Ulazak BiH u EU...

Post Reply

...licno

podrzavam!
20
65%
ne podrzavam!
11
35%
 
Total votes: 31

klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#1 Ulazak BiH u EU...

Post by klif »

Evropska unija. Demokratija, prosperitet, ravnopravnost, vladavina prava, visok zivotni standard… Padaju li Vam na pamet jos neke osobine EU?

Neki BH politicari kazu da je za BiH put prema EU jedin ispravan, neki kazu da ih taj put ne zanima.

Kakav je Vas odnos prema EU? Da li ste pristalica ili protivnik ulaska BiH u EU?
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2

Post by Truba »

valjda će biti referendum pa će narod odlučiti :D

ali i mesar i pekar moraju znati za pravila koja mijenjaju sve prije nego glasa... a ne samo damu spominju subvencije ...
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#3

Post by arman1 »

Pitajte slovence, čehe i ostale istočne narode(ali obične građane) šta misle o "blagodatima" ulaska njihovih zemalja u EU i sve vam se samo kazalo.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#4

Post by Nosferatu »

Ne zelim o ovome ni da razmisljam jer toliko smo mi daleko od mogucnosti postajanja punopravnog clana EU - da je sasvim iluziorno gubiti vrijeme baveci se ovim pitanjem.

Cijene svega bi porasle. S cijenama u rastu valjda bi i dohodci licni porasli i priblizili na Europi. Mogli bi putovati - koliko toliko, nebi bili u koncentracionom kampu - na tapetu kad god prismrdimo EU.

Sta imas od danasnje dobrote? Kafa i Drina po 1km. Ne mozes ni u Rumuniju vise otici - grupno - jer je EU a mi ko - zemlja trece klase. Ljudi se zadovoljili sa malo. A tog malo - da im je sto vise. Pod malo smatram cevape, kafu, pivu, kutiju Drine i neki par dana na moru godisnje. Vrijeme je da se krene. Najbolji primjer su emigranti koji s promjenom podneblja postali poprilicno produktivni - kad su vidjeli da od te produktivnosti itekako imaju sto-sta. Kod nas u ovom sistemu jos uvijek se ne zna ko bolje prolazi - oni koji se satrase radeci pod nekim novopecenim kapitalistom il' oni koji ne rade nista i nemaju nista al' prezivljavaju.

E sad - koliko je ovo moje - teorija i mlacenje prazne slame na pamet, ne znam. Siguran sam samo u jedno - da niko ne zna tacno i pouzadno kako bi to bilo - da odjednom postanemo EU.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#5

Post by valterbranisarajevo »

Tuzno je to sto je berlinski zid koji je dijelio Evropu za vrijeme hladnog rata zamijenio ovaj jos gori - nevidljivi Sengenski. :(

Dok nama ovdasnji predstavnici EU vaze o tome kako smo na sigurnom putu u EU ako ispunimo njihove uvjete, u isto vrijeme iz Brisela stizu generalne poruke da nema prijema novih clanica dok se ne usvoji EU ustav. On ce se po meni usvojiti nikada, a mozda ni tada. Ako nista uvijek ce pasti na referendumima u Britaniji i Danskoj. Znaci lazu nas.

Jednostavno ne mogu prihvatiti da ce narodi i drzave postati samo jedno veliko trziste multinacionalnih kompanija.

naravno clanstvo u EU ima i mnogo dobrih strana, ali...

Na nekom eventualnom referendumu moj glas ce biti NE.

Po meni, saradnja evropskih zemalja na nivou Vijeca Evrope i OESS-a je sasvim dovoljna. :)
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#6

Post by vodolija_33 »

Šta bi nijemci (mislim na obične građane) dali da izađu iz EU i da im se vrati njihova zlatna DM :roll: ... ali ne može... kasno je... :roll:
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#7

Post by arman1 »

vodolija_33 wrote:Šta bi nijemci (mislim na obične građane) dali da izađu iz EU i da im se vrati njihova zlatna DM :roll: ... ali ne može... kasno je... :roll:
Poslije j....nja (jahanja) nema kajanja.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#8

Post by valterbranisarajevo »

Vjerovatno znajuci ovu cinjenicu njemacki politicari nisu Nijemcima dopustili referendumsko izjasnjavanje za uvodjenja Eura (za ovo nisam siguran) i uvodjenju EU Ustava. Sto je u najmanju ruku bezobrazno..
rashid
Posts: 932
Joined: 02/12/2005 01:21
Location: Sarajevo-Anarhija

#9

Post by rashid »

Prije ce se EU razpasti ... nego BiH unici ... :) Nek ima cevapa ... ostalo ce biti.
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#10

Post by bice_bice »

arman1 wrote:Pitajte slovence, čehe i ostale istočne narode(ali obične građane) šta misle o "blagodatima" ulaska njihovih zemalja u EU i sve vam se samo kazalo.
ili "recimo na primjer" :lol: madjari.. da njih ne zaboravimo, dva miliona ljudi koji su se u roku od 4 godine zaduzili toliko da ce im i unuci morat dugove otplacivat..
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#11

Post by arman1 »

bice_bice wrote:
arman1 wrote:Pitajte slovence, čehe i ostale istočne narode(ali obične građane) šta misle o "blagodatima" ulaska njihovih zemalja u EU i sve vam se samo kazalo.
ili "recimo na primjer" :lol: madjari.. da njih ne zaboravimo, dva miliona ljudi koji su se u roku od 4 godine zaduzili toliko da ce im i unuci morat dugove otplacivat..
Taj podatak sam htio cenzurisati zbog okrutnosti istine. :-?
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#12

Post by tempora »

bice_bice wrote:
arman1 wrote:Pitajte slovence, čehe i ostale istočne narode(ali obične građane) šta misle o "blagodatima" ulaska njihovih zemalja u EU i sve vam se samo kazalo.
ili "recimo na primjer" :lol: madjari.. da njih ne zaboravimo, dva miliona ljudi koji su se u roku od 4 godine zaduzili toliko da ce im i unuci morat dugove otplacivat..
Sto se dugovanja tice mi smo ako se ne varam u prednosti? :?
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#13

Post by arman1 »

tempora wrote:
bice_bice wrote:
arman1 wrote:Pitajte slovence, čehe i ostale istočne narode(ali obične građane) šta misle o "blagodatima" ulaska njihovih zemalja u EU i sve vam se samo kazalo.
ili "recimo na primjer" :lol: madjari.. da njih ne zaboravimo, dva miliona ljudi koji su se u roku od 4 godine zaduzili toliko da ce im i unuci morat dugove otplacivat..
Sto se dugovanja tice mi smo ako se ne varam u prednosti? :?
Da te obradujem-nismo mada je utrka tijesna.
rashid
Posts: 932
Joined: 02/12/2005 01:21
Location: Sarajevo-Anarhija

#14

Post by rashid »

bice_bice wrote:
arman1 wrote:Pitajte slovence, čehe i ostale istočne narode(ali obične građane) šta misle o "blagodatima" ulaska njihovih zemalja u EU i sve vam se samo kazalo.
ili "recimo na primjer" :lol: madjari.. da njih ne zaboravimo, dva miliona ljudi koji su se u roku od 4 godine zaduzili toliko da ce im i unuci morat dugove otplacivat..
E to ti je suplja. Ja licno sam bio "obicni covjek" u Sloveniji i ima mnogo prednosti. A oko duga ... svako dobro investiranje se dugorocno isplati.
nemaveze
Posts: 78
Joined: 29/08/2006 15:34

#15

Post by nemaveze »

nećemo mi nikad u EU osim ako to prvenstveno njima ne zatreba iz nekog razloga.

zašto mi nećemo ili zašto nam ne daju ući u EU:

- moraju se plaćati porezi i doprinosi
- slobodna konkurencija na tržištu, bez monopola
- milion kazni za milion vrsta prekršaja (ZAKON U PRAKSI)
- valja radit čitav dan hebote tj. od 9-18 h
- dodaj još...

moramo li mi ući u EU

- ne moramo jer smo mnogo bogatiji prirodnim resursima od mnogih EU zemalja, ali nas hebe kahva i cigare po vazdan pa nema ko da ih unovči!
- ali ćemo moći ako počnemo raditi ko i evropljani od 9-18hi primjenjivati zakone - i u praksi - i prestati se vaditi da je bio rat, danas vlada lijenost i nesposobnost i dok se to ne promjeni vazda ćemo biti zadnja rupa

hoćeš u evropu? namlati para i nemaš zime za vizu u bilo koje doba, samo pokaži izvod

joj šte se iznerivrah, pardon ali tako je ili se mjenjaj ili crkni

zaboravih dodati KRIMINAL - kome ba trebaju ovoliki kriminalci - ni nama a pogotovo ni EU
User avatar
muha_sa
Posts: 128609
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#16

Post by muha_sa »

Jest da su nas izdali--đelatima prepustili-sa šumnjacima na našem uništenju radili--o zaračenim stranama pričali-u toku agresije prstom prijetili šumnjacima i ko na safari svoje reportere slali--sad nam kojekakve stamdarde nemoguće nameću-i pored svega toga ja sam za ulazak BiH u EU---a ko mene /nas / šta pita---EU ne želi BiH u svoje društvo-
Što li ?
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#17

Post by tech10 »

EU za nas more da bidne, a more i da ne bidne. :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128609
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#18

Post by muha_sa »

tech10 wrote:EU za nas more da bidne, a more i da ne bidne. :D
imam običaj kazat--bezkurac :D nikad i ne mora da BIDNE-a ako bidne dobro i jest--opet ona poštapalica :D
dino_selma
Posts: 37
Joined: 24/07/2005 15:25

#19

Post by dino_selma »

Ja sam za primjenu evropskih standarda u svim pprama zakonodavno pravnog sustava ali nisam za ulazak u EU . zasto . E to ce ti biti tiha okupacija onog sto je ostalo da se opljacka od Bih , nesto sta je radila Austro Ugarska samo umotano u foliju . Nase nece primati na posao jer niko ne zeli poslije ove antiislamske propagande rezirane u Holuvudu jos prije dvadeset godina , primiti muslimane na poslove u drugim EU zemljama . Pa u mnogim drzavama je potvrdjeno da se radnici sa muslimanskim imenima izbjegavaju i da ih niko nece da zaposli , jos malo pa ce dijaspora nazad u majku BiH :shock:
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#20

Post by klif »

dino_selma wrote:...Nase nece primati na posao jer niko ne zeli poslije ove antiislamske propagande rezirane u Holuvudu jos prije dvadeset godina , primiti muslimane na poslove u drugim EU zemljama . Pa u mnogim drzavama je potvrdjeno da se radnici sa muslimanskim imenima izbjegavaju i da ih niko nece da zaposli...
Pa da mijenjamo imena dok nije kasno!
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#21

Post by klif »

Do sada nisam vidio ni jedan argumenat protivnika ulaska BiH u EU. Govori se samo na nivou negativnih i nedovoljno artikulisanih emocija. Mogu, na zalost, samo konstatirati neobavijestenost i nezainteresovanost.

Ocigledno je da je se i ovdje izbjegava bilo kakvo anliticko suceljavanje sa iole zahtjevnijom problematikom.
DDR400
Posts: 38
Joined: 23/10/2006 04:41

#22

Post by DDR400 »

arman1 wrote:Pitajte slovence, čehe i ostale istočne narode(ali obične građane) šta misle o "blagodatima" ulaska njihovih zemalja u EU i sve vam se samo kazalo.
Ne pričaj gluposti. Svi prođu fazu naguživanja kad dođu u novo društvo. Nama prije svega treba sigurnost i izlazak iz izolacije, viznih režima, a to teško da možemo dobiti mahalskim pričama s Dodikom i Jovićem. Nama treba sve ovo što se dešava. Kontrola EU, uslovljavanje, podrška, savjeti, dok ne isplivamo iz seljačkih sijela gdje niko ništa ne može da dogovori makar bilo korisno za sve. Primjer je policija. Đaba što dobiješ efikasniju policiju koja će transparentnije trošiti sredstva, kad ti neki seljak iz Laktaša grana rukama i govori kako je tzv policija tzv RS bitnija od bosanske evropske perspektive.
Post Reply