Ukidanje Entitetskog glasanja i Ukidanje Entiteta

Post Reply
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2894
Joined: 24/08/2003 00:00

#1 Ukidanje Entitetskog glasanja i Ukidanje Entiteta

Post by Novi_Nick »

Ukidanje Entitetskog glasanja i Ukidanje Entiteta nije ista stvar!
Mislim da mnogi mjesaju pojmove. Kada neki BH politicar izjavi i kaze da je za entitetsko ukidanje glasova mnogi pojedinci pomisle da se automatski s tim podrazumjeva i ukidanje Entiteta sto nije tacno.

Ukidanje Entiteta je jedna stvar!
Ukidanje Entitetskog glasanja je druga stvar!

Primjeri:

1. Ukidanje Entiteta znaci da nema teritorijalne podjele u drzavi BiH i da je ona podijeljena kao primjer na Regije, znaci teritorija cjelovita 1/1.

2. Ukidanje Entitetskog glasanja znaci da se NE UKIDAJU ENTITETI i da je teritorija i dalje kao do sada podijeljena 1/2. Razlika je samo kozmeticke prirode da na izborima umjesto da gradjani svakog Entiteta posebno glasaju za svoj Entitet da sada glasaju zajednicki na nivou drzave a ne na nivou entiteta.


Za moj pojam od ukidanja samo Entitetskog glasanja nema velike koristi jer se kompletno stanje sa tim u drzavi BiH nece uopste puno promijeniti u odnosu na danas. To je samo kozmeticko zamazivanje ociju onim gradjanima koji su za ukidanje Entieta i koji su za teritorijalnu vanjsku i unutrasnju cjelovitost 1/1.

Jedini izlaz iz politickog, ekonomskog i svakog drugog lavirinta i krize u BiH je UKIDANJE ENTITETA RS i FEDERACIJE BiH.

----------------------------------------------------------------------------
Dragi forumasi izvolite! Svi konstruktivni komentari su dobro dosli! :)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45278
Joined: 29/12/2005 01:20

#2 Re: Ukidanje Entitetskog glasanja i Ukidanje Entiteta

Post by jeza u ledja »

Novi_Nick wrote: Ukidanje Entiteta je jedna stvar!
Ukidanje Entitetskog glasanja je druga stvar!
A jel? Eki to. :roll:
Novi_Nick wrote: Svi konstruktivni komentari su dobro dosli!
Ako zelis biti konstruktivan probaj otvarati manje topica u kojima ces diskutovati o identicnim stvarima kao u proslim. Ili jos bolje, ne otvaraj ih uopste.
Batonus
Posts: 143
Joined: 07/06/2006 22:34

#3

Post by Batonus »

Rješenje koje će doći s vremenom,jeste podjela današnje RS na kantone, koji će ostati u granicama današnje RS.

Postojat će neka vrsta Predstavničkog doma, s tim što će se možda predstavnici tu birati po kantonalnoj podjeli,naprimjer mozda kantonalne liste i dio na drzavnoj listi, poput nekadasnjeg sistema u Mostaru..
clan2
Posts: 123
Joined: 14/06/2006 02:19

#4

Post by clan2 »

Rješenje koje će doći s vremenom,jeste podjela današnje RS na kantone, koji će ostati u granicama današnje RS.

samo moram da ti ispravim pravopis;
RESENJE KOJE CE DOCI S VREMENOM JESTE PODELA DANASNJE RS NA KANTONE, KOJI CE OSTATI U GRANICAMA DANASNJE RS

p.s. a vidje li "vidovita vida djegod u skoroj buducnosti moj "reverendum"?????
Batonus
Posts: 143
Joined: 07/06/2006 22:34

#5

Post by Batonus »

@clan2

Ja sam Bošnjak i govorim o realnom rješenju stanja. Nemoguće je izvesti ukidanje entiteta sa promjenama granica.

Moje rješenje je pet kantona u okviru granica današnje RS. Ti kantoni plus Brcko i plus 10 kantona. Dakle 16 kantona. Sudstvo i policija, a za njima i sve drugo bilo bi uređeno : država - tih 16 kantona - općine
clan2
Posts: 123
Joined: 14/06/2006 02:19

#6

Post by clan2 »

Ja sam Bošnjak i govorim o realnom rješenju stanja. Nemoguće je izvesti ukidanje entiteta sa promjenama granica.

Moje rješenje je pet kantona u okviru granica današnje RS. Ti kantoni plus Brcko i plus 10 kantona. Dakle 16 kantona. Sudstvo i policija, a za njima i sve drugo bilo bi uređeno : država - tih 16 kantona - općine




Moje rjesenje je ISTRAJATI I PROVESTI DO KRAJA TUZBU ZA GENOCID NA MEDJUNARODNOM SUDU PRAVDE, U POTPUNOSTI ( NARAVNO SA KAZNJAVANJEM SULEJMANA TIHICA ZA OPSTRUIRANJE TUZBE I IZDAJU), STO CE POTOM PREMA ODLUCI SUDA DOVESTI DO UKIDANJA RS-a, (a po istom principu k'o sto je ukinut FASHISTICKI TRECI RAJH ) ZATIM USPOSTAVITI NEKORUMPIRANO SUDSTVO I PRAVNI SISTEM KOJI CE SUDITI PO KNJIGAMA (I KVALIFIKACIJAMA) A NE PO "BABINIM" PREPORUKAMA! A TEK ONDA DOLAZE TVOJE REGIJE, KOJE U TOM SLUCAJU TREBAJU BITI ORGANIZOVANE PREMA EKONOMSKIM I GEOSTRATESKIM ZAHTJEVIMA (o tome bi ti Slavko Klisura mogao nesto reci, pitaj ga kako ide iz Gorazda u Focu ili Cajnice , a tek u Sarajevo) O CEMU TRBAJU DISKUTOVATI EKONOMISTI I PRIVREDNICI A NE MUSTAFA CERIC!!!!!
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2894
Joined: 24/08/2003 00:00

#7

Post by Novi_Nick »


@ clan2

Moje rjesenje je ISTRAJATI I PROVESTI DO KRAJA TUZBU ZA GENOCID NA MEDJUNARODNOM SUDU PRAVDE, U POTPUNOSTI ( NARAVNO SA KAZNJAVANJEM SULEJMANA TIHICA ZA OPSTRUIRANJE TUZBE I IZDAJU), STO CE POTOM PREMA ODLUCI SUDA DOVESTI DO UKIDANJA RS-a, (a po istom principu k'o sto je ukinut FASHISTICKI TRECI RAJH ) ZATIM USPOSTAVITI NEKORUMPIRANO SUDSTVO I PRAVNI SISTEM KOJI CE SUDITI PO KNJIGAMA (I KVALIFIKACIJAMA) A NE PO "BABINIM" PREPORUKAMA! A TEK ONDA DOLAZE TVOJE REGIJE, KOJE U TOM SLUCAJU TREBAJU BITI ORGANIZOVANE PREMA EKONOMSKIM I GEOSTRATESKIM ZAHTJEVIMA (o tome bi ti Slavko Klisura mogao nesto reci, pitaj ga kako ide iz Gorazda u Focu ili Cajnice , a tek u Sarajevo) O CEMU TRBAJU DISKUTOVATI EKONOMISTI I PRIVREDNICI A NE MUSTAFA CERIC!!!!!
Apsolutno se slazem s tvojim prilogom.

Zelim samo dodati da pritisak BH patriotski orjentisanih gradjana, organizacija i jednog djela stranaka kao i politicara na entitete RS i BH Federaciju o ukidanju istih ne smije stati. To iz razloga sto neznamo kakva ce biti odluka Medjunarodnog suda pravde kao sto neznamo da li ce se neko od stranki ili politicara koji su odbili amandmane na Ustav okrenuti i glasati za usvajanje amandmana koji definitivno daju potpuni legalitet Entitetima kao i definitivnu teritorijalnu podjelu drzave BiH.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2894
Joined: 24/08/2003 00:00

#8

Post by Novi_Nick »


http://www.oslobodjenje.ba/index.php?op ... &Itemid=46

Piše: Ramo KOLAR ([email protected])
10/07/06

Image

Brigo moja pređi na drugoga

Zagrijava se bosanski kotao za lonac koji će provreti početkom oktobra. To je vrijeme za koje se na ovijem stranama dade dobro zabaviti, sit isplakati i ljudski zabrinuti. Bosna je šegamaherima bogata. Što domaćinima, što njihovim dostima.

Kad čuješ sjajnog Van der Lindena i masu odgovornih ljudi u Parlamentu Vijeća Europe, koji će u svojoj Rezoluciji kazati da je to ozbiljna institucija što brine o blizu po milijarde ljudi i njihovoj budućnosti, doista se uozbiljiš. Shvatiš da ni tebe malog nisu zaboravili. Napišu ti da si važan. Al da moraš biti odgovoran. Tako što ćeš se o svojoj kući brinuti. A oni će ti pomoći da i do drugih kuća dođeš, pa s domaćinima komšijski živiš i interesno radiš. Tako je danas uređen svijet. Globalno.

Kad govoriš teoretski. Na praktično polje stupiš li, ne ide baš sve po zacrtanoj ideji. Je li tim gore po ideju, pitao bi Hegel. Ne znam, no teško mi ulazi u glavu da američki ambasador Meklhejni ne shvaća Rezoluciju Vijeća Europe, onu koja govori o mirnoj Bosni. Za njega je, siguran sam, američki ustav vrhovni zakon te toliko moćne zemlje. Što nama ne bi dozvolio isto. Veliki ustav za malu zemlju. Golem zakon za svakog malog čovjeka. S kojim će građanin u zabiti planinskoj, kao i onaj u glavnom gradu, svakom gradiću, varoši i mahali, biti slobodan i imati ista prava, iste mogućnosti da bude stvaralačka ličnost, odgovoran građanin i najveće blago ove nam jedine Zemlje.

Rezolucija, objasnio je Meklhejni, neće “promijeniti stanje” nego će to učiniti pregovori “svih važnih faktora! Ko to, o čemu i zašto pregovara? Za to je potrebno (najmanje) dvoje suprotstavljenih. Dvije države najprostije rečeno i misleći modernim političkim rječnikom. Beli da pregovaraju dva blentiteta o jednoj novoj državi kojoj bi, ako hoće i koliko hoće, darivali svoga suvereniteta. Van der Linden pak kaže jok. U Europu ide i može samo i isključivo Bosna i Hercegovina. Jedna jedina. A o njenom unutarnjem ustroju neka se r a z - g o v a r a. Da bi to uopće bilo moguće, valja imati ustav. Dejtonski mirovni papir nije dovoljan da bi država ličila iole na ono što Europa traži. Da ne bi ostao usamljen, namah se pobrine i britanski ambasador u Sarajevu. Ama kakva rezolucija, kakve trice, tumači. To je nako kazo Parlament VE. Miješajući se u “unutarnje stvari”, dodaje kako će se propali ustavni amandmani oživjeti i namah usvojiti, čim u oktobru sjedne nova vlast. Pitanje je jedno jedino: kako gospodin ambasador to znade tri mjeseca unaprijed? Vidovit bit će. I onda ti eto, standardno, rekao bih tradicionalno, Sulejmana Tihića. Ko biber po pilavu. I njemu se sviđa dejtonska zemlja. Gdje Dodik, uz asistenciju provjerenog prijatelja Bosne, aha, ruskog ministra Lavrova, podržava otcjepljenje po Bosne u korist Srbije. Te je povukao amandman pred Ustavnim sudom kojim je tražio ukidanje imena republika srpska! Veli, pravno je negdje zabrljo. Može se razumjeti: postat još jednom predsjednik podrazumijeva take kerefeke. A Rezolucija, konta Tihić, stvar je Van Lindena...

Šegamahera je puna Bosna, rekoh. No ovo i nije tako šegali. Zakulisane igranke dale su rezultate. Pa su najveći protivnici podjele BiH preko tzv. ustavnih promjena ekspres tureni na federalne liste. Izbrisani s državnih. Tako da će tamo u oktobru za britansku verziju Bosne glasati neki drugi. Koji će znati cijeniti uvažene doste. I njihovo mišljenje da je mirna Bosna, jedino mrtva, pardon, podijeljena Bosna. S druge pak strane, gdje god kakav sastanak, a milion ih je heftično, strani ti faktor priča kako nas državice unutar BiH, pojedoše. Smanjite troškove administracije viču već, efikasnost na djelo, dižite ekonomiju na jedinstvenom tržištu, političare natjerajte da odgovara građanima (sic!). Slaže li se ovo s gornjim konstatacijama? Jok. Ali da postoji planirani haos, teško je negirati.
Nema one duboke istine da ako ti neko dokaže da si riječju ili djelom u krivu, namah se i rado promijeniš. Ima one gdje je ustrajavanje u samozavaravanju i neznanju beskrajno štetno. Što je u Bosni i oko nje masovna pojava.

Zato trajni mir, prosperitet držim, pa i sreću, može postići onaj, aurelijevski kazano, koji ne brine o postupcima i riječima susjeda i komšija, već nastoji sam djelati pravedno i dobro.
Odlican prilog Rame Kolara :D
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#9

Post by rumenko »

e bas ti fala novi_nick sto nam ovo objasni :D ...
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#10

Post by Mahalac »

Glasajmo za ZABIH i Hareta i on ce to sve ukinuti u tren oka :D
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#11

Post by zavrzlama »

Ukidanje entiteta nije moguce postici dogovorom..nego prvenstveno kako se budu postepeno usvajale i sprovodile reforme EU,sama bit postojanja entiteta ce oslabiti i bice samo administrativni trosak onima koji ih zele zadrzati.Zasto nije moguc dogovor oko ukidanja entiteta,zbog toga jer bi to bilo politicko ubistvo pogotovo srpskih politicara u BIH. Kako objasniti da je za ideju stvaranja cisto srpske teritorije u BIH poginulo 30-tak hiljada srba i sad odjednom da se sve to ponisti..znamo neko ce reci nismo mi krivi sto su oni izabrali kriv put i ginuli ni zasto..ali i MZ ima veliku i stramnu ulogu u BIH dogadajjima tako da svi peru ruke i prolongiraju ovakvo stanje nebi li neki dosli tobe.

Ono sto se moze uraditi trenutno je ispostovati odluku ustavnog suda BIH o konstutivnosti naroda,i ukloniti iritirajuce simbole i nazive u oba entiteta i za pocetak krenuti u regionalizaciju BIH s tim da u prvoj fazi te regije ostanu u granicama entiteta s tim da regije iz oba entiteta mogu ekonomski saradivati na istim zakonima i principima...

Ako se sprovede reforma policije to ce prakticki znaciti i pocetak ukidanja entiteta,tih sramnim torova za BIH narod...
hak
Posts: 63
Joined: 03/03/2006 10:37

#12

Post by hak »

GRANICE NISU NA MAPAMA NEGO U GLAVAMA.

Svi smo mi za ukidanje entiteta ali otiđite u RS pa vidite kako tamo razmišljaju. Sve će vam biti jasno. Sjetimo se događaja od prije nekoliko godina u Banja Luci i Trebinju. Zar neko stvarno misli da su oni za bilo kakvu BiH a kamoli za ukidanje entiteta?
Problem postoji i treba ga rješavati. Da bi se riješio, mora se postaviti prava dijagnoza a ona glasi:
VEĆINA SRBA I HRVATA IZ BOSNE NE ŽELI TU ISTU BiH.
Šta raditi i činiti? E to ne znam. Ko zna nek kaže ali nek ne zanemaruje ovu činjenicu.

A za ovoga što se potpisuje sa Novi_nick i što hvali Ramu Kolara informacija:
Taj isti Ramo Kolar je u svojim ratnim tekstovima u Oslobođenju na sva usta hvalio Cacu jer mu je ovaj zamislite dao kanister benzina. :oops:
clan2
Posts: 123
Joined: 14/06/2006 02:19

#13

Post by clan2 »

o, moj dragi "hak", kolko ce vode jos Drinom proteci dok ti "ukapiras" da svijetom upravlja pravo i zakoni! Ako ti pred zakonom ne trazis (a dok je Tihic neka fora, nikad se to nece dogoditi - jednostavno posto je on prevrtljivi cetnik - opasniji od obicnog - zato sto obicnom znas sta ti misli, dok prevrtljivom , ko Tihic, neznas) sankcionisanje rs-a i cetnickog fashizma, ti mozes ici u rs i "gledati sta se desava svaki dan - a neces promijeniti nista!
Najnoviji dokaz o postojanju Prava i Medjunarodnih zakona je danasnje saopstenje o zatvorenicima na Guantanamo Bayu, naime i pored sveg insistiranja Bushove Administracije da su to zarobljenici koji ne podlijezu Pravima iz Zenevske Konvencije, i ostalim zakonima, Sud je donio odluku da naprotiv, oni imaju sva prava !!
Moj "hak", rek'o je, cini mi se Dino, u Dolly Bell, "Ako neigras , neces ni dobiti!"
hak
Posts: 63
Joined: 03/03/2006 10:37

#14

Post by hak »

clan2 wrote:o, moj dragi "hak", kolko ce vode jos Drinom proteci dok ti "ukapiras" da svijetom upravlja pravo i zakoni! Ako ti pred zakonom ne trazis (a dok je Tihic neka fora, nikad se to nece dogoditi - jednostavno posto je on prevrtljivi cetnik - opasniji od obicnog - zato sto obicnom znas sta ti misli, dok prevrtljivom , ko Tihic, neznas) sankcionisanje rs-a i cetnickog fashizma, ti mozes ici u rs i "gledati sta se desava svaki dan - a neces promijeniti nista!
Najnoviji dokaz o postojanju Prava i Medjunarodnih zakona je danasnje saopstenje o zatvorenicima na Guantanamo Bayu, naime i pored sveg insistiranja Bushove Administracije da su to zarobljenici koji ne podlijezu Pravima iz Zenevske Konvencije, i ostalim zakonima, Sud je donio odluku da naprotiv, oni imaju sva prava !!
Moj "hak", rek'o je, cini mi se Dino, u Dolly Bell, "Ako neigras , neces ni dobiti!"

Pravo i zakon je za bogate i jake. Valjda ne trebam podsjećati gdje smo mi tu. Da se slijedilo pravo i zakon sve bi drugačije bilo.
Zato treba shvatiti da se BiH može graditi samo sa svima.
Kad govoriš o igranju onda moraš shvatiti da ovdje nije u pitanju jedan igrač nego najmanje tri.
BiH može opstati samo ako je hoće sva trojica.
A ovdje je neće dvojica. Najmanje. A i ovaj treći je želi onakvu kakva ona ne može biti.
Nacionalne stranke od 1990 rasturaju na svakim izborima. Prirodno stanje njihove vladavine je rat.
I zato ponavljam, BiH se može graditi samo sa svima ili je nema. Ako je neće srbi i hrvati šta ćemo onda, koje je rješenje?
E to je glavno pitanje.
Ja ne znam odgovor i zato pitam. A da je dijagnoza tačna, tu valjda nema dileme.
User avatar
KAMI666
Posts: 1141
Joined: 02/07/2006 01:45
Location: Aljaska

#15

Post by KAMI666 »

clan2 wrote:o, moj dragi "hak", kolko ce vode jos Drinom proteci dok ti "ukapiras" da svijetom upravlja pravo i zakoni!
Prva recenica i odmah laz. Gdje vidis ti danas pravdu na svijetu? JEste stvarno, saka pravde i svijet lazi i licmjerstva. Dovoljno mi je svaki dan pogledati vijesti sta se desava na majci planeti zemlji pa da vidim kako je to svijet pravedan.
Zakoni ti vrijede samo za smrtnike koje zive jedni pored drugih i to ti je KONTROLA onih bezsmrtnika koji za rijec pravda i rijec zakon i ne znaju da postoje.
MEdjutim, lakse je biti bikonja, pisati kojekakve propagande i srat o svakome, a najmanje o sebi, pa onda i glavom kroz zid, jelde? :roll:
User avatar
dizZaster
Posts: 589
Joined: 23/09/2005 11:19
Location: Sarajevo

#16

Post by dizZaster »

hak wrote:

Kad govoriš o igranju onda moraš shvatiti da ovdje nije u pitanju jedan igrač nego najmanje tri.
BiH može opstati samo ako je hoće sva trojica.
A ovdje je neće dvojica. Najmanje. A i ovaj treći je želi onakvu kakva ona ne može biti.
nijedna utakmica se ne igra bez sudije.
sudija određuje pravila igre.
kurblina
Posts: 36
Joined: 06/07/2006 18:00

#17

Post by kurblina »

Prije ce oni dohakati Bosni nego sto ukinu entitete,bletitete.Poslije grebanja nejma kajanja.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#18

Post by zavrzlama »

hak wrote:
clan2 wrote:o, moj dragi "hak", kolko ce vode jos Drinom proteci dok ti "ukapiras" da svijetom upravlja pravo i zakoni! Ako ti pred zakonom ne trazis (a dok je Tihic neka fora, nikad se to nece dogoditi - jednostavno posto je on prevrtljivi cetnik - opasniji od obicnog - zato sto obicnom znas sta ti misli, dok prevrtljivom , ko Tihic, neznas) sankcionisanje rs-a i cetnickog fashizma, ti mozes ici u rs i "gledati sta se desava svaki dan - a neces promijeniti nista!
Najnoviji dokaz o postojanju Prava i Medjunarodnih zakona je danasnje saopstenje o zatvorenicima na Guantanamo Bayu, naime i pored sveg insistiranja Bushove Administracije da su to zarobljenici koji ne podlijezu Pravima iz Zenevske Konvencije, i ostalim zakonima, Sud je donio odluku da naprotiv, oni imaju sva prava !!
Moj "hak", rek'o je, cini mi se Dino, u Dolly Bell, "Ako neigras , neces ni dobiti!"

Pravo i zakon je za bogate i jake. Valjda ne trebam podsjećati gdje smo mi tu. Da se slijedilo pravo i zakon sve bi drugačije bilo.
Zato treba shvatiti da se BiH može graditi samo sa svima.
Kad govoriš o igranju onda moraš shvatiti da ovdje nije u pitanju jedan igrač nego najmanje tri.
BiH može opstati samo ako je hoće sva trojica.
A ovdje je neće dvojica. Najmanje. A i ovaj treći je želi onakvu kakva ona ne može biti.
Nacionalne stranke od 1990 rasturaju na svakim izborima. Prirodno stanje njihove vladavine je rat.
I zato ponavljam, BiH se može graditi samo sa svima ili je nema. Ako je neće srbi i hrvati šta ćemo onda, koje je rješenje?
E to je glavno pitanje.
Ja ne znam odgovor i zato pitam. A da je dijagnoza tačna, tu valjda nema dileme.
Znas sta je rjesenje@hak i dijagnoza...

da das do znanja da ukoliko kako kazes dva naroda nece BIH..da ta dva naroda uzmu sebi samo ono sto je njihovo..i kad uzmu ono sto je njihovo,a lijepo i kulturno vrate ono sto su od drugih nozem,puskom i tenkom okupirali...sami ce na kraju odustat od podjele BIH.

Pa zar ti mislis da su ameri htjeli u Dejtonu podijeliti BIH da bi dali srbima pola BIH....znaju to svi politicari iz svih naroda sta bi se desilo u slucaju podjele...nego treba prevareni narod dugorocno priviknjavat i omeksavat da shvate da su dzaba ginuli...
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#19

Post by melb26sa »

Batonus wrote:@clan2

Ja sam Bošnjak i govorim o realnom rješenju stanja. Nemoguće je izvesti ukidanje entiteta sa promjenama granica.

Moje rješenje je pet kantona u okviru granica današnje RS. Ti kantoni plus Brcko i plus 10 kantona. Dakle 16 kantona. Sudstvo i policija, a za njima i sve drugo bilo bi uređeno : država - tih 16 kantona - općine
ne trebaju ti kantoni --- normalno rjesenje bi bilo da ostane drzavni nivo i lokalni nivo (opcine, gradovi) - sve ostalo - entiteti, kantoni ukinuti - zasto? prevelika administracija - neko mi rece da imamo 14 ministara obrazovanja!!! a nigdje ministarstva obrazovanja na drzavnom nivou?
fczeljo
Posts: 241
Joined: 19/08/2005 01:51

#20 Re: Ukidanje Entitetskog glasanja i Ukidanje Entiteta

Post by fczeljo »

Novi_Nick wrote:Ukidanje Entitetskog glasanja i Ukidanje Entiteta nije ista stvar!
Mislim da mnogi mjesaju pojmove. Kada neki BH politicar izjavi i kaze da je za entitetsko ukidanje glasova mnogi pojedinci pomisle da se automatski s tim podrazumjeva i ukidanje Entiteta sto nije tacno.

Ukidanje Entiteta je jedna stvar!
Ukidanje Entitetskog glasanja je druga stvar!

Primjeri:

1. Ukidanje Entiteta znaci da nema teritorijalne podjele u drzavi BiH i da je ona podijeljena kao primjer na Regije, znaci teritorija cjelovita 1/1.

2. Ukidanje Entitetskog glasanja znaci da se NE UKIDAJU ENTITETI i da je teritorija i dalje kao do sada podijeljena 1/2. Razlika je samo kozmeticke prirode da na izborima umjesto da gradjani svakog Entiteta posebno glasaju za svoj Entitet da sada glasaju zajednicki na nivou drzave a ne na nivou entiteta.


Za moj pojam od ukidanja samo Entitetskog glasanja nema velike koristi jer se kompletno stanje sa tim u drzavi BiH nece uopste puno promijeniti u odnosu na danas. To je samo kozmeticko zamazivanje ociju onim gradjanima koji su za ukidanje Entieta i koji su za teritorijalnu vanjsku i unutrasnju cjelovitost 1/1.

Jedini izlaz iz politickog, ekonomskog i svakog drugog lavirinta i krize u BiH je UKIDANJE ENTITETA RS i FEDERACIJE BiH.

----------------------------------------------------------------------------
Dragi forumasi izvolite! Svi konstruktivni komentari su dobro dosli! :)
ako je ukidanje entitetskog glasanja kozmeticka promjena, sta su onda ustavne promjene bez ukidanja entitetskog glasanja? vjerovatno, ona kineska, pijacarska, fush kozmetika...

helem, da ja tebi objasnim kako ti ja ovo vidim. meni je i jedno i drugo haman isto. zasto?
zato sto, ako ukines entitetsko glasanje, entiteti gube smisao svog postojanja, tako da ce se oni sami od sebe raspasti(sta ce ti predsjednik rs-a ili federacije, ako on nista ne kontrolise, ne donosi nikakve znacajne odluke?), mozda ce se drzat neko vrijeme, ali bi ubrzo postali teret svojim narodima, pa i politicarima(ovdje prvenstveno mislim na rs). zato srpski politicari ne daju da se to ukine, jer time ukidas svu tu paradu lopova, kvazi politicara, privatizatora, dodika, ivanica, sarovica i svu tu che.tnicku kliku.
ovako mogu da blokiraju rad drzave, uzimaju dnevnice i njima lijepo, jos kad se udruze sa slicnima na drugim stranama dobijes teferic i po.
ovako imaju neku svrhu postojanja, u slucaju ukidanja entitetskog glasanja, postojali bi samo radi sebe, a onda bi ih njihov narod srusio. o tome se radi.

a ukidanje entiteta je isto dobra opcija, ali mi nekako vise ide na silu, ali svejedno, ako medjunarodna zajednica garantuje mir, onda je ovo rizicnija ali brza varijanta sa istim rezultatom ko i prethodna.
bleka
Posts: 700
Joined: 20/09/2005 11:43

#21

Post by bleka »

ma nista to zaboravi. KAd ja vidim da IZraelu ne treba viza za EU a nama treba meni je sve jasno sta oni nama misle. :roll:
hak
Posts: 63
Joined: 03/03/2006 10:37

#22

Post by hak »

dizZaster wrote:
hak wrote:

Kad govoriš o igranju onda moraš shvatiti da ovdje nije u pitanju jedan igrač nego najmanje tri.
BiH može opstati samo ako je hoće sva trojica.
A ovdje je neće dvojica. Najmanje. A i ovaj treći je želi onakvu kakva ona ne može biti.
nijedna utakmica se ne igra bez sudije.
sudija određuje pravila igre.
U tome i jeste problem. Uvijek očekujemo od drugog (sudije) da nam rješava probleme a ne obaziremo se na svoju igru. Ne može nam sudija (u našem slučaju međunarodna zajednica) sačuvati državu, ako u njoj ne postoji saglasnost za njeno postojanje.
A saglasnost ne postoji i to svi znamo samo nećemo da priznamo.
hak
Posts: 63
Joined: 03/03/2006 10:37

#23

Post by hak »

zavrzlama wrote:
hak wrote:
clan2 wrote:o, moj dragi "hak", kolko ce vode jos Drinom proteci dok ti "ukapiras" da svijetom upravlja pravo i zakoni! Ako ti pred zakonom ne trazis (a dok je Tihic neka fora, nikad se to nece dogoditi - jednostavno posto je on prevrtljivi cetnik - opasniji od obicnog - zato sto obicnom znas sta ti misli, dok prevrtljivom , ko Tihic, neznas) sankcionisanje rs-a i cetnickog fashizma, ti mozes ici u rs i "gledati sta se desava svaki dan - a neces promijeniti nista!
Najnoviji dokaz o postojanju Prava i Medjunarodnih zakona je danasnje saopstenje o zatvorenicima na Guantanamo Bayu, naime i pored sveg insistiranja Bushove Administracije da su to zarobljenici koji ne podlijezu Pravima iz Zenevske Konvencije, i ostalim zakonima, Sud je donio odluku da naprotiv, oni imaju sva prava !!
Moj "hak", rek'o je, cini mi se Dino, u Dolly Bell, "Ako neigras , neces ni dobiti!"

Pravo i zakon je za bogate i jake. Valjda ne trebam podsjećati gdje smo mi tu. Da se slijedilo pravo i zakon sve bi drugačije bilo.
Zato treba shvatiti da se BiH može graditi samo sa svima.
Kad govoriš o igranju onda moraš shvatiti da ovdje nije u pitanju jedan igrač nego najmanje tri.
BiH može opstati samo ako je hoće sva trojica.
A ovdje je neće dvojica. Najmanje. A i ovaj treći je želi onakvu kakva ona ne može biti.
Nacionalne stranke od 1990 rasturaju na svakim izborima. Prirodno stanje njihove vladavine je rat.
I zato ponavljam, BiH se može graditi samo sa svima ili je nema. Ako je neće srbi i hrvati šta ćemo onda, koje je rješenje?
E to je glavno pitanje.
Ja ne znam odgovor i zato pitam. A da je dijagnoza tačna, tu valjda nema dileme.
Znas sta je rjesenje@hak i dijagnoza...

da das do znanja da ukoliko kako kazes dva naroda nece BIH..da ta dva naroda uzmu sebi samo ono sto je njihovo..i kad uzmu ono sto je njihovo,a lijepo i kulturno vrate ono sto su od drugih nozem,puskom i tenkom okupirali...sami ce na kraju odustat od podjele BIH.

Pa zar ti mislis da su ameri htjeli u Dejtonu podijeliti BIH da bi dali srbima pola BIH....znaju to svi politicari iz svih naroda sta bi se desilo u slucaju podjele...nego treba prevareni narod dugorocno priviknjavat i omeksavat da shvate da su dzaba ginuli...
I kad se omekša, onda opet ponovo sve isto. Opet će se javiti neka budala sa tezom o nacionalnoj ugroženosti i .....dalje je već poznato. Mora se shvatiti da narod mora platiti cijenu svojih loših odluka na izborima. Ako je narod htio nacionalne stranke, onda taj narod mora shvatiti da Bosna ne može opstati sa takvim strankama.
A narod i dalje glasa za njih. E pa onda se cijena mora platiti.
Post Reply