciji da i ovo sve prebaci na navedenu.

radostan dan
Been thanked: 69 times

#7 Re: Uljni radijator

Post by radostan dan » 25/05/2012 17:18

zaboravio - ulje..

ne treba da te interesuje kakvo je ulje, jer niti ćeš ga isipati, niti dosipati. tačnije, ne smiješ.

Zizy94

#8 Re: Uljni radijator

Post by Zizy94 » 27/05/2012 22:49

Hvala vam na iscrpnim odgovorvima. :thumbup: Ovih dana krećem u aktivnu potragu za uljnim radijatorom. Tako da će mi mnogo pomoći vaši savjeti. :)

Post Reply