Ulazak strani kanala na BiH trziste?

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...
Post Reply
sarajevsko_pivo

#1 Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by sarajevsko_pivo » 05/05/2011 22:27

Jeli postoji mogucnost da uskoro nam stignu strani kanali, poput RTL i FOX, da oni preuzmu neke nase kanale?

Da konacno dobijemo normalan tv kanal, nesto poput ''TV Prva'' iz Srbije.

karanana
Has thanked: 9 times
Been thanked: 48 times

#2 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by karanana » 05/05/2011 22:29

sto ce ulaziti dzaba kad smo mi vec pokriveni rtl-om hrvatska i foxovima iz srbije. nemaju potrebe ni ekonomske opravdanosti.

sarajevsko_pivo

#3 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by sarajevsko_pivo » 05/05/2011 22:30

Bilo bi super kad bi neko preuzeo Hayat ili OBN!

sarajevsko_pivo

#4 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by sarajevsko_pivo » 05/05/2011 22:32

karanana wrote:sto ce ulaziti dzaba kad smo mi vec pokriveni rtl-om hrvatska i foxovima iz srbije. nemaju potrebe ni ekonomske opravdanosti.
I ja to mislim...

Sramota je da mi moramo gledati u BiH: ''Ja volim Srbiju'', ''Hrvatska trazi zvijezdu'', ''Srbija ima talent'', itd...

Nase tv stanice, nisu u stanju kupiti barem jednu licencu kupiti za jedan show, nek kupe zajedno licencu za jedan veci show, recimo '''BiH ima talent'' ili ''Ja volim BiH''

sarajevsko_pivo

#5 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by sarajevsko_pivo » 05/05/2011 22:35

Sve nam je srpsko ili hrvatsko...

ivannn

#6 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by ivannn » 05/05/2011 22:41

sada nimalo nije lako napraviti i otvoriti televiziju koja će poslovati s bilo kakvim dobitkom, a velikim grupacijama se izgleda više ne isplati rizik posebno nakon 2008. kada značajno pada tržišni kolač oglašavanja jer svi oni koji su se oglašavali upravo su počeli rezati i štedjeti u marketingu

fox teško jer su oni rasprodali sve svoje televizije u istočnoj europi, pa tako i srpski fox kojeg su preuzeli grci, oni u regiji će nastaviti razvijati i dalje kabelske kanale kao što su fox life, fox crime, national geographic, utilisima itd.

rtl grupa rasprodala je svoje televizije u VB, u grčkoj je doživjela debakl

cme grupa koja drži novu tv bi mogla biti zainteresirana za bih, jer prisutnu su u sloveniji i hrvatskoj, a kako je tržište slično, lako bi mogli dobro proći u bih

neki
Has thanked: 8 times
Been thanked: 30 times

#7 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by neki » 05/05/2011 22:49

sarajevsko_pivo wrote:
Sramota je da mi moramo gledati u BiH: ''Ja volim Srbiju'', ''Hrvatska trazi zvijezdu'', ''Srbija ima talent'', itd...
Zasto moramo gledati? Ko te tjera? Ja nit sam ikad pogledao ta sranja, nit znam sta su, nit me zanima..

sarajevsko_pivo

#8 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by sarajevsko_pivo » 06/05/2011 15:57

ivannn wrote:sada nimalo nije lako napraviti i otvoriti televiziju koja će poslovati s bilo kakvim dobitkom, a velikim grupacijama se izgleda više ne isplati rizik posebno nakon 2008. kada značajno pada tržišni kolač oglašavanja jer svi oni koji su se oglašavali upravo su počeli rezati i štedjeti u marketingu

fox teško jer su oni rasprodali sve svoje televizije u istočnoj europi, pa tako i srpski fox kojeg su preuzeli grci, oni u regiji će nastaviti razvijati i dalje kabelske kanale kao što su fox life, fox crime, national geographic, utilisima itd.

rtl grupa rasprodala je svoje televizije u VB, u grčkoj je doživjela debakl

cme grupa koja drži novu tv bi mogla biti zainteresirana za bih, jer prisutnu su u sloveniji i hrvatskoj, a kako je tržište slično, lako bi mogli dobro proći u bih
Eto nek oni kupe OBN ili Hayat :)

luckylaka
Been thanked: 3 times

#9 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by luckylaka » 06/05/2011 17:50

neki wrote:
sarajevsko_pivo wrote:
Zasto moramo gledati? Ko te tjera? Ja nit sam ikad pogledao ta sranja, nit znam sta su, nit me zanima..
:thumbup:

addy_sa

#10 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by addy_sa » 06/05/2011 20:14

mogu kupiti samo postojeći medij i tako ući na bh tržište, pod domaćom firmom i registracijom..to pitanje je regulisano članovima zakona o politici direktnih stranih ulaganja

poznanik
Been thanked: 3 times

#11 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by poznanik » 07/05/2011 08:25

sarajevsko_pivo wrote:...Sramota je da mi moramo gledati u BiH: ''Ja volim Srbiju'', ''Hrvatska trazi zvijezdu'', ''Srbija ima talent'', itd...
Nase tv stanice, nisu u stanju kupiti barem jednu licencu kupiti za jedan show, nek kupe zajedno licencu za jedan veci show, recimo '''BiH ima talent'' ili ''Ja volim BiH''
Ti živiš u Holandiji, čini mi se...šta se tamo gleda najviše?

sarajevsko_pivo

#12 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by sarajevsko_pivo » 07/05/2011 20:11

poznanik wrote:
sarajevsko_pivo wrote:...Sramota je da mi moramo gledati u BiH: ''Ja volim Srbiju'', ''Hrvatska trazi zvijezdu'', ''Srbija ima talent'', itd...
Ti živiš u Holandiji, čini mi se...šta se tamo gleda najviše?
Isto ove emisija, samo holandska verzija.

Samo sto je 90% gledam nase kanale, 10% holandsko, vijesti i politicke emisije.

cancel

#13 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by cancel » 07/05/2011 22:11

karanana wrote:sto ce ulaziti dzaba kad smo mi vec pokriveni rtl-om hrvatska i foxovima iz srbije. nemaju potrebe ni ekonomske opravdanosti.
Upravo suprotno.

Tim kanalima (RTL, Nova, Prva itd) je gubitak emitirati svoj program u BiH besplatno jer nemaju nikakve zarade, a domaćim TV kućama u BiH nije više interesantno otkupiti neku njihovu vlastitu emisiju/seriju pošto je kanal dostupan preko kabla. Upravo zbog toga u zadnje vrijeme ti kanali svim silama pokušavaju zabraniti reemitiranje svog programa izvan granica svojih matičnih država, i doći će vrijeme kad će potpuno nestati sa bih tržišta..

Sa druge strane, upravo tu bi neka bosanska Nova, bosanski RTL ili bosanska Prva profitirala jer bi taj sadržaj snimljen u Hrvatskoj/Srbiji za hrvatski RTL ili srpsku Prvu, mogao biti emitirati u BiH na nekoj bosanskom RTL/Prvoj i za razliku od hrvatskih/srpskih verzija - NAPLATITI TO preko reklama.

Na žalost, BiH tržište je još uvijek poprilično nesređeno i siromašno pa će to pričekati neke bolje dane. :)

dadasapic

#14 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by dadasapic » 11/05/2011 11:04

sarajevsko_pivo wrote:Bilo bi super kad bi neko preuzeo Hayat ili OBN!
nesto se suskalo o prodaji obn tv,al nismo mi te srece. :x
lano,lano,zamrzih vremensku prognozu zbog tebe. :lol:

Ridjobrki
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

#15 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by Ridjobrki » 11/05/2011 11:12

Valja spomenuti da RTL u Hrvatskoj posluje sa velikim gubicima iako su imali najveće hrvatske kompanije (Atlantic Grupa i Agrokor) ne samo kao vlasnike nego i kao dioničare. Ne cveta cvetje u to preduzetje...

dadasapic

#16 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by dadasapic » 11/05/2011 11:14

sarajevsko_pivo wrote:
ja gledam.ne vidim nista lose u zabavnim emisijama.
politicke emisije nemaju mjesta u mom domu.

staza

#17 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by staza » 13/05/2011 22:56

cancel wrote:
Upravo suprotno.

Tim kanalima (RTL, Nova, Prva itd) je gubitak emitirati svoj program u BiH besplatno jer nemaju nikakve zarade, a domaćim TV kućama u BiH nije više interesantno otkupiti neku njihovu vlastitu emisiju/seriju pošto je kanal dostupan preko kabla. Upravo zbog toga u zadnje vrijeme ti kanali svim silama pokušavaju zabraniti reemitiranje svog programa izvan granica svojih matičnih država, i doći će vrijeme kad će potpuno nestati sa bih tržišta..

Sa druge strane, upravo tu bi neka bosanska Nova, bosanski RTL ili bosanska Prva profitirala jer bi taj sadržaj snimljen u Hrvatskoj/Srbiji za hrvatski RTL ili srpsku Prvu, mogao biti emitirati u BiH na nekoj bosanskom RTL/Prvoj i za razliku od hrvatskih/srpskih verzija - NAPLATITI TO preko reklama.

Na žalost, BiH tržište je još uvijek poprilično nesređeno i siromašno pa će to pričekati neke bolje dane. :)
Možda griješim, ne znam kako se to tebi čini s obzirom da si na izvoru, ali čini mi se da su FTV i BHT daleko bolji od nekih njemačkih TV-kanala, uspoređujući mnoge programske sadržaje.
Možda griješim s obzirom da zadnje dvije decenije nisam pretjerano televizičan. :D :)
Činjenica stoji da se najnoviji filmovi, serije, dokumentarci, muzički spotovi odmah pojave (naravno u skladu sa najkraćim vremenskim ograničenjima tj. pravima emitiranja) i da su studijske postavke daleko pompoznije i kvantitativno i kvalitativno, ali ona vatrica u kaminu, što gori po nekoliko časova ujutro, mi se ne čini baš najsretnijim rješenjem: ili je to do njemačke iskrenosti: evo nemamo šta ponuditi, pa neka to bude i podcrtano.
Dobro - imaju i FTV i BHT svojih mahana (serijali partizanskih ili domaćih filmova, pretjerana otvorenost ili zatvorenost, česte reprize, sapunice itd.), ali ovdje govorim o općem utisku.
BHT i FTV.
Dajmo im podršku.
:) :lol:

open the pendzer

#18 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by open the pendzer » 14/05/2011 10:47

Jel samo meni naslov teme bode oci? :D

StupskaBitanga

#19 Re: Ulazak strani kanala na BiH trziste?

Post by StupskaBitanga » 14/05/2011 10:54

open the pendzer wrote:Jel samo meni naslov teme bode oci? :D
straniH

Ali koliko sam ja shvatio, ulazak stranog kapitala u naše televizije
Pink je u vlasništvu srpskog Pinka
OBN bio Ćaletin sada onaj Spektrum za koji nemamo informacije

Post Reply