Ulceri ili rane na podkoljenicama zbog dijabetesa

Sve o zdravlju...
Post Reply
_hana_

Ulceri ili rane na podkoljenicama zbog dijabetesa

Post by _hana_ » 15/06/2011 11:44

duze vrijeme imam te neke rane,jednu sam uspjela zatvorit i lijepo zacijeljuje ali na lijevoj nozi se tek otvaraju i pocele su da pustaju tecnost (slicno gnjoju) i neznam sta da radim,koristila sam razne kreme propisane od strane dermatologa,aloe veru,obloge od acidi borila i rivanola ali nista.moze li mi neko pomoci? takodje ova zatvorena rana nikako da se vrati na normalnu boju koze vec je totalno smedjo-roza, a ljeto ide i volim krace suknjice...

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Re: Ulceri ili rane na podkoljenicama zbog dijabetesa

Post by PipiDugaDevetka » 15/06/2011 12:14

Koji je dijabetes kod tebe? Diabettes Mellitus 1. ili 2.?

_hana_

Post by _hana_ » 15/06/2011 16:05

1, uzimam inzulin 4 puta na dan, mada mi to ne predstavlja problem

Filter
Has thanked: 2 times

Post by Filter » 16/06/2011 12:43

_hana_ wrote:duze vrijeme imam te neke rane,jednu sam uspjela zatvorit i lijepo zacijeljuje ali na lijevoj nozi se tek otvaraju i pocele su da pustaju tecnost (slicno gnjoju) i neznam sta da radim,koristila sam razne kreme propisane od strane dermatologa,aloe veru,obloge od acidi borila i rivanola ali nista.moze li mi neko pomoci? takodje ova zatvorena rana nikako da se vrati na normalnu boju koze vec je totalno smedjo-roza, a ljeto ide i volim krace suknjice...
otvorene rane se suse, a ne kvase. mozes je ocistiti rivanolom i tu je kraj.
rana po mogucnosti mora biti sto manje pod "poklopcem".
ovako ofrlje... koristi bivacin za te vec otvorene rane.
savjet haj ti hecimu da on to lijepo pogleda da se ne zacepes do kraja

za zatvorene rane, tj. kraste koristi nevenovu mast

Brus Lee

Post by Brus Lee » 17/06/2011 23:14

_hana_ wrote:duze vrijeme imam te neke rane,jednu sam uspjela zatvorit i lijepo zacijeljuje ali na lijevoj nozi se tek otvaraju i pocele su da pustaju tecnost (slicno gnjoju) i neznam sta da radim,koristila sam razne kreme propisane od strane dermatologa,aloe veru,obloge od acidi borila i rivanola ali nista.moze li mi neko pomoci? takodje ova zatvorena rana nikako da se vrati na normalnu boju koze vec je totalno smedjo-roza, a ljeto ide i volim krace suknjice...
Probaj sa Solcoseryl gel, pa istoimena mast

Brus Lee

Post by Brus Lee » 17/06/2011 23:40

Otvaranje rana na stopalima i podkoljenicama kod diabeticara je obicno posljedica lose izbalansiranog secera u krvi. Pored toga imate vjerovatno tzv, diabeticnu angiopatiju (oslabljeni krvni sudovi usljed diabetesa) i diabeticnu neuropatiju (Ostecenje nerava). To su sve posljedice osnovne bolesti i lijecenjem osnovne bolesti, lijecite i posljedice. Posto ste na inzulinu, vjerovatno koristite Berlithion capsule (sluze da poprave gore pomenute posljedice) i morate strogo paziti na diabeticku dietu, lagane setnje i koristiti adekvatnu obucu ( da se ne znoji noga u njoj, da nije mala i uska). Kada se vec pojave rane, onda se rade te procedure koje ste nabrojali, ali napominjem da je to posljedica lose izbalansiranog secera. Da bi ste to provjerili, otidjite svom diabetologu, neka vam da uput da uradite HbA1C pretragu, otidjite angiologu zbog tih rana i ocnom ljekaru da provjeri stanje krvnih sudova oka. Probajte i sa gore pomenutim Solcoseryl gelom (extrakt govedje krvi), on ide dok je rana jos vlazna, a potom se stavlja Solkoseryl mast. Prilicno je skupo i nije na besplatnoj listi lijekova.

Post Reply