Ukinuti OHR !?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Da li treba ukinuti OHR?

Da
17
47%
Ne
17
47%
Neznam
2
6%

Total votes: 36

Dado dijasporitus

Ukinuti OHR !?

Post by Dado dijasporitus » 19/06/2007 23:02

Cudi me da ova tema nije naceta a puno se prica o tome da OHR ode. Gledajuci u zadnji izvjestaj Vijeca za provedbu mira (PIC-a) a koji zapravo vodi OHR, dobija se utisak da se Dayton nece moci promijeniti dok god postoji institucija (PIC I OHR) koja je nadlezna da implementira Dayton. Samim tim I necudim se na izvjestaj koji je izasao danas (http://www.sarajevo-x.com/clanak/070619143) a koji, po obicaju, navodi Dayton kao 10 bozijih zapovijesti. Velika vecina politickih naucnika u svijetu se slaze da je Dayton zastario I da ga treba mijenja a PIC jos uvijek nas burgija sa istim te se stvori osjecaj da je PIC jednostavno izgubio dodir sa stvarnoscu.

S druge strane ne znam sta bi mi to izgubili sa OHR-om koji u zadnje skoro 2 godine nije uradio gotovo nista I vise je bio prepreka nego pomagalo.

Sta drugi misle.

Prpa.ba
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Post by Prpa.ba » 19/06/2007 23:14

A nekad su nam valjali :oops:

nineac

Post by nineac » 19/06/2007 23:16

Nije problem uopce u OHR-u. Stranci su fino odlucili sljedece: Mi cemo biti tu, i samo pratiti sta vi radite, tj. pustit cemo vas da vi sebi gradite drzavu kao sto svi ostali normalni ljudi grade kada se drzava osnuje. Nas problem sa OHR-om je sto smo mi navikli a i ocekujemo da kada izaberemo nekog ko nevalja OHR ga smijeni, pa dovede nekog ko je spreman na KOMPROMISE sto i jest odlika dobrog politicara. E sad, da li je greska sto je uopce OHR postojao? Mislim da nije, jer danas bi dejton mi branili a dodik pokusavao da decentralizuje drzavu vise nego sto to dejton cini.
Medjutim, mislim da je doslo vrijeme da OHR tu bude samo posmatrac i konsultant koji ce nama nuditi prijedloge, ali nece preuzimati odgovornost. Mislim da visoki predstavnik treba izaci pred ljude BiH i objasniti im sustinu politicke odgovornosti, a to je "glaso si, pa sad ubiri plodove svog glasanja"
Amerikanci su izabrali Busha opet 2004 godine, malo koji amerikanac ce reci da se nije zajebo, ali Ustav kaze da on ima mandat 4 godine te da ga kongres moze smjeniti samo zbog izdaje i drugih krivicnih djela, a ne to jel krenuo u rat u iraku uz blagoslov kongresa, te kako on vodi rat u iraku. Tako i kod nas, OHR uopce netreba smjenjivati Dodika ili Silajdzica! Onda oni nama cine medvjedu uslugu, nego ovaj narod konacno treba da nauci da kada glasa, glasa za svoju buducnost i buducnost svoje djece, glasa za auto put, za dobro zdravstvo, ciste ulice, putovanja bez viza, ili obrnuto. Mislim da tu OHR treba biti samo u slucaju ako neko mazne milion ili ukrade izbore pa da reaguje. Za ostalo, OHR netreba da mrdne!
Narode glasao si, mladi ko vas jebe sto sjedite po kaficima dok selo stoji u redu da glasa kako je hodza ili svecenik rekao, sada trpite do 2010 ili parlamentarnih izbora, pa ako opet iste izaberete, opet trpite, sve dok vam nedodje iz guzice u glavu! To sto ce proci 20 godina ili 30 dok neudjemo u EU, to nije ni njemacki, ni ceski ni francuski niti americki problem, nego problem bosansko-hercegovackog glasaca koji konacno mora da nauci da je on najodgovorniji za stanje u zemlji![/b]

Prpa.ba
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Post by Prpa.ba » 19/06/2007 23:22

Ma ocito haretova strategija propala, medjunarodna zajednica nece da obavlja njegov posao pa mu prpa :D :-)

from_dust

Post by from_dust » 19/06/2007 23:50

nineac wrote:Nije problem uopce u OHR-u. Stranci su fino odlucili sljedece: Mi cemo biti tu, i samo pratiti sta vi radite, tj. pustit cemo vas da vi sebi gradite drzavu kao sto svi ostali normalni ljudi grade kada se drzava osnuje. Nas problem sa OHR-om je sto smo mi navikli a i ocekujemo da kada izaberemo nekog ko nevalja OHR ga smijeni, pa dovede nekog ko je spreman na KOMPROMISE sto i jest odlika dobrog politicara. E sad, da li je greska sto je uopce OHR postojao? Mislim da nije, jer danas bi dejton mi branili a dodik pokusavao da decentralizuje drzavu vise nego sto to dejton cini.
Medjutim, mislim da je doslo vrijeme da OHR tu bude samo posmatrac i konsultant koji ce nama nuditi prijedloge, ali nece preuzimati odgovornost. Mislim da visoki predstavnik treba izaci pred ljude BiH i objasniti im sustinu politicke odgovornosti, a to je "glaso si, pa sad ubiri plodove svog glasanja"
Amerikanci su izabrali Busha opet 2004 godine, malo koji amerikanac ce reci da se nije zajebo, ali Ustav kaze da on ima mandat 4 godine te da ga kongres moze smjeniti samo zbog izdaje i drugih krivicnih djela, a ne to jel krenuo u rat u iraku uz blagoslov kongresa, te kako on vodi rat u iraku. Tako i kod nas, OHR uopce netreba smjenjivati Dodika ili Silajdzica! Onda oni nama cine medvjedu uslugu, nego ovaj narod konacno treba da nauci da kada glasa, glasa za svoju buducnost i buducnost svoje djece, glasa za auto put, za dobro zdravstvo, ciste ulice, putovanja bez viza, ili obrnuto. Mislim da tu OHR treba biti samo u slucaju ako neko mazne milion ili ukrade izbore pa da reaguje. Za ostalo, OHR netreba da mrdne!
Narode glasao si, mladi ko vas jebe sto sjedite po kaficima dok selo stoji u redu da glasa kako je hodza ili svecenik rekao, sada trpite do 2010 ili parlamentarnih izbora, pa ako opet iste izaberete, opet trpite, sve dok vam nedodje iz guzice u glavu! To sto ce proci 20 godina ili 30 dok neudjemo u EU, to nije ni njemacki, ni ceski ni francuski niti americki problem, nego problem bosansko-hercegovackog glasaca koji konacno mora da nauci da je on najodgovorniji za stanje u zemlji![/b]

Bravo,tacno tako...........skoro svi ljudi koje znam,kad sam ih pitao "jesi li glasao" su rekli "jok","nema nikoga","svi su lopovi" itd............E sad polako pocinje kukanje.Vidi ovo,vidi ono :roll:
Upravo tako,nama RURALNE SREDINE biraju vlast,uglavnom.
Ko nas jebe kad smo debili,sjedimo po kaficama,komentarisemo bla,bla a kad se DOSTA skupio,poceli da se bune,napravili koncert dosli narkomani,ja plakao,jer sam bio :D
Skup narkomana na koncertu protiv vlasti.
Mladi Francuske(SOBRONA) obaraju vladin zakon o radnim pravima mladih(d asad ne objasnjavam) putem ulicnih nemira.
Kod nas drkaju neku stvar,piju kafe,bleje i samo seru,nista ne rade(/STO CE RECI DA IM JE LIJEPO). Zato je SORBONA,SOBRONA-FRANCUSKA takva kakva jeste,s druge strane BiH je BiH,i tu smo gdje jesmo.
Na mladima svijet ostaje...........ne daj Boze

EDIT: nisam za odlazak OHR-a,mi smo preglupi za tako nesto.Ne vjerujem u odgovornost nasih politicara,kad odu svi stranci,odoh i ja,belaj na vidiku :D
2:5 za odgovor NE 8-)

nineac

Post by nineac » 19/06/2007 23:58

from_dust wrote:
nineac wrote:Nije problem uopce u OHR-u. Stranci su fino odlucili sljedece: Mi cemo biti tu, i samo pratiti sta vi radite, tj. pustit cemo vas da vi sebi gradite drzavu kao sto svi ostali normalni ljudi grade kada se drzava osnuje. Nas problem sa OHR-om je sto smo mi navikli a i ocekujemo da kada izaberemo nekog ko nevalja OHR ga smijeni, pa dovede nekog ko je spreman na KOMPROMISE sto i jest odlika dobrog politicara. E sad, da li je greska sto je uopce OHR postojao? Mislim da nije, jer danas bi dejton mi branili a dodik pokusavao da decentralizuje drzavu vise nego sto to dejton cini.

Bravo,tacno tako...........skoro svi ljudi koje znam,kad sam ih pitao "jesi li glasao" su rekli "jok","nema nikoga","svi su lopovi" itd............E sad polako pocinje kukanje.Vidi ovo,vidi ono :roll:
Upravo tako,nama RURALNE SREDINE biraju vlast,uglavnom.
Ko nas jebe kad smo debili,sjedimo po kaficama,komentarisemo bla,bla a kad se DOSTA skupio,poceli da se bune,napravili koncert dosli narkomani,ja plakao,jer sam bio :D
Skup narkomana na koncertu protiv vlasti.
Mladi Francuske(SOBRONA) obaraju vladin zakon o radnim pravima mladih(d asad ne objasnjavam) putem ulicnih nemira.
Kod nas drkaju neku stvar,piju kafe,bleje i samo seru,nista ne rade(/STO CE RECI DA IM JE LIJEPO). Zato je SORBONA,SOBRONA-FRANCUSKA takva kakva jeste,s druge strane BiH je BiH,i tu smo gdje jesmo.
Na mladima svijet ostaje...........ne daj Boze

EDIT: nisam za odlazak OHR-a,mi smo preglupi za tako nesto.Ne vjerujem u odgovornost nasih politicara,kad odu svi stranci,odoh i ja,belaj na vidiku :D
2:5 za odgovor NE 8-)

Ma sta ce GLUPI stranci!

jeza u ledja
Been thanked: 2 times

Post by jeza u ledja » 20/06/2007 03:46

Slazem se sa ovim sto je nineac rekao.
Glasali ste eto sad se snalazite. PIC nam treba samo da odrzava mir, ostalo jebite se dogovarajte se.

Jedino se ne slazem sa ovim kao glasa nam ruralna sredina, nije to bas tacno.

suncokret13

Post by suncokret13 » 20/06/2007 04:04

NE !

treba da ostanu.

bez njih bi stanje bilo 100 X gore.

nineac

Post by nineac » 20/06/2007 05:08

jeza u ledja wrote:Slazem se sa ovim sto je nineac rekao.
Glasali ste eto sad se snalazite. PIC nam treba samo da odrzava mir, ostalo jebite se dogovarajte se.

E jaro ja 98 izbori, radim u jednoj organizaciji i frka bila u Zepcu, nesto HDZ bojkotovo izbore. Elem, mi ti odemo na neko selo s kojeg cijelu BiH vidis, i gore kada cjelo selo u redu pred osnovnom skolom da glasa. U Zenici samo sto ljude nisi moro potkupljivati da odu glasat.
Glasaju i ljudi iz urbanih sredina, ali procentualno selo prevladava, dok o studentima necu da uopce pricam. Ja bi od studenata prava i ekonomije trazio potvrdu da su glasali ili nema izlazka na ispitni rok. Pa jebote to su nam buduci gradonacelnici, premijeri, bankari!

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 20/06/2007 06:43

nineac wrote:

E jaro ja 98 izbori, radim u jednoj organizaciji i frka bila u Zepcu, nesto HDZ bojkotovo izbore. Elem, mi ti odemo na neko selo s kojeg cijelu BiH vidis, i gore kada cjelo selo u redu pred osnovnom skolom da glasa. U Zenici samo sto ljude nisi moro potkupljivati da odu glasat.
Glasaju i ljudi iz urbanih sredina, ali procentualno selo prevladava, dok o studentima necu da uopce pricam. Ja bi od studenata prava i ekonomije trazio potvrdu da su glasali ili nema izlazka na ispitni rok. Pa jebote to su nam buduci gradonacelnici, premijeri, bankari!

Pa nisi bas u pravu.

Na zadnjim izborima u sarajevskom kantonu izlaznost na izbore je bila veca od prosjeka u FBiH. Po izlaznosti mladjih od 30 godina Sa kanton je drugi u FBIH (poslije gorazdanskog). SA kanton je i ukupno dao najvise glasaca. Jos da kazem da je najveci uspjeh SBiH imala upravo u Sarajevu. Ako vec hocemo da se baratamo ruralnim stanovnistvom, barem u Bosnjaka :D, oni su mahom ostali lojalni SDA, koja je i dalje najjaca stranka u zemlji.

nineac

Post by nineac » 20/06/2007 07:24

jeza u ledja wrote:
nineac wrote:

Pa nisi bas u pravu.

Na zadnjim izborima u sarajevskom kantonu izlaznost na izbore je bila veca od prosjeka u FBiH. Po izlaznosti mladjih od 30 godina Sa kanton je drugi u FBIH (poslije gorazdanskog). SA kanton je i ukupno dao najvise glasaca. Jos da kazem da je najveci uspjeh SBiH imala upravo u Sarajevu. Ako vec hocemo da se baratamo ruralnim stanovnistvom, barem u Bosnjaka :D, oni su mahom ostali lojalni SDA, koja je i dalje najjaca stranka u zemlji.

OK je najveci broj mladih u gorazdu ili sarajevu, medjutim, ako imas postotke koliko je mladih ispod 24 g glasalo bilo bi super, jer inace bi mi to koristilo, kao i slicni podaci. Mozes mi to i na PM poslati!

_BosanaC

Post by _BosanaC » 20/06/2007 09:42

suncokret13 wrote:NE !

treba da ostanu.

bez njih bi stanje bilo 100 X gore.

Iz tog sam razloga i glasao za prvu opciju :D

Red je da ljudi nauce da snose odgovornost i posljedice za vlastite gluposti :oops:

Black Cell

Post by Black Cell » 20/06/2007 11:23

Nažalost OHR je nužno zlo zbog krkana kao što su Čavić, Ivanić i Dodik mada ništa nerade. Teško je očekivati sa ovakvom strukturom uposlenih u OHR-u da če se išta promjeniti jer ako pogledate vidječete dasu svi kao i sam Švarc Šiling krstaši. Zbog toga lično nevjerujem da če doči do nekih promjena u radu jer znaš kako se kaže neče zmija na zmiju. Da bi se otklonilo ovakvo pristrasno djelovanje treba insistirati i to ultimativno da se što prije promjeni struktura uposlenih i to fifty-fifty predstavnici iz krčanskih i muslimanskih zemalja pa če doči do drastične promjene i u politici i radu OHR-a. Medžutim ukoliko to nije moguče izvesti onda tu organizaciju treba pod hitno ukinuti.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 20/06/2007 11:31

Black Cell wrote:Nažalost OHR je nužno zlo zbog krkana kao što su Čavić, Ivanić i Dodik mada ništa nerade. Teško je očekivati sa ovakvom strukturom uposlenih u OHR-u da če se išta promjeniti jer ako pogledate vidječete dasu svi kao i sam Švarc Šiling krstaši. Zbog toga lično nevjerujem da če doči do nekih promjena u radu jer znaš kako se kaže neče zmija na zmiju. Da bi se otklonilo ovakvo pristrasno djelovanje treba insistirati i to ultimativno da se što prije promjeni struktura uposlenih i to fifty-fifty predstavnici iz krčanskih i muslimanskih zemalja pa če doči do drastične promjene i u politici i radu OHR-a. Medžutim ukoliko to nije moguče izvesti onda tu organizaciju treba pod hitno ukinuti.

Jadna majko :roll:

vryzas
Been thanked: 3 times

Post by vryzas » 20/06/2007 11:35

_BosanaC wrote:
Black Cell wrote:Nažalost OHR je nužno zlo zbog krkana kao što su Čavić, Ivanić i Dodik mada ništa nerade. Teško je očekivati sa ovakvom strukturom uposlenih u OHR-u da če se išta promjeniti jer ako pogledate vidječete dasu svi kao i sam Švarc Šiling krstaši. Zbog toga lično nevjerujem da če doči do nekih promjena u radu jer znaš kako se kaže neče zmija na zmiju. Da bi se otklonilo ovakvo pristrasno djelovanje treba insistirati i to ultimativno da se što prije promjeni struktura uposlenih i to fifty-fifty predstavnici iz krčanskih i muslimanskih zemalja pa če doči do drastične promjene i u politici i radu OHR-a. Medžutim ukoliko to nije moguče izvesti onda tu organizaciju treba pod hitno ukinuti.

Jadna majko :roll:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

zena21

Post by zena21 » 20/06/2007 11:35

jaovo ni sta nerazumijem :oops: :lol: :lol: :lol:

zlatan01

Post by zlatan01 » 20/06/2007 11:44

Politicari su soj ljudi koji vole i zele vlast i moc. Granice za njih ne postoje u nekom permanentnom obliku, vec njih postavlja uglavnom javno mnjenje. Primjer Nixon, ratovao u Vijetnamu, odgovoran za stotine hiljada mrtvih na obje strane, ali dohakala mu afera Watergate. Kad je pukla afera dosao je do te famozne granice i otisao u istoriju. Kod nas na zalost ne postoji javno mnjenje. Postoji neki rani oblik, zakrzljali oblik u vidu nekoliko intelektualaca i novinara koji i sami vise "salonski ljevicare" nego sto nesto zaista mogu uciniti. Zato mora postojati OHR! Drugi razlog je extremizam, koji se ocigledno isplati u BiH. Svaki umjereni politicar je automatski eliminisan. Cak i oni koji su malo uzeli otklona od politike svoje partije (Tihic, Cavic) su automatski kaznjeni na izborima. BH politicari su majstori svog zanata. Oni rabe taktiku koja donosi glasove a istovremeno su svjesni da granice ne postoje. Mogu nam raditi bukvalno sta hoce a da se ama bas nista ne dogodi. Zbog svega nabrojanog a u nemogucnosti obnavljanja UDB, KNOJ i OZNA, neophodan je OHR, makar sterilan i neefikasan...

ja_cura_

Post by ja_cura_ » 20/06/2007 11:46

citam juce intervju sa sljedecim visokim predstavnikom, m.lajčakom koji je objavljen u nezavisnim novinama - vec je uveo promjene u strukturiranju ohr-a - on ce imati samo jednog zamjenika, dok ih je prije bilo nekoliko, bice i daljnjih reorganizacija kao i otpustanja, jer svako vidi, da toliko zaposlenih ne mora biti, posto da bi nesto doslo do nekoga, mora proci preko nekih deset ruku! cemu to?! :shock: vidi i on da se tu vecinom hava fata....

Dado dijasporitus

Post by Dado dijasporitus » 20/06/2007 15:48

Neznam kako smo skrenuli na temu o glasanju ali recimo da to ima veze sa OHR-om. Na izbore je izaslo negdje oko 50% glasaca. U USA na zadnjim izborim je izaslo oko 30% sto znaci da oko 200 miliona ljudi nije dalo svoj glas. Svaka zemlja ima sloj drustva koji nezeli ucestvovati u politickom procesu. Ohrabrujuce je da je prosjecno BiH u sasvim solidnoj poziciji. Postoje ocito I polemika koja vrsta stanovnista glasa a postoji I jednostavno objasnjenje za to. Glasaju samo oni koji su osteceni, koji misle da je promjena potrebna I koji misle da ce se kroz politicki proces doci do promjene. Ako u to spadaju ruralne oblasti niko ne smije da se tuzi na to jer to je veci indikator da te oblasti lose zive I traze spas u politicarima. Nikako nemogu prihvatiti uvjerenje da bilo koja skupina naroda moze biti kolektivno glupa. Ipak u svemu tome postoji problem a sto u stvari nije apaticnost biraca vec cist problem izbornog procesa. Vec sam nekoliko puta pisao ovdje, kako da Bosnjak ili Hrvat iz RS-a treba da glasa za predstavnika srpskog naroda za predsjednistvo BiH kad mu je izbor manja ili vise radikalna opcija. Slicna stvar je I sa Srbima u Federaciji. Ovakav izbor se prozima kroz citav sistem I niko se nije, a ponajmanje OHR, zalozio da dodje do promjene glasackog sistema. Nije ni cudo sto dijaspora ne glasa jer su uglavnom iz RS-a I bukvalno nemaju za koga glasati.

To se nadovezuje na drugo pitanje. OHR I PIC drze Aneks IV Deytona kao bozije slovo na papiru a o Aneksu VII se davno prestalo pricati I povlacenje paznje na taj aneks je skoro postalo anti-dejtonsko djelovanje.

Svakako da je OHR uradio puno u proslim godinama ali ako ne dodje do drasticnih promjena ili u strukturi ili u ponasanju OHR-a ja jednostavno ne vidim razlog zasto bi ta institucija trebala da postoji i to iz cisto politicko-pragmatickih razloga I narocito ako domaci politicari trebaju da preuzmu odgovornost. Njihovi izvjestaji sve vise lice na tapsanje samih sebe po ramenu I pljuvanju svega ostalog.

Za sada kako stvari stoje nevidim nikakvu prednost da OHR I PIC ostanu jer nevjerujem da ce sami sebe reorganizirati posto bi se I to moglo protumaciti kao djelovanje van mandata Daytona. Iznenadjuje me da oni koji se ne slazu sa Deytonom nevide da bi se do promjene istog moglo doci samo ako se institucija koja ga I zagovara odstrani ili da se u najmanju ruku na njih izvrsi pritisak da se drasticno promjene.

nineac

Post by nineac » 20/06/2007 15:49

zlatan01 wrote:Politicari su soj ljudi koji vole i zele vlast i moc. Granice za njih ne postoje u nekom permanentnom obliku, vec njih postavlja uglavnom javno mnjenje. Primjer Nixon, ratovao u Vijetnamu, odgovoran za stotine hiljada mrtvih na obje strane, ali dohakala mu afera Watergate. Kad je pukla afera dosao je do te famozne granice i otisao u istoriju. Kod nas na zalost ne postoji javno mnjenje. Postoji neki rani oblik, zakrzljali oblik u vidu nekoliko intelektualaca i novinara koji i sami vise "salonski ljevicare" nego sto nesto zaista mogu uciniti. Zato mora postojati OHR! Drugi razlog je extremizam, koji se ocigledno isplati u BiH. Svaki umjereni politicar je automatski eliminisan. Cak i oni koji su malo uzeli otklona od politike svoje partije (Tihic, Cavic) su automatski kaznjeni na izborima. BH politicari su majstori svog zanata. Oni rabe taktiku koja donosi glasove a istovremeno su svjesni da granice ne postoje. Mogu nam raditi bukvalno sta hoce a da se ama bas nista ne dogodi. Zbog svega nabrojanog a u nemogucnosti obnavljanja UDB, KNOJ i OZNA, neophodan je OHR, makar sterilan i neefikasan...

Nisi bas upravu za Nixona, ali to je druga tema (pogledaj pod Lyndon Johnson).
Upravo primjer Nixona govori o pravnoj drzavi. Vidis Nixon je nasljedio sranje od LBJ-a (koji je by the way, u ovalnom uredu sam birao mete za bombardovanje, ali koji je poslije FDR vjerovatno najvise ucinio za ameriku na domacem planu) i amerikanci su pizdili, protestvovali (Kent State 5 ubijenih) ali kad je poceo da im se sere u glavu tada je pravosudje reagovalo.
To vise gvori o drustvu, jer novinari se nisu libili da kopaju iako su mogli glavu izgubiti, a pravosudje je cim su novinari objavili rezultate reagovalo.
Kod nas 60 minuta objavi ciste dokaze, i odmah budu optuzeni kako su komunisticki djelatnici!

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 20/06/2007 20:29

Dado dijasporitus wrote: U USA na zadnjim izborim je izaslo oko 30% sto znaci da oko 200 miliona ljudi nije dalo svoj glas. .

Izlaznost na izbore 2006 u USA je bila 40.4% na nivou cijele zemlje.
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/11/08/AR2006110800618.html

nineac, imas ovdje http://www.izbori.ba/documents/2006/sume.pdf

Maraschino
Has thanked: 19 times
Been thanked: 6 times

Post by Maraschino » 20/06/2007 21:05

Dado dijasporitus

To se nadovezuje na drugo pitanje. OHR I PIC drze Aneks IV Deytona kao bozije slovo na papiru a o Aneksu VII se davno prestalo pricati I povlacenje paznje na taj aneks je skoro postalo anti-dejtonsko djelovanje.

Svakako da je OHR uradio puno u proslim godinama ali ako ne dodje do drasticnih promjena ili u strukturi ili u ponasanju OHR-a ja jednostavno ne vidim razlog zasto bi ta institucija trebala da postoji i to iz cisto politicko-pragmatickih razloga I narocito ako domaci politicari trebaju da preuzmu odgovornost. Njihovi izvjestaji sve vise lice na tapsanje samih sebe po ramenu I pljuvanju svega ostalog.

100 % si u pravu.

12 god.izbjeglice su pokusavale da se vrate na svoja ognjista a vlasti RS su na sve moguce nacine pokusavale to sprijeciti (ubistva,premlacivanja,placke...) da bi ljudi na kraju rekli "Bolje ista dobiti nego sve izgubiti " i obeshrabreni povratkom poceli su uzimati i neke cuke u Federaciji za citava imanja iz RS-a.E sada i nakon svega toga neko kaze "Povratak je zavrsen" ali kako,zar to nije nesprovodjenje Dejtona.Ne moze se Dejton sprovoditi samo da bi se ocuvala genocidna tvorevina a sve drugo zanemariti.

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 20/06/2007 22:11

Maraschino wrote:Dado dijasporitus

100 % si u pravu.

12 god.izbjeglice su pokusavale da se vrate na svoja ognjista a vlasti RS su na sve moguce nacine pokusavale to sprijeciti (ubistva,premlacivanja,placke...) da bi ljudi na kraju rekli "Bolje ista dobiti nego sve izgubiti " i obeshrabreni povratkom poceli su uzimati i neke cuke u Federaciji za citava imanja iz RS-a.E sada i nakon svega toga neko kaze "Povratak je zavrsen" ali kako,zar to nije nesprovodjenje Dejtona.Ne moze se Dejton sprovoditi samo da bi se ocuvala genocidna tvorevina a sve drugo zanemariti.

Ali ne postoje parametri koji bi se mogli okriviti za neuspjeh procesa povratka. Mislim, nije da ne postoje, ali se jako tesko mogu precizirati da bi imali nekog smisla, a pogotovo u nekog uprijeti prstom.
Ako okrivis RS, onda trebas tacno objasniti sta su oni mogli uraditi drukcije, a to je tesko, ako kao Silajdzic objasnjavas eto nije sproveden Aneks 7, nije stvorena klima, nisu stvoreni poslovi, itd. Stvari koje su konkretne i stvarne kao povratak imovine se mogu sprovesti, ali odrzivost tog povratka je vec malo visa nauka. U tome je problem.
Medjutim, nazalost sada je kasno za tako nesto. Ljudi se nece vratiti u velikom broju i nista se tu vise ne moze uciniti.
Jedini proces reintegracije bi bio ekonomska stabilizacija!!! Kolege 100% za BiH govore eto ne moze ekonomija biti uspjesna ako se ovakve stvari ne rijese. Ma to nije tacno, ovakve stvari, kao sto je marginalizacija entiteta, te uopste nacionalizma u BiH ce se rijesiti ekonomskim oporavkom. Ljudi ce ici zivjeti u Banja Luku kada i tamo i ovdje postane manje bitno kako se zoves, a vise cim se bavis. Ne moze nazor nista osim ratom. BiH moze postati onakva kakva je bila 91-e samo takvim putem, i to sporo kroz decenije. Nikako drukcije osim na silu, a ove patriJote hoce upravo da im OHR i PIC svojim carobnim stapicem mahnu i urade ono sto se vise ne moze.

Black Cell

Post by Black Cell » 20/06/2007 22:58

zena21 wrote:

jaovo ni sta nerazumijem :oops: :lol: :lol: :lol:
Pa naravno da nerazumojes kad si neobrazovan, pa nije ti ovo forum o Piramidama :-) :lol:

Dado dijasporitus

Post by Dado dijasporitus » 20/06/2007 23:00

jeza u ledja wrote:
Maraschino wrote:Dado dijasporitus

100 % si u pravu.

Ali ne postoje parametri koji bi se mogli okriviti za neuspjeh procesa povratka. Mislim, nije da ne postoje, ali se jako tesko mogu precizirati da bi imali nekog smisla, a pogotovo u nekog uprijeti prstom.
Ako okrivis RS, onda trebas tacno objasniti sta su oni mogli uraditi drukcije, a to je tesko, ako kao Silajdzic objasnjavas eto nije sproveden Aneks 7, nije stvorena klima, nisu stvoreni poslovi, itd. Stvari koje su konkretne i stvarne kao povratak imovine se mogu sprovesti, ali odrzivost tog povratka je vec malo visa nauka. U tome je problem.
Medjutim, nazalost sada je kasno za tako nesto. Ljudi se nece vratiti u velikom broju i nista se tu vise ne moze uciniti.
Jedini proces reintegracije bi bio ekonomska stabilizacija!!! Kolege 100% za BiH govore eto ne moze ekonomija biti uspjesna ako se ovakve stvari ne rijese. Ma to nije tacno, ovakve stvari, kao sto je marginalizacija entiteta, te uopste nacionalizma u BiH ce se rijesiti ekonomskim oporavkom. Ljudi ce ici zivjeti u Banja Luku kada i tamo i ovdje postane manje bitno kako se zoves, a vise cim se bavis. Ne moze nazor nista osim ratom. BiH moze postati onakva kakva je bila 91-e samo takvim putem, i to sporo kroz decenije. Nikako drukcije osim na silu, a ove patriJote hoce upravo da im OHR i PIC svojim carobnim stapicem mahnu i urade ono sto se vise ne moze.

I sta kad se ostvari ekonomska stabilizacija. RS nece nikad postati Svedska ili Njemacka ili SAD I dijaspora ce uvijek imati razlog vise da se nevrati. Jedini razlog da se dijaspora vrati je da budu svoji na svome a to je nesto sto u Norveskoj, Danskoj, Australiji nikad nece biti I BiH im je jedina nada da nebudu gradjani drugog reda kao sto su sada u inostranstvu. Dok god se RS trudi, pocev od simbola I imena RS-a do zastrasivanja, napada, ubijanja I diskriminacije, da izbjeglice ni kod svoje kuce nemaju to pravo, povratka nema.

Dok god se OHR ne trudi da RS promjeni politiku, povratka nema. OHR je carobnim stapicem uklonio vojsku, donio je zajednicke tablice, zajednicke pasose, granicnu sluzbu I mnogo cega. Nemoze mi niko dokazati da vise kao nemogu da naprave promjena. Bice radije da nece da rade promjene, sto je takodjer donekle razumljivo jer BiH politicari bi trebali preuzeti odgovornost, ali samim tim se gubi I pragmaticna svrha OHR-a.

Nemoze se reci ni da se dijaspora vise nikad nece vratiti jer je sansa propustena. I jevreji su se vratili u Izrael kad su uslovi uspostavljeni.

Post Reply